ट्रेंडिंग:

>> मोबाइल व्यवसायी संघ रुपन्देही जिल्ला कमिटी गठन >> भारतीय राजदुताबासको सहयोगमा निर्मित ३६ कोठे भवन उद्घाटन >> कोईलासबाससहित नेपाल–भारत सीमा नाका दुई दिनका लागि बन्द >> सहकारी पीडितले गरे काठमाडौंमा प्रदर्शन >> नेपालमा केपी-१ र केपी-२ कोरोना भेरियन्ट पुष्टी,तर सामान्य >> लुम्बिनीबाट तिलाैराकोट लगियाे शिशु बुद्ध >> कांग्रेसको अवरोध पछि संसद वैठक जेठ १३ सम्म स्थगित >> कार्यदलको बैठक शुरु >> आईपीएल क्रिकेटको फाइनल प्रवेशका लागि आज राजस्थान र हैदरावाद खेल्दै >> बुटवल हस्पिटल प्रालिको सेवा नयाँ भवनमा >> यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> संघीय संसदको दुवै सदनको बैठक आज बस्दै >> कालिका युवा क्लव रापाकोटले पुरुष भलिवल प्रतियोगिता गर्ने >> गुरुङ राष्ट्रिय परिषदले भव्य रुपमा मनायो बुद्ध जयन्ती >> स्थानीय सरकार जनताको विश्वास जित्न असफल >> बाँदरबाट मकै जोगाउन दैनिक १३ घण्टा पहरा, विकल्पमा बेसार खेती >> तुलसीपुरका बस्तीमा खानेपानीको हाहाकार >> पहिलो ‘मायादेवी ट्रेल रन’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> देवता चडेको भन्दै कुपिण्डे तालमा हाम फालेकी महिलाको मृत्यु >> कार्यदलको बैठक निष्कर्षबिहीन >> दुई पासपोर्ट भएका गृहमन्त्रीले उन्मुक्ति पाउंदैनन् : शेखर >> प्रधानमन्त्री लोकतन्त्र सिध्याउने खेलमा : उपेन्द्र >> सहकारी पीडितले भोलिदेखि आन्दोलन गर्ने >> मणिमुकुन्द कलेजको सहयोगमा बुटवल–लुम्बिनी साइकल यात्रा >> दाङले चुम्यो दोहोरी खेलको उपाधि >> लुम्बिनीको भ्रमण गर्न पाउनु विश्वका प्रत्येक नागरिकका लागि गौरवको विषयः प्रधानमन्त्री >> एशिया कपका लागि नेपाली महिला क्रिकेट टोली घोषणा >> यस वर्षको मनसुन अवधिमा ४ लाख बढी घरधुरीका व्यक्ति प्रभावित हुने आकलन >> चीनले सुरु गर्‍यो ताइवानको आकाशमा युद्धअभ्यास >> सिंहासन त्यागेर शान्ति खोज्ने पहिलो मानव बुद्ध : प्रदेश प्रमुख शेरचन >> बुद्धका उपदेश र मार्गदर्शनलाई आत्मसात् गर्न सकेमा  बुद्धजयन्तीले सार्थकता पाउँछ:  मुख्यमन्त्री >> सहकारी छानबिन समिति कार्यदलको बैठक आज बस्दै >> बुद्धले देखाएको अहिंसा, शान्ति, मानव कल्याणको मार्ग आज पनि उत्तिकै सान्दर्भिक छ- प्रधानमन्त्री >> राममणि क्याम्पसलाई पुरानै कर्मचारी नियमावली लागु गर्न अदालतको आदेश >> आज चार प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षाको सम्भावना >> सद्भाव फैलाउन बुद्ध शिक्षामा विश्वास गरौँ : प्रधानमन्त्री >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा उल्लास >> ‘सत्ता र शक्तिको बलमा प्रेसमाथि प्रहार’ >> बुद्ध जयन्ती कि बुद्ध पूर्णिमा ? >> रामग्राममा धातु जात्रा >> वर्तमान समयमा बुद्ध धर्मको सान्दर्भिकता >> लुम्बिनीमा मनोजको मन >> तिनाउ नदीमा डुबेर कालिकाका विद्यार्थीको निधन >> बुटवल देशकै सबल आर्थिक केन्द्र >> रामग्राममा वुद्ध जयन्तीको अवसरमा धातु जात्रा >> राप्ती राजमार्ग बन्द हुने >> गृहमन्त्री र महान्यायाधिवक्ताविरुद्धको रिट दर्ता गर्न आदेश >> बाँकेमा ३५ हजार बढी बालबालिकालाई आईपीभी खोप लगाईँदै

एक नगरबासी, एक गाई संरक्षण’

२६ चैत्र २०८०, सोमबार
२६ चैत्र २०८०, सोमबार

बुटवल, २५ चैत। बुटवल उपमहानगरपालिकाले सडकमा रहेको छाडा चौपाया ब्यवस्थापन गर्न नया अवधारणा अघि बढाएको छ । सडकका छाडा चौपायाहरू नन्दिनी गौशालामा लगेर अब संरक्षणको जिम्मा प्रत्येक नगरबासीलाई दिने गरि योजना बनाएको हो ।

बुटवल उपमहानगरपालिकाका नगरप्रमुख खेलराज पाण्डेयले यो महाअभियान सफल बनाउन प्रत्येक नगरबासीलाई एउटा गाई संरक्षणको जिम्मा दिने बताए । एउटा गाईको पालनपोषणमा लाग्ने खर्च ब्यक्तिगत रूपमा नगरबासीलाई दिदा सहज हुने उनले बताए । गाईप्रति अपनत्व हुने र संरक्षण अभियान अघि बढ्ने उनले बताए । बजारमा दैनिक दुर्घटनालाई यो अभियानले न्युनिकरणसँगै नन्दिनी गौशाला पर्यटकिय स्थलका रूपमा विकास हुने उनले बताए । ‘छाडा चौपाया ब्यवस्थापनसंगै धार्मिक पर्यटकिय स्थलको रूपमा गौशाला विकास गर्दैछौ ।’—उनले भने । रोयल ग्रुपको पाचौ स्थापना दिवसमा अवसरमा आईतबार गौशालामा सहयोग सामग्री वितरण कार्यक्रममा बोल्दै उनले पछिल्लोसमयम दाताहरू स्वतस्फूर्त रूपमा गौशालामा आएको बताए । ‘देशमा नै आफै गौशाला संचालन गर्ने बुटवल पहिलो पालिका हो ।’—उनले भने । यो स्थानमा गाईको विषयमा बिहान दैनिक ५–६ बजेसम्म प्रवचन दिने, योगध्यान गर्ने कार्यक्रमहरू अघि बढाएर धार्मिक र रमणिय पर्यटकिय स्थलका रूपमा विकास गर्ने लक्ष्य रहेको बताए ।

ढाई वर्षअघि गौशाला निमार्णमा अघि सरेका बुटवलका समाजसेवी सन्तोष पाण्डे ब्यवस्थापनको काम ढिलै भएपनि शुरुवात भएको बताए । ‘मैले ७२ दिन आफै लागेर यो पुर्वाधार निर्माण गरेको हो ।’— उनले भने । सरल, ज्ञानी र मानिसहरूका संगतमा रहने पशु गाईहरू केही मानिसहरू आफनो स्वार्थ पुरा भएपछि सडकमा छोडिदिदा यिनीहरूमा नकारात्मक प्रभाव परेको उनले दुखेसो गरे । ‘बिस्तारै बानी परिवर्तन हुन्छ ।’—उनले भने । यो पवित्र काममा सबैको साथ जरुरी रहने उनले बताए । गौशालामा सुमधुर ध्वानीसहितको भजन लगाउने र चौपायालाई दैनिक सेवा गर्ने ब्यवस्था गरिएको उनले बताए ।

कार्यक्रममा ग्रुपका अध्यक्ष बोनिन पियाले ससाना सहयोग जुटाएर आफुहरू सामाजिक क्षेत्रमा सहयोग गर्दै आएको बताए । यसवर्ष रक्तदान वितरण, हिलपार्कमा डष्टबिन बितरण तथा गौशालामा सहयोग हस्तान्तरण गरिएको उनले बताए ।

कार्यक्रममा बुटवल उपमहानगरपालिका वडा नं ३ का वडाअध्यक्ष विष्णु ढकाल, उपमहानगरपालिकाका प्रशासन प्रमुख हरिप्रसाद आचार्य, स्वस्थ्य महाशाखा युवराज पाण्डे, पशु शाखा प्रमुख झविन्द्र बन्जाडे, वरिष्ठ ईन्जिनियर सुमन श्रेष्ठ, शाखा अधिकृत दामोदर ज्ञवालीले बुटवलबाट सन्देश दिने गरि छाडाचौपाया ब्यवस्थापनको नया काम अघि बढेको बताए ।

कार्यक्रममा ग्रुपका कोषाध्यक्ष उमाशंकर मालपानीले नगरबासीको अपनत्व हुने गरि हरेक विकासका योजनालाई अघि बढाउदा सफल हुने बताए ।

 

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?