ट्रेंडिंग:

>> गृहमन्त्री लामिछानेको नाम उल्लेख गरेर छानवीन समिति बन्ने >> बस र टिपर ठोक्किँदा १३ जना घाइते, दुई जना गम्भीर >> कोषाध्यक्षले अह्राएर पशुपतिको भेटी चोरेको दावी >> सहकारी ठगी प्रकरणको कार्यदलको वैठक बस्दै >> आजको मौसमः लुम्बिनीसहित तीन प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षा >> आज रुपन्देहीका बोर्डिङ स्कूलहरुमा शोक विदा >> संघीय संसद्का दुवै सदनको बैठक बस्दै, यस्ता छन् कार्यसूची >> मासु साक्षरताः आजको आवश्यकता >> खाली हुँदै राम्चे गाउँ >> प्रवक्ताहरूको भूमिका स्पष्ट गर >> लुम्बिनी प्रदेशको आर्थिक योजनाका चुनौति >> लहरे नाँच बचाउँदै महिला >> वन ऐनले थलिदै सरकारी योजना >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> खस्यौली एफसीलाई यु १८ फुटसलको उपाधि >> एमाले दाङको अध्यक्ष सहित सबै पद सर्वसम्मत >> विश्व ज्योतिष महासंघद्वारा नन्दिनी गौशालामा सहयोग >> रेबिजको जोखिम बढेपछि नेपालगञ्जमा धमाधम कुकुरको बन्ध्याकरण गरिँदै >> कञ्चनले सुरु गर्यो निःशुल्क एम्बुलेन्स सेवा >> काँग्रेस क्षेत्र नम्वर ३ रुपन्देहीको बैठक सिरुवारी सामुदायिक होमस्टेमा >> वचत फिर्ता नपाएपछि मञ्जुश्री सहकारीको बुटवल शाखा घेराउ >> तीन दिने उद्घोषण तालिम सम्पन्न >> सुर्खेतमा मिनीबस दुर्घटना : दुई जनाको मृत्यु, १८ घाइते >> एमाले दाङको अध्यक्ष आचार्यको नाम टुंगो लाग्यो >> ग्रीलजन्य फलामको अस्वभाविक मुल्यबृद्धि नियन्त्रण गर्न व्यवसायीको माग >> सभामुखको भूमिकाप्रति विपक्षी दलको आपत्ति, संसद र सडकसम्म एक भएर जाने सहमति >> १०१ कम्पनीको सूचि सहित बालेनले भने : गिरीबन्धुको जग्गामा ५० खर्बको खेलोफड्को >> विपक्षीको नाराबाजीबीच प्रधानमन्त्रीले पाए विश्वासको मत >> एमाले बाँकेको अध्यक्षमा निरक गुरुङ विजयी >> इरानका राष्ट्रपति र विदेशमन्त्रीको हेलिकप्टर दुर्घटनामा मृत्यु >> उपेन्द्र यादवको रिटमा आज सुनुवाई हुंदै >> स्थानीय र पश्चिमी वायुको प्रभाव : मेघगर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले चौथो पटक विश्वासको मत लिँदै >> सडक निर्माणमा ढिलासुस्ती अन्त्य गर >> नेपालको संविधानमा धार्मिक स्वतन्त्रता सम्बन्धी व्यवस्था >> भारतको पानी किनेर प्यास मेटाउँदै स्थानीयबासी >> आर्थिक संकटमा मदरसाः बर्ष दिनदेखि उधारो पढाउँदै शिक्षक >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सरावलका वास्तविक चौधरी अस्पतालमा, खर्च अभावका उपचारमा कठिनाई >> कांग्रेसलाई रविको प्रश्न– राति प्रधानमन्त्रीको अफर, बिहान छानबिन समिति कुन नैतिकताले दिन्छ? >> एमाले दाङको अध्यक्षमा महासचिव पोखरेलका बहिनी ज्वाई सर्वसम्मत ? >> वडा नं. ३ र ११ को उपाधि दाबेदारी >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले लिन लागेको विश्वासको मतविरुद्ध सर्वोच्चमा रिट >> जीप र मोटरसाइकल ठोक्किंदा दुईजना घाइते >> मालपोत र नापी कार्यालय टिकापुरका प्रमुखविरुद्ध भ्रष्टाचार मुद्दा, २४ करोड जरिवाना माग >> मोबाइल एप्सबाटै मेट्रो कलेजको भवन उद्घाटन >> सात जना लागुऔषध दुर्व्यसनीले गरेका थिए प्रहरी जवान घिमिरेको हत्या >> कार्यदलमा अझै जुटेन सहमति, संसद बैठक अनिश्चित >> बुटवलबाट १३ जुवाडे पक्राउ >> गुल्मेली सम्पर्क समाज रुपन्देही सिद्धार्थनगरको अध्यक्षमा पुनः ज्ञवाली

उद्यम—व्यवसायमा महिला सहकारीको पाइला

सहकारी संस्थाहरूको प्रेरणा र आर्थिक सहयोगबाट नयाँ उद्यमीहरू देखिएका छन् । सहकारी संस्थाले आर्थिक रूपमा सफल बन्नुपर्छ भन्ने भोक जगाएको छ । सहकारी संस्था सदस्यको जीवन परिवर्तनको आधार बनेका छन् । आप्mनै गाउँ ठाउँमा बसेर केहि गर्छु भन्नेहरूका लागि केही क्रियाशिल महिला सहकारी सारथी बनेर उभिएका छन् ।
६ बैशाख २०८१, बिहीबार
६ बैशाख २०८१, बिहीबार

बुटवल, ६ बैशाख । सहकारी संस्थाहरूले बचत र ऋणका कार्यक्रम मात्रै नभएर महिला दिदी बहिनीहरूको जीवनस्तरलाई पनि माथि उठाउनमा सहयोग पनि गरिरहेका छन् । सहकारीहरूले तरकारी खेती, सिलाई बुनाई, बाख्रा—कुखुरा पालनदेखि सदस्यहरूलाई उद्यम विकासका काममा सघाइरहेका छन् । महिलाहरू मात्रै सदस्य रहेका कतिपय सहकारीहरूले पनि दिदी बहिनीहरूको आर्थिक अवस्थालाई माथि उठाउने उद्यम व्यवसायका कामलाई सहकारीसँग जोडेर गतिविधि गरिरहेका छन् ।

रूपन्देहीको सियारीमा रहेको नारी एकता महिला विकास बचत तथा ऋण सहकारी संस्थाले अहिले ढाकाको कपडा उत्पादन गरिरहेको छ । सहकारीमार्फत ढाका कपडा उद्योग स्थापना गरेर सदस्यहरूलाई रोजगारको अवसर दिएको छ । ढाकाका सामानहरू प्रति मानिसको लगाव बढिरहेको बेला सहकारीले यो व्यवसायलाई अगाडि सारेको संस्थाका पूर्व अध्यक्ष हुमाकान्ती भुर्तेलले बताउँछिन । उनले संस्थाले विभिन्न समयमा स्थानीय सरकारको सहयोगमा आफ्ना सदस्यहरूलाई सीप दिईरहेको बताईन । उनले ढाकाको तालिम पनि कोरोना महामारीको समयमा सिकेको बताईन । उनले सबै तिर बन्द थियो तर हामीले कोरोना माहामारीको समयलाई बचत गर्दे १३ जनालाई ढाका बन्ने तालिममा सहभागि गराएका थियौं । तीन महिनासम्म दुईजना प्रशिक्षकले सिकाएपछि हाम्रा सदस्यहरूले ढाका बुन्न सफल भएका छन् । अहिले ८ जनाले नियमित रूपमा ढाकाको साडी, तीन प्रकारका सल, खादा र ढाकाको ब्याग उत्पादन गरिरहेका छन् । उत्पादन भएका सामानहरू स्थानीय बजार र बुटवल बजारमा खपत भईरहेको छ । साडीको माग पु¥याउन सकिएको छैन । ढाका उत्पादन गर्ने सदस्यहरूले काम गरेको आधारमा पारिश्रमिक पाईरहनु भएको छ । आगामी दिनमा अझै धेरैलाई सिकाएर राम्रा र बजारको माग अनुसारका सामान उत्पादन गर्ने लक्ष्य सहकारी संस्थाले लिएको छ ।

तिलोत्तमा नगरपािलका १४ मा रहेको सरोकार महिला बचत तथा ऋण सहकारी संस्था लिले सदस्यहरूको आर्थिक अवस्थालाई बलियो बनाउने सोंचले प्रदान गरेको सर्फ (कपडा धुने धुलो साबुन) तालिमबाट अहिले आर्य आर्जन सदस्यहरू जोडिएको संस्थाका व्यवस्थापक यशोदा भुषालले बताईन । उनले तालिम लिएका मध्ये ७ जनाको समूहले अहिले व्यवसायिक रूपमा सर्फ उत्पादन गरिरहेका छन् । उनीहरूले उत्पादन गरेको सर्फलाई सहकारीले संस्थाबाट पनि बिक्री गरिरहेको छ । भुषाल भन्छिन् यो सजिलो पनि छ घरको काम धन्दा सकेर फुर्सदको समयमा समूहका सबै बसेर बनाउने र सबैले आ–आफ्नो तरिकाले बिक्री पनि गर्नु भएको छ । अहिले बजारमा यो सर्फ प्रति केजी १ सय २० रुपियाँमा बिक्री भईरहेको छ । समूहले १२ कुइन्टल सर्फ उत्पादन गरेर बिक्री गरिसकेको छ । यसले सदस्यहरूलाई घर खर्च चलाएर थोरै बचत गर्न पनि सहयोग पुगेको छ । यसलाई अझै कसरी व्यवस्थित गरेर उनीहरूलाई उद्यम तर्फ जोड्ने भन्ने विषयमा सहकारीमा बहस पनि शुरु भएको छ ।

सहकारी संस्थाहरूको प्रेरणा र आर्थिक सहयोगबाट नयाँ उद्यमीहरू देखिएका छन् । सहकारी संस्थाले आर्थिक रूपमा सफल बन्नपर्छ भन्ने भोक जगाएको छ । सहकारी संस्था सदस्यको जीवन परिवर्तनको आधार बनेका छन् । आप्mनै गाउँ ठाउँमा बसेर केही गर्छु भन्नेहरूका लागि केही क्रियाशिल महिला सहकारी सारथी बनेर उभिएका छन् ।

बुटवलको मैत्री पथमा लक्ष्मी महिला कृषि सहकारी संस्थाले पसल सञ्चालन गरेको छ । आफ्ना सदस्यहरूले उत्पादन गरेको तरकारी बजारीकरणका लागि पसल सञ्चालन गरेको छ । कृषि सहकारी कृषिसँग जोड्ने उद्देश्यले पसल सञ्चालनमा आएको संस्थाका व्यवस्थापक तुल्सा पाण्डेले बताईन । उनका अनुसार उक्त सहकारीले हामीले विशेष आफ्ना सदस्यले उत्पादन गरेको तरकारी, कम्पोष्ट मल बिक्री गर्दछ । उनले भनिन्, त्यसका साथै गाउँघरतिर पाईने अर्गानिक तरकारीहरू पनि बेच्ने गरेका छौ, किसानसँग जोडिने र उनीहरूको आर्थिक अवस्थालाई माथि उठाउँदै आर्यआर्जनमा जोड्नु हाम्रो सोंच हो । त्यसका लागि नै हामीले पसल सञ्चालनमा ल्याएका हांै । विगत तिन वर्षदेखि उक्त पसल सञ्चालनमा छ ।

साना किसान कृषि सहकारी संस्था लि खड्वा वनगाई, शुद्धोधनले डेरी सञ्चालनमा ल्याएको छ । विगत चार वर्षदेखि किसानले उत्पादन गरेको दुध संकलन गर्ने र बिक्री गर्ने गरिरहेको छ । सधै संस्थाले किसानलाई पशुपालन गर्ने प्रोत्साहन गर्ने तर उनीहरूको दूध व्यस्थापन हुन नसक्दा समस्या सृजना भएर किसानहरूमा निरासा बढेका कारण सहकारीले दुध संकलन केन्द्र स्थापना गरेको संस्थाका व्यवस्थापक नेत्रकुमारी सुवेदीले बताईन । उनले सहकारी दुध संकलन गर्दा किसानमा सकारात्मक उर्जा पुगेको छ । उत्पादन गरेको दुध कहाँ बेच्ने ? भन्ने चिन्ता हराएको छ ।

हाम्रो कार्यक्षेत्रको तीनवटा स्थानका संकलन केन्द्र स्थापना गरेर दुध संकलन र बिक्री गरिरहेका छांै । हामी कहाँ दैनिक ८ सय लिटर दुध संकलन हुन्छ । हामीले यहाँबाट पनिर, ध्यू, नौनी बनाएर पनि बिक्री गर्ने गरेका छौं हाम्रो तीन वटा शाखामा एक एक जनाले रोजगारी पाएका छन् । सहकारी संस्थाले बचत र ऋण मात्रै नभएर आफ्ना सदस्यहरूलाई आर्यआर्जनमा जोड्न आवश्यक छ । त्यसका लागि सहकारीहरू आर्थिक संकलनसँगै सदस्यहरूलाई उद्यम—व्यवसायमा जोड्न आवश्यक छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?