ट्रेंडिंग:

>> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले पाए विश्वासको मत, पक्षमा ४८,विपक्षमा २८ , राप्रपा र लोसपा तटस्थ >> संघीय संसदको हिउँदे अधिवेशन अन्त्य गर्न सिफारिस >> ‘बा–आमासँग नगरप्रमुख’ कार्यक्रमको प्रभावकारिता बढ्दै >> गाउँपालिकाको अनुदानमा खेतबारी जोत्ने आधुनिक उपकरण >> वर्षको अन्तिम दिन,सुनको भाउमा नयाँ रेकर्ड >> म्यानमारमा सैन्य कुपछि ह्वात्तै बढ्यो गरिबी दर >> बाजुरा केन्द्रबिन्दु बनाएर ३.७ रेक्टर स्केलको भूकम्प >> वाणिज्य बैंकहरूले घटाए ब्याजदर >> एसीसी प्रिमियर कप : नेपाल मलेसियासँग भिड्दै >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले आज विश्वासको मत लिने >> कोरियामा देखेको कफीले जव प्रेमको ध्यान मोड्यो…! >> देश बचाउन कांग्रेस–एमाले मिलौंः डा. शेखर कोईराला >> पशु बधशालाः १५ वर्षदेखिको सपना पूरा हुँदै >> विद्यार्थीहरूलाई जोडौं भर्ना अभियानमा >> उजाडिएका गाउँघरमा छरौं– आशाको सुनौलो किरण >> पर्यटन केन्द्र बन्दै ‘गौतमबुद्ध राष्ट्रिय उद्यान’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सत्ता समिकरणमा प्वाल पारेर नेपाली कांग्रेस सत्तामा आउन चाहान्छ: पौडेल >> गुल्मीको हिमालय आधारभूत विद्यालयमा दिवाकर पन्थीले गरे टीकाराम गुरु स्मृति अक्षयकोष स्थापना >> हरेक परिवर्तन एमालेको विचारबाट निर्देशित : पद्मा अर्याल >> ठुलाखर्क सेवा समाज रूपन्देहीद्वारा भित्तेपात्रो विमोचन >> ‘सफा हिमाल अभियान २०२४’ को ध्वजारोहण समारोह सम्पन्न >> जेसीआई तिलोत्तमाको नया वर्ष शुभकामना तथा क्यालेण्डर विमोचन >> बिग्रिए सिसिटिभी, अपराधका घटनामा वृद्धि >> सुप्रिम सहकारी पीडितको गृहमन्त्रीलाई प्रश्न : जिबि र सागर कहिले पक्रिन्छन् ? >> अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता संरक्षणका लागि कर्णालीमा अभियान >> स्कलर्समा कक्षा १२ का विद्यार्थीलाई बिदाई >> नेशनल प्याथल्याब भयो आइएसओ प्रमाणीकरण (भिडियोसहित) >> आगलागी सम्बन्धी कृत्रिम घट्ना अभ्यास >> गृहमन्त्री लामिछानेमाथि संसदीय छानबिन समिति बन्दैन : प्रधानमन्त्री >> `ई-ड्राईभ नेपाल´ को सेवा लुम्बिनीमा >> झाडापखाला नियन्त्रणमा ढिलाई किन ? >> अग्नी जोखिम व्यवस्थापनमा ध्यान दिने बेला >> कार्यालयमा नारा, वनमा डढेलो >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित हल्का वर्षाको सम्भावना >> आईपीएल क्रिकेटमा शीर्ष स्थानको राजस्थानलाई गुजरातले हरायो >> ईद उल फित्रमा एमाले रुपन्देहीको शुभकामना >> इस्लाम धर्मावलम्बीले इद–उल–फित्र मनाउदै, आज सार्वजनिक बिदा, प्रधानमन्त्रीले दिए शुभकामना >> एसीसी प्रिमियर कपमा नेपालले पहिलो खेल मलेसियासँग खेल्ने >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सीमा क्षेत्रका वासिन्दासँग परिवारमैत्री वातवरण बनाउँदै सशस्त्र प्रहरी >> रुपन्देही ईभेन्टसको ईफतारीमा सहयोग >> बुटवलमा पहिलो पटक कलेजोको बायोप्सी जाँचको सुरुवात ग्यास्ट्रो सेन्टरमा >> गण्डकी सरकारलाई दीर्घकालीन निर्णय गर्न सर्वोच्चको रोक, वैशाख १० मा पूर्ण सुनुवाइ >> नवनियुक्त मुख्यमन्त्री कँडेलले लिए शपथ >> कोशीमा बैसाख ६ गते विशेष अधिवेशन >> होराइजन जिबिएसमा शुभकामना तथा विदाई कार्यक्रम सम्पन्न >> राष्ट्रिय सभाको उपाध्यक्षमा विमला घिमिरे विजयी >> बुटवलको प्लान बी मा ‘न्यू ईयर ईभ’ >> भारतका ब्रेन मास्टर सुधिरलाई उपाधि

छोराछोरी बिचमा विभेद अन्त्य हुनुपर्नेमा जोड

१८ चैत्र २०८०, आईतवार
१८ चैत्र २०८०, आईतवार

दाङ ,१८ चैत । छोराछोरी बिचको बिभेद अन्त्य भएमात्र लिग पहिचान पछिको भ्रण हत्या रोकिने एक कार्यक्रममा बोल्ने बक्ताहरुले दाबी गरेका छन । सामाजिक रुपान्तरणका लागि महिला मञ्च दाङको आयोजनामा घोराहीमा लिंग पहिचान पछिको भ्रुण हत्या र यसको प्रभाव विषयक अन्तरक्रिया कार्यक्रममा बोल्ने बक्ताहरुले सचेतनासंगै कानुन कार्यान्वनमा जोड दिए ।

कार्यक्रममा दिपज्योती अस्पतालकी डा. कृताञ्जली घिमिरेले चार महिनामा भ्रणको पहिचान हुने र बाह्र हप्तासम्मको गर्भपतन गराउन सकिने कानुनी मान्यता रहेकोे बताइन । पहिलो बच्चा गर्भमा आउँदा सहजै लिने तर दोस्रो बच्चा गर्भमा आयमा के जन्मिछ भन्ने खुलदुली र गर्भको पहिचान गर्ने गरेको उनले बताइन ।

कार्यक्रममा संस्थाका अध्यक्ष शुसिला आचार्यले छोरा र छोरीका बीचमा विभेद हटाउन जरुरी रहेको भन्दै गर्भमा भएको बच्चाको भ्रुण पहिचान गरेर हत्या गर्न नहुने तर्क दिदै विषय प्रबेश गराएकी थिइन ।

कार्यक्रमका पूर्व राज्यमन्त्री शुष्मा शर्मा घिमिरेले महिलाहरू आफै सचेत हुनुपर्ने बेला आएको बताइन । विगतमा गरिएका आन्दोलनले निति निर्माणको तहमा नै महिलाहरुको हक अधिकार ल्याउनमा महत्वपुर्ण भुमिका खेलेको हुदा अब अवैधानिक रुपमा गरिदै आएको लिंग पहिचानपछिको भ्रुण हत्यालाई पनि निति निर्माणको तहबाट रोक्नुपर्ने आवश्यकता रहेको उनले बताइन ।

कार्यक्रममा नेपाल परिवार नियोजन संघ दाङका प्रबन्धक वसन्त खनाल, रेडियो मध्यपश्चिमका अध्यक्ष मधुसूदन वैद्य, अन्तरपार्टी महिला संजालका अध्यक्ष प्रमिता चौधरी, घोराही उपमहानगरपालिका वडा नम्बर १५ का सदस्य कृष्णा राना, महिला मानव अधिकार रक्षक संजाल दाङका अध्यक्ष सुशीला पौडेल, सौभाग्य महिला सहकारीका उपाध्यक्ष पार्वती धिताल, राप्ती साहित्य परिषदका केन्द्रीय उपाध्यक्ष कमलमणी देवकोटा, नेपाल पत्रकार महासंघ दाङका अध्यक्ष दुर्गालाल केसी, नयाँ युगबोध दैनिकका सम्पादक लक्ष्मी आचार्य, सिस्नोपानी नेपालका अध्यक्ष लोकराज पराजुलीले समुदायमा देखिएको भु्रण हत्याको अवस्थाबारे चर्चा गरे ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

Admission open

http://www.lws.edu.np