ट्रेंडिंग:

>> कान्तिपुरका अध्यक्ष सिरोहियाविरुद्ध पक्राउ पुर्जी जारी >> समस्याग्रस्त सहकारीको सम्पत्ति लिलामी गरेर बचत फिर्ता गर्न चुनौती >> ऐतिहासिक विन्दुबाट झर्‍यो सुनको भाउ >> गृहमन्त्री लामिछानेको नाम उल्लेख गरेर छानवीन समिति बन्ने >> बस र टिपर ठोक्किँदा १३ जना घाइते, दुई जना गम्भीर >> कोषाध्यक्षले अह्राएर पशुपतिको भेटी चोरेको दावी >> सहकारी ठगी प्रकरणको कार्यदलको वैठक बस्दै >> आजको मौसमः लुम्बिनीसहित तीन प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षा >> आज रुपन्देहीका बोर्डिङ स्कूलहरुमा शोक विदा >> संघीय संसद्का दुवै सदनको बैठक बस्दै, यस्ता छन् कार्यसूची >> मासु साक्षरताः आजको आवश्यकता >> खाली हुँदै राम्चे गाउँ >> प्रवक्ताहरूको भूमिका स्पष्ट गर >> लुम्बिनी प्रदेशको आर्थिक योजनाका चुनौति >> लहरे नाँच बचाउँदै महिला >> वन ऐनले थलिदै सरकारी योजना >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> खस्यौली एफसीलाई यु १८ फुटसलको उपाधि >> एमाले दाङको अध्यक्ष सहित सबै पद सर्वसम्मत >> विश्व ज्योतिष महासंघद्वारा नन्दिनी गौशालामा सहयोग >> रेबिजको जोखिम बढेपछि नेपालगञ्जमा धमाधम कुकुरको बन्ध्याकरण गरिँदै >> कञ्चनले सुरु गर्यो निःशुल्क एम्बुलेन्स सेवा >> काँग्रेस क्षेत्र नम्वर ३ रुपन्देहीको बैठक सिरुवारी सामुदायिक होमस्टेमा >> वचत फिर्ता नपाएपछि मञ्जुश्री सहकारीको बुटवल शाखा घेराउ >> तीन दिने उद्घोषण तालिम सम्पन्न >> सुर्खेतमा मिनीबस दुर्घटना : दुई जनाको मृत्यु, १८ घाइते >> एमाले दाङको अध्यक्ष आचार्यको नाम टुंगो लाग्यो >> ग्रीलजन्य फलामको अस्वभाविक मुल्यबृद्धि नियन्त्रण गर्न व्यवसायीको माग >> सभामुखको भूमिकाप्रति विपक्षी दलको आपत्ति, संसद र सडकसम्म एक भएर जाने सहमति >> १०१ कम्पनीको सूचि सहित बालेनले भने : गिरीबन्धुको जग्गामा ५० खर्बको खेलोफड्को >> विपक्षीको नाराबाजीबीच प्रधानमन्त्रीले पाए विश्वासको मत >> एमाले बाँकेको अध्यक्षमा निरक गुरुङ विजयी >> इरानका राष्ट्रपति र विदेशमन्त्रीको हेलिकप्टर दुर्घटनामा मृत्यु >> उपेन्द्र यादवको रिटमा आज सुनुवाई हुंदै >> स्थानीय र पश्चिमी वायुको प्रभाव : मेघगर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले चौथो पटक विश्वासको मत लिँदै >> सडक निर्माणमा ढिलासुस्ती अन्त्य गर >> नेपालको संविधानमा धार्मिक स्वतन्त्रता सम्बन्धी व्यवस्था >> भारतको पानी किनेर प्यास मेटाउँदै स्थानीयबासी >> आर्थिक संकटमा मदरसाः बर्ष दिनदेखि उधारो पढाउँदै शिक्षक >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सरावलका वास्तविक चौधरी अस्पतालमा, खर्च अभावका उपचारमा कठिनाई >> कांग्रेसलाई रविको प्रश्न– राति प्रधानमन्त्रीको अफर, बिहान छानबिन समिति कुन नैतिकताले दिन्छ? >> एमाले दाङको अध्यक्षमा महासचिव पोखरेलका बहिनी ज्वाई सर्वसम्मत ? >> वडा नं. ३ र ११ को उपाधि दाबेदारी >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले लिन लागेको विश्वासको मतविरुद्ध सर्वोच्चमा रिट >> जीप र मोटरसाइकल ठोक्किंदा दुईजना घाइते >> मालपोत र नापी कार्यालय टिकापुरका प्रमुखविरुद्ध भ्रष्टाचार मुद्दा, २४ करोड जरिवाना माग >> मोबाइल एप्सबाटै मेट्रो कलेजको भवन उद्घाटन >> सात जना लागुऔषध दुर्व्यसनीले गरेका थिए प्रहरी जवान घिमिरेको हत्या

आगलागी सम्बन्धी कृत्रिम घट्ना अभ्यास

२९ चैत्र २०८०, बिहीबार
२९ चैत्र २०८०, बिहीबार

नवलपुर, २९ चैत ।

आगलागीको घट्ना र त्यसबाट हुन सक्ने धनजनको क्षति न्यूनिकरणका लागि नेपाल रेडक्रस सोसाईटीले सचेतना मुलक कार्यक्रम सञ्चालन गरेको छ । यसैबिच रेडक्रसले डिभिजन वन कार्यालय नवलपुरको सहकार्यमा आगलागी सम्बन्धी कृत्रिम घट्ना अभ्यास गरेको छ ।

अभ्यासमा वन कार्यालय, रेन्जर पोष्ट, प्रहरी, जुनियर युवा रेडक्रस स्वयम्सेवक, रेडक्रसकर्मी, स्वास्थ्यकर्मी, आमा समूह, क्लब, स्थानीय विपद न्यूनिकरण समितिका सदस्यहरु गरी १ सय ५० जना सहभागी थिए । अभ्यासमा आगलागी रोक्न गर्नुपर्ने भूमिका, आगलागी भएको बेलामा महत्वपूर्ण सामानहरुको जतन गर्ने तरिका, मानवीय क्षति न्यूनिकरणमा सरोकार वालाहरुले खेल्नुपर्ने भूमिकाका विषयमा अभ्यास गरिएको थियो ।

जापानिज रेडक्रस सोसाईटीको सहयोगमा रेडक्रस सोसाईटी नवलपुरले विनयी त्रिवेणीमा समुदायको अगुवाईमा विपद जोखिम न्यूनिकरण परियोजना ३ वर्ष देखि सञ्चाल गर्दै आईरहेको सोही परियोजना अन्तरगत आगलागी कृतिम घट्ना अभ्यास गरिएको उपसभापति उमा भुषालले जानकारी दिइन् ।

विनयी त्रिवेणी गाउंपालिका ७६ प्रतिशत वन क्षेत्रले ओगटेकोले आगलागीको उच्च जोखिम रहेको र यतिवेला खडेरीको समय पनि भएकाले यसलाई रोक्न, मानवीय र धनजनको क्षति न्यूनिकरण गर्न सवै एक जुट भएर लाग्न विनयी त्रिवेणी गाउंपालिकाका प्रमुख घनश्याम गिरीले आग्रह समेत गरेका छन् ।

डिभिजन वन कार्यालय नवलपुरका प्रमुख वसन्त केशव अधिकारीले नवलपुर आगलागीको जोखिम मध्ये नेपालकै सोह्रौं स्थानमा रहेकोले यसको रोकथामका लागि समुदायको सकृयताले मात्रै सम्भव हुने बताए । नवलपुरमा यस वर्ष एक दुई स्थानमा छिटफुट घट्ना वाहेक खासै ठूलो वन डढेलो आगलागी नभए पनि गर्मी शूरुवातसंगै जोखिम बढ्दै गएकाले सवै सरोेकारवालाहरु चनाखो भएर न्यूनिकरण अभियानमा जुटन डिएफओ अधिकारीले आग्रह गरेका छन् ।

विनयी त्रिवेणी गाउपालिकाका पुर्वप्रमुख डम्बर वहादुर जिसी, रेडक्रस सोसाईटी गण्डकी प्रदेश सदस्य रेखा अधिकारी, नवलपुरका कोषाध्यक्ष वेद प्रसाद न्यौपाने, उपमन्त्री निराजन चौधरी, जुनियर युवा रेडक्रस जिल्ला समिति संयोजक केबी राना, रेडक्रस जिल्ला सदस्य दुर्गा लक्ष्मी काफ्ले, परियोजना लेखा प्रशासन अधिकृत सुस्मिता आचार्य, रेडक्रसकर्मी शशिधर कंडेल, विनयी त्रिवेणी–४ का वडाअध्यक्ष साहिल श्रेष्ठ, पुर्वअध्यक्ष, गोपाल प्रसाद अधिकारी, वडा सदस्यहरु, मध्यविन्दु उद्योग बाणिज्य संघका वरिष्ठ उपाध्यक्ष चेतन प्रसाद पौडेल लगायतले समेत कृतिम घट्ना अभ्यासमा सहजीकरण तथा सहभागिता जनाएका थिए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?