ट्रेंडिंग:

>> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले पाए विश्वासको मत, पक्षमा ४८,विपक्षमा २८ , राप्रपा र लोसपा तटस्थ >> संघीय संसदको हिउँदे अधिवेशन अन्त्य गर्न सिफारिस >> ‘बा–आमासँग नगरप्रमुख’ कार्यक्रमको प्रभावकारिता बढ्दै >> गाउँपालिकाको अनुदानमा खेतबारी जोत्ने आधुनिक उपकरण >> वर्षको अन्तिम दिन,सुनको भाउमा नयाँ रेकर्ड >> म्यानमारमा सैन्य कुपछि ह्वात्तै बढ्यो गरिबी दर >> बाजुरा केन्द्रबिन्दु बनाएर ३.७ रेक्टर स्केलको भूकम्प >> वाणिज्य बैंकहरूले घटाए ब्याजदर >> एसीसी प्रिमियर कप : नेपाल मलेसियासँग भिड्दै >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले आज विश्वासको मत लिने >> कोरियामा देखेको कफीले जव प्रेमको ध्यान मोड्यो…! >> देश बचाउन कांग्रेस–एमाले मिलौंः डा. शेखर कोईराला >> पशु बधशालाः १५ वर्षदेखिको सपना पूरा हुँदै >> विद्यार्थीहरूलाई जोडौं भर्ना अभियानमा >> उजाडिएका गाउँघरमा छरौं– आशाको सुनौलो किरण >> पर्यटन केन्द्र बन्दै ‘गौतमबुद्ध राष्ट्रिय उद्यान’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सत्ता समिकरणमा प्वाल पारेर नेपाली कांग्रेस सत्तामा आउन चाहान्छ: पौडेल >> गुल्मीको हिमालय आधारभूत विद्यालयमा दिवाकर पन्थीले गरे टीकाराम गुरु स्मृति अक्षयकोष स्थापना >> हरेक परिवर्तन एमालेको विचारबाट निर्देशित : पद्मा अर्याल >> ठुलाखर्क सेवा समाज रूपन्देहीद्वारा भित्तेपात्रो विमोचन >> ‘सफा हिमाल अभियान २०२४’ को ध्वजारोहण समारोह सम्पन्न >> जेसीआई तिलोत्तमाको नया वर्ष शुभकामना तथा क्यालेण्डर विमोचन >> बिग्रिए सिसिटिभी, अपराधका घटनामा वृद्धि >> सुप्रिम सहकारी पीडितको गृहमन्त्रीलाई प्रश्न : जिबि र सागर कहिले पक्रिन्छन् ? >> अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता संरक्षणका लागि कर्णालीमा अभियान >> स्कलर्समा कक्षा १२ का विद्यार्थीलाई बिदाई >> नेशनल प्याथल्याब भयो आइएसओ प्रमाणीकरण (भिडियोसहित) >> आगलागी सम्बन्धी कृत्रिम घट्ना अभ्यास >> गृहमन्त्री लामिछानेमाथि संसदीय छानबिन समिति बन्दैन : प्रधानमन्त्री >> `ई-ड्राईभ नेपाल´ को सेवा लुम्बिनीमा >> झाडापखाला नियन्त्रणमा ढिलाई किन ? >> अग्नी जोखिम व्यवस्थापनमा ध्यान दिने बेला >> कार्यालयमा नारा, वनमा डढेलो >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित हल्का वर्षाको सम्भावना >> आईपीएल क्रिकेटमा शीर्ष स्थानको राजस्थानलाई गुजरातले हरायो >> ईद उल फित्रमा एमाले रुपन्देहीको शुभकामना >> इस्लाम धर्मावलम्बीले इद–उल–फित्र मनाउदै, आज सार्वजनिक बिदा, प्रधानमन्त्रीले दिए शुभकामना >> एसीसी प्रिमियर कपमा नेपालले पहिलो खेल मलेसियासँग खेल्ने >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सीमा क्षेत्रका वासिन्दासँग परिवारमैत्री वातवरण बनाउँदै सशस्त्र प्रहरी >> रुपन्देही ईभेन्टसको ईफतारीमा सहयोग >> बुटवलमा पहिलो पटक कलेजोको बायोप्सी जाँचको सुरुवात ग्यास्ट्रो सेन्टरमा >> गण्डकी सरकारलाई दीर्घकालीन निर्णय गर्न सर्वोच्चको रोक, वैशाख १० मा पूर्ण सुनुवाइ >> नवनियुक्त मुख्यमन्त्री कँडेलले लिए शपथ >> कोशीमा बैसाख ६ गते विशेष अधिवेशन >> होराइजन जिबिएसमा शुभकामना तथा विदाई कार्यक्रम सम्पन्न >> राष्ट्रिय सभाको उपाध्यक्षमा विमला घिमिरे विजयी >> बुटवलको प्लान बी मा ‘न्यू ईयर ईभ’ >> भारतका ब्रेन मास्टर सुधिरलाई उपाधि

पर्यटन प्रवर्द्धन गर्न `लुम्बिनी शान्ति महोत्सव´

२० चैत्र २०८०, मंगलवार
२० चैत्र २०८०, मंगलवार

बुटवल, २० चैत।
बुद्ध जन्मस्थल लुम्बिनीमा पहिलोपटक लुम्बिनी शान्ति महोत्सव हुने भएको छ। नेपाल पर्यटन बोर्ड, नेपालस्थित जनबादी गणतन्त्र चीनको दुताबास, लुम्बिनी विकास कोष (एलडिटी), र प्रदेश खेलकुद परिषद लुम्बिनीको आयोजना तथा नेपाल ओभरसिज चाईनिज एशोसियसन (एनओसिए), लुम्बिनी स्थित झोङ हुआ गुम्बा र लुम्बिनी होटल एशोसियसनसंगको सहआयोजना तथा लुम्बिनी बौद्ध विश्वविद्यालय, युनान पर्वतारोहण तथा आउट डोर स्पोर्ट एशोसियसन, लुम्बिनी प्रदेश पर्यटन विकास परिषद र ग्रिनरोडको सहकार्यमा २३ र २४ गते लुम्बिनी अन्तराष्ट्रिय शान्ति महोत्सव हुने भएको हो।
`विकास र शान्तिका लागि अन्तराष्ट्रिय खेलकुद दिवस´को उपलक्ष्यमा चैत २३ गते सम्वाद कार्यक्रम तथा २४ गते बिहान लुम्बिनी अन्तराष्ट्रिय शान्ति म्याराथन लुम्बिनी स्क्वायरमा भब्य रुपमा गरिने मंगलबार लुम्बिनीमा पत्रकार सम्मेलन गरि नेपाल टुरिसम बोर्डका मणि लामिछानेले बताए। लुम्बिनीको प्रचारप्रसारबाट नै पर्यटन प्रवर्द्धन र आर्थिक समृद्धि जोड्न गरि कार्यक्रम हुन लागेको उनले दाबी गरे। लुम्बिनी अन्तराष्ट्रिय शान्ति म्याराथन, लुम्बिनी अन्तराष्ट्रिय ध्यान दिवस र लुम्बिनी शान्ति कन्सर्ट गरि ३ वटा प्रमुख कार्यक्रम हुने उनले बताए। प्रतियोगिताको पुरुषतर्फ अन्तराष्ट्रिय मापदण्ड अनुसारको ४२ किलोमिटर बढीको म्याराथन दौड हुनेछ भने महिलातर्फ २१ किलोमिटर दुरिको हाफ म्याराथन दौड हुनेछ। पाच किलोमिटरको रोड रेस र विद्यालयका छात्रछात्राको लागि ३ किलोमिटर वाकाथन पनि हुनेछ। प्रतियोगिताको विद्यागत रुपमा २० लाख रुपैया खर्च हुने अनुमान छ। लुम्बिनी स्क्वायरमा साझ लुम्बिनी शान्ति कन्सर्ट हुनेछ। विश्व प्रशिद्घ गायिका आनी छोयिङ डोल्मा, प्रख्यात चिनियाँ गायक उलान तुया, गुकिन कलाकार लु निङ र परम्परागत गायकहरु तथा संगितकारहरुको प्रस्तुती रहने छ।
लुम्बिनी विकास कोषका सदस्यसचिव सानुराजा शाक्यले विगतबाट नै विश्व खेल दिवसमा लुम्बिनीमा विशेष खेलकुद कार्यक्रम गर्दै आएको बताए। यो पटक खेल गतिविधिसंगै आध्यात्मिक र सास्कृतिक कार्यक्रमलाई जोडेर पर्यटन प्रवर्द्धन गर्ने गरि कार्यक्रम गर्न लागेको उनले बताए। `पिस फेस्टिबलका रुपमा यो वर्ष विशेष कार्यक्रम गर्न लागेका छौ ।´- उनले भने।
कार्यक्रममा नेपाल ओलम्पिक कमिटिका अध्यक्ष जिवनराम श्रेष्ठले कोभिड संक्रमणको बेला लुम्बिनीमा सन २०२२ मा पहिलोपटक ओलम्पिक डे मनाउन शुरु गरेको बताए। नाम अनुसार नै शान्तिको रुपमा पहिचान लुम्बिनीले बनाएको उनले बताए। `लुम्बिनी आफै एउटा ब्राण्ड हो ।´- उनले भने । विश्वमा सन्देश दिने गरि विश्वभरमा भएका द्वन्द्व समाधान गराउने स्थलका रुपमा लुम्बिनीलाई स्थापित गर्ने गरि अघि बढाउन जरुरी छ। शान्तिको संदेशलाई विश्वभर लैजान जरुरी रहेको उनले बताए। यो शान्ती, संस्कृति, खेलकुदसंग जोडिएको उनले बताए। आफू मन्त्री हुदा समेत यो कामलाई जोड दिएको उनले दाबी गरे। धावकहरुलाई बुद्धको जन्मस्थल लुम्बिनीमा शान्तिका लागि दौडमा सहभागी हुने अवसर प्रचार हुने उनले बताए। बुद्धकालमा समेत खेलकुद गतिविधि हुने गरेको थियो भन्ने कुरा जनाउने गरि विभिन्न परम्परागत खेल प्रदर्शन गरिने उनले बताए। ओलम्पिक कमिटिमा आवद्ध देशहरुमा समेत प्रचारप्रसार हुने बृहत् रुपमा प्रचारप्रसार हुने उनले बताए।
कार्यक्रममा प्रदेश खेलकुद विकास परिषद लुम्बिनीका सदस्य सचिव जयप्रकाश भट्टराईले लुम्बिनी विश्व शान्तिको मुहान भएको दाबी गर्दै प्रचारप्रसारका कार्यक्रममा जोड दिन जरुरी रहेको बताए। शान्ति कार्यक्रम पहिलो भएपनि म्याराथन दोस्रो पटक हुन लागेको उनले बताए। नेपालमा एम्सबाट मान्यता प्राप्त ३ वटा ईभेन्टहरु रहेको भन्दै उनले अब लुम्बिनीलाई पनि यसपटक मान्यता दिने गरि कार्य भैरहेको बताए। नेपालगंज, काठमाडौ र पोखरा मान्यता पाएको छ। उनले भने ।
प्राविधिक टोलीबाट काम भैरहेको भन्दै उनले यो नेपालकै मात्रनभई विश्वकै उत्कृष्ट ईभेन्टका रुपमा हुने उनले बताए।
कार्यक्रममा जनबादी गणतन्त्र चीनको दुताबासका वाङ जिङले नेपाल र चीनको पुरानो सम्बन्धको बारेमा चर्चा गर्दै लुम्बिनीको पहिचानको क्रममा चिनबाट आएका यात्रुले बुद्घ जन्मस्थल र अशोक पिलर पहिचान गरेको उनले बताए । लुम्बिनी ऐतिहासिक तथ्य निकाल्ने काम धेरै पछि भएको उनले बताए। लुम्बिनी बुद्धिजम धर्मको फाउन्टेन भएको भन्दै बुद्ध धर्मावलम्बीलाई केन्द्रित गरि ध्यान कार्यक्रमलाई प्राथमिकता दिएर पर्यटन प्रवर्द्धनका कार्यक्रमलाई अगाडी बढाउन उनले आग्रह गरे ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

Admission open

http://www.lws.edu.np