ट्रेंडिंग:

>> जिल्ला लिगमा देखिदै नयाँ खेलाडी >> मोबाइल व्यवसायी संघ रुपन्देही जिल्ला कमिटी गठन >> भारतीय राजदुताबासको सहयोगमा निर्मित ३६ कोठे भवन उद्घाटन >> कोईलासबाससहित नेपाल–भारत सीमा नाका दुई दिनका लागि बन्द >> सहकारी पीडितले गरे काठमाडौंमा प्रदर्शन >> नेपालमा केपी-१ र केपी-२ कोरोना भेरियन्ट पुष्टी,तर सामान्य >> लुम्बिनीबाट तिलाैराकोट लगियाे शिशु बुद्ध >> कांग्रेसको अवरोध पछि संसद वैठक जेठ १३ सम्म स्थगित >> कार्यदलको बैठक शुरु >> आईपीएल क्रिकेटको फाइनल प्रवेशका लागि आज राजस्थान र हैदरावाद खेल्दै >> बुटवल हस्पिटल प्रालिको सेवा नयाँ भवनमा >> यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> संघीय संसदको दुवै सदनको बैठक आज बस्दै >> कालिका युवा क्लव रापाकोटले पुरुष भलिवल प्रतियोगिता गर्ने >> गुरुङ राष्ट्रिय परिषदले भव्य रुपमा मनायो बुद्ध जयन्ती >> स्थानीय सरकार जनताको विश्वास जित्न असफल >> बाँदरबाट मकै जोगाउन दैनिक १३ घण्टा पहरा, विकल्पमा बेसार खेती >> तुलसीपुरका बस्तीमा खानेपानीको हाहाकार >> पहिलो ‘मायादेवी ट्रेल रन’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> देवता चडेको भन्दै कुपिण्डे तालमा हाम फालेकी महिलाको मृत्यु >> कार्यदलको बैठक निष्कर्षबिहीन >> दुई पासपोर्ट भएका गृहमन्त्रीले उन्मुक्ति पाउंदैनन् : शेखर >> प्रधानमन्त्री लोकतन्त्र सिध्याउने खेलमा : उपेन्द्र >> सहकारी पीडितले भोलिदेखि आन्दोलन गर्ने >> मणिमुकुन्द कलेजको सहयोगमा बुटवल–लुम्बिनी साइकल यात्रा >> दाङले चुम्यो दोहोरी खेलको उपाधि >> लुम्बिनीको भ्रमण गर्न पाउनु विश्वका प्रत्येक नागरिकका लागि गौरवको विषयः प्रधानमन्त्री >> एशिया कपका लागि नेपाली महिला क्रिकेट टोली घोषणा >> यस वर्षको मनसुन अवधिमा ४ लाख बढी घरधुरीका व्यक्ति प्रभावित हुने आकलन >> चीनले सुरु गर्‍यो ताइवानको आकाशमा युद्धअभ्यास >> सिंहासन त्यागेर शान्ति खोज्ने पहिलो मानव बुद्ध : प्रदेश प्रमुख शेरचन >> बुद्धका उपदेश र मार्गदर्शनलाई आत्मसात् गर्न सकेमा  बुद्धजयन्तीले सार्थकता पाउँछ:  मुख्यमन्त्री >> सहकारी छानबिन समिति कार्यदलको बैठक आज बस्दै >> बुद्धले देखाएको अहिंसा, शान्ति, मानव कल्याणको मार्ग आज पनि उत्तिकै सान्दर्भिक छ- प्रधानमन्त्री >> राममणि क्याम्पसलाई पुरानै कर्मचारी नियमावली लागु गर्न अदालतको आदेश >> आज चार प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षाको सम्भावना >> सद्भाव फैलाउन बुद्ध शिक्षामा विश्वास गरौँ : प्रधानमन्त्री >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा उल्लास >> ‘सत्ता र शक्तिको बलमा प्रेसमाथि प्रहार’ >> बुद्ध जयन्ती कि बुद्ध पूर्णिमा ? >> रामग्राममा धातु जात्रा >> वर्तमान समयमा बुद्ध धर्मको सान्दर्भिकता >> लुम्बिनीमा मनोजको मन >> तिनाउ नदीमा डुबेर कालिकाका विद्यार्थीको निधन >> बुटवल देशकै सबल आर्थिक केन्द्र >> रामग्राममा वुद्ध जयन्तीको अवसरमा धातु जात्रा >> राप्ती राजमार्ग बन्द हुने >> गृहमन्त्री र महान्यायाधिवक्ताविरुद्धको रिट दर्ता गर्न आदेश

फेरियो ‘पश्चिमको पशुपति’ को स्वरूप

२४ चैत्र २०८०, शनिबार
२४ चैत्र २०८०, शनिबार

बुटवल, २४ चैत । पश्चिमको पशुपतिको उपमा पाएको रूपन्देहीको श्री पर्रोहा बोलबम धामले नयाँ स्वरूप पाएको छ । उपमा जस्तै मन्दिरलाई पशुपतिनाथ मन्दिर झै आकर्षक र सुन्दर बनाईएको छ । वास्तुशैली एवं कलाको दृष्टिबाट नेपालमा पाइने धेरै मन्दिरहरू प्यागोडा शैली (छाने शैली) रहेको पाउँछौ । काठमाडौंको पशुपतिनाथको मन्दिर प्यागोडा शैलीमा निर्माण गरिएको छ ।

सैनामैना नगरपालिकामा पर्ने सो मन्दिरलाई काठमाडौंका शिल्पकारहरूलाई झिकाएर प्यागोडाशैलीमा आकर्षक स्वरूपमा ढाल्ने काम भएको छ । हिन्दूहरूले आस्थाका साथ पूजा गर्ने देवता रहने यस्ता मन्दिरहरूमा भक्ति, पूजा र प्रदक्षिणा पथको प्रयोजनलाई पूरा गर्ने उद्देश्यबाट मन्दिर वास्तुकलाका नमुनाका रूपमा निर्माण गरिएका हुन्छन् । प्यागोडा शैलीका मन्दिर अनेकन तल्ला हुने गर्दछन् भने यिनमा एकपछि अर्को गरी तह–तह परेका अनेकन संख्यामा छानाहरू पनि हुने गर्दछन् । तसर्थ यस्ता मन्दिरहरूलाई बहु छत मन्दिर पनि भनिएको पाइन्छ ।
यहाँका सबै पुरातात्विक एवं धार्मिक विशेषताहरू प्यागोडा शैली अनुरूप रहेका पाइन्छन् । यो मन्दिर हिन्दु धर्मावलम्बीहरूका लागि पश्चिम क्षेत्रकै आस्थाको केन्द्र मानिन्छ । वर्षेनी यहाँ श्रावणमा ठूलो मेला लाग्दछ । नेपालका अधिकाश जिल्लासहित भारतबाट समेत भक्तजनहरू मन्दिरमा जलार्पण गर्न आउने गर्दछ ।

पत्रकार तथा मन्दिर ब्यवस्थापन समितिका पूर्व उपाध्यक्ष महेन्द्र थापाले धार्मिक पर्यटनबाट आर्थिक समृद्धि हुन सक्ने सम्भावना बोकेको यो क्षेत्रलाई सरकारबाट ठूलो लगानी भएको बताए । मन्दिरको पुनर्निर्माणमा स्थानिय सरकार जिम्मा लिनुपर्छ । यो मन्दिरको आम्दानीलाई ब्यवस्थापन खर्च भई बचेको रकम स्थानीय पालिका विकासमा लगाउन सकिन्छ भन्ने अवधारणा सामाजिक संजालमा राखेपछि तत्कालिन नगरप्रमुख चित्र बहादुर कार्की, नेता खुशिराम चौधरी र नेपाली काग्रेस पार्टीका नगर सभापति रामप्रसाद अधिकारीबाट पहल भएको उनि स्मरण गर्छन । तत्कालिन संघिय सरकारबाट संघिय सासद बिष्णु प्रसाद पौडेलको पहलमा बजेट बिनियोजन भयो साथै स्थानिय पालिकाको समेत सहयोगमा करिब ६ करोड ५७ लाख रूपैयाँ लागतमा मन्दिर नया स्वरूपमा निर्माण भएको हो । बि.सं. २०७० मा मन्दिरको फोटो अंकित हुलाक टिकट समेत निकालिएको छ । पत्रकार थापाले ‘बोलबमको महिमा’ लेख प्रकाशन समेत गरेका छन ।

श्री पर्रोहा बोलबम धाम मन्दिर ब्यवस्थापन समितिका अध्यक्ष रामबली चौधरीले धार्मिक महŒव बोकेको कुनै बेला ओझेलमा परेको स्मरण गर्छन । बिस्तारै मन्दिरलाई ब्यवस्थित गर्दै अहिलेको अवस्थामा ल्याउन सफल भएको उनले बताए । ‘हामीले गुरुयोजना बनाएर अघि बढेका छौ ।’— उनले भने । मन्दिरलाई नयाँ स्वरूपमा ल्याउनेमात्र नभई ब्यवस्थित गर्दै गुरुकुल संचालन गर्दै आएको उनले बताए । संघीय सरकारको ७० प्रतिशत र स्थानिय सरकारको ३० प्रतिशत लागतमा पुर्ननिर्माणको गरिएको भक्तपुरका कालिगढहरूले तयार गरेको टुडालहरू जडित मन्दिर आकर्षक बनेको छ । मन्दिरकै कारण अहिले पालिकाको नाम देशभर प्रख्यात भएको छ ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?