ट्रेंडिंग:

>> एसीसी प्रिमियर कप : मलेसियाले नेपाललाई दियो १४४ रनको लक्ष्य >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले पाए विश्वासको मत, पक्षमा ४८,विपक्षमा २८ , राप्रपा र लोसपा तटस्थ >> संघीय संसदको हिउँदे अधिवेशन अन्त्य गर्न सिफारिस >> ‘बा–आमासँग नगरप्रमुख’ कार्यक्रमको प्रभावकारिता बढ्दै >> गाउँपालिकाको अनुदानमा खेतबारी जोत्ने आधुनिक उपकरण >> वर्षको अन्तिम दिन,सुनको भाउमा नयाँ रेकर्ड >> म्यानमारमा सैन्य कुपछि ह्वात्तै बढ्यो गरिबी दर >> बाजुरा केन्द्रबिन्दु बनाएर ३.७ रेक्टर स्केलको भूकम्प >> वाणिज्य बैंकहरूले घटाए ब्याजदर >> एसीसी प्रिमियर कप : नेपाल मलेसियासँग भिड्दै >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले आज विश्वासको मत लिने >> कोरियामा देखेको कफीले जव प्रेमको ध्यान मोड्यो…! >> देश बचाउन कांग्रेस–एमाले मिलौंः डा. शेखर कोईराला >> पशु बधशालाः १५ वर्षदेखिको सपना पूरा हुँदै >> विद्यार्थीहरूलाई जोडौं भर्ना अभियानमा >> उजाडिएका गाउँघरमा छरौं– आशाको सुनौलो किरण >> पर्यटन केन्द्र बन्दै ‘गौतमबुद्ध राष्ट्रिय उद्यान’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सत्ता समिकरणमा प्वाल पारेर नेपाली कांग्रेस सत्तामा आउन चाहान्छ: पौडेल >> गुल्मीको हिमालय आधारभूत विद्यालयमा दिवाकर पन्थीले गरे टीकाराम गुरु स्मृति अक्षयकोष स्थापना >> हरेक परिवर्तन एमालेको विचारबाट निर्देशित : पद्मा अर्याल >> ठुलाखर्क सेवा समाज रूपन्देहीद्वारा भित्तेपात्रो विमोचन >> ‘सफा हिमाल अभियान २०२४’ को ध्वजारोहण समारोह सम्पन्न >> जेसीआई तिलोत्तमाको नया वर्ष शुभकामना तथा क्यालेण्डर विमोचन >> बिग्रिए सिसिटिभी, अपराधका घटनामा वृद्धि >> सुप्रिम सहकारी पीडितको गृहमन्त्रीलाई प्रश्न : जिबि र सागर कहिले पक्रिन्छन् ? >> अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता संरक्षणका लागि कर्णालीमा अभियान >> स्कलर्समा कक्षा १२ का विद्यार्थीलाई बिदाई >> नेशनल प्याथल्याब भयो आइएसओ प्रमाणीकरण (भिडियोसहित) >> आगलागी सम्बन्धी कृत्रिम घट्ना अभ्यास >> गृहमन्त्री लामिछानेमाथि संसदीय छानबिन समिति बन्दैन : प्रधानमन्त्री >> `ई-ड्राईभ नेपाल´ को सेवा लुम्बिनीमा >> झाडापखाला नियन्त्रणमा ढिलाई किन ? >> अग्नी जोखिम व्यवस्थापनमा ध्यान दिने बेला >> कार्यालयमा नारा, वनमा डढेलो >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित हल्का वर्षाको सम्भावना >> आईपीएल क्रिकेटमा शीर्ष स्थानको राजस्थानलाई गुजरातले हरायो >> ईद उल फित्रमा एमाले रुपन्देहीको शुभकामना >> इस्लाम धर्मावलम्बीले इद–उल–फित्र मनाउदै, आज सार्वजनिक बिदा, प्रधानमन्त्रीले दिए शुभकामना >> एसीसी प्रिमियर कपमा नेपालले पहिलो खेल मलेसियासँग खेल्ने >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सीमा क्षेत्रका वासिन्दासँग परिवारमैत्री वातवरण बनाउँदै सशस्त्र प्रहरी >> रुपन्देही ईभेन्टसको ईफतारीमा सहयोग >> बुटवलमा पहिलो पटक कलेजोको बायोप्सी जाँचको सुरुवात ग्यास्ट्रो सेन्टरमा >> गण्डकी सरकारलाई दीर्घकालीन निर्णय गर्न सर्वोच्चको रोक, वैशाख १० मा पूर्ण सुनुवाइ >> नवनियुक्त मुख्यमन्त्री कँडेलले लिए शपथ >> कोशीमा बैसाख ६ गते विशेष अधिवेशन >> होराइजन जिबिएसमा शुभकामना तथा विदाई कार्यक्रम सम्पन्न >> राष्ट्रिय सभाको उपाध्यक्षमा विमला घिमिरे विजयी >> बुटवलको प्लान बी मा ‘न्यू ईयर ईभ’

व्यावसायिक तरकारी खेतीले फेरियो मानबहादुरको जीवनस्तर

२० चैत्र २०८०, मंगलवार
२० चैत्र २०८०, मंगलवार

गैंडहवा, २० चैत ।

रुपन्देहीको गैडहवाका दुई युवाले व्यावसायिक तरकारी खेतीबाट मनग्य आम्दानी गर्न थालेका छन् । परिवारका सदस्यलाई साथमा लिएर उनीहरु व्यावसायिक तरकारी खेतीतर्फ लागेका हुन् ।

गैंडहवा गाउँपालिका वडा नं. ८ कोत्रहवा देविनगरमा शितल एकीकृत कृषि फार्म स्थापना गरेर उनीहरु व्यावसायिक खेती थालेका हुन् । केही समय अगाडि करिव १ बिगामा टमाटर खेती लगाएका मानबहादुर थापाले अहिले फेरि १० कट्ठामा काँक्रो खेती सुरु गरेका छन् । टमाटर खेतिबाट मनग्य आम्दानी गरेका उनले फेरि काँक्रो खेती सुरु गरेका हुन् । “९६ क्वीन्टल टमाटर बेचिसकें, अझै १५ क्वीन्टल फल्ने अनुमान छ”–थापाले भने ।

थापाले अहिले आफ्नो बारीमा २२ सय काँक्रोको बिरुवा लगाएका छन् । अहिले उनका छोरा हिरा बहादुर थापा सन्चाल र बुहारी सीता थापाले समेत घरमै केही गर्नुपर्छ भनेर सघाएको थापा बताउँछन् । “घरपरिवारका सबै सदस्यको सामूहिक मेहनतबाट तरकारी खेती फस्टाएको छ, हामी परिवारका सबैजना बिहानदेखि साँझसम्म नै खेतमा बिताउँछौं”–थापाले भने ।

गाउँपालिका र वडा कार्यालयले सहयोग गरेमा आफुलाई अझै तरकारी खेती गर्न हौसला मिल्ने थापा बताउँछन् । “सामान्य बिषादी पालिकाले उपलब्ध गराए राम्रो हुन्थ्यो, उत्पादन पनि बढाउन सकिन्थ्यो”–उनले भने । अहिले आफुले अर्गानिक तरकारी उत्पादन गरिरहेको थापाले बताए । “काँक्रो र टमाटरका साथमा अन्य तरकारी पनि उत्पादन गर्ने गरेका छौं”–थापाले भने । अब केही दिनमै काँक्रो तयारी हुने निर्देशक थापाले बताए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

Admission open

http://www.lws.edu.np