ट्रेंडिंग:

>> समस्याग्रस्त सहकारीको सम्पत्ति लिलामी गरेर बचत फिर्ता गर्न चुनौती >> ऐतिहासिक विन्दुबाट झर्‍यो सुनको भाउ >> गृहमन्त्री लामिछानेको नाम उल्लेख गरेर छानवीन समिति बन्ने >> बस र टिपर ठोक्किँदा १३ जना घाइते, दुई जना गम्भीर >> कोषाध्यक्षले अह्राएर पशुपतिको भेटी चोरेको दावी >> सहकारी ठगी प्रकरणको कार्यदलको वैठक बस्दै >> आजको मौसमः लुम्बिनीसहित तीन प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षा >> आज रुपन्देहीका बोर्डिङ स्कूलहरुमा शोक विदा >> संघीय संसद्का दुवै सदनको बैठक बस्दै, यस्ता छन् कार्यसूची >> मासु साक्षरताः आजको आवश्यकता >> खाली हुँदै राम्चे गाउँ >> प्रवक्ताहरूको भूमिका स्पष्ट गर >> लुम्बिनी प्रदेशको आर्थिक योजनाका चुनौति >> लहरे नाँच बचाउँदै महिला >> वन ऐनले थलिदै सरकारी योजना >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> खस्यौली एफसीलाई यु १८ फुटसलको उपाधि >> एमाले दाङको अध्यक्ष सहित सबै पद सर्वसम्मत >> विश्व ज्योतिष महासंघद्वारा नन्दिनी गौशालामा सहयोग >> रेबिजको जोखिम बढेपछि नेपालगञ्जमा धमाधम कुकुरको बन्ध्याकरण गरिँदै >> कञ्चनले सुरु गर्यो निःशुल्क एम्बुलेन्स सेवा >> काँग्रेस क्षेत्र नम्वर ३ रुपन्देहीको बैठक सिरुवारी सामुदायिक होमस्टेमा >> वचत फिर्ता नपाएपछि मञ्जुश्री सहकारीको बुटवल शाखा घेराउ >> तीन दिने उद्घोषण तालिम सम्पन्न >> सुर्खेतमा मिनीबस दुर्घटना : दुई जनाको मृत्यु, १८ घाइते >> एमाले दाङको अध्यक्ष आचार्यको नाम टुंगो लाग्यो >> ग्रीलजन्य फलामको अस्वभाविक मुल्यबृद्धि नियन्त्रण गर्न व्यवसायीको माग >> सभामुखको भूमिकाप्रति विपक्षी दलको आपत्ति, संसद र सडकसम्म एक भएर जाने सहमति >> १०१ कम्पनीको सूचि सहित बालेनले भने : गिरीबन्धुको जग्गामा ५० खर्बको खेलोफड्को >> विपक्षीको नाराबाजीबीच प्रधानमन्त्रीले पाए विश्वासको मत >> एमाले बाँकेको अध्यक्षमा निरक गुरुङ विजयी >> इरानका राष्ट्रपति र विदेशमन्त्रीको हेलिकप्टर दुर्घटनामा मृत्यु >> उपेन्द्र यादवको रिटमा आज सुनुवाई हुंदै >> स्थानीय र पश्चिमी वायुको प्रभाव : मेघगर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले चौथो पटक विश्वासको मत लिँदै >> सडक निर्माणमा ढिलासुस्ती अन्त्य गर >> नेपालको संविधानमा धार्मिक स्वतन्त्रता सम्बन्धी व्यवस्था >> भारतको पानी किनेर प्यास मेटाउँदै स्थानीयबासी >> आर्थिक संकटमा मदरसाः बर्ष दिनदेखि उधारो पढाउँदै शिक्षक >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सरावलका वास्तविक चौधरी अस्पतालमा, खर्च अभावका उपचारमा कठिनाई >> कांग्रेसलाई रविको प्रश्न– राति प्रधानमन्त्रीको अफर, बिहान छानबिन समिति कुन नैतिकताले दिन्छ? >> एमाले दाङको अध्यक्षमा महासचिव पोखरेलका बहिनी ज्वाई सर्वसम्मत ? >> वडा नं. ३ र ११ को उपाधि दाबेदारी >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले लिन लागेको विश्वासको मतविरुद्ध सर्वोच्चमा रिट >> जीप र मोटरसाइकल ठोक्किंदा दुईजना घाइते >> मालपोत र नापी कार्यालय टिकापुरका प्रमुखविरुद्ध भ्रष्टाचार मुद्दा, २४ करोड जरिवाना माग >> मोबाइल एप्सबाटै मेट्रो कलेजको भवन उद्घाटन >> सात जना लागुऔषध दुर्व्यसनीले गरेका थिए प्रहरी जवान घिमिरेको हत्या >> कार्यदलमा अझै जुटेन सहमति, संसद बैठक अनिश्चित

तंग्रिन सकेनन् घरेलु उद्योग

५ बैशाख २०८१, बुधबार
५ बैशाख २०८१, बुधबार

प्यूठान, ५ बैशाख । जिल्लाका साना तथा घरेलु उद्योग तंग्रिन सकेका छैनन् । कोराना अघिसम्म रामै्र बजार पाएका केही उद्योग जेनतेन चलेका छन् भने कतिपय बन्द भैसकेका छन् । स्थानीय कच्चा पदार्थको प्रयोग गर्दै सञ्चालनमा आएका यस्ता उद्योगले धेरैलाई रोजगारी दिएको थियो । तर कोरोना महामारीपछि त्यस्ता घरेलु उद्योगको अवस्था नाजुक बन्दै गैरहेको छ । घरेलु उद्याग बन्द हुँदा त्यहाँ कार्यरत मजदुरले रोजगारी गुमाएका छन् ।
२०६९ सालबाट प्यूठान नगरपालिका ९ मरन्ठानामा झिमरुक हर्वल सावुन उद्योग सञ्चालन गर्दै आएकी दुर्गा केसीको उद्योग अहिले बन्द छ । खरिबोटमा स्थानीय कच्चा पदार्थ चिउरीबाट हर्वल सावुन बनाउने उनको उद्योग बितेको एक बर्षदेखि पुर्णरूपमा बन्द भएको हो । कोरोना महामारी अघिसम्म राम्रै चलेको उद्योगले अहिले बजार नपाउँदा बन्द भएको उद्योग सञ्चालक दुर्गा केसीले सुनाईन् । २०६८ सालमा सावुन बनाउने तालिम लिएकी थिए । त्यसको एक बर्षपछि उद्योग खोलेर चलाउन सुरु गरेको बताईन् । कुनै समय प्यूठानको हर्वल साबुन जापान समेत निर्यात हुने गरेको उनको अनुभव छ ।

‘चिउरी, घिउकुमारी प्रयोग गरेर सावुन बनाउने गरिएको थियो,’सञ्चालक दुर्गा केसीले भनिन,‘अहिले उद्योगमा ताला लागेको बर्षदिन बित्यो ।’ कोरोना महामारीपछि उद्योगमा ठुलो क्ष्यती पुगेको उनको भनाई छ । उद्योगमा कुनै समय तिन चार जना कामगर्ने मान्छे थिए । राम्रै कमाई गरेको थियो । हर्वल साबुन भनेपछि धेरैले रुचाउथे पनि । तर कोरोना पछि त्यसको स्वरूपनै परिवर्तन भयो । उत्पादनले बजार पाउन छोडेपछि उद्योगले उत्पादन बन्द गरेको उनले बताईन् । बजारनै पाउदैन्, पहिलेको जस्तो कच्चा पदार्थपनि सहज नभएको सुनाईन् ।
दुर्गाले भनिन पहिले कस्तो थियो, एक दुई बर्षमै उद्योग यो हालतमा आयो । कुनै समय मरन्ठानाको हर्वल सावुनले जिल्लामा पनि राम्रो बजार ओगटेको थियो । कोरोना महामारी अघिसम्म उद्योगले राम्रै आम्दानी गर्ने गरेको सञ्चालक केसीले बताईन् ।

उद्योगसंगै अन्यको रोजगारीसमेत गुमेको छ । उद्योगमा कामगर्ने तिनजना कामदारलाई उद्योग नचलेपछि घर फर्काएको सञ्चालक केसीले बताईन् । नौबहिनी गाउँपालिका १ स्याउलीवांगकी चित्रकली बुढाको कोठिहिमाल अल्लो उद्योग पनि कोरोना महामारीपछि आफ्नो लयमा आउन सकेको छैन् । स्थानिय कच्चा पदार्थ अल्लोबाट तयारी पोसाक बनाउने उद्योग सञ्चालनमा रहेपनि तिन चार बर्ष अघिको अवस्थामा छैन् ।
स्याउलीवांगमा प्रशोधन केन्द्र थियो । बहानेमा सिलाई बुनाई पनि थियो । प्यूठान नगरपालिका १० बडरामा तयारी पोसाक बिक्रि गर्ने उद्योग थियो । तर कोरोना महामारिपछि उनको ती तिनवटै स्थानमा काम ढिलागरी सुरु भैरहेको छ । ‘काम गर्ने दर्जनौं मान्छे थिए, अहिले पहिलेको तुलनामा आधापनि जनशक्ति लागेको छैन्,’ उनले भनिन,‘कोरोनापछि ब्यापार पुरै सिथिल बनेको छ ।’ अल्लोबाट बनेका तयारी पोसाक मेला महोत्सवमा राम्रो बिक्रि हुने गरेपनि पछिल्लो समय जिल्लामा मेला महोत्सव लागेका छैनन । बाहिरी जिल्लामा पनि गएर पहिलेको जस्तो ब्यापार नभएको चित्रकली बताउँछिन् । उनी भन्छिन ब्यापार पलिहेको तुलनामा २० प्रतिशत पनि भैरहेको छैन् । कोरोना महामारी अघिसम्म चित्रकलिको अल्लो उद्योगमा डेढ करोड रूपैयासम्मको कारोवार हुने गरेको थियो ।

कोरोनाले साना तथा घरेलु उद्योगहरू धरासायी बनेको मल्लरानी गाउँपालिका ४ खलंगामा चप्पल उद्योग सञ्चालन गरिरहेकी नर्मदा भट्ट सुनाउँछिन् । ब्यापारमा मन्दि लागेको छ । उत्पादित सामानले बजार नपाउदा उद्याृग बन्दहुने अवस्थामा पुगेको उनले बताईन् । बजारमा पैसा छैन्, पैसा नभपछि कारोबार कसरी हुन्छ र उनले भनिन । कोरोनापछि समस्याग्रस्त घरेलुउद्योगलाई उठाउन स्थानीय तहले कार्यक्रमनै ल्याउनुपर्ने उनको बुझाई छ । कच्चा पदार्थ खरिददेखी उद्योगलाई फेरी उठाउन स्थानीय तहले कार्यक्रम ल्याउनुपर्छ । ‘उद्योग चलाउन सक्ने क्षमता उद्यमीसंग छैन्,’ उनले भनिन,‘दुईबर्ष पहिलेको असर अहिले देखिइरहेको छ ।’ सञ्चालनमा रहेको उद्योगले पनि कर्मचारी कटौति गर्ने, उत्पादन आधाभन्दा कममा झार्ने गरेका छन् ।

प्यूठान जिल्लामा सानाठूला तिन हजार ६ सय साना तथा घरेलु उद्योग दर्ता छन् । घरेलु तथा साना उद्योग कार्यालयमा दर्ता यस्ता उद्योगपनि पछिल्लो समय नयाँ दर्ता भन्दापनि खारेजीमा जाने बढेको कार्यालयका सुचना अधिकारी चप्मक श्रेष्ठले जानकारी दिए । चालु आर्थिक बर्षमा उद्योग खारेजीका लागी आएकाहरूको संख्या ३० जना छ । त्यसमा पनि अधिकांश महिलाले सञ्चालन गरेका उद्योग रहेको श्रेष्ठले बताए । घरेलु उद्योगमा कृषि फर्म, खारेजीमा बढि आउने गरेका छन् । केहि पहिलेदेखि चलेका उद्योगपनि बन्द भएका छन् । प्यूठानमा नयाँ दर्ता हुने उद्योगभन्दा खारेजीमा जाने उद्योगको संख्या बढि रहेको कार्यालयको तथ्याङमा छ । ‘बजारको समस्या अहिलेका उद्योगको मुख्य समस्या छ,’उनले भने,‘सरकारबाट यस्ता उद्योगलाई राहतको आवश्यक छ ।’ सरकारले नयाँ उद्यमी शृजना गर्न तालिमको आयोजना गर्ने गरेपनि पुराना उद्योगलाई टिकाईराख्न पहल गर्नुपर्ने उनले सुनाए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?