ट्रेंडिंग:

>> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले पाए विश्वासको मत, पक्षमा ४८,विपक्षमा २८ , राप्रपा र लोसपा तटस्थ >> संघीय संसदको हिउँदे अधिवेशन अन्त्य गर्न सिफारिस >> ‘बा–आमासँग नगरप्रमुख’ कार्यक्रमको प्रभावकारिता बढ्दै >> गाउँपालिकाको अनुदानमा खेतबारी जोत्ने आधुनिक उपकरण >> वर्षको अन्तिम दिन,सुनको भाउमा नयाँ रेकर्ड >> म्यानमारमा सैन्य कुपछि ह्वात्तै बढ्यो गरिबी दर >> बाजुरा केन्द्रबिन्दु बनाएर ३.७ रेक्टर स्केलको भूकम्प >> वाणिज्य बैंकहरूले घटाए ब्याजदर >> एसीसी प्रिमियर कप : नेपाल मलेसियासँग भिड्दै >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले आज विश्वासको मत लिने >> कोरियामा देखेको कफीले जव प्रेमको ध्यान मोड्यो…! >> देश बचाउन कांग्रेस–एमाले मिलौंः डा. शेखर कोईराला >> पशु बधशालाः १५ वर्षदेखिको सपना पूरा हुँदै >> विद्यार्थीहरूलाई जोडौं भर्ना अभियानमा >> उजाडिएका गाउँघरमा छरौं– आशाको सुनौलो किरण >> पर्यटन केन्द्र बन्दै ‘गौतमबुद्ध राष्ट्रिय उद्यान’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सत्ता समिकरणमा प्वाल पारेर नेपाली कांग्रेस सत्तामा आउन चाहान्छ: पौडेल >> गुल्मीको हिमालय आधारभूत विद्यालयमा दिवाकर पन्थीले गरे टीकाराम गुरु स्मृति अक्षयकोष स्थापना >> हरेक परिवर्तन एमालेको विचारबाट निर्देशित : पद्मा अर्याल >> ठुलाखर्क सेवा समाज रूपन्देहीद्वारा भित्तेपात्रो विमोचन >> ‘सफा हिमाल अभियान २०२४’ को ध्वजारोहण समारोह सम्पन्न >> जेसीआई तिलोत्तमाको नया वर्ष शुभकामना तथा क्यालेण्डर विमोचन >> बिग्रिए सिसिटिभी, अपराधका घटनामा वृद्धि >> सुप्रिम सहकारी पीडितको गृहमन्त्रीलाई प्रश्न : जिबि र सागर कहिले पक्रिन्छन् ? >> अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता संरक्षणका लागि कर्णालीमा अभियान >> स्कलर्समा कक्षा १२ का विद्यार्थीलाई बिदाई >> नेशनल प्याथल्याब भयो आइएसओ प्रमाणीकरण (भिडियोसहित) >> आगलागी सम्बन्धी कृत्रिम घट्ना अभ्यास >> गृहमन्त्री लामिछानेमाथि संसदीय छानबिन समिति बन्दैन : प्रधानमन्त्री >> `ई-ड्राईभ नेपाल´ को सेवा लुम्बिनीमा >> झाडापखाला नियन्त्रणमा ढिलाई किन ? >> अग्नी जोखिम व्यवस्थापनमा ध्यान दिने बेला >> कार्यालयमा नारा, वनमा डढेलो >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित हल्का वर्षाको सम्भावना >> आईपीएल क्रिकेटमा शीर्ष स्थानको राजस्थानलाई गुजरातले हरायो >> ईद उल फित्रमा एमाले रुपन्देहीको शुभकामना >> इस्लाम धर्मावलम्बीले इद–उल–फित्र मनाउदै, आज सार्वजनिक बिदा, प्रधानमन्त्रीले दिए शुभकामना >> एसीसी प्रिमियर कपमा नेपालले पहिलो खेल मलेसियासँग खेल्ने >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सीमा क्षेत्रका वासिन्दासँग परिवारमैत्री वातवरण बनाउँदै सशस्त्र प्रहरी >> रुपन्देही ईभेन्टसको ईफतारीमा सहयोग >> बुटवलमा पहिलो पटक कलेजोको बायोप्सी जाँचको सुरुवात ग्यास्ट्रो सेन्टरमा >> गण्डकी सरकारलाई दीर्घकालीन निर्णय गर्न सर्वोच्चको रोक, वैशाख १० मा पूर्ण सुनुवाइ >> नवनियुक्त मुख्यमन्त्री कँडेलले लिए शपथ >> कोशीमा बैसाख ६ गते विशेष अधिवेशन >> होराइजन जिबिएसमा शुभकामना तथा विदाई कार्यक्रम सम्पन्न >> राष्ट्रिय सभाको उपाध्यक्षमा विमला घिमिरे विजयी >> बुटवलको प्लान बी मा ‘न्यू ईयर ईभ’ >> भारतका ब्रेन मास्टर सुधिरलाई उपाधि

कर्णालीका मुख्यमन्त्रीले भागबण्डा नटुङ्गिदै मागे विश्वासको मतः एमालेले के गर्ला ?

१९ चैत्र २०८०, सोमबार
१९ चैत्र २०८०, सोमबार

सुर्खेत, १९ चैत ।

कर्णाली प्रदेशका मुख्यमन्त्री राजकुमार शर्माले विश्वासको मत लिने तयारी गरेसँगै प्रदेशको राजनीतिले नयाँ तरंग लिने संकेत देखिएको छ । सत्ता गठबन्धनमा कर्णाली प्रदेश भागवण्डा नटुङ्गिदै शर्माले विश्वासको मत लिनको लागि संसद सचिवालयमा आइतवार पत्र दर्ता गराएका छन् । यद्यपि प्रदेश नेतृत्वको लागि एमाले र माओवादी दुवैको दावी रहेको थियो ।

प्रदेश भागवण्डाका लागि केन्द्रीय नेतृत्वमा प्रारम्भिक छलफल भए पनि निर्णायक सहमति जुट्न सकेको छैन, जसका कारण कर्णालीका तीन मन्त्रालय एक महिनादेखि मन्त्रीविहीन छन् ।

केन्द्रीय सत्ता समीकरणमा आएको फेरबदलसँगै कांग्रेस सरकारबाट बाहिरिएपछि मुख्यमन्त्री शर्माले तीस दिन भित्र विश्वासको मत लिनुपर्ने संवैधानिक व्यवस्था रहेको छ । माओवादीले कर्णालीमा आफ्नो सरकारले निरन्तरता पाउनुपर्ने दाबी सुरुवाती चरणबाटै केन्द्रीय नेतृत्वसँग गरिरहेको छ ।

मुख्यमन्त्री शर्माले आफूलाई पहिलोपटक आधाआधा कार्यकालको नेतृत्व गर्ने गरी मुख्यमन्त्री एमालेले नै बनाएको भन्दै सोही आधारमा विश्वासको मत दिने दाबी गर्दै आएका छन् । दुवै पार्टीका आ आफ्नै अडानका कारण बहुमत सांसद लिएर विद्रोह गर्ने रणनीति अपनाउन सक्ने राजनीतिक वित्तमा चर्चासमेत भएको छ ।

एमाले पनि सुरुवाती चरणबाटै प्रदेशको नेतृत्वको दावी गर्दै आएतापनि अहिलेसम्म पाएको छैन । मुख्यमन्त्री बन्ने आकांक्षाले प्रदेशसभाको सांसद रोजेका एमाले नेता यमलाल कँडेल यतिबेला संकटमा छन् । पटक पटक नेतृत्वबाट धोखा पाएका उनी यसपटक जसरी पनि मुख्यमन्त्री बन्ने योजनामा रहेका बखत शर्माले विश्वासको मत लिन लागेका छन् । यस अवस्थामा के एमालेले शर्मालाई विश्वासको मत देला त ? यसले गर्दा गठबन्धनमा असर पुग्ने त होइन भन्ने चर्चाहरु गरिन थालिएको छ ।

यसअघि पनि गठबन्धनलाई नै असर पुग्ने गरि नयाँ विद्रोह कर्णालीबाट नै भइरहेका छन् । जसका कारण यसपटक पनि यस्ता खालका घटना दोहोरिने हुन् कि भन्ने आशंका उब्जिएका छन् ।

शर्मालाई एमालेले विश्वासको मत नदिएको खण्डमा कर्णालीमा विकास हुने नयाँ राजनीतिक कोर्सले वाम गठबन्धनमै गडबड हुन सक्ने आशंका गठबन्धनमा छ । एमालेले सरकारलाई विश्वासको मत नदिएको खण्डमा शर्मा अल्पमतमा पर्नेछन् । कर्णालीमा सरकार बनाउन आवश्यक सांसद संख्या २१ हो ।

शर्माको सरकार जोगिनका लागि एमाले वा कांग्रेसमध्ये एउटा दलले विश्वासको मत दिनुपर्ने हुन्छ । यद्यपि कांग्रेसले पनि अहिलेसम्म समर्थन दिने वा नदिने भन्ने विषयमा कुनै प्रतिक्रिया जनाइसकेको छैन । गठबन्धनमा रहेका दल माओवादीका १३, एमालेका १० र एकीकृत समाजवादीको एक गरी २४ जना छन् । यसैगरी प्रदेशसभामा काँग्रेसका १५ सांसद छन् ।

नेताद्वय केपी ओली र पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डबीच लुम्बिनी प्रदेश माओवादीले लिने र कर्णाली एमालेले लिने गरी सहमति भएको खबर बाहिरिए लगत्तै कर्णालीमा माओवादी राजनीतिमा प्रभावशाली मानिएका माओवादी उपमहासचिव जनार्दन शर्माले कर्णालीमा माओवादीले नै सरकारको नेतृत्व लिनुपर्ने धारणा राख्दै आएका छन् ।

माओवादी उपमहासचिव शर्माको सक्रियताले कर्णालीमा एमाले संकट परेको छ । मुख्यमन्त्री शर्माले विश्वासको मत लिनुभन्दा पहिले एमाले संसदीय दलका नेता यामलाल कँडेलसँग सामान्य छलफल गरेको बताइएको भनिएपनि विश्वासको मत लिने विषयमा छलफल नभएको एमालेका प्रमुख सचेतक टेकराज पछाई बताउँछन् ।

‘मुख्यमन्त्रीज्यूले विश्वासको मत लिनका लागि संसदलाई जानकारी गराउनुभएको छ एमालेले अहिलेसम्म विश्वासको मत दिने विषयमा कुनै धारणा बनाइसकेको छैन,’ प्रमुख सचेतक पछाई भन्छन्, ‘हाम्रो दलको बैठक बसेर के गर्ने भन्ने विषयमा छलफल हुन्छ । पार्टी केन्द्रबाट पनि कुनै आधिकारिक निर्णय आएको छैन ।’

यता माओवादी कर्णाली प्रदेशका अध्यक्ष विमला केसीले मुख्यमन्त्री शर्माले विश्वासको मत लिनु नेचुरल रहेको बताउँछिन् । ‘नेतृत्व गरिरहेकाले निरन्तरता दिनुपर्छ यो नेचुरल हुन्छ’ उनी भन्छिन्, ‘केन्द्रीय गठबन्धन अनुरुप एमालेले शर्मालाई विश्वासको मत दिनुपर्छ ।’

पछिल्लो समय एमाले महासचिव शंकर पोखरेलले सार्वजनिक रूपमै कर्णालीको नेतृत्व एमालेले पाउनुपर्ने भन्दै माओवादीले सहज रूपमा स्वीकार्नुपर्ने धारणा राख्दै आएका छन् । कर्णालीको बदलामा लुम्बिनीको नेतृत्व माओवादीलाई दिने गरी कोर्स अगाडि बढिसकेको संकेत पोखरेलले गर्दै आएका छन् । यद्यपि मुख्यमन्त्री शर्माले संसदमा विश्वासको मत लिन पत्र दर्ता गराएपछि भने यो विषय थप पेचिलो बनेको छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

Admission open

http://www.lws.edu.np