ट्रेंडिंग:

>> गृहमन्त्री लामिछानेको नाम उल्लेख गरेर छानवीन समिति बन्ने >> बस र टिपर ठोक्किँदा १३ जना घाइते, दुई जना गम्भीर >> कोषाध्यक्षले अह्राएर पशुपतिको भेटी चोरेको दावी >> सहकारी ठगी प्रकरणको कार्यदलको वैठक बस्दै >> आजको मौसमः लुम्बिनीसहित तीन प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षा >> आज रुपन्देहीका बोर्डिङ स्कूलहरुमा शोक विदा >> संघीय संसद्का दुवै सदनको बैठक बस्दै, यस्ता छन् कार्यसूची >> मासु साक्षरताः आजको आवश्यकता >> खाली हुँदै राम्चे गाउँ >> प्रवक्ताहरूको भूमिका स्पष्ट गर >> लुम्बिनी प्रदेशको आर्थिक योजनाका चुनौति >> लहरे नाँच बचाउँदै महिला >> वन ऐनले थलिदै सरकारी योजना >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> खस्यौली एफसीलाई यु १८ फुटसलको उपाधि >> एमाले दाङको अध्यक्ष सहित सबै पद सर्वसम्मत >> विश्व ज्योतिष महासंघद्वारा नन्दिनी गौशालामा सहयोग >> रेबिजको जोखिम बढेपछि नेपालगञ्जमा धमाधम कुकुरको बन्ध्याकरण गरिँदै >> कञ्चनले सुरु गर्यो निःशुल्क एम्बुलेन्स सेवा >> काँग्रेस क्षेत्र नम्वर ३ रुपन्देहीको बैठक सिरुवारी सामुदायिक होमस्टेमा >> वचत फिर्ता नपाएपछि मञ्जुश्री सहकारीको बुटवल शाखा घेराउ >> तीन दिने उद्घोषण तालिम सम्पन्न >> सुर्खेतमा मिनीबस दुर्घटना : दुई जनाको मृत्यु, १८ घाइते >> एमाले दाङको अध्यक्ष आचार्यको नाम टुंगो लाग्यो >> ग्रीलजन्य फलामको अस्वभाविक मुल्यबृद्धि नियन्त्रण गर्न व्यवसायीको माग >> सभामुखको भूमिकाप्रति विपक्षी दलको आपत्ति, संसद र सडकसम्म एक भएर जाने सहमति >> १०१ कम्पनीको सूचि सहित बालेनले भने : गिरीबन्धुको जग्गामा ५० खर्बको खेलोफड्को >> विपक्षीको नाराबाजीबीच प्रधानमन्त्रीले पाए विश्वासको मत >> एमाले बाँकेको अध्यक्षमा निरक गुरुङ विजयी >> इरानका राष्ट्रपति र विदेशमन्त्रीको हेलिकप्टर दुर्घटनामा मृत्यु >> उपेन्द्र यादवको रिटमा आज सुनुवाई हुंदै >> स्थानीय र पश्चिमी वायुको प्रभाव : मेघगर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले चौथो पटक विश्वासको मत लिँदै >> सडक निर्माणमा ढिलासुस्ती अन्त्य गर >> नेपालको संविधानमा धार्मिक स्वतन्त्रता सम्बन्धी व्यवस्था >> भारतको पानी किनेर प्यास मेटाउँदै स्थानीयबासी >> आर्थिक संकटमा मदरसाः बर्ष दिनदेखि उधारो पढाउँदै शिक्षक >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सरावलका वास्तविक चौधरी अस्पतालमा, खर्च अभावका उपचारमा कठिनाई >> कांग्रेसलाई रविको प्रश्न– राति प्रधानमन्त्रीको अफर, बिहान छानबिन समिति कुन नैतिकताले दिन्छ? >> एमाले दाङको अध्यक्षमा महासचिव पोखरेलका बहिनी ज्वाई सर्वसम्मत ? >> वडा नं. ३ र ११ को उपाधि दाबेदारी >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले लिन लागेको विश्वासको मतविरुद्ध सर्वोच्चमा रिट >> जीप र मोटरसाइकल ठोक्किंदा दुईजना घाइते >> मालपोत र नापी कार्यालय टिकापुरका प्रमुखविरुद्ध भ्रष्टाचार मुद्दा, २४ करोड जरिवाना माग >> मोबाइल एप्सबाटै मेट्रो कलेजको भवन उद्घाटन >> सात जना लागुऔषध दुर्व्यसनीले गरेका थिए प्रहरी जवान घिमिरेको हत्या >> कार्यदलमा अझै जुटेन सहमति, संसद बैठक अनिश्चित >> बुटवलबाट १३ जुवाडे पक्राउ >> गुल्मेली सम्पर्क समाज रुपन्देही सिद्धार्थनगरको अध्यक्षमा पुनः ज्ञवाली

कोरियामा देखेको कफीले जव प्रेमको ध्यान मोड्यो…!

३० चैत्र २०८०, शुक्रबार
३० चैत्र २०८०, शुक्रबार

पाल्पा, ३० चैत ।

झण्डै साढे दुई दशक अगाडि हालको स्याङ्जा जिल्ला चापकोटमा जन्मिएका प्रेम सिह ठाकुरको सानो उमेरदेखि नै भारतीय सेनामा भर्ना हुने रहर थियो । तर विडम्वना उनलाई प्रकृतिले नै ठगेपछि सेनामा भर्ना हुने रहर मेटियो ।

सेनामा भर्ना हुँदा आवश्यक उचाई नै पूरा नभएपछि सेनामा जागिर खाने रहर पनि मेटिएको उनी बताउँछन् । यतिखेर उनी पुर्वी पाल्पाको मुख्य व्यापारिक केन्द्र रामपुर नजिकै कफीको अभियान्ता मात्र बनेका छैनन् सफल व्यापारिक उद्यमी समेत बनेका छन् । भविष्यमा कफीको अभियान्ता बनुँला भने कल्पना समेत नगरेको उनको भनाई छ ।

भारतीय सेनामा जागिर खान नपाएपछि पठन पाठनमा समेत उनको रुची कम हँुदै गएकाले उनमा वैदेशीक रोजगारीका लागि कोरिया जाने रहर पलाउँदै गयो । आफ्ना दौतरीहरुले कोरिया जानको लागि राहदानी बनाएर भाषा शिक्षा अध्ययन गरेको देख्दा आफ्नो मन थामिन नसकेको ठकुरी बताउँछन् । “१९ वर्षकै उमेरमा कोरिया पुगेको सपना देख्न लागियो”–उनी भन्छन् ।

भारतीय सेनामा जागिरे आफ्ना बाबुको रहर भने छोरोलाई पढाएर सरकारी जागिर गराउने रहर थियो । बाबुको इच्छालाई समेत चटक्कै छाडेर बुटबलको बजारमा कार्यालय भएका कम्पनी मार्फत कोरिया जाने तयारी नै गरेका ठकुरी विद्यार्थी भिषामा पो कोरिया पुगेछन् । त्यतिखेर भाषाको राम्रो ज्ञान नहँुदा राम्रोसंग ठगिएछन् । पहिला प्रकृतिले नै ठग्यो त्यसपछिका दिनमा मेन पावर कम्पनीले ठग्यो । कोरिया पुगेपछि टेक्साइल कम्पनीमा काम त पाइयो तर दिन र रात नभनी काम गरिरहनु प¥यो । कठोर रुपमा काम गर्दा वधुवा मजदुर जस्तो हुनु प¥यो । राहदानी साहुले राख्यो भने जति तलब पनि नदिने जस्ता धेरै समस्याहरु भोग्नु प¥यो । “अन्ततः हामीले पेशागत सुरक्षाका लागि मजदुरहरुको आन्दोलन नै गर्नु प¥यो । मजदुर आन्दोलनपछि हामीलाई राहत नै भयो । जसो तसो तीन वर्ष काटियो पछिल्ला दिनहरुमा समय बितेको पत्तै भएन । भिषाको अवधि पनि सकियो”–उनले भने ।

घर त फर्कियो तर घरमा काम केही पनि भएन । कोरियाकै सपनाले बेला बेलामा झस्काउन लाग्यो । सन २०११ को समयमा पुनः भाषा परीक्षा दिए । त्यतिबेला धेरै व्यवस्थित भएको रहेछ पहिला भन्दा पछिल्लो समयमा जान्ने बुझ्ने भएकाले समस्या भएन ।

“पछिल्लो पटक कामदारका रुपमा कोरिया पुग्यौं, त्यहाँ हामीले काम गर्ने पसलमा गुल्मीमा उत्पादन भएको कफी भेटियो । त्यसैले नै मेरो मनै मोडिदियो । मेरो आफ्नै घर आँगनमा लटरम्म दाना लागेका कफीका बोटहरुको सम्झना आयो । कोरियाको बसाइ सकेपछि त्यस पछि कोरिया बस्न मनै लागेन । मेरो ध्यान कफीको बोट तर्फ लाग्यो गाउँमा बसेर कफीको बिस्तार तर्फ लागें”–उनले स्मरण गरे । यसो गर्दा घर परिवार आफन्त तथा छिमेकीको आलोचनाको पात्र मात्र बन्न पुगे उनी । गाउँमा फलेका कफीका दाना खरिद गरेर त्यसलाई प्रशोधन गरी प्याकेजिङ गरी झोलामा बोकेर वालिङ, पुलती बजारका सबै पसल पसल आफु पुगेको अनुभवहरु उनले धेरै बटुलेका छन् । “हाम्रो मुलुकमा अर्गानिक बस्तु खोज्न र खानेको सख्या अत्यन्तै कम हुँदो रहेछ । कफी भन्नसाथ विदेशी उत्पादन मात्र बुझ्ने गलत मानसिकता हुँदो रहेछ हाम्री नेपालीहरुको । यो विषयमा बुझाउन नसक्नु फेरि हाम्रो पनि कमजोरी हो । विदेशमा हाम्रो उत्पादन खोज्दा रहेछन हामी भने विदेशी उत्पादन प्रवद्धन गर्न तर्फ लाग्यौ । सरकारले जति चिया उत्पादनमा लागनी गरेको छ त्यसको १० प्रतिशत पनि कफीमा लगानी गरेको भए आज पैसा कोरियामा होइन खोरीयामा हुँदो रहेछ”–उनी भन्छन् ।

स्याङ्जाको बसाईलाई त्यतिकै राखेर पूर्णरुपमा व्यावसायिक बन्ने सपना राखेर रामपुर झरेका प्रेम बहादुर ठकुरी भन्छन्, “रामपुरका जनतालाई कफी भन्ने के हो ? भन्ने बुझाए र ग्राहकको अगाडि कसरी प्रशोधन गर्ने, खेतिको प्रविधि सम्म सिकाएँ । पछि बल्ल तालिमको अवसर आयो २०७८ सालमा घरेलु कार्यालयमा हाम्रो कफी नामको फर्म दर्ता समेत भयो ।” लुम्बिनी प्रदेश सरकारको इतिहासमा आफ्नो फर्म पहिलो भएको दावी गर्दै आएका ठकुरीले कृषकलाई प्रवद्र्धन गर्ने उद्देश्यले गत वर्ष १ हजार कफीका विरुवा निःशुल्क वितरण गरेका थिए । यतिखेर आफ्नो जन्म गाउँमा झण्डै ३ सय कृषकले उत्पादन गरेको कफी उचित मूल्यमा खरिद गर्ने गरेको र यसरी आफु संग धेरैले रोजगारी पाएको र गतवर्ष १० लाख रुपैयाँको कारोवार गरेको उनी बताउँछन् । २ वटा बाल बच्चाका बाबु बनी सकेका ठकुरी भन्छन्, “कफी खेतिको लागि पहाडी भु–वनोट अत्यन्तै उपयोगी रहेको छ । यसलाई तीन तहका सरकारले उपयोग गरेको खण्डमा विदेशी मुद्राको आर्जन गर्ने बलियो माध्यम बन्ने थियो, विडम्वना सरकारमा पुगेका व्यक्तिले नै स्वदेशी उत्पादनलाई भन्दा विदेशी उत्पादनलाई बढी महत्व दिदा समस्या भएको छ ।”

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?