ट्रेंडिंग:

>> कान्तिपुरका अध्यक्ष सिरोहियाविरुद्ध पक्राउ पुर्जी जारी >> समस्याग्रस्त सहकारीको सम्पत्ति लिलामी गरेर बचत फिर्ता गर्न चुनौती >> ऐतिहासिक विन्दुबाट झर्‍यो सुनको भाउ >> गृहमन्त्री लामिछानेको नाम उल्लेख गरेर छानवीन समिति बन्ने >> बस र टिपर ठोक्किँदा १३ जना घाइते, दुई जना गम्भीर >> कोषाध्यक्षले अह्राएर पशुपतिको भेटी चोरेको दावी >> सहकारी ठगी प्रकरणको कार्यदलको वैठक बस्दै >> आजको मौसमः लुम्बिनीसहित तीन प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षा >> आज रुपन्देहीका बोर्डिङ स्कूलहरुमा शोक विदा >> संघीय संसद्का दुवै सदनको बैठक बस्दै, यस्ता छन् कार्यसूची >> मासु साक्षरताः आजको आवश्यकता >> खाली हुँदै राम्चे गाउँ >> प्रवक्ताहरूको भूमिका स्पष्ट गर >> लुम्बिनी प्रदेशको आर्थिक योजनाका चुनौति >> लहरे नाँच बचाउँदै महिला >> वन ऐनले थलिदै सरकारी योजना >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> खस्यौली एफसीलाई यु १८ फुटसलको उपाधि >> एमाले दाङको अध्यक्ष सहित सबै पद सर्वसम्मत >> विश्व ज्योतिष महासंघद्वारा नन्दिनी गौशालामा सहयोग >> रेबिजको जोखिम बढेपछि नेपालगञ्जमा धमाधम कुकुरको बन्ध्याकरण गरिँदै >> कञ्चनले सुरु गर्यो निःशुल्क एम्बुलेन्स सेवा >> काँग्रेस क्षेत्र नम्वर ३ रुपन्देहीको बैठक सिरुवारी सामुदायिक होमस्टेमा >> वचत फिर्ता नपाएपछि मञ्जुश्री सहकारीको बुटवल शाखा घेराउ >> तीन दिने उद्घोषण तालिम सम्पन्न >> सुर्खेतमा मिनीबस दुर्घटना : दुई जनाको मृत्यु, १८ घाइते >> एमाले दाङको अध्यक्ष आचार्यको नाम टुंगो लाग्यो >> ग्रीलजन्य फलामको अस्वभाविक मुल्यबृद्धि नियन्त्रण गर्न व्यवसायीको माग >> सभामुखको भूमिकाप्रति विपक्षी दलको आपत्ति, संसद र सडकसम्म एक भएर जाने सहमति >> १०१ कम्पनीको सूचि सहित बालेनले भने : गिरीबन्धुको जग्गामा ५० खर्बको खेलोफड्को >> विपक्षीको नाराबाजीबीच प्रधानमन्त्रीले पाए विश्वासको मत >> एमाले बाँकेको अध्यक्षमा निरक गुरुङ विजयी >> इरानका राष्ट्रपति र विदेशमन्त्रीको हेलिकप्टर दुर्घटनामा मृत्यु >> उपेन्द्र यादवको रिटमा आज सुनुवाई हुंदै >> स्थानीय र पश्चिमी वायुको प्रभाव : मेघगर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले चौथो पटक विश्वासको मत लिँदै >> सडक निर्माणमा ढिलासुस्ती अन्त्य गर >> नेपालको संविधानमा धार्मिक स्वतन्त्रता सम्बन्धी व्यवस्था >> भारतको पानी किनेर प्यास मेटाउँदै स्थानीयबासी >> आर्थिक संकटमा मदरसाः बर्ष दिनदेखि उधारो पढाउँदै शिक्षक >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सरावलका वास्तविक चौधरी अस्पतालमा, खर्च अभावका उपचारमा कठिनाई >> कांग्रेसलाई रविको प्रश्न– राति प्रधानमन्त्रीको अफर, बिहान छानबिन समिति कुन नैतिकताले दिन्छ? >> एमाले दाङको अध्यक्षमा महासचिव पोखरेलका बहिनी ज्वाई सर्वसम्मत ? >> वडा नं. ३ र ११ को उपाधि दाबेदारी >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले लिन लागेको विश्वासको मतविरुद्ध सर्वोच्चमा रिट >> जीप र मोटरसाइकल ठोक्किंदा दुईजना घाइते >> मालपोत र नापी कार्यालय टिकापुरका प्रमुखविरुद्ध भ्रष्टाचार मुद्दा, २४ करोड जरिवाना माग >> मोबाइल एप्सबाटै मेट्रो कलेजको भवन उद्घाटन >> सात जना लागुऔषध दुर्व्यसनीले गरेका थिए प्रहरी जवान घिमिरेको हत्या

अस्पतालमा एसईईका विद्यार्थीलाई स्वयंसेवाको अवसर

७ बैशाख २०८१, शुक्रबार
७ बैशाख २०८१, शुक्रबार

नवलपरासी, ७ बैशाख । जिल्ला स्थित पृथ्वीचन्द्र अस्पतालले एसईई परीक्षा दिई बसेका विद्यार्थीहरूलाई स्वयंसेवक स्वरूप अस्पतालमा सेवा गर्न सक्ने जनाएको छ । विद्यार्थीहरूलाई भविष्यमा मेडिकल फिल्डमा आफ्नो शैक्षिक क्यारियर बनाउन चाहना राख्ने विद्यार्थीहरू अस्पतालमा स्वयंसेवक भई अनुभव लिन सक्ने अस्पतालले आह्वान समेत गरेको हो ।

परीक्षा दिएर कोही कम्प्युटर लगायत विभिन्न सिपमुलक तालिम,कोही भ्रमण आदी जस्तामा समय विताउने गर्ने गरेका हुन्छन्, त्यसै गरि अस्पतालमा पनि मेडिकल सम्बन्धि आधारभुत जानकारी र प्रयोगात्मक अनुभव समेत लिन सक्ने हुदा त्यस्ता विद्यार्थीहरू अस्पतालमा सम्पर्क गर्न सक्ने अस्पतालमा निमित्त मेडिकल सुपरिटेण्डेण्ट (निमेसु) सर्जन डा.किरण पाण्डेले बताए । धेरै विद्यार्थीहरूको भविष्यमा मेडिकल फिल्डमा जाने योजना बनाउँदै अध्ययन गर्ने गरेका हुन्छन्, उनले भने, उनीहरूलाई अस्पतालको केही समय सेवाले नयाँ अनुभव प्रदान गर्नेछ ।

अस्पतालमा विरामीको सेवा पनि हुने,थोरै जनशतिmले यो गर्मियाममा बढदो बिरामीको चापमा सेवा प्रवाहलाई सहजीकरण समेत हुने हँुदा यस्तो स्वयंसेवा गर्न चाहने विद्यार्थीलाई आह्वान गरिएको उनको भनाई थियो । अस्पतालको सेवा प्रवाह प्रकृयाबारे पनि प्रत्यक्ष सहभागी भएर जान्न पाउने अवसर पाउनेछन्, उनले थपे, सो अनुभवले आफ्ना दैनिक जिवनमा पनि अस्पतालमा सेवा लिन आउदा वा कसैलाई अस्पतालमा सेवाका लागि लिएर आउदा समेत सहजीकरण गर्न सजिलो हुनेछ । विद्यार्थीहरू सम्पर्कमा आएपछि उनीहरूलाई समान्य अभिमुखीकरण गरेर चिकित्सक वा अन्य स्वास्थ्यकर्मीसँग राखेर काम गर्ने अवसर प्रदान गर्न सकिने डा.पाण्डेले बताए ।

यसका लागि अभिभावकहरू पनि अभिप्रेरित गरेर आफ्ना छोराछोरीलाई अस्पताल पठाउन सक्ने छन् । परीक्षा दिई समय कसरी विताउने भन्ने विद्यार्थीका लागि समय विताउने, सिप सिक्ने र नयाँ नयाँ अनुभव लिन सक्ने यो अवसर हो । अहिले एसर्ईई परिक्षा दिएर बसेका विद्यार्थीलाई मात्रै होईन्,सो भन्दा माथिल्लो तहमा अध्ययन गर्ने विद्यार्थीलाई पनि स्वयंसेवा गर्ने अवसर प्रदान गरिन्छ, उनले भने, अस्पतालमा विगतमा मेडिकल फिल्डकै विद्यार्थी इन्टर्नसिप गर्न मात्र आउने गरेका थिए,तर अहिले समान्य सबै खालका विद्यार्थीहरूलाई स्वयंसेवा गर्न सक्ने अवसरलाई खुल्ला गरिने छ । अस्पतालको नम्स अनुसार चिया खाजा पनि उपलब्ध गराउन सकिने उनको भनाई थियो ।

अस्पतालमा अहिले विशेषज्ञ चिकित्सक ८ जना हुदा त्यसका लागि अन्य सहयोगी कर्मचारी अभाव छ । यदि स्वम्सेवकहरू आएमा सहयोग पुग्ने उनको भनाइ थियो । दैनिक ३ सय भन्दा बढि बिरामी आउने गरेका छन्,उनले भने, सर्जिकल सेवाले पनि अस्पतालमा बिरामीको दिन प्रति दिन संँख्या बढ्दै गएको छ । दरबन्दी अनुसार पदपुर्ति छैन्, आवश्यक कर्मचारी निजी स्रोतले राख्न परेको छ । अस्पतालमा गुणस्तरिय सेवाले बिरामीको विश्वास बढेर बिरामीको चाप पनि बढेको छ, तर बिरामीको चाप बढ्दा सहयोगी कर्मचारी निकै अभाव देखिएको छ ।

पृथ्वीचन्द्र अस्पतालमा आकस्मिक सेवा,सुचर सेवा, बहिरँग सेवा (ओपिडि) अन्तरगत हाडजोर्नी तथा नशा, जनरल मेडिसिन, स्त्री तथा प्रसुती, मानसिक रोग, बालरोग, नाक कान घाँटी, दन्त रोग विभाग, फिजिओथेरापी सेवा रहेका छन् । त्यसैगरि अल्ट्रासाउण्ड, डिजिटल एक्सरे, इसिजी, प्रयोगशाला, विरामी भर्ना जनरल, फार्मेसी सेवा, प्रसुती अन्तरगत साधारण प्रसुती जटिल र अप्रेसन सेवा, एचआईभि परामर्श केन्द्र, लैगिँक हिँसा सम्बन्धि एकद्वारा ब्यवस्थापन (ओसीएमसी), क्षयरोग, कुष्टरोग क्लिनिक, जीन स्पट सेवा, संस्थागत क्लिनिक सेवा, प्लाष्टर। सामाजिक सेवा इकाई, सोधपुछ परामर्श तथा नियमित रूपमा प्रशासनिक तथा गुनासो सुन्ने कार्य पनि गर्दै आएको अस्पताल हो ।

अस्पतालको आकस्मिक शाखामा २ मेडिकल अधिकृत, ३ स्वास्थ्य सहायक,२ अहेव र ४ जना कार्यालय सहयोगीको दरबन्दी रहेको छ । अस्पतालले भएकै सेवालाई गुणस्तरिय बनाउन सकियो भन्ने विरामीलाई सन्तुष्टि दिन सकिन्छ । सेवा थपिनु भन्दा भएको सेवालाई सञ्चालन र गुणस्तरिय बनाउनु अस्पताल विकास समितिको पनि लक्ष्य रहेको छ । अस्पताल सञ्चालनमा चिकित्सिय टिमवर्क पहिलो सर्त हो,यसका लागि नियमित चिकित्सकको वैठक बसाल्ने कार्यमा प्रयासरत रहेको निमित्त मेसु डा.पाण्डेले बताए ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?