ट्रेंडिंग:

>> जिल्ला लिगमा देखिदै नयाँ खेलाडी >> मोबाइल व्यवसायी संघ रुपन्देही जिल्ला कमिटी गठन >> भारतीय राजदुताबासको सहयोगमा निर्मित ३६ कोठे भवन उद्घाटन >> कोईलासबाससहित नेपाल–भारत सीमा नाका दुई दिनका लागि बन्द >> सहकारी पीडितले गरे काठमाडौंमा प्रदर्शन >> नेपालमा केपी-१ र केपी-२ कोरोना भेरियन्ट पुष्टी,तर सामान्य >> लुम्बिनीबाट तिलाैराकोट लगियाे शिशु बुद्ध >> कांग्रेसको अवरोध पछि संसद वैठक जेठ १३ सम्म स्थगित >> कार्यदलको बैठक शुरु >> आईपीएल क्रिकेटको फाइनल प्रवेशका लागि आज राजस्थान र हैदरावाद खेल्दै >> बुटवल हस्पिटल प्रालिको सेवा नयाँ भवनमा >> यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> संघीय संसदको दुवै सदनको बैठक आज बस्दै >> कालिका युवा क्लव रापाकोटले पुरुष भलिवल प्रतियोगिता गर्ने >> गुरुङ राष्ट्रिय परिषदले भव्य रुपमा मनायो बुद्ध जयन्ती >> स्थानीय सरकार जनताको विश्वास जित्न असफल >> बाँदरबाट मकै जोगाउन दैनिक १३ घण्टा पहरा, विकल्पमा बेसार खेती >> तुलसीपुरका बस्तीमा खानेपानीको हाहाकार >> पहिलो ‘मायादेवी ट्रेल रन’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> देवता चडेको भन्दै कुपिण्डे तालमा हाम फालेकी महिलाको मृत्यु >> कार्यदलको बैठक निष्कर्षबिहीन >> दुई पासपोर्ट भएका गृहमन्त्रीले उन्मुक्ति पाउंदैनन् : शेखर >> प्रधानमन्त्री लोकतन्त्र सिध्याउने खेलमा : उपेन्द्र >> सहकारी पीडितले भोलिदेखि आन्दोलन गर्ने >> मणिमुकुन्द कलेजको सहयोगमा बुटवल–लुम्बिनी साइकल यात्रा >> दाङले चुम्यो दोहोरी खेलको उपाधि >> लुम्बिनीको भ्रमण गर्न पाउनु विश्वका प्रत्येक नागरिकका लागि गौरवको विषयः प्रधानमन्त्री >> एशिया कपका लागि नेपाली महिला क्रिकेट टोली घोषणा >> यस वर्षको मनसुन अवधिमा ४ लाख बढी घरधुरीका व्यक्ति प्रभावित हुने आकलन >> चीनले सुरु गर्‍यो ताइवानको आकाशमा युद्धअभ्यास >> सिंहासन त्यागेर शान्ति खोज्ने पहिलो मानव बुद्ध : प्रदेश प्रमुख शेरचन >> बुद्धका उपदेश र मार्गदर्शनलाई आत्मसात् गर्न सकेमा  बुद्धजयन्तीले सार्थकता पाउँछ:  मुख्यमन्त्री >> सहकारी छानबिन समिति कार्यदलको बैठक आज बस्दै >> बुद्धले देखाएको अहिंसा, शान्ति, मानव कल्याणको मार्ग आज पनि उत्तिकै सान्दर्भिक छ- प्रधानमन्त्री >> राममणि क्याम्पसलाई पुरानै कर्मचारी नियमावली लागु गर्न अदालतको आदेश >> आज चार प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षाको सम्भावना >> सद्भाव फैलाउन बुद्ध शिक्षामा विश्वास गरौँ : प्रधानमन्त्री >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा उल्लास >> ‘सत्ता र शक्तिको बलमा प्रेसमाथि प्रहार’ >> बुद्ध जयन्ती कि बुद्ध पूर्णिमा ? >> रामग्राममा धातु जात्रा >> वर्तमान समयमा बुद्ध धर्मको सान्दर्भिकता >> लुम्बिनीमा मनोजको मन >> तिनाउ नदीमा डुबेर कालिकाका विद्यार्थीको निधन >> बुटवल देशकै सबल आर्थिक केन्द्र >> रामग्राममा वुद्ध जयन्तीको अवसरमा धातु जात्रा >> राप्ती राजमार्ग बन्द हुने >> गृहमन्त्री र महान्यायाधिवक्ताविरुद्धको रिट दर्ता गर्न आदेश

सामाजिक विभेदको पराकाष्ठा : गल्ती एउटाको, निर्दोष बालकलाई सामाजिक सजायँ

९ बैशाख २०८१, आईतवार
९ बैशाख २०८१, आईतवार

पाल्पा, ९ वैशाख ।

पाल्पा रिब्दीकोट गाउँपालिका ख्याहा लप्सी खोलाका दानबहादुर सार्की उमेरले सात दशक पूरा गरे । भनिन्छ, सन्तान भनेको बुढेसकालको सहारा हुन् । आँखाले राम्रोसंग ठम्याउन नसक्ने बृद्ध सार्कीसंग न त दुखसुख साटासाट गर्ने श्रीमती छन्, न त बुढेसकालको सहारा भनिने सन्तान नै ।

गोठमा एक हल गाई गोरु र बाख्रा छन् । तिनको व्यवस्थापनसंगै आफ्नो दैनिकीको समेत लौरोको सहाराले कष्टकर तवरले गुजारा चलाउँदै आएका छन् । दुःखसुख साट्ने कसम खाएकी श्रीमतीलाई दैवले चुँडेर लगेपनि दुईवटा छोराको मुख हेरेर र उज्यालो भविष्यको पखाईमा मनभरि पिडा बोकेर बाँचेको सार्की बताउँछन् ।

भिरालो तीन रोपनी बारीमा अन्न उब्जिए पनि वन्यजन्तुबाट जोगाउनै कठिन, गरिवीले राम्रोसँग थिचिएका कारण २ वटा छोरा र एक छोरी, शिक्षाको ज्योतीबाट बन्चित हुन परेको पिडाको बोझ पनि सार्की परिवारमा थपिदै गयो । जातीय रुपमा समाजले गरेको व्यवहारका कारण अस्ताउने तर्खरमा रहेको चन्द्रमा जस्तो अवस्थामा पुगेका छन् ढाल बहादुर । समाजले दिएको मनोवैज्ञानिक पिडाले थप विक्षिप्त बनाएको बताउँदै उनी भन्छन्, “बुढेसकालमा आएर दैवले त अन्याय ग¥यो समाजका मानिसहरुले गरेको अन्यायले समेत आफुलाई मर्नु न बाँच्नु बनाए ।”

एक महिना अगाडि एक किशोरीको धारिलो हतियार प्रयोगबाट हत्या भयो । हत्यामा संलग्न भएको सवुद प्रमाण सहित उनको जेठो छोरालाई प्रहरीले पक्राउ ग¥यो । कतै दाजुको साथमा भाइको समेत सहयोग त छैन ? भन्ने आशाले प्रहरीले अनुसन्धानका लागि लिएका राजुलाई स्थानीय सरकारको रोहवरमा घर पठाउन खोज्दा स्थानीय सरकारका प्रतिनिधिलाई नै स्थानीय बासिन्दाले राजुलाई घरमा ल्याए सामाजिक हिसावले परिणाम राम्रो नहुने भन्दै दवाव दिए । त्यसपछि अवोध १४ वर्षीय राजुलाई आफन्तको घर पल्लो गाउँमा लगेर राखियो । स्थानीय सरकारका प्रतिनिधि तथा वडाअध्यक्ष चिरन्जिवी पोखरेलले भने समाजले गलत गरेको स्विकार गर्दै अवका दिनहरुमा अवोध बालक राजुलाई घर फर्काउन वातावरण सहज बनाउने बताए ।

जिल्ला प्रहरी कार्यालयका सूचना अधिकारी तथा प्रहरी नायक उपरीक्षक सुगन्ध श्रेष्ठले बच्चाको समाजमा बाँच्न पाउने अधिकारलाई कहीं कतैबाट कुण्ठित हुन नपाउने बताउँदै बच्चा यतिखेर आफन्तको घरमा आश्रय लिएको जानकारी दिए । “यस्ता सामाजिक विभेदका विरुद्धमा सचेतनाको कार्यक्रम स्थानीय सरकारको व्यवस्थापनमा सञ्चालन गरी बालकलाई सम्मानपुर्वक घरमा आउने वातावरण बनाउने कार्य तत्काल थालनी गरिनेछ”–उनले भने ।

जिल्लामा जातिय, वर्गिय र सामाजिक विभेदका विरुद्धमा आवाज उठाउने संस्थाका सख्याहरु धेरै छन्, तर डाँडाको घाम जस्तो भएका ढाल बहादुर र उनका छोरा १४ वर्षीय राजु सार्कीको पक्षमा आवाज उठाउने कुनै पनि संस्था नहुनु अत्यन्तै दुखद पक्ष भएको नागरिक समाजका अगुवा पुष्कर रेग्मी बताउँछन् ।

जिल्ला प्रहरी कार्यालयका प्रमुख नरेन्द्र चन्द भन्छन्, “बदमासी गर्ने व्यक्ति कानुनी कठघरामा छ । निर्दोष व्यक्तिलाई समेत एउटै टोकरीमा राख्नु भनेको चेतनाको धरातल अत्यन्तै कमजोर हो । यस्ता समस्याको समाधान कानुनी रुपमा भन्दा व्यवहारिक संगै सामाजिक रुपमा खोजिने छ ।”

स्थानीय सरकारका प्रमुख नारायण बहादुर कार्की पनि यस किसिमको वातावरणले आफु अचम्मित भएको बताउँछन् । यस्ता परिदृश्यहरुले सिंगो गाउँपालिकालाई नै लज्जित बनाएको उनले बताए । तत्काल बच्चालाई घर फर्काउनको लागि जिल्ला प्रहरी कार्यालयको सहयोगमा तत्काल सचेतनाको कार्यक्रम गरिने र अबका दिनहरुमा आफ्नो गाउँपालिकाका सबै बस्तीहरुमा यस्ता अप्रिय घटनाहरु नदोहोरिने अध्यक्ष कार्की बताउँछन् ।
व्यक्तिगत जीवनमा प्रत्यक्ष असर पर्ने भएका कारण बालकको नाम परिवर्तन गरिएको छ । सं.

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?