ट्रेंडिंग:

>> जिल्ला लिगमा देखिदै नयाँ खेलाडी >> मोबाइल व्यवसायी संघ रुपन्देही जिल्ला कमिटी गठन >> भारतीय राजदुताबासको सहयोगमा निर्मित ३६ कोठे भवन उद्घाटन >> कोईलासबाससहित नेपाल–भारत सीमा नाका दुई दिनका लागि बन्द >> सहकारी पीडितले गरे काठमाडौंमा प्रदर्शन >> नेपालमा केपी-१ र केपी-२ कोरोना भेरियन्ट पुष्टी,तर सामान्य >> लुम्बिनीबाट तिलाैराकोट लगियाे शिशु बुद्ध >> कांग्रेसको अवरोध पछि संसद वैठक जेठ १३ सम्म स्थगित >> कार्यदलको बैठक शुरु >> आईपीएल क्रिकेटको फाइनल प्रवेशका लागि आज राजस्थान र हैदरावाद खेल्दै >> बुटवल हस्पिटल प्रालिको सेवा नयाँ भवनमा >> यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> संघीय संसदको दुवै सदनको बैठक आज बस्दै >> कालिका युवा क्लव रापाकोटले पुरुष भलिवल प्रतियोगिता गर्ने >> गुरुङ राष्ट्रिय परिषदले भव्य रुपमा मनायो बुद्ध जयन्ती >> स्थानीय सरकार जनताको विश्वास जित्न असफल >> बाँदरबाट मकै जोगाउन दैनिक १३ घण्टा पहरा, विकल्पमा बेसार खेती >> तुलसीपुरका बस्तीमा खानेपानीको हाहाकार >> पहिलो ‘मायादेवी ट्रेल रन’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> देवता चडेको भन्दै कुपिण्डे तालमा हाम फालेकी महिलाको मृत्यु >> कार्यदलको बैठक निष्कर्षबिहीन >> दुई पासपोर्ट भएका गृहमन्त्रीले उन्मुक्ति पाउंदैनन् : शेखर >> प्रधानमन्त्री लोकतन्त्र सिध्याउने खेलमा : उपेन्द्र >> सहकारी पीडितले भोलिदेखि आन्दोलन गर्ने >> मणिमुकुन्द कलेजको सहयोगमा बुटवल–लुम्बिनी साइकल यात्रा >> दाङले चुम्यो दोहोरी खेलको उपाधि >> लुम्बिनीको भ्रमण गर्न पाउनु विश्वका प्रत्येक नागरिकका लागि गौरवको विषयः प्रधानमन्त्री >> एशिया कपका लागि नेपाली महिला क्रिकेट टोली घोषणा >> यस वर्षको मनसुन अवधिमा ४ लाख बढी घरधुरीका व्यक्ति प्रभावित हुने आकलन >> चीनले सुरु गर्‍यो ताइवानको आकाशमा युद्धअभ्यास >> सिंहासन त्यागेर शान्ति खोज्ने पहिलो मानव बुद्ध : प्रदेश प्रमुख शेरचन >> बुद्धका उपदेश र मार्गदर्शनलाई आत्मसात् गर्न सकेमा  बुद्धजयन्तीले सार्थकता पाउँछ:  मुख्यमन्त्री >> सहकारी छानबिन समिति कार्यदलको बैठक आज बस्दै >> बुद्धले देखाएको अहिंसा, शान्ति, मानव कल्याणको मार्ग आज पनि उत्तिकै सान्दर्भिक छ- प्रधानमन्त्री >> राममणि क्याम्पसलाई पुरानै कर्मचारी नियमावली लागु गर्न अदालतको आदेश >> आज चार प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षाको सम्भावना >> सद्भाव फैलाउन बुद्ध शिक्षामा विश्वास गरौँ : प्रधानमन्त्री >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा उल्लास >> ‘सत्ता र शक्तिको बलमा प्रेसमाथि प्रहार’ >> बुद्ध जयन्ती कि बुद्ध पूर्णिमा ? >> रामग्राममा धातु जात्रा >> वर्तमान समयमा बुद्ध धर्मको सान्दर्भिकता >> लुम्बिनीमा मनोजको मन >> तिनाउ नदीमा डुबेर कालिकाका विद्यार्थीको निधन >> बुटवल देशकै सबल आर्थिक केन्द्र >> रामग्राममा वुद्ध जयन्तीको अवसरमा धातु जात्रा >> राप्ती राजमार्ग बन्द हुने >> गृहमन्त्री र महान्यायाधिवक्ताविरुद्धको रिट दर्ता गर्न आदेश

पञ्चेबाजा बजाउँदै विद्यार्थी भर्ना

४ बैशाख २०८१, मंगलवार
४ बैशाख २०८१, मंगलवार

लमही, ४ बैशाख । जिल्लाका केही विद्यालयहरूमा शैक्षिक गुणस्तर सुधार गर्न शिक्षक कर्मचारी र जनप्रतिनिधिका बालबालिकाहरूले सरकारी विद्यालयहरूमा पढ्नुपर्छ भन्ने अभियान शुरु गरेका छन् । गढवा गाउँपालिकाको वडा नम्बर ६ ले पनि फरक तरिकाले अभियानलाई शुरु गरेको छ । आईतबार गढवा गाउँपालिका वडा नम्बर ६ का सबै विद्यालयहरू, जनप्रतिनिधि र वडा कार्यालय एकजुट भएर पञ्चेबाजा बजाउँदै सरकारी विद्यालयहरूमा विद्यार्थी भर्नाको आव्हान गरिरहेका छन् ।

‘बोर्डिङमा पढ्न नै गाह्रो छ, मलाई त सरकारी प्यारो छ । बोर्डिङमा पढ्दिनँ–म त सरकारी स्कूलमै पढ्छु ।’– भन्ने गित र पञ्चैबाजाको रौनकताले आइतवार गढवाका गाउँ–गाउँ र बजारमा नौलो अभियानको रौनकता छाएको आभाष भल्किन्थ्यो । सबै बालबालिकाको विद्यालयमा सहभागिता, गुणस्तरीय शिक्षा प्राप्तीको सुनिश्चितता भन्ने मूल नाराका साथ अभियान सुरु गरिएको गढवा गाउँपालिकाले जनाएको छ । नेपाल सरकारका शिक्षक, कर्मचारी र जनप्रतिनिधिहरूले नैतिक रूपमा आफ्ना बालबालीकाहरूलाई सरकारी विद्यालयमा पढाउने अभियानलाई उत्प्रेरित गर्न यस्तो अभियान संचालन गर्न थालिएको गाउँपालिकाका अध्यक्ष यमनारायण शर्मा पोखे्रलले बताए । शिक्षा अर्जन गर्ने नैसर्गिक अधिकारबाट बालवालिकाहरूलाई कसैले पनि वञ्चित गर्न नमिल्ने र सबै शिक्षक कर्मचारी र जनप्रतिनिधिहरूले समेत नैतिक रूपमा सरकारी विद्यालयहरूमा आफ्ना बालबालीका पढाउन उनले आव्हान गरे ।

कानूनतः दवाब दिन मिल्दैन तर नैतिक रूपमा गुणस्तर सुधारका लागि सबैले सरकारी विद्यालयमा पठाउने अभियानलाई सहयोग गर्नुपर्छ–अध्यक्ष शर्माले भने । गतबर्ष गढवाका सबै सरकारी बिद्यालयहरूको कक्षा ८ को नतिजा निकै निराशाजनक आएपछि त्यसलाई निर्मम समिक्षा गर्दै यसबर्ष सबैजसो विद्यालयहरूमा अतिरिक्त कक्षा संचालन गरेपछि सबैको प्रयासबाट अहिलेको रिजल्ट सुधार गर्न सफल भएको शर्माले बतार सरकारी बिद्यालयहरूमा गुणस्तर सुधारका लागि गाउँपालिकाले थुपै्र योजनाहरू बनाएर काम गरिरहँदा सन्तोषजनक परिणाम आएको उनले बताए ।

आईतबार जनता माबि गढवाको प्राङ्गणबाट निस्किएको सरकारी बिद्यालयका शिक्षकहरू, बिद्यालय ब्यवस्थापन समिति र जनप्रतिनिधिहरूको पञ्चैबाजा सहितको र्यालीले बुद्धज्योतीरोड, बनकट्टी, थानदेउखुरी हुँदै गढवा बजार परिक्रमा गरेपछि कोणसभामा परिणत भएको थियो । कार्यक्रममा ब्यक्तिगत घटना दर्ता समयमै गर्न नागरिकहरूलाई सचेतना समेत प्रवाह गरिएको थियो । बिद्यालय जानबाट कुनैपनि परिवारले बालबालिकाहरूलाई वञ्चित गर्न नमिल्ने यदि यसो गरेको पाईएमा सेवा सुविधाहरू समेत रोकेर बालबालीकाहरूलाई पढाउने दायित्व स्थानीय सरकारले लिने बताए । पढाउनै नसक्ने बिपन्न परिवारलाई हामीले के सहयोग गर्नुपर्छ वडामा आएर गुनासो राख्नुस तर सबैले सरकारी विद्यालयमा वालबालीकाहरू पठाउनुस कार्यक्रममा बोल्दै गढवा गाउँपालिका वडा नं. ६ का अध्यक्ष बिरबहादुर आले मगरले भने ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?