ट्रेंडिंग:

>> मोबाइल व्यवसायी संघ रुपन्देही जिल्ला कमिटी गठन >> भारतीय राजदुताबासको सहयोगमा निर्मित ३६ कोठे भवन उद्घाटन >> कोईलासबाससहित नेपाल–भारत सीमा नाका दुई दिनका लागि बन्द >> सहकारी पीडितले गरे काठमाडौंमा प्रदर्शन >> नेपालमा केपी-१ र केपी-२ कोरोना भेरियन्ट पुष्टी,तर सामान्य >> लुम्बिनीबाट तिलाैराकोट लगियाे शिशु बुद्ध >> कांग्रेसको अवरोध पछि संसद वैठक जेठ १३ सम्म स्थगित >> कार्यदलको बैठक शुरु >> आईपीएल क्रिकेटको फाइनल प्रवेशका लागि आज राजस्थान र हैदरावाद खेल्दै >> बुटवल हस्पिटल प्रालिको सेवा नयाँ भवनमा >> यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> संघीय संसदको दुवै सदनको बैठक आज बस्दै >> कालिका युवा क्लव रापाकोटले पुरुष भलिवल प्रतियोगिता गर्ने >> गुरुङ राष्ट्रिय परिषदले भव्य रुपमा मनायो बुद्ध जयन्ती >> स्थानीय सरकार जनताको विश्वास जित्न असफल >> बाँदरबाट मकै जोगाउन दैनिक १३ घण्टा पहरा, विकल्पमा बेसार खेती >> तुलसीपुरका बस्तीमा खानेपानीको हाहाकार >> पहिलो ‘मायादेवी ट्रेल रन’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> देवता चडेको भन्दै कुपिण्डे तालमा हाम फालेकी महिलाको मृत्यु >> कार्यदलको बैठक निष्कर्षबिहीन >> दुई पासपोर्ट भएका गृहमन्त्रीले उन्मुक्ति पाउंदैनन् : शेखर >> प्रधानमन्त्री लोकतन्त्र सिध्याउने खेलमा : उपेन्द्र >> सहकारी पीडितले भोलिदेखि आन्दोलन गर्ने >> मणिमुकुन्द कलेजको सहयोगमा बुटवल–लुम्बिनी साइकल यात्रा >> दाङले चुम्यो दोहोरी खेलको उपाधि >> लुम्बिनीको भ्रमण गर्न पाउनु विश्वका प्रत्येक नागरिकका लागि गौरवको विषयः प्रधानमन्त्री >> एशिया कपका लागि नेपाली महिला क्रिकेट टोली घोषणा >> यस वर्षको मनसुन अवधिमा ४ लाख बढी घरधुरीका व्यक्ति प्रभावित हुने आकलन >> चीनले सुरु गर्‍यो ताइवानको आकाशमा युद्धअभ्यास >> सिंहासन त्यागेर शान्ति खोज्ने पहिलो मानव बुद्ध : प्रदेश प्रमुख शेरचन >> बुद्धका उपदेश र मार्गदर्शनलाई आत्मसात् गर्न सकेमा  बुद्धजयन्तीले सार्थकता पाउँछ:  मुख्यमन्त्री >> सहकारी छानबिन समिति कार्यदलको बैठक आज बस्दै >> बुद्धले देखाएको अहिंसा, शान्ति, मानव कल्याणको मार्ग आज पनि उत्तिकै सान्दर्भिक छ- प्रधानमन्त्री >> राममणि क्याम्पसलाई पुरानै कर्मचारी नियमावली लागु गर्न अदालतको आदेश >> आज चार प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षाको सम्भावना >> सद्भाव फैलाउन बुद्ध शिक्षामा विश्वास गरौँ : प्रधानमन्त्री >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा उल्लास >> ‘सत्ता र शक्तिको बलमा प्रेसमाथि प्रहार’ >> बुद्ध जयन्ती कि बुद्ध पूर्णिमा ? >> रामग्राममा धातु जात्रा >> वर्तमान समयमा बुद्ध धर्मको सान्दर्भिकता >> लुम्बिनीमा मनोजको मन >> तिनाउ नदीमा डुबेर कालिकाका विद्यार्थीको निधन >> बुटवल देशकै सबल आर्थिक केन्द्र >> रामग्राममा वुद्ध जयन्तीको अवसरमा धातु जात्रा >> राप्ती राजमार्ग बन्द हुने >> गृहमन्त्री र महान्यायाधिवक्ताविरुद्धको रिट दर्ता गर्न आदेश >> बाँकेमा ३५ हजार बढी बालबालिकालाई आईपीभी खोप लगाईँदै

महाविर पुनलाई पछ्याउँदा…!

२८ चैत्र २०८०, बुधबार
२८ चैत्र २०८०, बुधबार

बुटवल ।

सामान्य पोसाकमा असामान्य व्यक्ती भैरहवामा हिजो देखा परे ‌। उनलाई भेट्न र तस्बिर खिचाउनेहरूको लर्को लागिरहेको थियो। टाउकोमा एउटा क्याप टोपि, सामान्य टिसर्ट पाइन्ट र खुट्टामा चप्पल लगाई भैरहवाको देवकोटा चोकमा थिए उनि । ९४ दिनको निरन्तर यात्रा, फुटेका खुट्टा, भौतिक रूपले थकित शरिर थाकेका आँखा तर आँखा भित्र बाचिरहेका एक थान सपना । यी व्यक्ति थिए महाविर पुन यो नाम नसुनेको कम नै होलान्। यिनै पुन यतिबेला आफ्नो पुस्तक “महाविर” विक्री गर्न पूर्वको मेची देखी पश्चिम महाकाली सम्मको यात्रा गरिरहेका छन् । वीरगन्ज कृषि औजार कारखाना सञ्चालन गर्न डा.महावीर पुन पुस्तक बिक्री गर्ने क्रममा भैरहवा आईपुगेका हुन् ।

भैरहवाको मिलनचोकमा मानिसहरुको भिडभाड थियो । मानिसहरु उनि सँग तस्बिर खिचाउन उत्सुक देखीन्थे ।

यसै बिच महाविर पुनले भने,”पुस्तक विक्री गरेको रकमले वर्षौ देखी बन्द रहेको कृषि उद्योग सञ्चालन ल्याउनु र मेरो संघर्षको कथाले आम युवाले देशमै पनि संघर्ष गर्न सकिन्छ भन्ने प्रेरणा दिनु हो” । उनले थपे, “राज्यले केहि गरेको भए आज यसरी हिड्नु पर्ने थिएन् धन्न धरपकड गरेको छैन यसैमा खुसी मनाउनु पर्छ “।

पुस्तक अध्यापन गरीसकेका स्थानिय सुर्य श्रेष्ठका अनुसार युवाले सफलताको कथा मात्र पढे, संघर्षको कथा  संग्रह महाविर पुनको पुस्तक रहेको बताए।

त्यस्तै पुस्तक किन्न युवाहरूको जमात पनि राम्रै थियो रिनै मध्येकी  एक सफलता गुरूङले भनिन,” उहाँ वैज्ञानीक हुनुहुन्छ तर कति सामान्य युवाले उहाँबाट सिक्नुपर्छ, किताब किनेर उहाँलाई सहयोग त हुन्छ नै त्यो सँगै ज्ञान पनि बढेर जानेछ ।

त्यस्तै सिम्रन खड्काका अनुसार, महाविर पुनलाई विश्वका कुनै पनि देश पुग्न केहि अफ्ठ्यारो छैन जसरी युवाहरू अहिले विदेशी रहेका छन्, युवालाई रोक्न राज्यलौ गर्नु पर्ने  काम हो तर एउटा व्यक्तिले गरेको कारण सहयोग गरेकी हुन् ।‌

स्थानीय नारायण आचार्यले पुस्तकमा खर्चिएको रकम कहिल्यै फजुल खर्च नहुने त्यसमा पनि महाविर पुनको विचारलाई समर्थन गर्दै पुस्तक खरिद गर्न नेपली जनतालाई अनुरोध गरे । महाविर पुनले हाल ७८ हजार भन्दा बढी पुस्तक विक्री गरीसकेका छन्। पुस्तक बिक्री गरेर करिब ५ करोडको आम्दानी गरेको उनि बताउँछन्।

भैरहवामा पुन मेडिकल कलेज, बुद्ध चोक, सिद्धार्थ उद्योग वाणिज्य संघ, जेसीज, शान्ति गुम्बा लगायतका स्थानमा पुस्तक विक्री गर्दै आफ्ना यात्रा पश्चिम तिर लाग्नेछन्।

एलिना आचार्य, भैरहवा

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?