ट्रेंडिंग:

>> विपक्षीको नाराबाजीबीच राष्ट्रपतिलाई धन्यवाद >> कान्तिपुरका अध्यक्ष सिरोहियाविरुद्ध पक्राउ पुर्जी जारी >> समस्याग्रस्त सहकारीको सम्पत्ति लिलामी गरेर बचत फिर्ता गर्न चुनौती >> ऐतिहासिक विन्दुबाट झर्‍यो सुनको भाउ >> गृहमन्त्री लामिछानेको नाम उल्लेख गरेर छानवीन समिति बन्ने >> बस र टिपर ठोक्किँदा १३ जना घाइते, दुई जना गम्भीर >> कोषाध्यक्षले अह्राएर पशुपतिको भेटी चोरेको दावी >> सहकारी ठगी प्रकरणको कार्यदलको वैठक बस्दै >> आजको मौसमः लुम्बिनीसहित तीन प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षा >> आज रुपन्देहीका बोर्डिङ स्कूलहरुमा शोक विदा >> संघीय संसद्का दुवै सदनको बैठक बस्दै, यस्ता छन् कार्यसूची >> मासु साक्षरताः आजको आवश्यकता >> खाली हुँदै राम्चे गाउँ >> प्रवक्ताहरूको भूमिका स्पष्ट गर >> लुम्बिनी प्रदेशको आर्थिक योजनाका चुनौति >> लहरे नाँच बचाउँदै महिला >> वन ऐनले थलिदै सरकारी योजना >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> खस्यौली एफसीलाई यु १८ फुटसलको उपाधि >> एमाले दाङको अध्यक्ष सहित सबै पद सर्वसम्मत >> विश्व ज्योतिष महासंघद्वारा नन्दिनी गौशालामा सहयोग >> रेबिजको जोखिम बढेपछि नेपालगञ्जमा धमाधम कुकुरको बन्ध्याकरण गरिँदै >> कञ्चनले सुरु गर्यो निःशुल्क एम्बुलेन्स सेवा >> काँग्रेस क्षेत्र नम्वर ३ रुपन्देहीको बैठक सिरुवारी सामुदायिक होमस्टेमा >> वचत फिर्ता नपाएपछि मञ्जुश्री सहकारीको बुटवल शाखा घेराउ >> तीन दिने उद्घोषण तालिम सम्पन्न >> सुर्खेतमा मिनीबस दुर्घटना : दुई जनाको मृत्यु, १८ घाइते >> एमाले दाङको अध्यक्ष आचार्यको नाम टुंगो लाग्यो >> ग्रीलजन्य फलामको अस्वभाविक मुल्यबृद्धि नियन्त्रण गर्न व्यवसायीको माग >> सभामुखको भूमिकाप्रति विपक्षी दलको आपत्ति, संसद र सडकसम्म एक भएर जाने सहमति >> १०१ कम्पनीको सूचि सहित बालेनले भने : गिरीबन्धुको जग्गामा ५० खर्बको खेलोफड्को >> विपक्षीको नाराबाजीबीच प्रधानमन्त्रीले पाए विश्वासको मत >> एमाले बाँकेको अध्यक्षमा निरक गुरुङ विजयी >> इरानका राष्ट्रपति र विदेशमन्त्रीको हेलिकप्टर दुर्घटनामा मृत्यु >> उपेन्द्र यादवको रिटमा आज सुनुवाई हुंदै >> स्थानीय र पश्चिमी वायुको प्रभाव : मेघगर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले चौथो पटक विश्वासको मत लिँदै >> सडक निर्माणमा ढिलासुस्ती अन्त्य गर >> नेपालको संविधानमा धार्मिक स्वतन्त्रता सम्बन्धी व्यवस्था >> भारतको पानी किनेर प्यास मेटाउँदै स्थानीयबासी >> आर्थिक संकटमा मदरसाः बर्ष दिनदेखि उधारो पढाउँदै शिक्षक >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सरावलका वास्तविक चौधरी अस्पतालमा, खर्च अभावका उपचारमा कठिनाई >> कांग्रेसलाई रविको प्रश्न– राति प्रधानमन्त्रीको अफर, बिहान छानबिन समिति कुन नैतिकताले दिन्छ? >> एमाले दाङको अध्यक्षमा महासचिव पोखरेलका बहिनी ज्वाई सर्वसम्मत ? >> वडा नं. ३ र ११ को उपाधि दाबेदारी >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले लिन लागेको विश्वासको मतविरुद्ध सर्वोच्चमा रिट >> जीप र मोटरसाइकल ठोक्किंदा दुईजना घाइते >> मालपोत र नापी कार्यालय टिकापुरका प्रमुखविरुद्ध भ्रष्टाचार मुद्दा, २४ करोड जरिवाना माग >> मोबाइल एप्सबाटै मेट्रो कलेजको भवन उद्घाटन

म्यानमारमा सैन्य कुपछि ह्वात्तै बढ्यो गरिबी दर

३० चैत्र २०८०, शुक्रबार
३० चैत्र २०८०, शुक्रबार

काठमाडौं ।

म्यानमारमा सैन्य कुपछि बढ्दो द्वन्द्व र हिंसाका कारण गरिबी दर ह्वात्तै बढेको छ। संयुक्त राष्ट्र संघीय विकास कार्यक्रम यूएनडीपीको एक रिपोर्टअनुसार तीन वर्षदेखि जारी द्वन्द्व र हिंसाका कारण गरिबीको दर ५० प्रतिशतबाट उकालो लागेको छ।

त्यहाँको मध्यम वर्ग गरिबीको रेखामुनि धकेलिँदै छ भने गरिबीमै रहेका परिवार थप संकटमा परेका छन्। युएनडीपीले ‘म्यानमारको गरिबी र घरेलु अर्थतन्त्र स् हराउँदै गएको मध्ययम वर्ग’ शीर्षकमा सार्वजनिक गरेको रिपोर्टमा सन् २०२१ मा म्यामारमा सैन्य कु भएपछि देखिएका चुनौती र त्यसको गहिरो प्रभावबारे विस्तृत विवरण समेटिएको छ।

रिपोर्टअनुसार म्यानमारको ७६ प्रतिशत जनसंख्या जीवनयापन र आफ्नो अस्तित्वको लागि लडिरहेको छ। सन् २०१७ मा गरिबी दर २४ दशमलब ८ प्रतिशत रहेकोमा २०२३ मै यो दर बढेर ४९ दशमलब ७ प्रतिशत पुगेको छ । यसका साथै प्रत्यक्ष वैदेशिक लगानी तीव्ररूपमा घटेको छ। सन् २०२१ मै म्यानमारको कुल घरेलु उत्पादन जीडीपी १७‍।९ प्रतिशतले संकुचित भएको थियो। त्यसपछि यसमा कुनै सुधारको पहल भएको छैन, बरु संकुचन थप बढेको छ।

यूएनडीपीको रिपोर्टअनुसार १२ हजारभन्दा बढी घर परिवारसँग लिइएको जानकारीअनुसार अधिकांशले परिवारको दैनिक गुजारा चलाउन कठिन भएको समस्या सुनाएका छन्, जसमा स्वास्थ्य, शिक्षा लगायत अत्यावश्यक क्षेत्रको खर्च कटौती गर्नुपरेको र घर परिवार चलाउन ऋण लिनु परेको गुनासो गरेका छन्।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?