ट्रेंडिंग:

>> स्थानीय तहमा यो वर्ष मात्रै ३० अर्ब ८३ करोड बेरुजु >> महालेखा प्रतिवेदन: एक बर्षमै थपियो २ खबर बेरुजु, कुल ११ खर्ब ८३ अर्ब पुग्यो >> चेक लिएर घुस खाने गुठीका कर्मचारी दोषी ठहर >> सहकारी ठगीविरुद्ध कांग्रेस सडक आन्दोलनमा >> सिरोहियाको पक्राउ व्यक्तिगत रिसिइबीमा : झांक्री >> सहकारी ठगीमा गृहमन्त्रीमाथि छानवीन हुनुपर्छ : ज्ञानेन्द्र >> सरकारको रवैया निरंकुशताउन्मुख : गगन >> कांग्रेसको विरोधकाबीच नीति तथा कार्यक्रम पारित >> एमाले पाल्पाको नेतृत्व सर्वसम्मत >> संस्कृति संरक्षणमा पुल बन्दै सम्पर्क समाज >> युनाइटेडलाई एफए कपको उपाधि >> सहकारी ठगीविरुद्ध कांग्रेसले काठमाडौंमा विरोध प्रदर्शन गर्दै >> गुजरातमा गेम जोनमा आगलागी हुँदा १२ बालबालिकासहित २८ जनाको मृत्यु >> दुर्घटना न्युनीकरण र मर्यादित यात्रामा जोड >> बालीघरे ‘हजाम’ बाट मोहनको सैलुन क्रान्ति >> संस्कृति जोगाउन टप्पा र सिंगारु नाच प्रतियोगिता >> कृषि अनुदानको पुनरावलोकन होस् >> राजनीतिले धर्म छाडेपछि यस्तो हुँदो रहेछ ! >> चक्लाबन्दीमा लोभलाग्दो मकै खेती >> प्रतिनिधिसभा बैठक बस्दै, नीति तथा कार्यक्रम पारित गर्ने तयारी >> भारतीय न्यून चापीय प्रणालीको प्रभाव, यी स्थानमा हुनेछ वर्षा >> ‘कुसुण्डा समुदायको उत्थानका लागि स्थानीय सरकार गम्भीर छ’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> फ्रीडम फाउन्डेसन कपिलबस्तुले दस जनाको निशुल्क उपचार गर्ने >> डिजिटल मार्केटिङ्ग अभिमुखिकरण >> विरेन्द्रनगरमा ‘मेयरसँग महिला किसान’ >> स्वतन्त्र प्रेस चाहिन्छ : प्रधानन्यायाधीश >> रुपन्देहीको ड्राइभरटोल र जितगढीमा भएका दुर्घटनामा दुईजनाको मृत्यु >> अल्सरका कस्ता हुन्छन् लक्षण ? >> प्रहरी हिरासतमा रहेका कैलाश सिरोहिया अस्पताल भर्ना >> गर्मीमा धेरै पानी मात्र पिएर पुग्दैन, अरु के खाने ? >> छिपछिपे सहकारीको रकम हिनामिना : सांसद गीता बस्नेतसहित ३५ जनाविरुद्ध मुद्दा चलाउन सिफारिस >> आजको मौसमः कोशी, बागमती र लुम्बिनी प्रदेशमा बिहानैदेखि वर्षा >> बजेटमार्फत माग सम्बोधन गर्न मुक्त कमलरीको सरकारलाई ध्यानाकर्षण >> नवलपुरमा फेरि पाटेबाघको मृत्यु >> बगर बरदान >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> जिल्ला लिगमा देखिदै नयाँ खेलाडी >> मोबाइल व्यवसायी संघ रुपन्देही जिल्ला कमिटी गठन >> भारतीय राजदुताबासको सहयोगमा निर्मित ३६ कोठे भवन उद्घाटन >> कोईलासबाससहित नेपाल–भारत सीमा नाका दुई दिनका लागि बन्द >> सहकारी पीडितले गरे काठमाडौंमा प्रदर्शन >> नेपालमा केपी-१ र केपी-२ कोरोना भेरियन्ट पुष्टी,तर सामान्य >> लुम्बिनीबाट तिलाैराकोट लगियाे शिशु बुद्ध >> कांग्रेसको अवरोध पछि संसद वैठक जेठ १३ सम्म स्थगित >> कार्यदलको बैठक शुरु >> आईपीएल क्रिकेटको फाइनल प्रवेशका लागि आज राजस्थान र हैदरावाद खेल्दै >> बुटवल हस्पिटल प्रालिको सेवा नयाँ भवनमा >> यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> संघीय संसदको दुवै सदनको बैठक आज बस्दै

व्यायाममा ‘तन्नेरीदेखि बृद्ध’

३० बैशाख २०८१, आईतवार
३० बैशाख २०८१, आईतवार

लमही, ३० बैशाख । व्यस्त जीवनशैली, बिलासी चाहानाका कारण पछिल्लो समयमा मानिसहरूमा मोटोपन बढ्न थालेको छ । बृद्धदेखि बालबालिकाहरूमा यो समस्या हुन थालेको छ । मोटोपनसँगै मानिसहरूमा दीर्घ रोग समेत बढेको पाइन्छ । अब लमहीमा भने यसको समस्या हल गर्न खुल्ला शारिरिक ब्यामशला निर्माण भइ संचालनमा आएको छ । लमही बजारसगै सटेको अजमरी सामुदायिक वनको जैविक पार्कसगै सटेको करिब ५ बिगाह क्षेत्रफलमा ब्यामशला निर्माण सम्पन्न भए लगत्तै बृद्धदेखि बालबालिकामा ब्यायामशालाको क्रेज बढेको छ । लमही निवासी ७० बर्षिय माया बस्नेत बिहान ५ बजेदेखि आधा घण्टा ब्यायाम गर्ने गरेको बताइन् । उनी एक महिनादेखि नियमित ब्यायाम गर्दा मदुमय र प्रेसर समेत नर्मल भएको बताइन् । उनीजस्तै अधिकांश ब्यायाम गर्नेहरू केहि न केही समस्या तनावमा रहेको भएपनि ब्यामवाट समाधान भएको बताउछन ।

जैबिक पार्क भित्र खुल्ला जिम सेन्टर शुभारम्भ गरिएको छ । विभिन्न पेसामा आबद्ध भएकाहरु अन्य ब्यायाम गर्ने समय नहुनेहरूका लागि सो ब्यामशाला बरदान साबित भएको राजनीतिककर्मी डिल कुमार श्रेष्ठले बताए । सो ब्यायामशाला १ महिना अगाडिदेखि प्रयोगमा आए पनि शनिवार लमहीका नगर प्रमुख जोगताज चौधरीले औपचारिक उद्घाटन गरेका छन । नगरप्रमुख चौधरीले ब्यायामशालाको उद्घाटन गर्दै शारीरिक रूपमा स्वस्थ्य रहेमात्र मानसिक स्वस्थ्य हुने तर्क दिँदै जीवनशैली सुधार्न समेत ब्यायामशाला उपयोगी हुने बताए ।

समाजमा विभिन्न उमेर समूहका ब्यक्तिहरूलाई स्वस्थ रहनमात्र नभई ब्यवसायिक खेलाडी उत्पादनमा समेत ब्यायामशालाको योगदान रहँदै आएको उनले बताए । सथै चौधरीले लमही बजारमा ठूलो जनघनत्व भएको क्षेत्रमा भएकोले हाल जिमखानाका भएका सामग्री प्राप्त नहुने बताउँदै बढाउन नगरपालिकाले थप बजेट ब्यबस्थापन गर्ने बताए । त्यसैगरि लमही नगरपालिकाका उपमेयर लक्ष्मी योगीले सबै उमेर समूहलाई स्वस्थ राख्न ब्यायामको महŒव हुने भन्दै ब्यायामशाला शुभारम्भ गरेकोमा सामुदायिक वनका पदाधिकारीहरूको प्रशंसा व्यक्त गरिन । करिब ३४ लाख ८८ हजार ५ सय ५३ रूपैयाँ लागतमा संचालनमा ब्यायामशाला शुभारम्म गरिएको सामुदायिक वनका अध्यक्ष पवन रिजालले बताए ।

जसमा शहरी शासकीय पूर्वाधार आयोजनावाट रु. १० लाख, लमही नगरपालिकाको आन्तरिक स्रोतबाट रु. २३ लाख ८ हजर ७ सय ३ र सामुदायिक वनको २ लाख २५ हजारको लागतमा सो ब्यायामशाला निर्माण भएको अजमरी सामुदायिक वनका अध्यक्ष रिजालले बताए । जस मध्ये २० लाखको जिमका सामाग्री मात्र रहेका छन । रोग लाग्न भन्दा अघि नै सचेत हुन जरुरी रहेको भन्दै ब्यायामशाला संचालनमा ल्याएको रिजाल बताउँछन् । उनले फिटनेश समाजलाई सुन्दर बनाउन निःशुल्क ब्यायामशालाको ब्यबस्था गरेको बताए ।कार्यक्रममा मानव जिवन स्वस्थ राख्नु सबैभन्दा चुनौती देखिएको भन्दै स्वस्थ रहन नियमित ब्यायाम जरुरी रहेको उक्त ब्यायामशालाले पूरा गर्ने ब्यायाममा सहभागीहरूले बताए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?