ट्रेंडिंग:

>> ऐतिहासिक विन्दुबाट झर्‍यो सुनको भाउ >> गृहमन्त्री लामिछानेको नाम उल्लेख गरेर छानवीन समिति बन्ने >> बस र टिपर ठोक्किँदा १३ जना घाइते, दुई जना गम्भीर >> कोषाध्यक्षले अह्राएर पशुपतिको भेटी चोरेको दावी >> सहकारी ठगी प्रकरणको कार्यदलको वैठक बस्दै >> आजको मौसमः लुम्बिनीसहित तीन प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षा >> आज रुपन्देहीका बोर्डिङ स्कूलहरुमा शोक विदा >> संघीय संसद्का दुवै सदनको बैठक बस्दै, यस्ता छन् कार्यसूची >> मासु साक्षरताः आजको आवश्यकता >> खाली हुँदै राम्चे गाउँ >> प्रवक्ताहरूको भूमिका स्पष्ट गर >> लुम्बिनी प्रदेशको आर्थिक योजनाका चुनौति >> लहरे नाँच बचाउँदै महिला >> वन ऐनले थलिदै सरकारी योजना >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> खस्यौली एफसीलाई यु १८ फुटसलको उपाधि >> एमाले दाङको अध्यक्ष सहित सबै पद सर्वसम्मत >> विश्व ज्योतिष महासंघद्वारा नन्दिनी गौशालामा सहयोग >> रेबिजको जोखिम बढेपछि नेपालगञ्जमा धमाधम कुकुरको बन्ध्याकरण गरिँदै >> कञ्चनले सुरु गर्यो निःशुल्क एम्बुलेन्स सेवा >> काँग्रेस क्षेत्र नम्वर ३ रुपन्देहीको बैठक सिरुवारी सामुदायिक होमस्टेमा >> वचत फिर्ता नपाएपछि मञ्जुश्री सहकारीको बुटवल शाखा घेराउ >> तीन दिने उद्घोषण तालिम सम्पन्न >> सुर्खेतमा मिनीबस दुर्घटना : दुई जनाको मृत्यु, १८ घाइते >> एमाले दाङको अध्यक्ष आचार्यको नाम टुंगो लाग्यो >> ग्रीलजन्य फलामको अस्वभाविक मुल्यबृद्धि नियन्त्रण गर्न व्यवसायीको माग >> सभामुखको भूमिकाप्रति विपक्षी दलको आपत्ति, संसद र सडकसम्म एक भएर जाने सहमति >> १०१ कम्पनीको सूचि सहित बालेनले भने : गिरीबन्धुको जग्गामा ५० खर्बको खेलोफड्को >> विपक्षीको नाराबाजीबीच प्रधानमन्त्रीले पाए विश्वासको मत >> एमाले बाँकेको अध्यक्षमा निरक गुरुङ विजयी >> इरानका राष्ट्रपति र विदेशमन्त्रीको हेलिकप्टर दुर्घटनामा मृत्यु >> उपेन्द्र यादवको रिटमा आज सुनुवाई हुंदै >> स्थानीय र पश्चिमी वायुको प्रभाव : मेघगर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले चौथो पटक विश्वासको मत लिँदै >> सडक निर्माणमा ढिलासुस्ती अन्त्य गर >> नेपालको संविधानमा धार्मिक स्वतन्त्रता सम्बन्धी व्यवस्था >> भारतको पानी किनेर प्यास मेटाउँदै स्थानीयबासी >> आर्थिक संकटमा मदरसाः बर्ष दिनदेखि उधारो पढाउँदै शिक्षक >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सरावलका वास्तविक चौधरी अस्पतालमा, खर्च अभावका उपचारमा कठिनाई >> कांग्रेसलाई रविको प्रश्न– राति प्रधानमन्त्रीको अफर, बिहान छानबिन समिति कुन नैतिकताले दिन्छ? >> एमाले दाङको अध्यक्षमा महासचिव पोखरेलका बहिनी ज्वाई सर्वसम्मत ? >> वडा नं. ३ र ११ को उपाधि दाबेदारी >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले लिन लागेको विश्वासको मतविरुद्ध सर्वोच्चमा रिट >> जीप र मोटरसाइकल ठोक्किंदा दुईजना घाइते >> मालपोत र नापी कार्यालय टिकापुरका प्रमुखविरुद्ध भ्रष्टाचार मुद्दा, २४ करोड जरिवाना माग >> मोबाइल एप्सबाटै मेट्रो कलेजको भवन उद्घाटन >> सात जना लागुऔषध दुर्व्यसनीले गरेका थिए प्रहरी जवान घिमिरेको हत्या >> कार्यदलमा अझै जुटेन सहमति, संसद बैठक अनिश्चित >> बुटवलबाट १३ जुवाडे पक्राउ

पर्यटन केन्द्र बन्दै ‘गौतमबुद्ध राष्ट्रिय उद्यान’

३० चैत्र २०८०, शुक्रबार
३० चैत्र २०८०, शुक्रबार

बुटवल, ३० चैत । रूपन्देहीको देवदह नगरपालिका खैरेनी बजारदेखि ३ किलोमिटर मात्रै उत्तर पहाडको छेवैमा रहेको ‘गौतमबुद्ध राष्ट्रिय उद्यान’ पछिल्लो समयमा स्थानीयहरूको रोजाईमा पर्ने गरेको छ । देवदह नगरपालिका वडा नम्बर ६ ज्योतिनर खैरेनीमा रहेको यो पार्कमा वि.सं. २०७६ साल जेठ ८ गते देखि १६ गते सम्म राष्ट्रिय काष्ठकला कार्याशाला समेत आयोजना गरिएको थियो । जसबाट पार्कमा अहिले काठमा कुदिएका विभिन्न आकृतिहरू रहेका छन् । विभिन्न कलाकारहरूले निर्माण गरेका यो आकृतिको कारण विभिन्न स्थानबाट मानिसहरू अवलोकनको लागि आउने गरेका हुन ।

बुद्ध सामुदायिक वनको स्वामित्वमा रहेको कुल ४ हेक्टर क्षेत्रफलमा पर्यावरण र पर्यटन प्रवद्र्धनका लागि ‘एक सामुदायिक वन एक उद्यान’ कार्यक्रम पार्क निर्माण गरिएको हो । पार्कमा खासगरी गौतमबुद्ध संग सम्बन्धीत विभिन्न काष्ठकलाका आकृतिहरू राखीएका छन् । सबै काठले कुँदीएका आकृतिमा पहेलो (सुन) रङ्ग पोतिएको छ । जसको कारण कतिपय स्थानीयहरूले सुन पार्क समेत भनेर चिन्ने गरेको पाइएको छ ।
वनमा कुहिएर खेर गएका काठ, मुढाहरूबाट सुन्दर मूर्ति बनाएर सजाइएको कारण यसले थप आकर्षण समेत थपेको छ ।

आकर्षणको केन्द्रबिन्दु रहेको सेल्फी पुल, बुद्ध वाटर फल, भुलभुले झरना लगायतका आकृतिहरू रहेका छन् । पार्क भित्र पिकनिक खानेको लागि समेत विभिन्न सेडहरू निर्माण गरिएका छन् । पार्कले पर्यटकको लागि २० रूपैयाँ शुल्क निर्धारण गरेको छ भने, शारीरिकरूपमा अपाङ्गता भएका व्यक्ति, जेष्ठ नागगरिकहरूलाई भने टिकट निःशुल्क गरिएको छ ।

देवदह नरपालिका वडा नम्बर ६ का अध्यक्ष खेम बहादुर थापा मगरका अनुसार पछिल्लो समयमा सामाजिक सञ्जाल लगायतबाट पार्कको प्रचार प्रसार भएकोमा खुसी व्यक्त गरे । उनले पार्कलाई देवदहकै गौरवको पार्कको रूपमा विकास गर्ने गरी योजना बनाइएको जानकारी दिँदै यसको लागि नगरपालिका वडा बाट के कस्तो योजना बनाएर अगाडि बढाउन सकिन्छ भन्ने विषयमा योजना बनाएर अगाडि बढ्ने समेत जानकारी दिए ।

पार्क संचालन हुन थालेपछि जिल्ला भित्र र बाहिरबाट पर्यटकहरू रमाइलो गर्न आउन थालेको अध्यक्ष टेक बहादुर रानाले जानकारी दिए । गौतमबुद्ध सामुदायिक वन अन्तर्गत रहेको यो उद्यानमा जिल्ला वन कार्यालयको सहयोगमा चेक ड्याम समेत बनाएर स–साना बालबालिकाहरूको लागि डुङ्गा समेत चलाउने योजना बनाइएको अध्यक्ष रानाको भनाइ छ ।

गर्मी मौसम भएको कारण केही समस्या भएपनि दैनिक १ सयदेखि १ सय ५० जना आन्तरिक पर्यटक पार्कमा आउने गरेको उनको भनाइ रहेको छ । जाडोको समय र पर्व वा बिदाको दिनमा भने पर्यटकहरूको बाक्लो उपस्थिती रहने अध्यक्ष रानाको भनाई रहेको छ ।
पार्कलाई थप आकर्षक बनाउनको लागि पार्कको वाल निर्माण समेत काम सुरुवात गरिएको र अगामी दिनमा जीप लाईन सञ्चालन गरिने समेत योजना रहेको अध्यक्ष रानाको भनाइ छ । उनी भन्छन्–‘हामी आगामी दिनमा वाल पुरा गरेपछि जीपलाईन लगायतका अर्को थप ८ हेक्टर क्षेत्रफलमा पिकनिक सेड निर्माण गरी काम अगाडि बढाउने योजना बनाएका छांै ।’

पार्कलाई देवदहकै नमुना पार्कको रूपमा विकास गर्ने गरी योजना बनाएर अगाडि बढेको अध्यक्ष रानाको भनाइ छ । पर्यापर्यटनका रूपमा काम भइरहेको यस वन क्षेत्रमा पर्यटकलाई लक्षित गरी बाल उद्यान निर्माण गरिएको जानकारी दिँदै उनले अगामी दिनमा थप आर्कषक बनाउनको लागि के कस्तो पूर्वाधार निर्माण गर्न सकिन्छ भन्ने विषयमा योजना बनाएर अगाडि बढ्ने समेत जानकारी दिए ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?