ट्रेंडिंग:

>> जिल्ला लिगमा देखिदै नयाँ खेलाडी >> मोबाइल व्यवसायी संघ रुपन्देही जिल्ला कमिटी गठन >> भारतीय राजदुताबासको सहयोगमा निर्मित ३६ कोठे भवन उद्घाटन >> कोईलासबाससहित नेपाल–भारत सीमा नाका दुई दिनका लागि बन्द >> सहकारी पीडितले गरे काठमाडौंमा प्रदर्शन >> नेपालमा केपी-१ र केपी-२ कोरोना भेरियन्ट पुष्टी,तर सामान्य >> लुम्बिनीबाट तिलाैराकोट लगियाे शिशु बुद्ध >> कांग्रेसको अवरोध पछि संसद वैठक जेठ १३ सम्म स्थगित >> कार्यदलको बैठक शुरु >> आईपीएल क्रिकेटको फाइनल प्रवेशका लागि आज राजस्थान र हैदरावाद खेल्दै >> बुटवल हस्पिटल प्रालिको सेवा नयाँ भवनमा >> यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> संघीय संसदको दुवै सदनको बैठक आज बस्दै >> कालिका युवा क्लव रापाकोटले पुरुष भलिवल प्रतियोगिता गर्ने >> गुरुङ राष्ट्रिय परिषदले भव्य रुपमा मनायो बुद्ध जयन्ती >> स्थानीय सरकार जनताको विश्वास जित्न असफल >> बाँदरबाट मकै जोगाउन दैनिक १३ घण्टा पहरा, विकल्पमा बेसार खेती >> तुलसीपुरका बस्तीमा खानेपानीको हाहाकार >> पहिलो ‘मायादेवी ट्रेल रन’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> देवता चडेको भन्दै कुपिण्डे तालमा हाम फालेकी महिलाको मृत्यु >> कार्यदलको बैठक निष्कर्षबिहीन >> दुई पासपोर्ट भएका गृहमन्त्रीले उन्मुक्ति पाउंदैनन् : शेखर >> प्रधानमन्त्री लोकतन्त्र सिध्याउने खेलमा : उपेन्द्र >> सहकारी पीडितले भोलिदेखि आन्दोलन गर्ने >> मणिमुकुन्द कलेजको सहयोगमा बुटवल–लुम्बिनी साइकल यात्रा >> दाङले चुम्यो दोहोरी खेलको उपाधि >> लुम्बिनीको भ्रमण गर्न पाउनु विश्वका प्रत्येक नागरिकका लागि गौरवको विषयः प्रधानमन्त्री >> एशिया कपका लागि नेपाली महिला क्रिकेट टोली घोषणा >> यस वर्षको मनसुन अवधिमा ४ लाख बढी घरधुरीका व्यक्ति प्रभावित हुने आकलन >> चीनले सुरु गर्‍यो ताइवानको आकाशमा युद्धअभ्यास >> सिंहासन त्यागेर शान्ति खोज्ने पहिलो मानव बुद्ध : प्रदेश प्रमुख शेरचन >> बुद्धका उपदेश र मार्गदर्शनलाई आत्मसात् गर्न सकेमा  बुद्धजयन्तीले सार्थकता पाउँछ:  मुख्यमन्त्री >> सहकारी छानबिन समिति कार्यदलको बैठक आज बस्दै >> बुद्धले देखाएको अहिंसा, शान्ति, मानव कल्याणको मार्ग आज पनि उत्तिकै सान्दर्भिक छ- प्रधानमन्त्री >> राममणि क्याम्पसलाई पुरानै कर्मचारी नियमावली लागु गर्न अदालतको आदेश >> आज चार प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षाको सम्भावना >> सद्भाव फैलाउन बुद्ध शिक्षामा विश्वास गरौँ : प्रधानमन्त्री >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा उल्लास >> ‘सत्ता र शक्तिको बलमा प्रेसमाथि प्रहार’ >> बुद्ध जयन्ती कि बुद्ध पूर्णिमा ? >> रामग्राममा धातु जात्रा >> वर्तमान समयमा बुद्ध धर्मको सान्दर्भिकता >> लुम्बिनीमा मनोजको मन >> तिनाउ नदीमा डुबेर कालिकाका विद्यार्थीको निधन >> बुटवल देशकै सबल आर्थिक केन्द्र >> रामग्राममा वुद्ध जयन्तीको अवसरमा धातु जात्रा >> राप्ती राजमार्ग बन्द हुने >> गृहमन्त्री र महान्यायाधिवक्ताविरुद्धको रिट दर्ता गर्न आदेश

आलु गाउँको पहिचान बनाउँदै टाहाटिम

जिल्लाको रुरुक्षेत्र गाउँपालिका ५ स्थित बम्घाको टाहाटिममा स्मार्ट कृषि गाउँ कार्यक्रम मार्फत व्यवसायिक रूपमा आलु उत्पादन गरिँदै आएको छ । यहाँका ६० घर परिवार आलु खेतीमा सहभागी छन् । उनीहरूले पाँच हेक्टर जमिनमा आलु खेती गरेर वार्षिक ९० मेट्रिकटन भन्दा बढी आलु उत्पादन गर्दै आएका छन् ।
२८ चैत्र २०८०, बुधबार
२८ चैत्र २०८०, बुधबार

गुल्मी, २८ चैत । गुल्मीका किसानहरू यतिबेला व्यवसायिक रूपमा आलुखेती गरेर मनग्ये आम्दानी गर्न थालेका छन । जिल्लाको मुसिकोट नगरपालिका, रुरुक्षेत्र, मदाने, सत्यवती र मालीका गाउँपालिकाका किसानहरू व्यवसायिक रूपमा आलु उत्पादनमा आत्मनिर्भर बनेका छन ।
जिल्लाको रुरुक्षेत्र गाउँपालिका ५ स्थीत बम्घाको टाहाटिममा स्मार्ट कृषि गाउँ कार्यक्रम मार्फत व्यवसायिक रूपमा आलु उत्पादन गरिँदै आएको छ । त्यस क्षेत्रमा ६० घर परिवार आलु र तरकारी पकेट समूह बनाएर स्मार्ट कृषि गाउँ कार्यक्रममा आवद्ध बनेका छन ।

यहाँका किसानहरूले पाँच हेक्टर जमिनमा आलु खेती गरेर वार्षिक ९० मेट्रिकटन भन्दमा बढी आलु उत्पादन गर्दै आएको स्थानीय कृषक मेघराज गिरीले जानकारी दिएका छन । बम्घा टाहाटिमकी राधिका गिरीले खेत र बारी गरेर पाँच रोपनी क्षेत्रफलमा आलु खेती गरेकी छन । गिरीको खेत र बारीमा गरेर यस पटक २० क्वीन्टल भन्दा बढी आलु फलेको छ । आलुसँगै उनले खेतमा धान, मकै, सिमी र काउली पनि उत्पादन गर्दै आएकी छन । टाहाटिमका कृषकहरू यतिबेला खेतमा आलु खन्न व्यस्त छन । गत वर्षको तुलनामा यस पटक आलुले राम्रै बजार पाएको स्थानीय कृषक मेघलाल गिरीले बताए । टाहाटिममा अहिले स्थानीय बजारमा प्रतिकिलो ४० रूपैंयाँमा धमाधम आलु बिक्री भैरहेको छ ।
लुम्बिनी प्रदेश सरकार मार्फत कृषि ज्ञान केन्द्र गुल्मीद्वारा टाहाटिममा स्मार्ट कृषि गाउँ कार्यक्रम सञ्चालन भैरहेको छ । बम्घाको टाहाटिममा दुई बर्ष अघिदेखि स्मार्ट कृषि गाउँ कार्यक्रम शुरु भएको स्मार्ट कृषि गाउँ कार्यक्रम बम्घाका अध्यक्ष चेत नारायण श्रेष्ठले जानकारी दिए । कृषि ज्ञान केन्द्रले बीउ, मल, बिषादी, मेसिन, सिँचाइ र वीउ संकलन केन्द्रसम्म पुराउन ढुवानी लगायतका क्षेत्रमा सहयोग गर्दै आएको कृषि ज्ञानकेन्द्र गुल्मीका प्रमुख नवराज भण्डारीले बताए ।

बम्घाको टाहाटिमका कृषकहरू पुर्खौदेखि आलु खेति गर्दै आईरहेका छन । आलु खेतीका लागि उर्वर भूमि भएका कारण त्यस क्षेत्रमा अन्य खेतीको तुलनामा मनग्ये रूपमा आलु उत्पादन हुने गर्दछ । पछिल्लो समयमा अधिकांश ठाउँमा आलु उत्पादक कृषकहरूलाई आलुमा लाग्ने कमिलो र डढेलो रोगका कारण पिरोली रहन्छ । बम्घामा भने कमिलो भन्दा समय समयमा डढेलोको प्रकोप बढी देखिने गरेको बताईएको छ ।
कृषि ज्ञान केन्द्रले जिल्लाको मुसिकोट नगरपालिका १ अन्तर्गत भर्माचौर, सत्यबती गाउँपालिकाको साहघाट, मदाने गाउँपालिका ६ अन्तर्गत सिम र मालिका गाउँपालिकाको अर्खाबाङ्मा आलुको पकेट क्षेत्र बनाई व्यवसायिक रूपमा आलु र आलुको बीऊ उत्पादन गर्दै आईरहेको छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?