ट्रेंडिंग:

>> जिल्ला लिगमा देखिदै नयाँ खेलाडी >> मोबाइल व्यवसायी संघ रुपन्देही जिल्ला कमिटी गठन >> भारतीय राजदुताबासको सहयोगमा निर्मित ३६ कोठे भवन उद्घाटन >> कोईलासबाससहित नेपाल–भारत सीमा नाका दुई दिनका लागि बन्द >> सहकारी पीडितले गरे काठमाडौंमा प्रदर्शन >> नेपालमा केपी-१ र केपी-२ कोरोना भेरियन्ट पुष्टी,तर सामान्य >> लुम्बिनीबाट तिलाैराकोट लगियाे शिशु बुद्ध >> कांग्रेसको अवरोध पछि संसद वैठक जेठ १३ सम्म स्थगित >> कार्यदलको बैठक शुरु >> आईपीएल क्रिकेटको फाइनल प्रवेशका लागि आज राजस्थान र हैदरावाद खेल्दै >> बुटवल हस्पिटल प्रालिको सेवा नयाँ भवनमा >> यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> संघीय संसदको दुवै सदनको बैठक आज बस्दै >> कालिका युवा क्लव रापाकोटले पुरुष भलिवल प्रतियोगिता गर्ने >> गुरुङ राष्ट्रिय परिषदले भव्य रुपमा मनायो बुद्ध जयन्ती >> स्थानीय सरकार जनताको विश्वास जित्न असफल >> बाँदरबाट मकै जोगाउन दैनिक १३ घण्टा पहरा, विकल्पमा बेसार खेती >> तुलसीपुरका बस्तीमा खानेपानीको हाहाकार >> पहिलो ‘मायादेवी ट्रेल रन’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> देवता चडेको भन्दै कुपिण्डे तालमा हाम फालेकी महिलाको मृत्यु >> कार्यदलको बैठक निष्कर्षबिहीन >> दुई पासपोर्ट भएका गृहमन्त्रीले उन्मुक्ति पाउंदैनन् : शेखर >> प्रधानमन्त्री लोकतन्त्र सिध्याउने खेलमा : उपेन्द्र >> सहकारी पीडितले भोलिदेखि आन्दोलन गर्ने >> मणिमुकुन्द कलेजको सहयोगमा बुटवल–लुम्बिनी साइकल यात्रा >> दाङले चुम्यो दोहोरी खेलको उपाधि >> लुम्बिनीको भ्रमण गर्न पाउनु विश्वका प्रत्येक नागरिकका लागि गौरवको विषयः प्रधानमन्त्री >> एशिया कपका लागि नेपाली महिला क्रिकेट टोली घोषणा >> यस वर्षको मनसुन अवधिमा ४ लाख बढी घरधुरीका व्यक्ति प्रभावित हुने आकलन >> चीनले सुरु गर्‍यो ताइवानको आकाशमा युद्धअभ्यास >> सिंहासन त्यागेर शान्ति खोज्ने पहिलो मानव बुद्ध : प्रदेश प्रमुख शेरचन >> बुद्धका उपदेश र मार्गदर्शनलाई आत्मसात् गर्न सकेमा  बुद्धजयन्तीले सार्थकता पाउँछ:  मुख्यमन्त्री >> सहकारी छानबिन समिति कार्यदलको बैठक आज बस्दै >> बुद्धले देखाएको अहिंसा, शान्ति, मानव कल्याणको मार्ग आज पनि उत्तिकै सान्दर्भिक छ- प्रधानमन्त्री >> राममणि क्याम्पसलाई पुरानै कर्मचारी नियमावली लागु गर्न अदालतको आदेश >> आज चार प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षाको सम्भावना >> सद्भाव फैलाउन बुद्ध शिक्षामा विश्वास गरौँ : प्रधानमन्त्री >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा उल्लास >> ‘सत्ता र शक्तिको बलमा प्रेसमाथि प्रहार’ >> बुद्ध जयन्ती कि बुद्ध पूर्णिमा ? >> रामग्राममा धातु जात्रा >> वर्तमान समयमा बुद्ध धर्मको सान्दर्भिकता >> लुम्बिनीमा मनोजको मन >> तिनाउ नदीमा डुबेर कालिकाका विद्यार्थीको निधन >> बुटवल देशकै सबल आर्थिक केन्द्र >> रामग्राममा वुद्ध जयन्तीको अवसरमा धातु जात्रा >> राप्ती राजमार्ग बन्द हुने >> गृहमन्त्री र महान्यायाधिवक्ताविरुद्धको रिट दर्ता गर्न आदेश

मारुनी नाचको संरक्षणमा जुटे गाउका बुढापाका

२६ चैत्र २०८०, सोमबार
२६ चैत्र २०८०, सोमबार

नवलपुर, २६ चैत । नवलपुर जिल्लामा मगर समुदायका बुढापुस्ताहरु मारुनी नाच जगेर्ना गर्न लागि परेका छन । मगर समुदायमा मौलिक परम्पराको रुपमा रहेको मारुनी नाच हराउन थालेपछि उनि अहिले समुदायमा संरक्षणको अभियान थालेका हुन । मगर जातिको पुुुस्तौ देखिको महत्व राख्ने मारुनी नाच अहिले मगर समुुदायमा नै हराउन थाले पछि यसको सरक्षणमा बुुढाापाका मगरहरु लागि परेका बुुलिगँटार १ का बलबहादुुर आले मगरले बताए । ‘यो मारुनी नाच मगर समुदायमा कौरा नाच भन्दा पनि रमाईलो र महत्व झल्कने नाचका रुपमा लिईने गरिन्छ ।’—आले मगरले बताए ।

मारुनी नाचले मगर जातीको भेषभूषा, सँस्कृति मात्र झल्कन्न यसले मगर समुुदायको लोक सँस्कृति र परम्परालाई जीबित राख्ने समेत गदैछ मगर अगुवा दुर्गाबहादुर राना मगर बताउँछन । मगर जातीको पोशाकमा यसको अनिबार्यता झल्कन्छ र यो नाच केही खर्चिलो भए पनि अत्यन्तै मगर जातीको सँस्कृति नै यसले झल्काउने गर्दछ ।

हरेक बुढापाका हरुले मगरको पोशाकमा यसलाई अहिले अगाडि बढाईरहेका छन र अहिले मगरहरु गाउँबस्ती बाट बिस्थापति भै शहर पस्न थालेपछि यो नाच नै लोप हुुन्छ कि भन्ने चिन्ताले पनि यसको संरक्षण र जगेर्ना गर्दै मारुनी नाच प्रति आर्कषण बढाउन बिशेष गरि गाउँपालिका नगरपालिकाहरुले सहयोग गर्न थालेका बुलिङटार गाउँपालिकाका उपाध्यक्ष दिलमाया राना मगरले बताए ।

पूर्बी नवलपरासीको देबचुली र गैंडाकोट, नगरपालिका ,बुलिगंटार, बौदीकाली, हुप्सेकोट, बिनयीत्रिबेणी गाउँपालिकमा मगर जातीको बाक्लो बस्ती रहेको छ यो जिल्लामा बाहुन, क्षेत्रीसंगसंगै मगरको बाहुल्यता रहेको छ र यहाँको समाजमा कौरा, झाम्रे, मारुनी नाच मगरहरुको बिशेष नाचका रुपमा लिईने गरिन्छ र यसमा गाउँपालिकाले सहयोग गर्ने बुलिँगटार गाउँपालिकाका अध्यक्ष सुनारी मगरले बताए ।

मगर जातीलाई चिनाउने र मगरको पहिचान र परापूर्बकालदेखि प्रचलनमा आएको मारुनी नाचको सँरक्षण आबश्यक भएको बुलिङटार ३ का भबिलाल रानामगरले बताए । ‘लोप हुन लागेको कला र संस्कृतिको जगेर्ना गर्न र सरंक्षणका लागि सबैले चासो दिएर काम गर्ने हो भने नेपाली कला र संस्कृतिको बिकास अझ बढन सक्थ्यो ।’—गैंडाकोट नगरपालिकाका नगरप्रमुख मदनभक्त अधिकारीले भने ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?