ट्रेंडिंग:

>> गृहमन्त्री लामिछानेको नाम उल्लेख गरेर छानवीन समिति बन्ने >> बस र टिपर ठोक्किँदा १३ जना घाइते, दुई जना गम्भीर >> कोषाध्यक्षले अह्राएर पशुपतिको भेटी चोरेको दावी >> सहकारी ठगी प्रकरणको कार्यदलको वैठक बस्दै >> आजको मौसमः लुम्बिनीसहित तीन प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षा >> आज रुपन्देहीका बोर्डिङ स्कूलहरुमा शोक विदा >> संघीय संसद्का दुवै सदनको बैठक बस्दै, यस्ता छन् कार्यसूची >> मासु साक्षरताः आजको आवश्यकता >> खाली हुँदै राम्चे गाउँ >> प्रवक्ताहरूको भूमिका स्पष्ट गर >> लुम्बिनी प्रदेशको आर्थिक योजनाका चुनौति >> लहरे नाँच बचाउँदै महिला >> वन ऐनले थलिदै सरकारी योजना >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> खस्यौली एफसीलाई यु १८ फुटसलको उपाधि >> एमाले दाङको अध्यक्ष सहित सबै पद सर्वसम्मत >> विश्व ज्योतिष महासंघद्वारा नन्दिनी गौशालामा सहयोग >> रेबिजको जोखिम बढेपछि नेपालगञ्जमा धमाधम कुकुरको बन्ध्याकरण गरिँदै >> कञ्चनले सुरु गर्यो निःशुल्क एम्बुलेन्स सेवा >> काँग्रेस क्षेत्र नम्वर ३ रुपन्देहीको बैठक सिरुवारी सामुदायिक होमस्टेमा >> वचत फिर्ता नपाएपछि मञ्जुश्री सहकारीको बुटवल शाखा घेराउ >> तीन दिने उद्घोषण तालिम सम्पन्न >> सुर्खेतमा मिनीबस दुर्घटना : दुई जनाको मृत्यु, १८ घाइते >> एमाले दाङको अध्यक्ष आचार्यको नाम टुंगो लाग्यो >> ग्रीलजन्य फलामको अस्वभाविक मुल्यबृद्धि नियन्त्रण गर्न व्यवसायीको माग >> सभामुखको भूमिकाप्रति विपक्षी दलको आपत्ति, संसद र सडकसम्म एक भएर जाने सहमति >> १०१ कम्पनीको सूचि सहित बालेनले भने : गिरीबन्धुको जग्गामा ५० खर्बको खेलोफड्को >> विपक्षीको नाराबाजीबीच प्रधानमन्त्रीले पाए विश्वासको मत >> एमाले बाँकेको अध्यक्षमा निरक गुरुङ विजयी >> इरानका राष्ट्रपति र विदेशमन्त्रीको हेलिकप्टर दुर्घटनामा मृत्यु >> उपेन्द्र यादवको रिटमा आज सुनुवाई हुंदै >> स्थानीय र पश्चिमी वायुको प्रभाव : मेघगर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले चौथो पटक विश्वासको मत लिँदै >> सडक निर्माणमा ढिलासुस्ती अन्त्य गर >> नेपालको संविधानमा धार्मिक स्वतन्त्रता सम्बन्धी व्यवस्था >> भारतको पानी किनेर प्यास मेटाउँदै स्थानीयबासी >> आर्थिक संकटमा मदरसाः बर्ष दिनदेखि उधारो पढाउँदै शिक्षक >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सरावलका वास्तविक चौधरी अस्पतालमा, खर्च अभावका उपचारमा कठिनाई >> कांग्रेसलाई रविको प्रश्न– राति प्रधानमन्त्रीको अफर, बिहान छानबिन समिति कुन नैतिकताले दिन्छ? >> एमाले दाङको अध्यक्षमा महासचिव पोखरेलका बहिनी ज्वाई सर्वसम्मत ? >> वडा नं. ३ र ११ को उपाधि दाबेदारी >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले लिन लागेको विश्वासको मतविरुद्ध सर्वोच्चमा रिट >> जीप र मोटरसाइकल ठोक्किंदा दुईजना घाइते >> मालपोत र नापी कार्यालय टिकापुरका प्रमुखविरुद्ध भ्रष्टाचार मुद्दा, २४ करोड जरिवाना माग >> मोबाइल एप्सबाटै मेट्रो कलेजको भवन उद्घाटन >> सात जना लागुऔषध दुर्व्यसनीले गरेका थिए प्रहरी जवान घिमिरेको हत्या >> कार्यदलमा अझै जुटेन सहमति, संसद बैठक अनिश्चित >> बुटवलबाट १३ जुवाडे पक्राउ >> गुल्मेली सम्पर्क समाज रुपन्देही सिद्धार्थनगरको अध्यक्षमा पुनः ज्ञवाली

गहुँ उत्पादन घट्दा किसान चिन्तित

११ बैशाख २०८१, मंगलवार
११ बैशाख २०८१, मंगलवार

नवलपुर, ११ वैशाख ।

पुर्वी नवलपरासीमा यस बर्ष गहुँ खेती राम्रो फस्टाउन नसक्दा उत्पादनमा ह्रास आउने भएपछि किसानहरु चिन्तित बनेका छन् ।

विशेष गरी यो वर्ष गहुँ खेती गर्ने मौसममा बर्षा नहँुदा बाली फस्टाउन नसकेको र जसका कारण गहुँ उत्पादनमा ह्रास आएको गैडाकोटका कृषक ओमबहादुर घिमिरेले बताए ।

लामो समयसम्म पानी नपर्नु र मौसम समेत प्रतिकूल हुँदा यो बर्ष गहुँ खेती खासै फस्टाउन नसकेको किसानले बताए । “वर्षा समयमा हुन नसक्दा धेरैको गहुँ खेतमा कोशा नै लाग्न सकेको छैन”– कृषक रामप्रसाद थापाले भने । यसरी किसानहरुले उत्पादन गरेको गहुँ राम्रो फल्न नसक्दा किसानहरुले गहुँ खेती छाड्न सक्ने रजहरका कृषक पदम हमालले बताए ।

“केही दिनअघि पानी पर्यो, त्यो पानीले कोशा लाग्दै गरेको गहुँ बालीमा असर गर्यो र गहुँ खेती झरीले बिगारेपछि यसवर्ष गहुँको अनिकाल पर्ने कृषक सूर्यपाल मिश्राले जानकारी दिए । १४ कठ्ठा क्षेत्रफलमा गहुँ खेती गरेका कृषक मिश्राले गहुँ उत्पादनमा ह्रास आउँदा लागत समेत नउठ्ने बताए ।

गहुँ उत्पादनमा यसवर्ष अघिल्लो वर्षको तुलनामा करिब ३० प्रतिशत सम्म कमी आउने कृषि ज्ञान केन्द्र नवलपुरले जनाएको छ । पछिल्लो समयमा गहुँ खेती गर्ने किसानहरु घट्दै जान थालेपछि यसतर्फ आकर्षण समेत घट्दै गएको ज्ञान केन्द्रका कृषि अधिकृत सञ्जय ढकालले बताए । गहुँमा दाना लाग्ने बेलामा पानी परेकाले गहुँमा कमी आउने ढकालले बताए ।

पुर्वी नवलपरासीमा गत वर्ष आठ हजार ३० हेक्टर क्षेत्रफलमा गहुँ खेती गरिएको तर यो वर्ष सात हजार हेक्टरमा मात्र गहुँ खेती गरिएको र उत्पादन समेत घट्ने कृषि ज्ञान केन्द्रले जनाएको छ । गत वर्ष जिल्लामा वार्षिक १६ हजार दुई सय ६९ मेट्रिक टन गहुँ उत्पादन भएकोमा यो वर्ष मुस्किलले ११ हजार मेट्रिक टन उत्पादन भएको अधिकृत ढकालले बताए ।

गहुँ खेतीमा अहिले बढी मेहनत गर्नुपर्ने र खासै उत्पादन समेत राम्रो नहुने भएकाले वर्सेनि यसतर्फ कृषकको सँख्या घट्दै जानु चिन्ताको बिषय भएको कृषि विज्ञ षडानन्द जैसीले बताए ।

जिल्लामा गैंडाकोट, देवचुली, कावासोती, मध्यबिन्दु नगरपालिकामा बढी गहुँ खेती गरिने गरेको कृषि ज्ञान केन्द्रको तथ्याँकमा छ ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?