ट्रेंडिंग:

>> मोबाइल व्यवसायी संघ रुपन्देही जिल्ला कमिटी गठन >> भारतीय राजदुताबासको सहयोगमा निर्मित ३६ कोठे भवन उद्घाटन >> कोईलासबाससहित नेपाल–भारत सीमा नाका दुई दिनका लागि बन्द >> सहकारी पीडितले गरे काठमाडौंमा प्रदर्शन >> नेपालमा केपी-१ र केपी-२ कोरोना भेरियन्ट पुष्टी,तर सामान्य >> लुम्बिनीबाट तिलाैराकोट लगियाे शिशु बुद्ध >> कांग्रेसको अवरोध पछि संसद वैठक जेठ १३ सम्म स्थगित >> कार्यदलको बैठक शुरु >> आईपीएल क्रिकेटको फाइनल प्रवेशका लागि आज राजस्थान र हैदरावाद खेल्दै >> बुटवल हस्पिटल प्रालिको सेवा नयाँ भवनमा >> यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> संघीय संसदको दुवै सदनको बैठक आज बस्दै >> कालिका युवा क्लव रापाकोटले पुरुष भलिवल प्रतियोगिता गर्ने >> गुरुङ राष्ट्रिय परिषदले भव्य रुपमा मनायो बुद्ध जयन्ती >> स्थानीय सरकार जनताको विश्वास जित्न असफल >> बाँदरबाट मकै जोगाउन दैनिक १३ घण्टा पहरा, विकल्पमा बेसार खेती >> तुलसीपुरका बस्तीमा खानेपानीको हाहाकार >> पहिलो ‘मायादेवी ट्रेल रन’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> देवता चडेको भन्दै कुपिण्डे तालमा हाम फालेकी महिलाको मृत्यु >> कार्यदलको बैठक निष्कर्षबिहीन >> दुई पासपोर्ट भएका गृहमन्त्रीले उन्मुक्ति पाउंदैनन् : शेखर >> प्रधानमन्त्री लोकतन्त्र सिध्याउने खेलमा : उपेन्द्र >> सहकारी पीडितले भोलिदेखि आन्दोलन गर्ने >> मणिमुकुन्द कलेजको सहयोगमा बुटवल–लुम्बिनी साइकल यात्रा >> दाङले चुम्यो दोहोरी खेलको उपाधि >> लुम्बिनीको भ्रमण गर्न पाउनु विश्वका प्रत्येक नागरिकका लागि गौरवको विषयः प्रधानमन्त्री >> एशिया कपका लागि नेपाली महिला क्रिकेट टोली घोषणा >> यस वर्षको मनसुन अवधिमा ४ लाख बढी घरधुरीका व्यक्ति प्रभावित हुने आकलन >> चीनले सुरु गर्‍यो ताइवानको आकाशमा युद्धअभ्यास >> सिंहासन त्यागेर शान्ति खोज्ने पहिलो मानव बुद्ध : प्रदेश प्रमुख शेरचन >> बुद्धका उपदेश र मार्गदर्शनलाई आत्मसात् गर्न सकेमा  बुद्धजयन्तीले सार्थकता पाउँछ:  मुख्यमन्त्री >> सहकारी छानबिन समिति कार्यदलको बैठक आज बस्दै >> बुद्धले देखाएको अहिंसा, शान्ति, मानव कल्याणको मार्ग आज पनि उत्तिकै सान्दर्भिक छ- प्रधानमन्त्री >> राममणि क्याम्पसलाई पुरानै कर्मचारी नियमावली लागु गर्न अदालतको आदेश >> आज चार प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षाको सम्भावना >> सद्भाव फैलाउन बुद्ध शिक्षामा विश्वास गरौँ : प्रधानमन्त्री >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा उल्लास >> ‘सत्ता र शक्तिको बलमा प्रेसमाथि प्रहार’ >> बुद्ध जयन्ती कि बुद्ध पूर्णिमा ? >> रामग्राममा धातु जात्रा >> वर्तमान समयमा बुद्ध धर्मको सान्दर्भिकता >> लुम्बिनीमा मनोजको मन >> तिनाउ नदीमा डुबेर कालिकाका विद्यार्थीको निधन >> बुटवल देशकै सबल आर्थिक केन्द्र >> रामग्राममा वुद्ध जयन्तीको अवसरमा धातु जात्रा >> राप्ती राजमार्ग बन्द हुने >> गृहमन्त्री र महान्यायाधिवक्ताविरुद्धको रिट दर्ता गर्न आदेश >> बाँकेमा ३५ हजार बढी बालबालिकालाई आईपीभी खोप लगाईँदै

मौरीपालनमा पुुरै गाउँ, यो वर्ष २८ लाखको मह बिक्री

२५ चैत्र २०८०, आईतवार
२५ चैत्र २०८०, आईतवार

नवलपुर, २५ चैत ।

पुर्वी नवलपरासीको बुलिङटार गाउँपालिका वडा नं. २ डाँडाझेरी गोठडाँडाका पुरै गाउँ नै मौरीपालनमा लागेपछि यहाँका बासिन्दाको आर्थिक जीवनस्तर उकासिंदै जान थालेको छ ।

सिँगो गाउँ नै मौरीपालनमा रमाएको छ, यहाँका २२ घर परिवार बर्षौदेखि मौरीपालनमा ब्यस्त छ, मौरीबाट मह निकालेर बिक्री गर्न भ्याईनभ्याई भएको र गाउँमै मह लिन भीड लाग्ने गरेको स्थानीय मौरीपालक कृषक टिकाराम दर्लामी मगरले बताए ।

स्थानीय मौरीपालक कृषक टिकाराम दर्लामी मगर मौरीपालनबाट वार्षिक तीन लाख यो वर्ष खुद आम्दानी गरेको र यो मौरीपालन ब्यवसायलाई निरन्तरता दिईरहेको बताए ।

अत्याधुनिक मौरीको घारबाट मौरीपालन गर्ने प्रचलन भए पनि यहाँका बासिन्दाले काठको टिकाराम दर्लामी मगरले ४० बर्षदेखि काठको घार बनाएर नै मौरीपालन गरिरहेको र यो पेशाबाट राम्रो आम्दानी गरिरहेका स्थानीय यमबहादुर दर्लामी मगरले बताए ।

काठको घार बनाएर मौरीपालन गर्न थालेका यो गाउँका २० भन्दा बढी घर परिवारले ब्यावसायिक मौरीपालन गरेर उनीहरुको जीवनस्तरमा परिवर्तन आएको डाँडाझेरीका पुर्व वडाध्यक्ष प्रेमबहादुुर थापा मगरले बताए । यहाँको पुुरै गाउँ मौरीपालनमा ब्यस्त छ भने यहाँको मौरी अर्गाानिक रहेको र यहींबाट नै बिक्री हुने गरेको मौरीपालक कृषक मानविर मगरले बताए ।

प्रत्येकको घरघरमा काठका मौरीका घार र त्यसमाथि मौरी रहेका र चराउन पनि नपर्ने र कुनै पनि बिषादी प्रयोग नहुने र शुद्ध मह मात्र काठको मौरीको घारबाट निकालिने गरेको छ । यहाँको मह गुणस्तर भएकाले घरबाटै बिक्री हुने गरेको र सबै गाउँलेले बनाएको मह ग्राहकलाई पुर्याउन पनि मुस्किल भएको स्थानीय यम आले मगरले बताए ।

यो गाउँका स्थानीयले काठको बाहेक अन्य मौरीका घार प्रयोग गर्न सबैतिरबाट सहयोग समेत प्राप्त हुने आश्वासन पाए पनि उनीहरुले मौरीपालन काठकै घारमा गर्ने गरेका र काठको घारको मह अत्यन्तै राम्रो र मिठो हुने भएकाले पनि काठ बाहेक अन्य अत्याधुनिक घार उनीहरुले प्रयोग गर्न हिचकिचाएको स्थानीय शिक्षक राजेन्द्र रानाभाटले बताए ।

मौरीपालनबाट हरेक बर्ष एक घर परिवारले रु ५० हजारदेखि एक लाख सम्म कमाएको उनीहरु बताउँछन् । एक घर परिवारले २० देखि ५० वटा सम्म काठका मौरीका घारमा मौरीपालन गरेका छन् भने यो पेशालाई खासै मेहनत गर्न पनि नपर्ने भएकाले पनि यहाँका कृषकको आयआर्जनमा यसले ठूलो प्रभाव पारेको स्थानीय देउबहादुर मगरले बताए ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?