ट्रेंडिंग:

>> स्थानीय तहमा यो वर्ष मात्रै ३० अर्ब ८३ करोड बेरुजु >> महालेखा प्रतिवेदन: एक बर्षमै थपियो २ खबर बेरुजु, कुल ११ खर्ब ८३ अर्ब पुग्यो >> चेक लिएर घुस खाने गुठीका कर्मचारी दोषी ठहर >> सहकारी ठगीविरुद्ध कांग्रेस सडक आन्दोलनमा >> सिरोहियाको पक्राउ व्यक्तिगत रिसिइबीमा : झांक्री >> सहकारी ठगीमा गृहमन्त्रीमाथि छानवीन हुनुपर्छ : ज्ञानेन्द्र >> सरकारको रवैया निरंकुशताउन्मुख : गगन >> कांग्रेसको विरोधकाबीच नीति तथा कार्यक्रम पारित >> एमाले पाल्पाको नेतृत्व सर्वसम्मत >> संस्कृति संरक्षणमा पुल बन्दै सम्पर्क समाज >> युनाइटेडलाई एफए कपको उपाधि >> सहकारी ठगीविरुद्ध कांग्रेसले काठमाडौंमा विरोध प्रदर्शन गर्दै >> गुजरातमा गेम जोनमा आगलागी हुँदा १२ बालबालिकासहित २८ जनाको मृत्यु >> दुर्घटना न्युनीकरण र मर्यादित यात्रामा जोड >> बालीघरे ‘हजाम’ बाट मोहनको सैलुन क्रान्ति >> संस्कृति जोगाउन टप्पा र सिंगारु नाच प्रतियोगिता >> कृषि अनुदानको पुनरावलोकन होस् >> राजनीतिले धर्म छाडेपछि यस्तो हुँदो रहेछ ! >> चक्लाबन्दीमा लोभलाग्दो मकै खेती >> प्रतिनिधिसभा बैठक बस्दै, नीति तथा कार्यक्रम पारित गर्ने तयारी >> भारतीय न्यून चापीय प्रणालीको प्रभाव, यी स्थानमा हुनेछ वर्षा >> ‘कुसुण्डा समुदायको उत्थानका लागि स्थानीय सरकार गम्भीर छ’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> फ्रीडम फाउन्डेसन कपिलबस्तुले दस जनाको निशुल्क उपचार गर्ने >> डिजिटल मार्केटिङ्ग अभिमुखिकरण >> विरेन्द्रनगरमा ‘मेयरसँग महिला किसान’ >> स्वतन्त्र प्रेस चाहिन्छ : प्रधानन्यायाधीश >> रुपन्देहीको ड्राइभरटोल र जितगढीमा भएका दुर्घटनामा दुईजनाको मृत्यु >> अल्सरका कस्ता हुन्छन् लक्षण ? >> प्रहरी हिरासतमा रहेका कैलाश सिरोहिया अस्पताल भर्ना >> गर्मीमा धेरै पानी मात्र पिएर पुग्दैन, अरु के खाने ? >> छिपछिपे सहकारीको रकम हिनामिना : सांसद गीता बस्नेतसहित ३५ जनाविरुद्ध मुद्दा चलाउन सिफारिस >> आजको मौसमः कोशी, बागमती र लुम्बिनी प्रदेशमा बिहानैदेखि वर्षा >> बजेटमार्फत माग सम्बोधन गर्न मुक्त कमलरीको सरकारलाई ध्यानाकर्षण >> नवलपुरमा फेरि पाटेबाघको मृत्यु >> बगर बरदान >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> जिल्ला लिगमा देखिदै नयाँ खेलाडी >> मोबाइल व्यवसायी संघ रुपन्देही जिल्ला कमिटी गठन >> भारतीय राजदुताबासको सहयोगमा निर्मित ३६ कोठे भवन उद्घाटन >> कोईलासबाससहित नेपाल–भारत सीमा नाका दुई दिनका लागि बन्द >> सहकारी पीडितले गरे काठमाडौंमा प्रदर्शन >> नेपालमा केपी-१ र केपी-२ कोरोना भेरियन्ट पुष्टी,तर सामान्य >> लुम्बिनीबाट तिलाैराकोट लगियाे शिशु बुद्ध >> कांग्रेसको अवरोध पछि संसद वैठक जेठ १३ सम्म स्थगित >> कार्यदलको बैठक शुरु >> आईपीएल क्रिकेटको फाइनल प्रवेशका लागि आज राजस्थान र हैदरावाद खेल्दै >> बुटवल हस्पिटल प्रालिको सेवा नयाँ भवनमा >> यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> संघीय संसदको दुवै सदनको बैठक आज बस्दै

अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता संरक्षणका लागि कर्णालीमा अभियान

२९ चैत्र २०८०, बिहीबार
२९ चैत्र २०८०, बिहीबार

सुर्खेत, २९ चैत ।

कर्णालीमा अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता संरक्षणका लागि अभियान सञ्चालन भएको छ । मानवअधिकार आयोग कर्णाली प्रदेशले फ्रिडम फोरम नेपालको सहकार्यमा उक्त अभियान सञ्चालन गरेको हो ।

संविधानको मौलिक हकमा व्यववस्था भएको अधिकार संरक्षणका लागि प्रदेशस्तरीय कार्य समूह गठन समेत गरिएको छ । मानवअधिकार आयोग कर्णाली प्रदेशका प्रमुख लोकनाथ बास्तोलाले अभिव्यक्ति स्वतन्त्रताको संरक्षणको लागि प्रदेशस्तरीय समिति गठन गरिएको बताए । ‘अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता संरक्षणका लागि सुरक्षा संयन्त्र गठन तथा कार्यविधि सम्बन्धी निर्देशिका जारी भएको अवस्था छ’ वास्तोलाले भने, ‘उक्त निर्देशिकामा व्यवस्था भए बमोजिम कार्यसमूह निर्माणसँगै अन्य कार्यक्रमहरु सञ्चालन गर्ने छौ ।’

बस्तोलाका अनुसार पछिल्लो समय अभिव्यक्ति स्वतन्त्रताको रक्षाका निम्ति आवाज उठाउने संघ संस्था र व्यक्तिहरुमाथि नै धम्की आउने भएकाले उनीहरुको रक्षाको निम्ति समितिले काम गर्ने छ ।

यसैबिच आयोगका प्रमुख बास्तोलाको संयोजकत्वमा सात सदस्यीय कार्यसमूह गठन गरिएको छ । उक्त समितिमा मुख्यमन्त्री कार्यालय, मुख्य न्यायाधिवक्ता कार्यालय, प्रदेश प्रहरी कार्यालय, उच्च अदालत वार एशोसिएशन, नेपाल पत्रकार महासंघ कर्णाली प्रदेश र गैसस महासंघका प्रतिनिधिहरु सदस्यको रुपमा रहेका छन् ।

उक्त नवगठित समितिको पहिलो बैठक समेत सम्पन्न गरिएको छ । बैठकमा मुख्यमन्त्री कार्यालयका अधिकृत देवीलाल सापकोटाले समितिलाई मजबुत बनाएर अघि बढ्नुपर्ने बताए । प्रदेश प्रहरी कार्यालयका डिएसपी राजन गौतमले अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता हननका घटनाहरु भएको पाइएमा त्यसको रक्षाको निम्ति प्रहरी तयार रहेको बताए । उच्च अदालत वार एशोसिएशनका अध्यक्ष दुर्गा सापकोटाले अन्य प्रदेशको तुलनामा कर्णालीमा अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता हननका घटनाहरु धेरै घट्ने भन्दै सरोकारवाला व्यक्तिहरु यसतर्फ लाग्नुपर्ने औल्याए ।

मानवअधिकार आयोग कर्णाली प्रदेशका अघिकृत मानबहादुर कार्कीले अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता हननका घटनाहरु भएको पाइएमा समितिले तत्कालै उद्धारको साथै संरक्षण गर्ने काम समेत गरिने जनाए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?