ट्रेंडिंग:

>> समस्याग्रस्त सहकारीको सम्पत्ति लिलामी गरेर बचत फिर्ता गर्न चुनौती >> ऐतिहासिक विन्दुबाट झर्‍यो सुनको भाउ >> गृहमन्त्री लामिछानेको नाम उल्लेख गरेर छानवीन समिति बन्ने >> बस र टिपर ठोक्किँदा १३ जना घाइते, दुई जना गम्भीर >> कोषाध्यक्षले अह्राएर पशुपतिको भेटी चोरेको दावी >> सहकारी ठगी प्रकरणको कार्यदलको वैठक बस्दै >> आजको मौसमः लुम्बिनीसहित तीन प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षा >> आज रुपन्देहीका बोर्डिङ स्कूलहरुमा शोक विदा >> संघीय संसद्का दुवै सदनको बैठक बस्दै, यस्ता छन् कार्यसूची >> मासु साक्षरताः आजको आवश्यकता >> खाली हुँदै राम्चे गाउँ >> प्रवक्ताहरूको भूमिका स्पष्ट गर >> लुम्बिनी प्रदेशको आर्थिक योजनाका चुनौति >> लहरे नाँच बचाउँदै महिला >> वन ऐनले थलिदै सरकारी योजना >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> खस्यौली एफसीलाई यु १८ फुटसलको उपाधि >> एमाले दाङको अध्यक्ष सहित सबै पद सर्वसम्मत >> विश्व ज्योतिष महासंघद्वारा नन्दिनी गौशालामा सहयोग >> रेबिजको जोखिम बढेपछि नेपालगञ्जमा धमाधम कुकुरको बन्ध्याकरण गरिँदै >> कञ्चनले सुरु गर्यो निःशुल्क एम्बुलेन्स सेवा >> काँग्रेस क्षेत्र नम्वर ३ रुपन्देहीको बैठक सिरुवारी सामुदायिक होमस्टेमा >> वचत फिर्ता नपाएपछि मञ्जुश्री सहकारीको बुटवल शाखा घेराउ >> तीन दिने उद्घोषण तालिम सम्पन्न >> सुर्खेतमा मिनीबस दुर्घटना : दुई जनाको मृत्यु, १८ घाइते >> एमाले दाङको अध्यक्ष आचार्यको नाम टुंगो लाग्यो >> ग्रीलजन्य फलामको अस्वभाविक मुल्यबृद्धि नियन्त्रण गर्न व्यवसायीको माग >> सभामुखको भूमिकाप्रति विपक्षी दलको आपत्ति, संसद र सडकसम्म एक भएर जाने सहमति >> १०१ कम्पनीको सूचि सहित बालेनले भने : गिरीबन्धुको जग्गामा ५० खर्बको खेलोफड्को >> विपक्षीको नाराबाजीबीच प्रधानमन्त्रीले पाए विश्वासको मत >> एमाले बाँकेको अध्यक्षमा निरक गुरुङ विजयी >> इरानका राष्ट्रपति र विदेशमन्त्रीको हेलिकप्टर दुर्घटनामा मृत्यु >> उपेन्द्र यादवको रिटमा आज सुनुवाई हुंदै >> स्थानीय र पश्चिमी वायुको प्रभाव : मेघगर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले चौथो पटक विश्वासको मत लिँदै >> सडक निर्माणमा ढिलासुस्ती अन्त्य गर >> नेपालको संविधानमा धार्मिक स्वतन्त्रता सम्बन्धी व्यवस्था >> भारतको पानी किनेर प्यास मेटाउँदै स्थानीयबासी >> आर्थिक संकटमा मदरसाः बर्ष दिनदेखि उधारो पढाउँदै शिक्षक >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सरावलका वास्तविक चौधरी अस्पतालमा, खर्च अभावका उपचारमा कठिनाई >> कांग्रेसलाई रविको प्रश्न– राति प्रधानमन्त्रीको अफर, बिहान छानबिन समिति कुन नैतिकताले दिन्छ? >> एमाले दाङको अध्यक्षमा महासचिव पोखरेलका बहिनी ज्वाई सर्वसम्मत ? >> वडा नं. ३ र ११ को उपाधि दाबेदारी >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले लिन लागेको विश्वासको मतविरुद्ध सर्वोच्चमा रिट >> जीप र मोटरसाइकल ठोक्किंदा दुईजना घाइते >> मालपोत र नापी कार्यालय टिकापुरका प्रमुखविरुद्ध भ्रष्टाचार मुद्दा, २४ करोड जरिवाना माग >> मोबाइल एप्सबाटै मेट्रो कलेजको भवन उद्घाटन >> सात जना लागुऔषध दुर्व्यसनीले गरेका थिए प्रहरी जवान घिमिरेको हत्या >> कार्यदलमा अझै जुटेन सहमति, संसद बैठक अनिश्चित

‘सफा हिमाल अभियान २०२४’ को ध्वजारोहण समारोह सम्पन्न

बैशाख २ गते सगरमाथा आधार शिविरतर्फ प्रस्थान गर्ने सफाई टोली करीब ५० दिनको कार्ययोजना अनुसार सगरमाथा, ल्होत्से र नुप्त्से हिमालबाट १० टन फोहोर तथा ५ वटा मानव शव ब्यवस्थापन गर्ने लक्ष्य लिईएको छ ।
२९ चैत्र २०८०, बिहीबार
२९ चैत्र २०८०, बिहीबार

बुटवल, २९ चैत । जैविक विविधता तथा पर्यावरण संरक्षण गर्ने उदेश्यका साथ नेपाली सेनाको अगुवाईमा संचालन हुने सफा हिमाल अभियान २०२४ को शुभारम्भ गरिएको छ । एक समारोहका बिच नेपाली सेनाका प्रधान सेनापति महारथी प्रभुराम शर्माले जंगी अडामा ध्वजारोहण गर्दै अभियानको शुभारम्भ गरे । कार्यक्रममा प्रधानसेनापति शर्माले अभियान नेता सेनानी आदित्य कार्कीलाई अभियान झण्डा हस्तान्तरण गर्दैै पर्वतीय पर्यावरण सुरक्षा एक सार्वजनिक महत्वको विषय भएको बताए । हिमाल सफाई अभियान सरोकारवाला सबैको साझा प्रयास, समन्वय र सहकार्यबाट मात्र सफल हुने भन्दै पर्यावरण सुरक्षामा करीब ५ दशकको सक्रिय सहभागिता एवं सफा हिमाल अभियानमा विगत पाच वर्षदेखिका अनुभवहरु सुनाए । विस्तृत र ब्यवहारिक योजनाबाट सफलतापूर्वक लक्ष्य प्राप्ती हुने विश्वास ब्यक्त गर्दै उनले अभियान अन्तरगत फोहोर संकलनसंगै सचेतना र वृहत सहभागिता महत्वपूर्ण हुने बताए ।

नेपाल सरकारको राष्ट्रिय कार्यक्रम अन्तरगत नेपाली सेनाको अगुवाईमा संचालन हुने अभियान सफल बनाउन वन तथा वातावरण मन्त्रालय, खुम्बु पासाङ ल्हामु गाउपालिका, नेपाल पर्वतारोहण संघ, हिमालयन उद्धार संघ, एभरेष्ट लिङ, एभ्नी भेन्चर, एक्पेडिसन ओपरेटर एशोसियसन आदी संघसंस्थाहरुको प्राविधिक सहयोग हुने गर्दछ ।

कार्यक्रममा संस्कृति पर्यटन तथा नागरिक उडडयन मन्त्रालयका सचिव डा. दिपक काफलेले सफलताको शुभकामना दिए । हिमाल बचाउने अभियान मुल नाराका साथ सगरमाथा, ल्होत्से र नुप्त्से हिमालबाट १० टन फोहोर तथा ५ वटा मानव शव ब्यवस्थापन गर्ने लक्ष्य लिईएको छ । करीब ३ हप्ताको प्रिडिप्लोइमेन्ट तथा एक्लिमटाईजेशन तालिम सम्पन्न गरिसकेको सफाई टोली बैशाख २ गते सगरमाथा आधार शिविरतर्फ प्रस्थान गरि करीब ५० दिनको कार्ययोजना अनुसार सफाईको कार्यमा संलग्न हुनेछन । संकलित फोहोरहरुमध्ये सड्ने फोहोर स्थानिय निकायहरुलाई र नसड्ने फोहोरहर रिसाईकल गर्ने संस्थालाई ब्यवस्थापनको लागि हस्तान्तरण गरि समापन हुने छ । अभियानले विश्वब्यापी चुनौतीको रुपमा रहेको वातावरणीय प्रदुषण तथा तापमान परिवर्तनको असरलाई केही हदसम्म न्युन गर्न सहयोग पुग्ने विश्वास सेनाले लिएको छ ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?