ट्रेंडिंग:

>> जिल्ला लिगमा देखिदै नयाँ खेलाडी >> मोबाइल व्यवसायी संघ रुपन्देही जिल्ला कमिटी गठन >> भारतीय राजदुताबासको सहयोगमा निर्मित ३६ कोठे भवन उद्घाटन >> कोईलासबाससहित नेपाल–भारत सीमा नाका दुई दिनका लागि बन्द >> सहकारी पीडितले गरे काठमाडौंमा प्रदर्शन >> नेपालमा केपी-१ र केपी-२ कोरोना भेरियन्ट पुष्टी,तर सामान्य >> लुम्बिनीबाट तिलाैराकोट लगियाे शिशु बुद्ध >> कांग्रेसको अवरोध पछि संसद वैठक जेठ १३ सम्म स्थगित >> कार्यदलको बैठक शुरु >> आईपीएल क्रिकेटको फाइनल प्रवेशका लागि आज राजस्थान र हैदरावाद खेल्दै >> बुटवल हस्पिटल प्रालिको सेवा नयाँ भवनमा >> यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> संघीय संसदको दुवै सदनको बैठक आज बस्दै >> कालिका युवा क्लव रापाकोटले पुरुष भलिवल प्रतियोगिता गर्ने >> गुरुङ राष्ट्रिय परिषदले भव्य रुपमा मनायो बुद्ध जयन्ती >> स्थानीय सरकार जनताको विश्वास जित्न असफल >> बाँदरबाट मकै जोगाउन दैनिक १३ घण्टा पहरा, विकल्पमा बेसार खेती >> तुलसीपुरका बस्तीमा खानेपानीको हाहाकार >> पहिलो ‘मायादेवी ट्रेल रन’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> देवता चडेको भन्दै कुपिण्डे तालमा हाम फालेकी महिलाको मृत्यु >> कार्यदलको बैठक निष्कर्षबिहीन >> दुई पासपोर्ट भएका गृहमन्त्रीले उन्मुक्ति पाउंदैनन् : शेखर >> प्रधानमन्त्री लोकतन्त्र सिध्याउने खेलमा : उपेन्द्र >> सहकारी पीडितले भोलिदेखि आन्दोलन गर्ने >> मणिमुकुन्द कलेजको सहयोगमा बुटवल–लुम्बिनी साइकल यात्रा >> दाङले चुम्यो दोहोरी खेलको उपाधि >> लुम्बिनीको भ्रमण गर्न पाउनु विश्वका प्रत्येक नागरिकका लागि गौरवको विषयः प्रधानमन्त्री >> एशिया कपका लागि नेपाली महिला क्रिकेट टोली घोषणा >> यस वर्षको मनसुन अवधिमा ४ लाख बढी घरधुरीका व्यक्ति प्रभावित हुने आकलन >> चीनले सुरु गर्‍यो ताइवानको आकाशमा युद्धअभ्यास >> सिंहासन त्यागेर शान्ति खोज्ने पहिलो मानव बुद्ध : प्रदेश प्रमुख शेरचन >> बुद्धका उपदेश र मार्गदर्शनलाई आत्मसात् गर्न सकेमा  बुद्धजयन्तीले सार्थकता पाउँछ:  मुख्यमन्त्री >> सहकारी छानबिन समिति कार्यदलको बैठक आज बस्दै >> बुद्धले देखाएको अहिंसा, शान्ति, मानव कल्याणको मार्ग आज पनि उत्तिकै सान्दर्भिक छ- प्रधानमन्त्री >> राममणि क्याम्पसलाई पुरानै कर्मचारी नियमावली लागु गर्न अदालतको आदेश >> आज चार प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षाको सम्भावना >> सद्भाव फैलाउन बुद्ध शिक्षामा विश्वास गरौँ : प्रधानमन्त्री >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा उल्लास >> ‘सत्ता र शक्तिको बलमा प्रेसमाथि प्रहार’ >> बुद्ध जयन्ती कि बुद्ध पूर्णिमा ? >> रामग्राममा धातु जात्रा >> वर्तमान समयमा बुद्ध धर्मको सान्दर्भिकता >> लुम्बिनीमा मनोजको मन >> तिनाउ नदीमा डुबेर कालिकाका विद्यार्थीको निधन >> बुटवल देशकै सबल आर्थिक केन्द्र >> रामग्राममा वुद्ध जयन्तीको अवसरमा धातु जात्रा >> राप्ती राजमार्ग बन्द हुने >> गृहमन्त्री र महान्यायाधिवक्ताविरुद्धको रिट दर्ता गर्न आदेश

पर्यटक आकर्षित गर्न पदमार्ग

२५ चैत्र २०८०, आईतवार
२५ चैत्र २०८०, आईतवार

नवलपुर, २५ चैत ।

पुर्वी नवलपरासीका गाउँपालिकाहरुले आन्तरिक तथा बाह्य पर्यटनको बिकास गर्ने उद्देश्यले हुुप्सेकोट गाउँपालिकाले द्यौवादी डाँडामा पदमार्गको निर्माण गरेको छ ।

जिल्लाको एक हजार नौ सय मिटरको उच्च भागमा पर्ने द्यौवादीमा आन्तरिक तथा बाह्य पर्यटक भित्र्याउन र गण्डकी प्रदेशको सदरमुकाम पोखरा पुग्ने मुख्य गन्तव्य पनि यहीँबाट हुने भएकाले पनि द्यौवादीमा पाँच किलोमिटर लामो पदमार्ग निर्माण गरिएको गाउँपालिकाका अध्यक्ष लक्ष्मी पाण्डेले बताइन् ।

योजना आयोगबाट श्रोत सुुनिश्चित हुने गरी पर्यटन मन्त्रालयबाट बिनियोजित रु एक करोड ३७ लाखको लागतमा निर्माण भएको पदमार्ग आन्तरिक तथा बाह्य पर्यटकको लागि लोभलाग्दो रहेको र यहाँ आहिले दिनहुँ हजारौं आन्तरिक पर्यटकहरु पुग्ने गरेका पालिका अध्यक्ष पाण्डेले बताईन् ।

पुर्वी नवलपरासीको हुप्सेकोट ५ धौवादीमा निर्माणाधीन यो फुट्रेल अहिले पाँच किलोमिटरको निर्माण भएको छ र अझै यसलाई पाँग्रे सम्म दश किलोमिटरको बनाउने गरी प्रकृया अघि बढेको गाउँपालिकाका अध्यक्ष पाण्डेको भनाई छ ।

यसको निर्माणले महाभारत पहाडका चुचुरा र पौराणिक तथा धार्मिक महत्वका पोखरीहरू एउटै पथमा जोडिने हुप्सेकोट गाउँपालिका वडा नं. ५ का वडाध्यक्ष पदम बहादुर रानामगरको भनाई छ ।

करिव ६ फुट चौडाईको सव स्टक्चर सहित प्राकृतिक ढुङ्गा बिछ्याएर निर्माण भएको यो फुट ट्रेल पाँच किलो मिटर लम्बाइको रहेको छ । दलदलेबाट करिब २४ किलोमिटर उत्तरमा रहेको यो ठाउँमा १२ महिनै जाडो हुुने गर्दछ, यहाँको अवलोकन सँगै यहाँ आन्तरिक तथा बाह्य पर्यटक भित्र्याउन सकियो भने मात्र पनि यहाँका विकासमा प्रभाव पर्ने अध्यक्ष पाण्डेले बताए । यहाँबाट पोखराको यहत्रा पनि छोटो हुने भएकाले यो बाटो भएर यहत्रा गर्ने जो कोही पनि यो फुटटेलको अवलोकन गरेर मात्र जाने ब्यवस्था मिलाईने अध्यक्ष पाण्डेले बताईन् ।

रानीपोखरी क्षेत्र सेन वंशीय तथा प्राचिन राजा महाराजाहरूको मनोरञ्जनात्मक भूमि भएकोले पनि यसको विशेष महत्व रहेको बुलिङटार गाउँपालिका ४ का वडाध्यक्ष मिनबहादुर आले मगरले बताए । फुटट्रेलसंगै सोही चौडाईको एक्सपान्सन ब्रिजले गोल पोखरी स्थित शान्ति पार्क पुर्वको डाँडालाई जोडेर हिमाली दृश्य नियाल्ने गोलघर निर्माण गर्ने गाउँ पालिकाको योजना रहेको ईन्जिनियर विनोद अर्यालले बताए ।

आन्तरिक तथा बाह्य पर्यटकहरू यहाँको देवचुली डाँडा, धौवादीको हावाबाट चल्ने बिजुली, रूद्रपुरगढी अवलोकन गर्दै स्थानीय होमस्टेमा रात बिताउने गरेका चुलबोझा मगर होमस्टेका अध्यक्ष हेमलाल बराल मगरले बताए ।

हुप्सेकोटको धौवादी फुटट्रेल जस्तै जिल्लाको देवचुली डाँडा, किर्तीपुर लगायतका क्षेत्रमा बनेका पदमार्गले महाभारत डाँडा चड्ने साहसी पर्यटकलाई थप उत्साहित बनाएको अध्यक्ष पाण्डेले बताईन् ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?