ट्रेंडिंग:

>> जिल्ला लिगमा देखिदै नयाँ खेलाडी >> मोबाइल व्यवसायी संघ रुपन्देही जिल्ला कमिटी गठन >> भारतीय राजदुताबासको सहयोगमा निर्मित ३६ कोठे भवन उद्घाटन >> कोईलासबाससहित नेपाल–भारत सीमा नाका दुई दिनका लागि बन्द >> सहकारी पीडितले गरे काठमाडौंमा प्रदर्शन >> नेपालमा केपी-१ र केपी-२ कोरोना भेरियन्ट पुष्टी,तर सामान्य >> लुम्बिनीबाट तिलाैराकोट लगियाे शिशु बुद्ध >> कांग्रेसको अवरोध पछि संसद वैठक जेठ १३ सम्म स्थगित >> कार्यदलको बैठक शुरु >> आईपीएल क्रिकेटको फाइनल प्रवेशका लागि आज राजस्थान र हैदरावाद खेल्दै >> बुटवल हस्पिटल प्रालिको सेवा नयाँ भवनमा >> यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> संघीय संसदको दुवै सदनको बैठक आज बस्दै >> कालिका युवा क्लव रापाकोटले पुरुष भलिवल प्रतियोगिता गर्ने >> गुरुङ राष्ट्रिय परिषदले भव्य रुपमा मनायो बुद्ध जयन्ती >> स्थानीय सरकार जनताको विश्वास जित्न असफल >> बाँदरबाट मकै जोगाउन दैनिक १३ घण्टा पहरा, विकल्पमा बेसार खेती >> तुलसीपुरका बस्तीमा खानेपानीको हाहाकार >> पहिलो ‘मायादेवी ट्रेल रन’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> देवता चडेको भन्दै कुपिण्डे तालमा हाम फालेकी महिलाको मृत्यु >> कार्यदलको बैठक निष्कर्षबिहीन >> दुई पासपोर्ट भएका गृहमन्त्रीले उन्मुक्ति पाउंदैनन् : शेखर >> प्रधानमन्त्री लोकतन्त्र सिध्याउने खेलमा : उपेन्द्र >> सहकारी पीडितले भोलिदेखि आन्दोलन गर्ने >> मणिमुकुन्द कलेजको सहयोगमा बुटवल–लुम्बिनी साइकल यात्रा >> दाङले चुम्यो दोहोरी खेलको उपाधि >> लुम्बिनीको भ्रमण गर्न पाउनु विश्वका प्रत्येक नागरिकका लागि गौरवको विषयः प्रधानमन्त्री >> एशिया कपका लागि नेपाली महिला क्रिकेट टोली घोषणा >> यस वर्षको मनसुन अवधिमा ४ लाख बढी घरधुरीका व्यक्ति प्रभावित हुने आकलन >> चीनले सुरु गर्‍यो ताइवानको आकाशमा युद्धअभ्यास >> सिंहासन त्यागेर शान्ति खोज्ने पहिलो मानव बुद्ध : प्रदेश प्रमुख शेरचन >> बुद्धका उपदेश र मार्गदर्शनलाई आत्मसात् गर्न सकेमा  बुद्धजयन्तीले सार्थकता पाउँछ:  मुख्यमन्त्री >> सहकारी छानबिन समिति कार्यदलको बैठक आज बस्दै >> बुद्धले देखाएको अहिंसा, शान्ति, मानव कल्याणको मार्ग आज पनि उत्तिकै सान्दर्भिक छ- प्रधानमन्त्री >> राममणि क्याम्पसलाई पुरानै कर्मचारी नियमावली लागु गर्न अदालतको आदेश >> आज चार प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षाको सम्भावना >> सद्भाव फैलाउन बुद्ध शिक्षामा विश्वास गरौँ : प्रधानमन्त्री >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा उल्लास >> ‘सत्ता र शक्तिको बलमा प्रेसमाथि प्रहार’ >> बुद्ध जयन्ती कि बुद्ध पूर्णिमा ? >> रामग्राममा धातु जात्रा >> वर्तमान समयमा बुद्ध धर्मको सान्दर्भिकता >> लुम्बिनीमा मनोजको मन >> तिनाउ नदीमा डुबेर कालिकाका विद्यार्थीको निधन >> बुटवल देशकै सबल आर्थिक केन्द्र >> रामग्राममा वुद्ध जयन्तीको अवसरमा धातु जात्रा >> राप्ती राजमार्ग बन्द हुने >> गृहमन्त्री र महान्यायाधिवक्ताविरुद्धको रिट दर्ता गर्न आदेश

बाँझो खोस्रेर ‘अर्गानिक फार्म’

९० प्रतिशत भन्दा बढि जंगल झाडी भएको उनको अर्गानिक फार्ममा तरकारी, फलफूलका साथै भंैसी, गाई, बाख्रा, हाँस, खरायो समेत पाल्दै आएका छन् ।
२७ चैत्र २०८०, मंगलवार
२७ चैत्र २०८०, मंगलवार

बुटवल, २७ चैत । रूपन्देहीको बुटवल उपमहानगरपालिका वडा नम्बर २ का स्थायी बासिन्दा नुरुद्दीन शाह विद्यालय उमेरदेखि नै कृषिलाई माया गर्दथे । विद्यालय जाँदा आउँदा होस् बाटोमा हिँड्दै गर्दा उनले कुनै पनि बोट बिरुवा देखियो कि उनी घरमा लगेर रोप्थे । फलफूल तथा तरकारीको व्यवसायमा जोडीएको उनको परिवारले कृषितर्फ भने ध्यान दिन सकेको थिएन ।

कृषिलाई पेशाको रूपमा अगाडि बढाउने योजना बनाएका नुरुद्दीन शाहले रूपन्देहीको शुद्धोधन गाउँपालिका वडा नम्बर २ कलुवामा अहिले कृषिमा नमुना काम गर्दै आएका छन् । शुद्धोधनमा केही जग्गा किनेर जोड्दै गएका उनले २० विघा जग्गा जोडेका छन् । जसमा उनले १० बर्ष पहिला सुरुवात गरेका थिए ‘शाह कृषि फार्म’ ।

उक्त फार्मममा उनले नरोपेको, नलगाएको र नपालेको बस्तु केही छैनन, प्रयाः सबै प्रकृतिका तरकारी, फलफूल, पशुपंक्षी पालन गरेका उनले फार्मलाई रिसोर्ट जस्तै बनाएका छन् । पहिलो फार्म उनको फार्ममा जाने मानिस दंग पर्छन् । लहरै रहेका आँपका बिरुवा, बीच बीचमा ईन्टरकर्पको रूपमा तरकारी खेती, अम्बा खेती सहितका सुन्तला समेत उनले रोपेका छन् । कागती पनि छन् । फार्मका बाटोको दायाँ बायाँ क्षेत्रलाई समेट्दै उनले लहरेबाली तरकारी रोपेका छन् । अहिले उनको फार्ममा भक्तपुरे लोकल काँक्रा उत्पादन छन् । यस्तै टमाटार पनि लटरम्म फलेका छन् भने लौका, फर्सी पनि लटरम्म फलेका छन् । सबै उत्पादनमा उनले कुनै पनि विषादी प्रयोग गरेका छैनन् ।
केही क्षेत्रमा मकै खेती समेत गरेका उनको फार्ममा हरियो मकै लटरम्म फलेको छ । पूर्णरूपमा अर्गानिक खेती गर्दै आएका उनले हालसम्म फार्ममा १५ करोड भन्दा बढि लगानी गरिसकेका छन् । ‘पूर्णरूपमा अर्गानिक फार्म स्थापना गरी सोही अनुसार १२ वटै महिना तरकारी उत्पादन गरेर बजारीकरण गर्ने योजना बनाएको छु,’ उनी भन्छन् ।
तरकारी खेतीमा प्रयोग हुने मल उनको आफ्नै फार्मबाट उत्पादित गोबर मल हो । यसको अलवा उनले कुखुरा पनि पालेका छन्, हाँस पनि छन्, रानी हाँस, खरायो, भंैसी, गाई, बाख्रा उनको फार्ममा छन् । मल्टी एग्रो फार्मको रूपमा विकास भएको उनले फार्मलाई नमुना एग्रो रिसर्च सेन्टरको रूपमा विकास गर्ने योजना समेत बनाएका छन् । फार्ममा जाने, अध्ययन अवलोकन गर्ने, खान बस्नको लागि मौलिक प्रकृतिका ४ वटा घर समेत उनले निर्माण गरेका हुन ।
रूपन्देही जिल्लामा मात्रै होईन, प्रदेशमै नमुना फार्मको रूपमा उनको फार्म रहेको छ । १३ बर्ष पहिला ९० प्रतिशत भन्दा बढि जंगलले ढाकेको क्षेत्रलाई उनले अहिले हराभर, नमुना बनाएका छन् । जसमा उनको परिवारका दाजु, भाईको समेत सपोर्ट रहँदै आएको छ । सुरुवाती दिनमा जग्गा किन्दा बयर, कडीपत्ता जस्ता झाडीले घेरिएको उनको फार्मलाई नमुना फार्मको रूपमा विकास गरेका हुन । फार्ममा उनले गड्यौला मल समेत उत्पादन गरेका छन् । गोडमेल, कुखुराको मल, गड्यौला मल उनले फार्ममै उत्पादन गरी प्रयोग गर्दै आएका हुन ।

३० जना भन्दा बढिलाई प्रत्यक्ष रोजगारी दिँदै आएका उनको फार्ममा गोबरबाट बिजुली समेत उत्पादन हँुदै आएको छ । फार्ममा बसोबास गर्ने व्यक्तिहरूले गोबर ग्याँसलाई ईन्धनको रूपमा प्रयोग गरी सोहीबाट खाना पकाउने, खाने गर्दछन् । होम स्टे सहितको अवधारणामा उनले फार्मलाई अगाडि बढाएका हुन । कुनै पनि व्यवसायिक संघ संस्थाको कार्यक्रम, साधारणसभा तथा अधिवेसन समेत फार्ममा नै गर्न सकिने गरी व्यवस्थापन समेत उनले गरेका छन् । अध्ययन अवलोकन गर्न आउनेहरूको लागि त फार्म नमुना नै भैहाल्यो । फार्ममा भैंसी सानो ठूला गरेर ७० भन्दा बढि छन् । गाई १ वटा, बाख्रा ७० वटा, लोकल कुखुरा १ हजार वटा, हाँस ५ सय वटा, राज हाँस ५० वटा, खरायो ७० वटा लगायतका उनको फार्ममा छन् ।

नुरुद्दिन शाह आफैमा कृषि प्रेमी व्यक्ति हुन । उनले कृषिमा खासगरी प्रकृति प्रेम समेत फार्ममा झल्काएका छन् । फार्ममा भौतिक संरचना निर्माण गर्दा उनले कुनै पनि बोटविरुवा काटेका छैनन । घरको बीच भागबाट नै बिरुवा उनले संरक्षण गरेर राखेका छन् । यसको अलवा ठूलो गोठ मात्रै ४ वटा, सानो गोठ ४ वटा उनकोमा छन् । फार्ममा उत्पादित बस्तुको उनी बुटवलमा बजारीकरण गर्दै आएका हुन । पूर्णरूपमा अर्गानिक उत्पादन गरिरहेका उनले गाउँका अन्य किसानलाई समेत अर्गानिक खेतीमा जोड दिएका हुन । हजारांै संख्यामा उनको फार्मममा आँप रहेका छन् । जुन विभिन्न प्रजातिका रहेका हुन । जसले फार्मममा जाने जो कोही मोहित हुने गर्दछन् ।

फार्मलाई अझ व्यवस्थीत गरी पूर्णरूपमा अर्गानिक बस्तु उत्पादन गरी विक्रि वितरण गर्ने योजना बनाएका उनले यसको लागि उपभोक्तमा जागरण आउनुपर्ने बताउँछन् । उपभोक्ता सचेतना आवश्यक रहेको भन्दै उनले थोरै खाने तर पूर्णरूपमा अर्गानिक खाने बानीको विकास गर्न आवश्यक रहेको उनको भनाइ रहेको छ । मानिसले विषादी प्रयोग गरिएको खाद्यान्न, तरकारी प्रयोग बाट दीर्घकालीन रोग लाग्ने भएको कारण यसको लागि समयमा नै सचेत हुनुपर्ने उनको भनाई रहेको छ । उनको फार्मममा उत्पादन भएका सबैजसो बस्तु पूर्णरूपमा अर्गानिक मल प्रयोग गरिएको हुन्छ । कुनै पनि रोग वा किरा लागेमा उनले गाई भैसीको गहूँतलाई औषधीको रूपमा प्रयोग गर्ने गर्दै आएका छन् ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?