ट्रेंडिंग:

>> एसीसी प्रिमियर कप : मलेसियाले नेपाललाई दियो १४४ रनको लक्ष्य >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले पाए विश्वासको मत, पक्षमा ४८,विपक्षमा २८ , राप्रपा र लोसपा तटस्थ >> संघीय संसदको हिउँदे अधिवेशन अन्त्य गर्न सिफारिस >> ‘बा–आमासँग नगरप्रमुख’ कार्यक्रमको प्रभावकारिता बढ्दै >> गाउँपालिकाको अनुदानमा खेतबारी जोत्ने आधुनिक उपकरण >> वर्षको अन्तिम दिन,सुनको भाउमा नयाँ रेकर्ड >> म्यानमारमा सैन्य कुपछि ह्वात्तै बढ्यो गरिबी दर >> बाजुरा केन्द्रबिन्दु बनाएर ३.७ रेक्टर स्केलको भूकम्प >> वाणिज्य बैंकहरूले घटाए ब्याजदर >> एसीसी प्रिमियर कप : नेपाल मलेसियासँग भिड्दै >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले आज विश्वासको मत लिने >> कोरियामा देखेको कफीले जव प्रेमको ध्यान मोड्यो…! >> देश बचाउन कांग्रेस–एमाले मिलौंः डा. शेखर कोईराला >> पशु बधशालाः १५ वर्षदेखिको सपना पूरा हुँदै >> विद्यार्थीहरूलाई जोडौं भर्ना अभियानमा >> उजाडिएका गाउँघरमा छरौं– आशाको सुनौलो किरण >> पर्यटन केन्द्र बन्दै ‘गौतमबुद्ध राष्ट्रिय उद्यान’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सत्ता समिकरणमा प्वाल पारेर नेपाली कांग्रेस सत्तामा आउन चाहान्छ: पौडेल >> गुल्मीको हिमालय आधारभूत विद्यालयमा दिवाकर पन्थीले गरे टीकाराम गुरु स्मृति अक्षयकोष स्थापना >> हरेक परिवर्तन एमालेको विचारबाट निर्देशित : पद्मा अर्याल >> ठुलाखर्क सेवा समाज रूपन्देहीद्वारा भित्तेपात्रो विमोचन >> ‘सफा हिमाल अभियान २०२४’ को ध्वजारोहण समारोह सम्पन्न >> जेसीआई तिलोत्तमाको नया वर्ष शुभकामना तथा क्यालेण्डर विमोचन >> बिग्रिए सिसिटिभी, अपराधका घटनामा वृद्धि >> सुप्रिम सहकारी पीडितको गृहमन्त्रीलाई प्रश्न : जिबि र सागर कहिले पक्रिन्छन् ? >> अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता संरक्षणका लागि कर्णालीमा अभियान >> स्कलर्समा कक्षा १२ का विद्यार्थीलाई बिदाई >> नेशनल प्याथल्याब भयो आइएसओ प्रमाणीकरण (भिडियोसहित) >> आगलागी सम्बन्धी कृत्रिम घट्ना अभ्यास >> गृहमन्त्री लामिछानेमाथि संसदीय छानबिन समिति बन्दैन : प्रधानमन्त्री >> `ई-ड्राईभ नेपाल´ को सेवा लुम्बिनीमा >> झाडापखाला नियन्त्रणमा ढिलाई किन ? >> अग्नी जोखिम व्यवस्थापनमा ध्यान दिने बेला >> कार्यालयमा नारा, वनमा डढेलो >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित हल्का वर्षाको सम्भावना >> आईपीएल क्रिकेटमा शीर्ष स्थानको राजस्थानलाई गुजरातले हरायो >> ईद उल फित्रमा एमाले रुपन्देहीको शुभकामना >> इस्लाम धर्मावलम्बीले इद–उल–फित्र मनाउदै, आज सार्वजनिक बिदा, प्रधानमन्त्रीले दिए शुभकामना >> एसीसी प्रिमियर कपमा नेपालले पहिलो खेल मलेसियासँग खेल्ने >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सीमा क्षेत्रका वासिन्दासँग परिवारमैत्री वातवरण बनाउँदै सशस्त्र प्रहरी >> रुपन्देही ईभेन्टसको ईफतारीमा सहयोग >> बुटवलमा पहिलो पटक कलेजोको बायोप्सी जाँचको सुरुवात ग्यास्ट्रो सेन्टरमा >> गण्डकी सरकारलाई दीर्घकालीन निर्णय गर्न सर्वोच्चको रोक, वैशाख १० मा पूर्ण सुनुवाइ >> नवनियुक्त मुख्यमन्त्री कँडेलले लिए शपथ >> कोशीमा बैसाख ६ गते विशेष अधिवेशन >> होराइजन जिबिएसमा शुभकामना तथा विदाई कार्यक्रम सम्पन्न >> राष्ट्रिय सभाको उपाध्यक्षमा विमला घिमिरे विजयी >> बुटवलको प्लान बी मा ‘न्यू ईयर ईभ’

छ पालिकामै १३ सय बालबालिका कुपोषित

जिल्लाका ६ वटा गाउँपालिका कुपोषणको हिसाबले उच्च जोखिममा भएको एक तथ्याङ्कले देखाएको छ । जिल्लाका बिभिन्न स्थानीय तहमा मुवाक स्क्रिनिङ्ग क्याम्पबाट १७ हजार ४ सय ९९ जनाको चेक जाँचका क्रममा जम्मा १३ सय ४६ जना बालबालिका कुपोषित भएको पाइएको छ ।
१९ चैत्र २०८०, सोमबार
१९ चैत्र २०८०, सोमबार

भैरहवा, १९ चैत । पोषण तत्वको कमीका कारण रूपन्देहीमा १३ सय ४६ जना बालबालिका कुपोषित भएको पाइएको छ । रूपन्देही जिल्लाका ६ वटा गाउँपालिका कुपोषणको हिसाबले उच्च जोखिममा भएको एक तथ्याङ्कले देखाएको छ । जिल्लाका बिभिन्न स्थानीय तहमा मुवाक स्क्रिनिङ्ग क्याम्पबाट १७ हजार ४ सय ९९ जनाको चेक जाँचका क्रममा जम्मा १३ सय ४६ जना बालबालिका कुपोषित भएको पाइएको छ । मर्चवारी गाउँपालिकामा १ सय ७९ जना बालबालिका मध्ये शिघ्र कुपोषण भएका बालबालिका भेटिएका छन्  भने ९ जना कडा शिघ्र कुपोषण भएको फेला परेको तथ्याङ्क पाइएको छ । सम्मरीमाई गाउँपालिकामा २ सय ६८ जना मध्यम शिघ्र कुपोषित बालबालिका, ५ जना कडा शिघ्र कुपोषण भएका बालबालिका भेटिएका छन् ।

त्यसैगरी कोटहीमाई गाउँपालिकामा १ सय ९४ जना मध्यम शिघ्र कुपोषण, १२ जना कडा शिघ्र कुपोषण भएका बालबालिकाको मुहान स्क्रिनिङ्ग क्याम्पबाट भेटिएको पाइएको छ । त्यसैगरी मायादेवी गाउँपालिकामा २ सय ५० जना मध्यम खालका कुपोषण भएका, ९ जना कडा शिघ्र कुपोषण भएका बालबालिका भेटिएका छन् । रोहिणी गाउँपालिकामा १ सय ८० जना मध्यम कुपोषण भएका बालबालिका र १० जना कडा शिघ्र कुपोषण भएका बालबालिका फेला परेका छन् । त्यसैगरी गैँडहवा गाउँपालिकामा १ सय ५० जना मध्यम शिघ्र कुपोषण, १३ जना कडा शिघ्र कुपोषण भएका बालबालिका भेटिएका छन् ।

सेतो गुराँस बाल बिकास सेवा रूपन्देहीकी कार्यक्रम संयोजक मिनु पुनले कुपोषणको अवस्था नाजुक भएका रूपन्देही जिल्लाका ६ वटा गाउँपालिका मर्चवारी गाउँपालिका, सम्मरीमाई गाउँपालिका, कोटहीमाई गाउँपालिका, मायादेवी गाउँपालिका, रोहिणी गाउँपालिका र गैँडहवा गाउँपालिका पोषण मार्फत जीवन रूपान्तरण परियोजना सञ्चालन भएको बताइन ।

पुन भन्छिन्, “पालिका तहमा सरोकारवालासँग बैठक बसेर पोषण मार्फत जिवन रूपान्तरण गर्ने भनेर ६ वटा गाउँपालिका २ सय ५२ ठाउँमा स्कृनिङ क्याम्प गर्यौ । पाखुराको मध्य भागमा मार्क गरी त्यो बालबालिका हरियोमा छ भने एकदमै राम्रो छ पहेँलोमा छ भने मध्यम शिघ्र कुपोषणको अवस्था छ । रातोमा छ भने कडा शिघ्र कुपोषणमा छ भन्ने हुन्छ ।” रूपन्देही जिल्लाको ६ वटा गाउँपालिका २ सय ५२ स्थानमा चेक जाँच गरेको र १ सय ९३ स्थानमा सम्पन्न भइसकेको छुटेका बालबालिकालाई घरमै गएर नाप जाँच गर्ने पुनले बताइन ।
१ हजार २ सय ८८ जना जोखिमको अवस्थामा छन् । ५८ जना बच्चा एकदमै कडा खालका छन् । मध्यम खालकालाई १५ दिनमा २ प्याकेट सुपर सिरीयल प्लस खुवाउने तरिका सिकाइन्छ । स्वास्थ्य कर्मीको निगरानीमा र महिला स्वास्थ्य कर्मीको सहयोगमा खुवाइन्छ । हामीसँग ९३ जना बच्चा निको भइसकेका छन् ।

२ महिना देखि सञ्चालन हुँदै आएको कार्यक्रम अन्तर्गत मध्यम कुपोशित बालबालिका र शिघ्र कडा खालका कुपोशित बालबालिकालाई नाप जाँच गराएर बालबालिकाको अवस्था अनुसार त्यही अनुसार पोषिलो आहार बितरण गर्ने सामाजिक विकास परिचालक सन्तोष पन्थीले जानकारी दिए । रोहिणी गाउँपालिकालाई अभिमुखीकरण भएपछि ३२ स्थानमा स्कृन क्याम सञ्चालन गरेको जसमा २४ सय ४२ जना बालबालिकामा चेक जाँच भएको पन्थीले बताए । बालबालिकाहरू १० जना कडा खालका कुपोशित र १ सय ८० जना मध्यम खालका भेटिएको पन्थीले बताए ।

रोहिणी गाउँपालिकाका अध्यक्ष विद्या प्रसाद यादवले बच्चालाई पहिचान गरी कुपोषित बालबालिकालाई सहयोग गर्नु धेरै राम्रो भएको बताए । गाउँमा अझैपनि कुपोषित बालबालिका छन्, भन्न मान्छे लाजले आफ्ना कुरा भन्न डराउने गरेको बताए । स्वास्थ्यका लागि सबैले ख्याल गर्नुपर्ने बताउँदै अध्यक्ष यादवले समाज उत्थानको लागि धेरै राम्रो कार्यक्रम भएको बताए ।

सेतो गुराँस बाल बिकास सेवाकी कार्यकारी निर्देशक सुमित्रा शर्माले राम्रोसंग बालबालिकाको पेटमा परेन भने सरकारको लगानी, संस्थाको लगानी खेर जाने र बच्चाको भविष्यपनि बर्बाद हुने बताइन । जोखिम मुक्त गर्नका लागि कार्यक्रम आएको बताउँदै बेल्जीयमबाट आएको पोषण बजारमा किन्न समेत पाउन नसकिने हुँदा अन्य कसैले प्रयोग नगर्नका लागि उनले आग्रह गरिन । स्थानीय बच्चाका अभिभावकहरूलाई बच्चालाई खुवाउने तरिकाका बारेमा तथ्यांक अधिकृत जितेन्द्र कोहाँरले बताएका थिए भने, रोहिणी गाउँपालिका वडा नं २ पोखरभिण्डी स्वास्थ्य चौकीका प्रमुख तारा प्रसाद गैरे, स्थानीय जनप्रतिनिधि लगायतले मन्तब्य राखेका थिए । सेतो गुराँस बालविकास रूपन्देही र हेलन केलर इन्टरनेशनलको साझेदारीमा पोषण मार्फत जिवन रूपान्तरण परियोजना सञ्चालनमा आएको छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

Admission open

http://www.lws.edu.np