ट्रेंडिंग:

>> जिल्ला लिगमा देखिदै नयाँ खेलाडी >> मोबाइल व्यवसायी संघ रुपन्देही जिल्ला कमिटी गठन >> भारतीय राजदुताबासको सहयोगमा निर्मित ३६ कोठे भवन उद्घाटन >> कोईलासबाससहित नेपाल–भारत सीमा नाका दुई दिनका लागि बन्द >> सहकारी पीडितले गरे काठमाडौंमा प्रदर्शन >> नेपालमा केपी-१ र केपी-२ कोरोना भेरियन्ट पुष्टी,तर सामान्य >> लुम्बिनीबाट तिलाैराकोट लगियाे शिशु बुद्ध >> कांग्रेसको अवरोध पछि संसद वैठक जेठ १३ सम्म स्थगित >> कार्यदलको बैठक शुरु >> आईपीएल क्रिकेटको फाइनल प्रवेशका लागि आज राजस्थान र हैदरावाद खेल्दै >> बुटवल हस्पिटल प्रालिको सेवा नयाँ भवनमा >> यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> संघीय संसदको दुवै सदनको बैठक आज बस्दै >> कालिका युवा क्लव रापाकोटले पुरुष भलिवल प्रतियोगिता गर्ने >> गुरुङ राष्ट्रिय परिषदले भव्य रुपमा मनायो बुद्ध जयन्ती >> स्थानीय सरकार जनताको विश्वास जित्न असफल >> बाँदरबाट मकै जोगाउन दैनिक १३ घण्टा पहरा, विकल्पमा बेसार खेती >> तुलसीपुरका बस्तीमा खानेपानीको हाहाकार >> पहिलो ‘मायादेवी ट्रेल रन’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> देवता चडेको भन्दै कुपिण्डे तालमा हाम फालेकी महिलाको मृत्यु >> कार्यदलको बैठक निष्कर्षबिहीन >> दुई पासपोर्ट भएका गृहमन्त्रीले उन्मुक्ति पाउंदैनन् : शेखर >> प्रधानमन्त्री लोकतन्त्र सिध्याउने खेलमा : उपेन्द्र >> सहकारी पीडितले भोलिदेखि आन्दोलन गर्ने >> मणिमुकुन्द कलेजको सहयोगमा बुटवल–लुम्बिनी साइकल यात्रा >> दाङले चुम्यो दोहोरी खेलको उपाधि >> लुम्बिनीको भ्रमण गर्न पाउनु विश्वका प्रत्येक नागरिकका लागि गौरवको विषयः प्रधानमन्त्री >> एशिया कपका लागि नेपाली महिला क्रिकेट टोली घोषणा >> यस वर्षको मनसुन अवधिमा ४ लाख बढी घरधुरीका व्यक्ति प्रभावित हुने आकलन >> चीनले सुरु गर्‍यो ताइवानको आकाशमा युद्धअभ्यास >> सिंहासन त्यागेर शान्ति खोज्ने पहिलो मानव बुद्ध : प्रदेश प्रमुख शेरचन >> बुद्धका उपदेश र मार्गदर्शनलाई आत्मसात् गर्न सकेमा  बुद्धजयन्तीले सार्थकता पाउँछ:  मुख्यमन्त्री >> सहकारी छानबिन समिति कार्यदलको बैठक आज बस्दै >> बुद्धले देखाएको अहिंसा, शान्ति, मानव कल्याणको मार्ग आज पनि उत्तिकै सान्दर्भिक छ- प्रधानमन्त्री >> राममणि क्याम्पसलाई पुरानै कर्मचारी नियमावली लागु गर्न अदालतको आदेश >> आज चार प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षाको सम्भावना >> सद्भाव फैलाउन बुद्ध शिक्षामा विश्वास गरौँ : प्रधानमन्त्री >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा उल्लास >> ‘सत्ता र शक्तिको बलमा प्रेसमाथि प्रहार’ >> बुद्ध जयन्ती कि बुद्ध पूर्णिमा ? >> रामग्राममा धातु जात्रा >> वर्तमान समयमा बुद्ध धर्मको सान्दर्भिकता >> लुम्बिनीमा मनोजको मन >> तिनाउ नदीमा डुबेर कालिकाका विद्यार्थीको निधन >> बुटवल देशकै सबल आर्थिक केन्द्र >> रामग्राममा वुद्ध जयन्तीको अवसरमा धातु जात्रा >> राप्ती राजमार्ग बन्द हुने >> गृहमन्त्री र महान्यायाधिवक्ताविरुद्धको रिट दर्ता गर्न आदेश
जनयुद्ध दिवस तथा नया वर्ष २०८१ शुभकामना कार्यक्रम

‘कोरा नारा र भाषणबाट युवा स्वदेश फिर्ता हुदैनन ।’—माओवादी नेता बलदेव

२४ चैत्र २०८०, शनिबार
२४ चैत्र २०८०, शनिबार

बुटवल, २४ चैत । वैदेशिक रोजगारमा रहेका युवाहरुलाई कोरा नारा र भाषण गरेर स्वदेश भित्राउन नसकिने नेकपा माओबादी केन्द्रका उपमहासचिव तथा लुम्बिनी प्रदेश ईन्चार्ज चन्द्रपाणी खनाल (बलदेव) ले दाबी गरेका छन । देशको अर्थतन्त्रको एक तिहाई हिस्सा रेमिट्यान्सबाट भित्रने गरेको भन्दै उनले यो विषयमा सरकार गम्भिर हुनुपर्ने उनले बताए । युवाहरुलाई स्वदेश फिर्ता गर्ने कुरा केवल भाषण भन्दा योजना बनाउनेतर्फ सरकारको ध्यान जानुपर्ने उनको सुझाव छ । ‘सत्तामा भएको जुनसुकै पार्टी यो विषयमा गम्भिर हुनुपर्छ ।’—उनले भने । यो राष्ट्रको र सबै राजनीतिक दलका नेतृत्वको दायित्व भएको उनले बताए ।

शहिद स्मृति खेलकुद क्लब, शहिद स्मृति प्रतिष्ठान नेपाल रुपन्देहीको आयोजनामा जनयुद्ध दिवस तथा नया वर्ष २०८१ को अवसरमा युवाहरु बिचमा भातृत्व विकास गर्दै शुभकामना आदानप्रदान कार्यक्रममा बोल्दै उनले १८ वर्षदेखी माथि र ४० वर्षमुनिका ३५ लाख युवाहरु बाहिर छन । यसैगरि ३५ वर्षदेखि ५० वर्षसम्मका ४० लाख जनशक्ति बाहिर छन । यो दोष युवाहरुको नभई उनिहरु आफनो कर्म गर्न गएको बताए । अहिले २७ लाख युवाहरु खाडी मुलुकमा रहेको र रेमिट्यान्स साढे २९ प्रतिशत भित्रने गरेको उनले बताए ।

पृथ्वी नारायणले एकिकरणपछिको दोस्रो ठुलो ऐतिहासिक आन्दोलन माओबादी आन्दोलन भएको उनले दाबी गरे । ‘यो ईतिहास पढ्न जरुरी रहेको बताए ।’—उनले भने । केही भुईखुट्वाहरुले सराप्दैमा तिनिहरुले यो आन्दोलनको बदनाम गर्दैमा बदनाम हुनेवाला चिज नभएको उनले बताए । यो ईतिहास कम्युनिष्ट सर्मथकहरु र माओबादी बिरोधी दुबैले नपढी नहुने ईतिहास भएको उनले दाबी गरे । युवाहरु ऐतिहासिक रुपमा पंचायत, बहुदल, दशवर्षको युद्ध , शान्ति प्रक्रिया र गणतन्त्रसम्म आईपुग्दा कति चक्र पुरा गरेका छौ त्यो पढ्न, बुझन जरुरी रहेको बताए ।
कार्यक्रममा क्लबका अध्यक्ष योगेन्द्र गौतमले राजनीतिक दलहरु युवाहरुको समस्यालाई सम्बोधन गर्दै समाजमा अग्रसर गराउन जरुरी रहेको बताए । धेरै निर्वाचन भोगेर अहिलेको युवाहरु अब भने नेतृत्वमा अवसर पाउनुपर्ने उनले बताए । युवाहरु पार्टी जोगाउन सधै अग्रसर रहेपनि आत्मकेन्द्रित केही नेताका कारण पार्टी अहिले धरापमा परेको उनले गुनासो गरे । देशमा भएका धेरै राजनितीक परिवर्तनमा भोगेका र देखेका युवाहरुको योगदानप्रति राजनितिक नेतृत्व चासो नदिएको दुखेसो गरे । शहिदहरुको बलिदानलाई नेतृत्वले अवमूल्यन गर्न नहुने भन्दै सत्तामुखी मोह तोड्न पर्ने बताए ।

कार्यक्रममा नेकपा पुर्वि लुम्बिनी ईन्चार्ज वसन्त श्रेष्ठले जनआन्दोलनमा विभिन्न राजनितिक पार्टीको एकताको स्मरण गर्दै गणतन्त्र ल्याउन सफल भएको बताए । बुटवलको आन्दोलनमा दुई जना मृत्युवरण भएको भन्दै यसबारे थप खोज्न जरुरी रहेको बताए । कम्युनिष्ट पार्टीहरु कमजोर हुने अवस्थामा आएको भन्दै उनले नकारात्मक धारणा चिर्दै अघि बढ्न जरुरी रहेको उनले बताए । आत्मसमिक्षा गर्ने समय आएको उनले बताए । भष्ट्राचारको तुलना गर्दा नेपाली काग्रेस पार्टी पहिलो नम्बर, नेकपा एमाले दोस्रो नम्बरमा रहेको दाबी गर्दै माोबादीभित्र पनि केही समस्या भने रहेको उनले बताए ।

कार्यक्रममा लुम्बिनी प्रदेश सभाका प्रदेश सभामुख वसन्त घर्ती, नेकपा माओबादी केन्द्रका स्थाई कमिटि सदस्य हकिउल्ला खा, पोलिटब्युरो सदस्य तथा रुपन्देही ईन्चार्ज बामदेव क्षेत्री, केन्द्रका रुपन्देही सहईन्चार्ज सोनिया यादव, यज्ञ पोखरेल, प्रतिष्ठानका अध्यक्ष हरि घिमिरे, शहिद परिवार अध्यक्ष शिवप्रसाद घिमिरे, सचिवालय सदस्य रुपन्देही जिल्ला संयोजक नारायण जिसि (निर्मल) ले क्लबका सचिव होम विश्वकर्माले शुभकामना दिए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?