ट्रेंडिंग:

>> प्रतिनिधि सभाको बैठक जेठ ११ गते बस्ने >> विपक्षीको नाराबाजीबीच राष्ट्रपतिलाई धन्यवाद >> कान्तिपुरका अध्यक्ष सिरोहियाविरुद्ध पक्राउ पुर्जी जारी >> समस्याग्रस्त सहकारीको सम्पत्ति लिलामी गरेर बचत फिर्ता गर्न चुनौती >> ऐतिहासिक विन्दुबाट झर्‍यो सुनको भाउ >> गृहमन्त्री लामिछानेको नाम उल्लेख गरेर छानवीन समिति बन्ने >> बस र टिपर ठोक्किँदा १३ जना घाइते, दुई जना गम्भीर >> कोषाध्यक्षले अह्राएर पशुपतिको भेटी चोरेको दावी >> सहकारी ठगी प्रकरणको कार्यदलको वैठक बस्दै >> आजको मौसमः लुम्बिनीसहित तीन प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षा >> आज रुपन्देहीका बोर्डिङ स्कूलहरुमा शोक विदा >> संघीय संसद्का दुवै सदनको बैठक बस्दै, यस्ता छन् कार्यसूची >> मासु साक्षरताः आजको आवश्यकता >> खाली हुँदै राम्चे गाउँ >> प्रवक्ताहरूको भूमिका स्पष्ट गर >> लुम्बिनी प्रदेशको आर्थिक योजनाका चुनौति >> लहरे नाँच बचाउँदै महिला >> वन ऐनले थलिदै सरकारी योजना >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> खस्यौली एफसीलाई यु १८ फुटसलको उपाधि >> एमाले दाङको अध्यक्ष सहित सबै पद सर्वसम्मत >> विश्व ज्योतिष महासंघद्वारा नन्दिनी गौशालामा सहयोग >> रेबिजको जोखिम बढेपछि नेपालगञ्जमा धमाधम कुकुरको बन्ध्याकरण गरिँदै >> कञ्चनले सुरु गर्यो निःशुल्क एम्बुलेन्स सेवा >> काँग्रेस क्षेत्र नम्वर ३ रुपन्देहीको बैठक सिरुवारी सामुदायिक होमस्टेमा >> वचत फिर्ता नपाएपछि मञ्जुश्री सहकारीको बुटवल शाखा घेराउ >> तीन दिने उद्घोषण तालिम सम्पन्न >> सुर्खेतमा मिनीबस दुर्घटना : दुई जनाको मृत्यु, १८ घाइते >> एमाले दाङको अध्यक्ष आचार्यको नाम टुंगो लाग्यो >> ग्रीलजन्य फलामको अस्वभाविक मुल्यबृद्धि नियन्त्रण गर्न व्यवसायीको माग >> सभामुखको भूमिकाप्रति विपक्षी दलको आपत्ति, संसद र सडकसम्म एक भएर जाने सहमति >> १०१ कम्पनीको सूचि सहित बालेनले भने : गिरीबन्धुको जग्गामा ५० खर्बको खेलोफड्को >> विपक्षीको नाराबाजीबीच प्रधानमन्त्रीले पाए विश्वासको मत >> एमाले बाँकेको अध्यक्षमा निरक गुरुङ विजयी >> इरानका राष्ट्रपति र विदेशमन्त्रीको हेलिकप्टर दुर्घटनामा मृत्यु >> उपेन्द्र यादवको रिटमा आज सुनुवाई हुंदै >> स्थानीय र पश्चिमी वायुको प्रभाव : मेघगर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले चौथो पटक विश्वासको मत लिँदै >> सडक निर्माणमा ढिलासुस्ती अन्त्य गर >> नेपालको संविधानमा धार्मिक स्वतन्त्रता सम्बन्धी व्यवस्था >> भारतको पानी किनेर प्यास मेटाउँदै स्थानीयबासी >> आर्थिक संकटमा मदरसाः बर्ष दिनदेखि उधारो पढाउँदै शिक्षक >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सरावलका वास्तविक चौधरी अस्पतालमा, खर्च अभावका उपचारमा कठिनाई >> कांग्रेसलाई रविको प्रश्न– राति प्रधानमन्त्रीको अफर, बिहान छानबिन समिति कुन नैतिकताले दिन्छ? >> एमाले दाङको अध्यक्षमा महासचिव पोखरेलका बहिनी ज्वाई सर्वसम्मत ? >> वडा नं. ३ र ११ को उपाधि दाबेदारी >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले लिन लागेको विश्वासको मतविरुद्ध सर्वोच्चमा रिट >> जीप र मोटरसाइकल ठोक्किंदा दुईजना घाइते >> मालपोत र नापी कार्यालय टिकापुरका प्रमुखविरुद्ध भ्रष्टाचार मुद्दा, २४ करोड जरिवाना माग

आम्दानीको स्रोत बन्दै सालको पात

८ बैशाख २०८१, शनिबार
८ बैशाख २०८१, शनिबार

नवलपुर, ८ बैशाख ।

बुढापाकाहरुले सालको पातबाट घरको पुजाआजा या कर्मकाण्डका लागि प्रयोग गर्ने दुना, टपरी हराउँदै जान थालेको समयमा अहिले एक सिङ्गो गाउँका बासिन्दा सालको पातबाट मनग्य आम्दानी लिन सफल भएका छन् ।

पुर्वी नवलपरासीको मध्यबिन्दु नगरपालिका ९ बसन्तपुुरका स्थानीयले २५ बर्षदेखि वनमा खेर जाने सालको पातवाट राम्रो आम्दानी गर्दै आएका छन् । सालको पात टिपेर दिउँसो फुर्सदको समयमा घरमा नै वसेर दुना टपरीबाट राम्रो आम्दानी लिन थालेका स्थानीय रामकला श्रेष्ठले बताइन् ।

ब्यावसायिक रुपमा नै सालको पात जंगलमा गएर संकलन गर्ने र घरमा ल्याएर दुुना टपरी बनाउने र घरबाटै बिक्री हुन थालेपछि यहाँका स्थानीयले यो पेशालाई विकल्पको पेशाको रुपमा लिएका स्थानीय मध्यबिन्दु नगरपालिका वडा नं. ९ का वडाध्यक्ष मदन कुमालले बताए ।

यहाँका सात सय बढी महिला प्रत्यक्ष रुपमा दुना टपरी ब्यवसायमा संलग्न रहेका छन् भने उनीहरुको यो पेशाप्रतिको आकर्षणलाई वडाले समेत सहयोग गरेको वडाध्यक्ष कुमाल बताउँछन् । यसरी तयार पारेको पात घरघरै लिन आउने हुनाले पनि स्थानीयहरुले आम्दानीको स्रोत वनाएका हुन् । उनीहरुले आफ्नो घरका लागि आवश्यक सामानहरु खरिद गर्नुका साथै यसले परिवारको जोहो समेत टरेको मध्यबिन्दु ९ बसन्तपुरका स्थानीय अमृता मानन्धर बताउँछिन् ।

घर नजिकै वन रहेकाले टाढा जान नपर्ने भएकाले महिलाहरुलाई सहज भएको छ । गाउँका महिला दिदिबहिनीहरु वन खुलेको समयमा जाने र दिनभरी सालको पात पिप्ने गर्छन् । समयको सदुपयोग संगै सालको पातको आम्दानीबाट घर खर्च चलाउन सहज भएको स्थानीय गोरे कुमालले बताए ।

एक मुुठा सालको पातको एक सय वटा टपरी बन्छ । एक मुठाको १५० रुपियाँमा बिक्री भएको स्थानीयको भनाई छ । सामुदायिक वनबाट पात टिपेर जीविकोपार्जन गर्न सहज भएको र यहाँबट बाहिर बिक्री भैरहेको र पात बिक्रीबाट सानोतिनो खर्च धान्न स्थानीयबासी सफल भएका जनप्रतिभा सामुदायिक वनका अध्यक्ष लोक बहादुर कुमालले बताए ।

हिन्दु धर्म संस्कृतिमा दुना, टपरीको प्रयोग महत्वपूर्ण मानिन्छ । विभिन्न पुजाआजा, विवाह व्रतवन्ध जस्ता शुभ कार्यमा शुद्ध मानिने भएकाले यसको माग वढ्दो छ । यहाँका महिलाले बनाएका दुना टपरी नारायणगढ, पोखरा, काठमाडौं, वुटवललगायत देशैभर पुग्ने गरेको पाइन्छ । जिल्लाको मध्यबिन्दु, हुप्सेकोट कावासोती आसपासका क्षेत्रमा हजारौ महिलाहरुका लागि यो राम्रो आम्दानीसँगै रोजगारीको अवसर बन्दै गएको छ ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?