ट्रेंडिंग:

>> गृहमन्त्री लामिछानेको नाम उल्लेख गरेर छानवीन समिति बन्ने >> बस र टिपर ठोक्किँदा १३ जना घाइते, दुई जना गम्भीर >> कोषाध्यक्षले अह्राएर पशुपतिको भेटी चोरेको दावी >> सहकारी ठगी प्रकरणको कार्यदलको वैठक बस्दै >> आजको मौसमः लुम्बिनीसहित तीन प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षा >> आज रुपन्देहीका बोर्डिङ स्कूलहरुमा शोक विदा >> संघीय संसद्का दुवै सदनको बैठक बस्दै, यस्ता छन् कार्यसूची >> मासु साक्षरताः आजको आवश्यकता >> खाली हुँदै राम्चे गाउँ >> प्रवक्ताहरूको भूमिका स्पष्ट गर >> लुम्बिनी प्रदेशको आर्थिक योजनाका चुनौति >> लहरे नाँच बचाउँदै महिला >> वन ऐनले थलिदै सरकारी योजना >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> खस्यौली एफसीलाई यु १८ फुटसलको उपाधि >> एमाले दाङको अध्यक्ष सहित सबै पद सर्वसम्मत >> विश्व ज्योतिष महासंघद्वारा नन्दिनी गौशालामा सहयोग >> रेबिजको जोखिम बढेपछि नेपालगञ्जमा धमाधम कुकुरको बन्ध्याकरण गरिँदै >> कञ्चनले सुरु गर्यो निःशुल्क एम्बुलेन्स सेवा >> काँग्रेस क्षेत्र नम्वर ३ रुपन्देहीको बैठक सिरुवारी सामुदायिक होमस्टेमा >> वचत फिर्ता नपाएपछि मञ्जुश्री सहकारीको बुटवल शाखा घेराउ >> तीन दिने उद्घोषण तालिम सम्पन्न >> सुर्खेतमा मिनीबस दुर्घटना : दुई जनाको मृत्यु, १८ घाइते >> एमाले दाङको अध्यक्ष आचार्यको नाम टुंगो लाग्यो >> ग्रीलजन्य फलामको अस्वभाविक मुल्यबृद्धि नियन्त्रण गर्न व्यवसायीको माग >> सभामुखको भूमिकाप्रति विपक्षी दलको आपत्ति, संसद र सडकसम्म एक भएर जाने सहमति >> १०१ कम्पनीको सूचि सहित बालेनले भने : गिरीबन्धुको जग्गामा ५० खर्बको खेलोफड्को >> विपक्षीको नाराबाजीबीच प्रधानमन्त्रीले पाए विश्वासको मत >> एमाले बाँकेको अध्यक्षमा निरक गुरुङ विजयी >> इरानका राष्ट्रपति र विदेशमन्त्रीको हेलिकप्टर दुर्घटनामा मृत्यु >> उपेन्द्र यादवको रिटमा आज सुनुवाई हुंदै >> स्थानीय र पश्चिमी वायुको प्रभाव : मेघगर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले चौथो पटक विश्वासको मत लिँदै >> सडक निर्माणमा ढिलासुस्ती अन्त्य गर >> नेपालको संविधानमा धार्मिक स्वतन्त्रता सम्बन्धी व्यवस्था >> भारतको पानी किनेर प्यास मेटाउँदै स्थानीयबासी >> आर्थिक संकटमा मदरसाः बर्ष दिनदेखि उधारो पढाउँदै शिक्षक >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सरावलका वास्तविक चौधरी अस्पतालमा, खर्च अभावका उपचारमा कठिनाई >> कांग्रेसलाई रविको प्रश्न– राति प्रधानमन्त्रीको अफर, बिहान छानबिन समिति कुन नैतिकताले दिन्छ? >> एमाले दाङको अध्यक्षमा महासचिव पोखरेलका बहिनी ज्वाई सर्वसम्मत ? >> वडा नं. ३ र ११ को उपाधि दाबेदारी >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले लिन लागेको विश्वासको मतविरुद्ध सर्वोच्चमा रिट >> जीप र मोटरसाइकल ठोक्किंदा दुईजना घाइते >> मालपोत र नापी कार्यालय टिकापुरका प्रमुखविरुद्ध भ्रष्टाचार मुद्दा, २४ करोड जरिवाना माग >> मोबाइल एप्सबाटै मेट्रो कलेजको भवन उद्घाटन >> सात जना लागुऔषध दुर्व्यसनीले गरेका थिए प्रहरी जवान घिमिरेको हत्या >> कार्यदलमा अझै जुटेन सहमति, संसद बैठक अनिश्चित >> बुटवलबाट १३ जुवाडे पक्राउ >> गुल्मेली सम्पर्क समाज रुपन्देही सिद्धार्थनगरको अध्यक्षमा पुनः ज्ञवाली

उखुले उठाउँदै किसानको आम्दानी

उखुका लागि जिल्लाकै पकेट क्षेत्रको रूपमा चिनिने छत्रकोट गाउँपालिका अन्तर्गत दिगाम, हर्दिनेटा र हु“गा, रुरुक्षेत्र गाउँपालिकाको थानपति र थोर्गाका किसानले उखुको व्यवसायिक खेतीलाई विविधिकरण गरेर आम्दानी गर्न थालेका छन । उखुलाई मेशिनबाट पेलेर रस निकाल्ने र त्यही रसलाई पकाएर खुदो र खुदोलाई पकाएर बाक्लो बनाई गुड (सक्खर) बनाउने गरिन्छ ।
५ बैशाख २०८१, बुधबार
५ बैशाख २०८१, बुधबार

गुल्मी, ५ वैशाख । बारीमा लगाएको उखुले गाउँदेखि शहरसम्म राम्रो बजार पाएको छ । गुल्मीका किसानले यतिबेला उखुको विविधिकरण गर्दै आम्दानी बढाएका हुन् । यहाँका किसानले उखुको रसवाट खुदो र गुड (सक्खर) बनाएर बिक्री गरि राम्रो आम्दानी गर्दै आएका छन् ।
जिल्लाको छत्रकोट गाउँपालिका –४ स्थित दिगामका युवा कृषक रामकृष्ण न्यौपानेलाई पनि पनि उखु रसबाट खुदो र गुड बनाउन भ्याईनभ्याई छ । उनीसँग किरण न्यौपाने, जगदीश पाण्डेय र मीना न्यौपाने सहित चार जनाको समूह छ । उनीहरू चारै जनाको संयुक्त लगानीमा ६० लाख भन्दा बढी रकम खर्चिएर गाउँमै गाउँले ग्रुप अफ इन्ड्रस्टिज प्रालिको नाममा उद्योग स्थापना गरेका छन । त्यही उद्योग मार्फत दुई वर्षदेखि व्यावसायिक रूपमा उखु खेति गरेर खुदो र गुड उत्पादन गरि बिक्री गर्दै आएका छन ।

गाउँले ग्रुप अफ इन्ड्रस्टिज उत्पादित खुदो र गुडलाई ‘दिगामे’ गुड र खुदोको नामबाट ब्रान्डिङ गरि बजारमा पु¥याइएकोे छ । खुदो र गुड बिक्रीवाट ९० लाख रूर्पैया भन्दा बढीको कारोबार भएको गाउँले ग्रुप अफ इन्ड्रस्टिज प्रालिका अध्यक्ष रामकृष्ण न्यौपानेले बताए । गाउँमा केही पनि छैन भन्ने र बेरोजगार भैयो भनेर विदेश जानेहरूका लागि न्यौपानेले स्वदेशमा बसेर पनि केही गर्न सकिन्छ भन्ने सकारात्मक सन्देश प्रवाह गर्न आफूहहरू उखुको बिबिधिकरणमा लागेको बताए ।

उनीहरूले १२ जनालाई प्रत्यक्ष रोजगारी पनि दिएका छन । त्यही जनशक्ति मार्फत उखुको रस प्रशोधन गरेर खुदो र गुड बनाउने काममा लागेका छन । उखु प्रशोधन गरेर बनाएको खुदोको मूल्य प्रतिलिटर एक सय ७५ र गुड प्रतिकिलो दुई सय ७० रूपैयाँदेखि तीन सय २० रूपैयाँमा बिक्री हुने गर्दछ । त्यति मात्र हैन उनीहरूले गाउँमा एक सय ५० जना भन्दा बढी किसानले उत्पादन गरेको उखु बारीमै पुगेर प्रतिकिलो नौ रूपैयाँदेखि १३ रूपैयाँसम्ममा खरिद गरिदिन्छन ।

उखुका लागि जिल्लाकै पकेट क्षेत्रको रूपमा चिनिने छत्रकोट गाउँपालिका अन्र्तगत दिगाम, हर्दिनेटा र हु“गा, रुरुक्षेत्र गाउँपालिकाको थानपति र थोर्गाका किसानले उखुको व्यवसायीक खेतीलाई विविधिकरण गरेर आम्दानी गर्न थालेका छन । उखुलाई मेशिनबाट पेलेर रस निकाल्ने र त्यही रसलाई पकाएर खुदो र खुदोलाई पकाएर बाक्लो बनाई गुड (सक्खर) बनाउने गरिन्छ । जिल्लामा उत्पादित त्यही खुदो र गुड बिक्रि गरेर किसानले बार्षिक पाँच करोड भन्दा बढीको कारोबार गर्दै आईरहेको कृषि ज्ञान केन्द्र गुल्मीका प्रमुख नवराज भण्डारीले जानकारी दिएका छन ।
गुल्मीको दिगाम र थोर्गामा उत्पादित खुदो र गुड उपहारका रूपमा स्थानीय बजारदेखि बुटवल, पोखरा, काठमाण्डौं लगायतका विदेशसम्म पुग्ने गर्दछ । देशका विभिन्न ठाउँहरूमा वेलावखत आयोजना हुने व्यापारिक मेला महोत्सव र औद्योगिक प्रदर्शनीमा गुल्मीको गुड भनेपछि मानिसहरूले खोजीेखोजी लैजाने गर्दछन् ।

उखुबाट निकालेको रसलाई फिल्टर गरेर आगोमा पकाएपछि खुदो तयार हुन्छ । खुदो तयार भएपछि त्यसलाई फेरी साना साना भाडामा पकाएर बाक्लो बनाई नरिवल, काजु बदाम जस्ता विभिन्न स्वाद जन्य सामग्रि राखि तयार पारेर निश्चित आकार अनुसारका भाडामा राखेपछि गुड तयार गरिन्छ । जिल्लामा सादा, मसलेदार, फसफसे, चकलेटी र हाडे गरि पाँच प्रकारका गुड बनाउने गरिन्छ ।

कृषि ज्ञान केन्द्र गुल्मीका अनुसार जिल्लाको खेती योग्य जमिन मध्ये एक सय ९० हेक्टर क्षेत्रफलमा व्यवसायीक रूपमा उखु खेति गरिएको छ । यस वर्ष जिल्लामा पाँच सय ८९ मेट्रिकटन खुदो र गुड उत्पादन भएको कृषि ज्ञान केन्द्रका प्रमुख नवराज भण्डारीले जानकारी दिए । जिल्लामा यस पटक पाँच करोड ४५ लाख बराबरको उत्पादन भएकोमा दुई करोड ७० लाख रूपैंया बराबरको खुदो र गुड जिल्ला बाहिर निर्यात भएको भण्डारीले बताए ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?