ट्रेंडिंग:

>> मोबाइल व्यवसायी संघ रुपन्देही जिल्ला कमिटी गठन >> भारतीय राजदुताबासको सहयोगमा निर्मित ३६ कोठे भवन उद्घाटन >> कोईलासबाससहित नेपाल–भारत सीमा नाका दुई दिनका लागि बन्द >> सहकारी पीडितले गरे काठमाडौंमा प्रदर्शन >> नेपालमा केपी-१ र केपी-२ कोरोना भेरियन्ट पुष्टी,तर सामान्य >> लुम्बिनीबाट तिलाैराकोट लगियाे शिशु बुद्ध >> कांग्रेसको अवरोध पछि संसद वैठक जेठ १३ सम्म स्थगित >> कार्यदलको बैठक शुरु >> आईपीएल क्रिकेटको फाइनल प्रवेशका लागि आज राजस्थान र हैदरावाद खेल्दै >> बुटवल हस्पिटल प्रालिको सेवा नयाँ भवनमा >> यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> संघीय संसदको दुवै सदनको बैठक आज बस्दै >> कालिका युवा क्लव रापाकोटले पुरुष भलिवल प्रतियोगिता गर्ने >> गुरुङ राष्ट्रिय परिषदले भव्य रुपमा मनायो बुद्ध जयन्ती >> स्थानीय सरकार जनताको विश्वास जित्न असफल >> बाँदरबाट मकै जोगाउन दैनिक १३ घण्टा पहरा, विकल्पमा बेसार खेती >> तुलसीपुरका बस्तीमा खानेपानीको हाहाकार >> पहिलो ‘मायादेवी ट्रेल रन’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> देवता चडेको भन्दै कुपिण्डे तालमा हाम फालेकी महिलाको मृत्यु >> कार्यदलको बैठक निष्कर्षबिहीन >> दुई पासपोर्ट भएका गृहमन्त्रीले उन्मुक्ति पाउंदैनन् : शेखर >> प्रधानमन्त्री लोकतन्त्र सिध्याउने खेलमा : उपेन्द्र >> सहकारी पीडितले भोलिदेखि आन्दोलन गर्ने >> मणिमुकुन्द कलेजको सहयोगमा बुटवल–लुम्बिनी साइकल यात्रा >> दाङले चुम्यो दोहोरी खेलको उपाधि >> लुम्बिनीको भ्रमण गर्न पाउनु विश्वका प्रत्येक नागरिकका लागि गौरवको विषयः प्रधानमन्त्री >> एशिया कपका लागि नेपाली महिला क्रिकेट टोली घोषणा >> यस वर्षको मनसुन अवधिमा ४ लाख बढी घरधुरीका व्यक्ति प्रभावित हुने आकलन >> चीनले सुरु गर्‍यो ताइवानको आकाशमा युद्धअभ्यास >> सिंहासन त्यागेर शान्ति खोज्ने पहिलो मानव बुद्ध : प्रदेश प्रमुख शेरचन >> बुद्धका उपदेश र मार्गदर्शनलाई आत्मसात् गर्न सकेमा  बुद्धजयन्तीले सार्थकता पाउँछ:  मुख्यमन्त्री >> सहकारी छानबिन समिति कार्यदलको बैठक आज बस्दै >> बुद्धले देखाएको अहिंसा, शान्ति, मानव कल्याणको मार्ग आज पनि उत्तिकै सान्दर्भिक छ- प्रधानमन्त्री >> राममणि क्याम्पसलाई पुरानै कर्मचारी नियमावली लागु गर्न अदालतको आदेश >> आज चार प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षाको सम्भावना >> सद्भाव फैलाउन बुद्ध शिक्षामा विश्वास गरौँ : प्रधानमन्त्री >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा उल्लास >> ‘सत्ता र शक्तिको बलमा प्रेसमाथि प्रहार’ >> बुद्ध जयन्ती कि बुद्ध पूर्णिमा ? >> रामग्राममा धातु जात्रा >> वर्तमान समयमा बुद्ध धर्मको सान्दर्भिकता >> लुम्बिनीमा मनोजको मन >> तिनाउ नदीमा डुबेर कालिकाका विद्यार्थीको निधन >> बुटवल देशकै सबल आर्थिक केन्द्र >> रामग्राममा वुद्ध जयन्तीको अवसरमा धातु जात्रा >> राप्ती राजमार्ग बन्द हुने >> गृहमन्त्री र महान्यायाधिवक्ताविरुद्धको रिट दर्ता गर्न आदेश >> बाँकेमा ३५ हजार बढी बालबालिकालाई आईपीभी खोप लगाईँदै

शँकरनगर सामुदायिक वनमा निःशुल्क आँखाको चेकजाँच शिविर

४ बैशाख २०८१, मंगलवार
४ बैशाख २०८१, मंगलवार

तिलोत्तमा ।

शरीरका अन्य अंगभन्दा निकै संवेदनशील मानिने आँखाको उपचारमा ध्यान नदिदा धेरै नागरिकले आँखा सम्बन्धी रोगको समस्या भोग्नु परेको सरोकारवालाले बताएका छन् । आँखाको ज्योति गुमेकालाई मात्र आँखाको महत्व थाहा हुने भन्दै उनीहरुले आँखाको स्याहार सुसारमा ध्यान दिन उनीहरुले सुझाव दिएका छन् ।

शँकरनगर सामुदायिक वन उपभोक्ता समूह तिलोत्तमा १–४ रुपन्देहीले सामाजिक उत्तरदायित्व अन्तर्गत समूहका पार्षदहरुका लागि सोमबार समूहको कार्यालयमा आयोजना गरेको निशुल्क स्वास्थ्य परीक्षण (आँखाको चेकजाँच) कार्यक्रममा बोल्दै उनीहरुले आँखा रोगको उपचारले मात्र मानिसलाई अन्धकार हुनबाट जोगाउने बताए ।

कार्यक्रममा बोल्दै तिलोत्तमा नगरपालिकाका प्रमुख रामकृष्ण खाँणले आँखा विनाको मानव जीवन कल्पना गर्न नसकिने बताए । उनले आखाको दृष्टि राम्रो राख्न घर वरिपरिको वातावरण हरियाली बनाउन सुझाव दिदै यसका लागि सबैले आफ्नो जन्म दिन तथा विशेष अवसरमा बिरुवा रोप्नुपर्नेमा जोड दिए । सबैले विरुवा रोपेमा गाउँ टोल हरियाली हुने, यसले वातावरणलाई स्वच्छ वनाउने र स्वच्छ वातावरणले मानव जीवन स्वस्थ हुने भएकाले यसलाई आफ्नो जीवन पद्दति र सस्कार सङ्ग जोडेर हरियाली प्रवद्र्धन गर्नुपर्नेमा प्रमुख खाँणले जोड् दिए ।

श्री कृष्ण नेत्रालय भैरहवाका नेत्र रोग विशेषज्ञ डा. सल्मा के सी राईले आँखा मानव शरीरको मत्वपुर्ण अङ्ग भएपनि आँखाको स्वास्थ्य प्रति सम्बेदनशिल नहुंदा धेरै मानिस आँखा सम्वन्धी रोगवाट ग्रसित भएको बताए । सुगर, उच्च रक्तचाप जस्ता रोगका कारण पनि आँखाको दृष्टि गुम्न सक्ने भएकाले आँखा जाँचमा ध्यान दिन आग्रह गरे ।

आँखाको स्वास्थ्यका लागि हरियो सागपात, सुन्तला, कागती, गाजर, अंगुर, मेवालगायतका फलफूल बाट भिटामिन ए, सी, फोलिक एसिड, सेलेमियम र जिंक जस्ता तत्व प्राप्त ह्ने भएकाले सेवन गर्न र आँखामा असहज महसुस भए चिकित्सकको सल्लाहअनुसार औषधि प्रयोग गर्न डा. सल्माले सुझाव दिए ।

कार्यक्रममा सामुदायिक वनका अध्यक्ष रविन्द्र बस्नेत, उपाध्यक्ष कमला ज्ञवाली, सचिव कालिका अधिकारी, कोषाध्यक्ष भुवन आचार्य लगायतले बोल्दै समूहको वार्षिक नीति तथा कार्यक्रम अनुसार शरिका अन्य अँग जस्तै आँखाको स्वास्थ्यलाई महहत्व दिएर आँखा जाँच कार्यक्रम आयोजना गरिएको बताए ।

आँखा जाँच कार्यक्रममा समूहका पार्षद तथा कार्यसमिमिति पदाधिकारी तथा सदस्य गरी १५० जनाको दृष्टि, दृष्टि दोष, प्राथमिक चेकजाँच, मोतिया विन्दु, वायोमेट्री र चस्मा जाँच तथा निशुल्क औषधी वितरण गरिएको थियो । सोमबार आँखा जाँच गराएकाहरुको अपरेशन तथा थप अन्य उपचार गर्नु परेमा श्री कृष्ण नेत्रालयको भैरहवा र बुटवल शाखाले टिकट निशुल्क र अन्य उपचारमा विशेष सहुलियत दिनेगरी सम्झौता भएको समूहका अध्यक्ष रविन्द्र बस्नेतले जानकारी गराए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?