ट्रेंडिंग:

>> जिल्ला लिगमा देखिदै नयाँ खेलाडी >> मोबाइल व्यवसायी संघ रुपन्देही जिल्ला कमिटी गठन >> भारतीय राजदुताबासको सहयोगमा निर्मित ३६ कोठे भवन उद्घाटन >> कोईलासबाससहित नेपाल–भारत सीमा नाका दुई दिनका लागि बन्द >> सहकारी पीडितले गरे काठमाडौंमा प्रदर्शन >> नेपालमा केपी-१ र केपी-२ कोरोना भेरियन्ट पुष्टी,तर सामान्य >> लुम्बिनीबाट तिलाैराकोट लगियाे शिशु बुद्ध >> कांग्रेसको अवरोध पछि संसद वैठक जेठ १३ सम्म स्थगित >> कार्यदलको बैठक शुरु >> आईपीएल क्रिकेटको फाइनल प्रवेशका लागि आज राजस्थान र हैदरावाद खेल्दै >> बुटवल हस्पिटल प्रालिको सेवा नयाँ भवनमा >> यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> संघीय संसदको दुवै सदनको बैठक आज बस्दै >> कालिका युवा क्लव रापाकोटले पुरुष भलिवल प्रतियोगिता गर्ने >> गुरुङ राष्ट्रिय परिषदले भव्य रुपमा मनायो बुद्ध जयन्ती >> स्थानीय सरकार जनताको विश्वास जित्न असफल >> बाँदरबाट मकै जोगाउन दैनिक १३ घण्टा पहरा, विकल्पमा बेसार खेती >> तुलसीपुरका बस्तीमा खानेपानीको हाहाकार >> पहिलो ‘मायादेवी ट्रेल रन’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> देवता चडेको भन्दै कुपिण्डे तालमा हाम फालेकी महिलाको मृत्यु >> कार्यदलको बैठक निष्कर्षबिहीन >> दुई पासपोर्ट भएका गृहमन्त्रीले उन्मुक्ति पाउंदैनन् : शेखर >> प्रधानमन्त्री लोकतन्त्र सिध्याउने खेलमा : उपेन्द्र >> सहकारी पीडितले भोलिदेखि आन्दोलन गर्ने >> मणिमुकुन्द कलेजको सहयोगमा बुटवल–लुम्बिनी साइकल यात्रा >> दाङले चुम्यो दोहोरी खेलको उपाधि >> लुम्बिनीको भ्रमण गर्न पाउनु विश्वका प्रत्येक नागरिकका लागि गौरवको विषयः प्रधानमन्त्री >> एशिया कपका लागि नेपाली महिला क्रिकेट टोली घोषणा >> यस वर्षको मनसुन अवधिमा ४ लाख बढी घरधुरीका व्यक्ति प्रभावित हुने आकलन >> चीनले सुरु गर्‍यो ताइवानको आकाशमा युद्धअभ्यास >> सिंहासन त्यागेर शान्ति खोज्ने पहिलो मानव बुद्ध : प्रदेश प्रमुख शेरचन >> बुद्धका उपदेश र मार्गदर्शनलाई आत्मसात् गर्न सकेमा  बुद्धजयन्तीले सार्थकता पाउँछ:  मुख्यमन्त्री >> सहकारी छानबिन समिति कार्यदलको बैठक आज बस्दै >> बुद्धले देखाएको अहिंसा, शान्ति, मानव कल्याणको मार्ग आज पनि उत्तिकै सान्दर्भिक छ- प्रधानमन्त्री >> राममणि क्याम्पसलाई पुरानै कर्मचारी नियमावली लागु गर्न अदालतको आदेश >> आज चार प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षाको सम्भावना >> सद्भाव फैलाउन बुद्ध शिक्षामा विश्वास गरौँ : प्रधानमन्त्री >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा उल्लास >> ‘सत्ता र शक्तिको बलमा प्रेसमाथि प्रहार’ >> बुद्ध जयन्ती कि बुद्ध पूर्णिमा ? >> रामग्राममा धातु जात्रा >> वर्तमान समयमा बुद्ध धर्मको सान्दर्भिकता >> लुम्बिनीमा मनोजको मन >> तिनाउ नदीमा डुबेर कालिकाका विद्यार्थीको निधन >> बुटवल देशकै सबल आर्थिक केन्द्र >> रामग्राममा वुद्ध जयन्तीको अवसरमा धातु जात्रा >> राप्ती राजमार्ग बन्द हुने >> गृहमन्त्री र महान्यायाधिवक्ताविरुद्धको रिट दर्ता गर्न आदेश

दुर्घटना न्युनीकरण गर्न चालक र सहचालकलाई प्रशिक्षण

१५ वर्षमा लिए ८ हजार जनाले लिए प्रशिक्षण, १५ प्रतिशतले दुर्घटना घटेको दाबी
९ बैशाख २०८१, आईतवार
९ बैशाख २०८१, आईतवार

बुटवल, ९ बैशाख ।

सडक दुर्घटनासंगै मानवीय र भौतिक क्षति न्युनीकरण गर्ने लक्ष्यसहित पश्चिम नेपाल बस ब्यवसायी प्रालिले चालक, सहचालकहरुलाई आन्तरिक सवारी ब्यवस्थापन तथा दुर्घटना न्युनीकरण प्रशिक्षण कार्यक्रम गरेको छ । संस्थामा रहेका ब्यवसायी तथा सवारी चालकहरुलाई लक्षित गरी विगत १५ वर्षदेखि प्रशिक्षण दिंदै आएको हो ।

प्रालिका संचालक नारायण घिमिरेले नियमित प्रशिक्षणलाई जोड दिंदा दुर्घटनाको दर घटाउन सफल भएको बताए । ‘वि.सं. २०६६ सालदेखि प्रशिक्षणलाई नियमित दिंदै आएका छौ’—उनले भने । यो १५ वर्षको अवधिमा करिब ८ हजार बढीलाई प्रशिक्षण दिन सफल भएको उनले बताए । ‘प्रशिक्षणकै कारण दुर्घटना १५ प्रतिशतसम्म घटेको छ’—उनले भने । प्रशिक्षणबाट चालक सहचालकलाई अनुशासित बनाउन, सामान्य तर महत्वपूर्ण कार्यप्रति सजग बनाउन र उत्तरदायी बनाउन कार्यक्रम सफल भएको उनले बताए । ‘असल चालक बन्नुपर्छ’—उनले भने । प्रालिबाट दिईने प्रशिक्षण प्राप्त चालकलाई दिईने परिचय पत्रबाट ट्राफिक प्रहरीबाट हेर्ने दृष्टिकोण परिवर्तन भएको उनले बताए । स्थानको दुरी अनुसार क, ख, ग र घ गरी चार वर्गमा सवारीचालक परिचयपत्रलाई वर्गीकरण गरिएको उनले बताए । खाना खुवाउने स्थानको बारेमा सबैभन्दा ठूलो गुनासो आएको भन्दै उनले प्रालि यस विषयमा गम्भीर रहेको बताए ।

कार्यक्रममा नेपाल प्रहरी राजमार्ग सुरक्षा तथा ट्राफिक ब्यवस्थापन कार्यालय बुटवलका प्रहरी निरिक्षक शोभा पाण्डेले सवारी दुर्घटना न्युनीकरण तथा सुरक्षित सडक प्रयोग सम्बन्धी जानकारी दिदै दुर्घटना न्युनीकरणमा चालकको भूमिका र प्रतिवद्धता महत्वपूर्ण हुने बताईन् । चालक मनबाट चाहेमा दुर्घटना न्युन हुने तर्क दिदै यसबाट कम क्षति हुने बताईन् ।

प्रतिस्प्रधात्मक चालक नबन्न सुझाव दिदै सवारी छुटे भनेर दुख मान्नुभन्दा सहज ढंगबाट सवारी सेवा दिन उनले आग्रह गरिन् । चालक पेशा उत्कृष्ट भएको दाबी गर्दै उनले सबैलाई जोड्ने पुलका रुपमा यो पेशा भएको बताईन् । केही सिमित चालकको अघोषित नियमहरुका कारण समग्र पेशा नै धरापमा परेको उनले दुखेसो गरिन् । आफ्नो पेशालाई उत्कृष्टबाट निकृष्ट बनाउने दोषी आफै भएको उनले दाबी गरिन् ।

कार्यक्रममा नेपाल यातायात स्वतन्त्र मजदुर संगठन, लुम्बिनी प्रदेशका ईन्चार्ज ठाकुर गैरेले ब्यक्तिगत नेतृत्वसंगै संगठनमा आवद्ध भई अघि बढ्न मद्दत मिल्ने बताए । सभ्य भाषाको प्रयोग, जिम्मेवार प्रति बोध जस्ता कुरामा ध्यान दिनुपर्ने उनले सुझाव दिए । प्रशिक्षणमा दिईएको ज्ञान ३० प्रतिशतमा ब्यवहारमा लागू गर्नसके ७० प्रतिशत दुर्घटना कम हुने उनले दाबी गरे ।

कार्यक्रममा अखिल नेपाल ट्रेड युनियनका हेम पाण्डे, प्रालिका संचालक जितेन्द्र खत्रीले सिकाई निरन्तर हुने तर्क दिदै स्वरोजगार चालक बन्न प्रशिक्षण फाईदाजनक भएको बताए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?