ट्रेंडिंग:

>> एसीसी प्रिमियर कप : मलेसियाले नेपाललाई दियो १४४ रनको लक्ष्य >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले पाए विश्वासको मत, पक्षमा ४८,विपक्षमा २८ , राप्रपा र लोसपा तटस्थ >> संघीय संसदको हिउँदे अधिवेशन अन्त्य गर्न सिफारिस >> ‘बा–आमासँग नगरप्रमुख’ कार्यक्रमको प्रभावकारिता बढ्दै >> गाउँपालिकाको अनुदानमा खेतबारी जोत्ने आधुनिक उपकरण >> वर्षको अन्तिम दिन,सुनको भाउमा नयाँ रेकर्ड >> म्यानमारमा सैन्य कुपछि ह्वात्तै बढ्यो गरिबी दर >> बाजुरा केन्द्रबिन्दु बनाएर ३.७ रेक्टर स्केलको भूकम्प >> वाणिज्य बैंकहरूले घटाए ब्याजदर >> एसीसी प्रिमियर कप : नेपाल मलेसियासँग भिड्दै >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले आज विश्वासको मत लिने >> कोरियामा देखेको कफीले जव प्रेमको ध्यान मोड्यो…! >> देश बचाउन कांग्रेस–एमाले मिलौंः डा. शेखर कोईराला >> पशु बधशालाः १५ वर्षदेखिको सपना पूरा हुँदै >> विद्यार्थीहरूलाई जोडौं भर्ना अभियानमा >> उजाडिएका गाउँघरमा छरौं– आशाको सुनौलो किरण >> पर्यटन केन्द्र बन्दै ‘गौतमबुद्ध राष्ट्रिय उद्यान’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सत्ता समिकरणमा प्वाल पारेर नेपाली कांग्रेस सत्तामा आउन चाहान्छ: पौडेल >> गुल्मीको हिमालय आधारभूत विद्यालयमा दिवाकर पन्थीले गरे टीकाराम गुरु स्मृति अक्षयकोष स्थापना >> हरेक परिवर्तन एमालेको विचारबाट निर्देशित : पद्मा अर्याल >> ठुलाखर्क सेवा समाज रूपन्देहीद्वारा भित्तेपात्रो विमोचन >> ‘सफा हिमाल अभियान २०२४’ को ध्वजारोहण समारोह सम्पन्न >> जेसीआई तिलोत्तमाको नया वर्ष शुभकामना तथा क्यालेण्डर विमोचन >> बिग्रिए सिसिटिभी, अपराधका घटनामा वृद्धि >> सुप्रिम सहकारी पीडितको गृहमन्त्रीलाई प्रश्न : जिबि र सागर कहिले पक्रिन्छन् ? >> अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता संरक्षणका लागि कर्णालीमा अभियान >> स्कलर्समा कक्षा १२ का विद्यार्थीलाई बिदाई >> नेशनल प्याथल्याब भयो आइएसओ प्रमाणीकरण (भिडियोसहित) >> आगलागी सम्बन्धी कृत्रिम घट्ना अभ्यास >> गृहमन्त्री लामिछानेमाथि संसदीय छानबिन समिति बन्दैन : प्रधानमन्त्री >> `ई-ड्राईभ नेपाल´ को सेवा लुम्बिनीमा >> झाडापखाला नियन्त्रणमा ढिलाई किन ? >> अग्नी जोखिम व्यवस्थापनमा ध्यान दिने बेला >> कार्यालयमा नारा, वनमा डढेलो >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित हल्का वर्षाको सम्भावना >> आईपीएल क्रिकेटमा शीर्ष स्थानको राजस्थानलाई गुजरातले हरायो >> ईद उल फित्रमा एमाले रुपन्देहीको शुभकामना >> इस्लाम धर्मावलम्बीले इद–उल–फित्र मनाउदै, आज सार्वजनिक बिदा, प्रधानमन्त्रीले दिए शुभकामना >> एसीसी प्रिमियर कपमा नेपालले पहिलो खेल मलेसियासँग खेल्ने >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सीमा क्षेत्रका वासिन्दासँग परिवारमैत्री वातवरण बनाउँदै सशस्त्र प्रहरी >> रुपन्देही ईभेन्टसको ईफतारीमा सहयोग >> बुटवलमा पहिलो पटक कलेजोको बायोप्सी जाँचको सुरुवात ग्यास्ट्रो सेन्टरमा >> गण्डकी सरकारलाई दीर्घकालीन निर्णय गर्न सर्वोच्चको रोक, वैशाख १० मा पूर्ण सुनुवाइ >> नवनियुक्त मुख्यमन्त्री कँडेलले लिए शपथ >> कोशीमा बैसाख ६ गते विशेष अधिवेशन >> होराइजन जिबिएसमा शुभकामना तथा विदाई कार्यक्रम सम्पन्न >> राष्ट्रिय सभाको उपाध्यक्षमा विमला घिमिरे विजयी >> बुटवलको प्लान बी मा ‘न्यू ईयर ईभ’

दाङका चार क्रेसर उद्योग बन्द गर्ने निर्णय

१५ चैत्र २०८०, बिहीबार
१५ चैत्र २०८०, बिहीबार

लमही, १४ चैत ।  जिल्ला अनुगमन समितिले दाङ उपत्यकाका चारवटा नदिजन्य क्रेसर उद्योगलाइ मापदण्ड र कानुन विपरीत सन्चालनमा आएको निष्कर्ष सहित बन्द गर्ने निर्णय गरेको छ । जिल्ला अनुगमन समितिका सयोजक नित्यानन्द शर्माको संयोजकत्वमा समितिका सदस्यहरु सहितको टोलिले दाङ उपत्यकामा सन्चालनमा रहेका दशवटा क्रसर उद्योग तथा वालुवा प्रशोधन उद्योगको स्थलगत अनुगमन गरी चारवटा उद्योगलाइ तत्काल बन्द गर्न पत्राचार गर्ने र बांकि उद्योगहरुलाइ अपुग कागजात पेस गर्न र मापदण्ड अनुरुप व्यवस्थीत भएर सन्चालन हुनकालागी निर्देशन दिने पनि निर्णय गरेको शर्माले बताए ।

स्थलगत अनुगमन पछि तुलसीपुरमा बसेको जिल्ला अनुगमन समितिको बैठकले तुलसीपुर उपमहानगरपालिका—१९ ग्वारखोलास्थीत जनविश्वास कंक्रिट उद्योग, तुलसपुर उपमहानगरपालिका—४ हलवार ग्वारखोलास्थीत न्यु राप्ती क्रसर उद्योग, तुलसीपुर उपमहानगरपालिका—८ टिकरीस्थीत राप्ती वालुवा वासिङ उद्योग र ववइ गाउपालिका—६ स्थीत क्रिपाभिज्ञ वालुवा वासिङ उद्योगलाइ बन्द गर्ने निर्णय गरेको हो ।
अनुगमन भैसकेपश्चात क्रिपाभिज्ञ वालुवा वासिङ उद्योग तात्कालिन समयमा दाङ सुर्खेत सडक निर्माणका क्रममा कालिका कन्सट्रक्शन कम्पनीले सन्चालन गरेको तर सो कम्पनीको काम सम्पन्न भैसकेको अवस्थामा पनि सरकारी जग्गा खोलैमा उद्योग सन्चालन भएकाले बन्द गर्ने निर्णय भएको अनुगमन समितिले जनाएको छ । त्यसैगरी राप्ती वालुवा वासिङ उद्योगले क्रसरको पनि काम गरेको तथा पातुखोला र गहते खोलाको दोभानमा सार्वजनिक जग्गा अतिक्रमण गरी सन्चालनमा आएकाले तत्काल बन्द गर्ने निर्णय गरेको हो ।

त्यसैगरी ग्वारखोलामा रहेको जनविश्वास कंक्रिट उद्योगले मापदण्ड विपरीत खोलामानै उद्योग स्थापना गरी नदिजन्य पदार्थ अबैध रुपमा उत्खनन् गरेकाले बन्द गर्ने निर्णय अनुगमन समितिले गरेको हो । ग्वारखोलाकै न्यु राप्ती क्रशर उद्योगले पनि खोलामानै उद्योग सन्चालन गरेको, मापदण्ड विपरीत नदिजन्य पदार्थ सोहि स्थानबाट उत्खनन् गरेको तथा तोकिएको राजश्व नबुझाएको कारण बन्द गर्ने निर्णय भएको पनि समितिले जनाएको छ । उक्त कारवाहिको जानकारी अख्तियार कार्यालय बुटवल र नेपालगन्जमा समेत गराउने निर्णय भएको छ ।

त्यसैगरी तत्काल बन्द गर्ने निर्णय भएका क्रसर उद्योगहरुबाट अबैध रुपमा संकलन गरीएका नदिजन्य पदार्थ स्थानिय पालिका तुलसीपुर उपमहानगरपालिका र ववइ गाउपालिकालाइ जफत गरी राजश्व लिएर विक्रि वितरण गर्न पत्राचार गर्ने पनि निर्णय भएको अनुगमन समितिले जनाएको छ । त्यसैगरी सरकारी जग्गा अतिक्रमण गरी सन्चालन गरीएका ती उद्योगले प्रयोग गरेका जग्गा भालुवाङ ज्वालामाइ गण्लाइ खालि गराउन पत्राचार गर्ने तथा ती उद्योगहरुमा तत्काल विद्युत सेवा काट्न नेपाल विद्युत प्राधिकरण कार्यालयलाइ पत्राचार गर्ने समेत निर्णय भएको छ ।

जिल्ला अनुगमन समितिले घोराही उपमहानगरपालिका हापुरखोलास्थीत शिवाज दाङ कंक्रिट उद्योग प्रालि, तुलसीपुर उपमहानगरपालिका—१८ सक्रामखोलास्थीत स्वर्गद्धारी स्क्रीन प्लान्ट प्रालि भाग्यलक्ष्मी क्रसर उद्योग प्रालि, तुलसीपुर, के एन्ड एस वालुवा प्रशोधन प्रालि ग्वारखोला, समावेशी क्रसर उद्योग तुलसीपुर—१६ ग्वारखोला, मंगलम वालुवा वासिङ उद्योग तुलसीपुर १२, गणेश वालुवा प्रसोधन उद्योग तुलसीपुर—११ सुकौरामा पनि स्थलगत अनुगमन गरेको थियो ।
जिल्ला अनुगमन समितिका संयोजक शर्मा नेतृत्वको अनुगमन टोलिमा अनुगमन समितिका सदस्इहरु प्रमुख जिल्ला अधिकारी रामवन्धु सुवेदी, जिल्ला प्रहरी प्रमुख राम वहादुर केसी, आन्तरिक राजश्व कार्यालयका प्रमुख टिकाराज चौलागाई ,डिभिजन वन कार्यालय दाङका प्रमुख मोहन प्रशाद श्रेष्ठ, शशस्त्र प्रहरी वलका प्रहरी नायव उपरीक्षक पृथ्वी वहादुर बोगटि, सडक पुर्वाधार विकाश कार्यालयका इन्जिनियर लिलाधर गिरी, जिल्ला समन्वय समितिको कार्यालयका समन्वय अधिकारी मोहन सुवेदी, जिल्ला अनुसन्धान कार्यालय दाङका प्रमुख रमेश डांगा लगायत सन्चारकर्मिहरुको सहभागिता रहेको थियो ।
अनुगमन समितिले नदिजन्य उद्योग सन्चालन नयां मापदण्ड २०७९ले निर्दिष्ठ गरेका केहि सुचक सहित स्थानिय सरकार र आन्तरीक राजश्व कार्यालयलाइ बुझाउनुपर्ने कर लगायत कम्तिमा ३८ वटा सुचकमा रहेर स्थलगत अनुगमन गरेको समितिका सदस्य सचिव मोहन सुवेदीले जानकारी दिएका छन् । एक दुइ उद्योग वाहेक दाङ जिल्लामा सन्चालनमा रहेका अधिकांश क्रसर तथा वालुवा उद्योगहरुले नयां मापदण्ड पनि पुरा गर्न नसकेको अनुगमनका क्रममा पाइएको थियो । अधिकांश क्रसर उद्योगहरु खोला किनारामा सन्चालनमा रहेका, सार्वजनिक जग्गामा तयारी नदिजन्य पदार्थ डम्पिङ गरिएका, स्थानिय कर, राजश्व कर, बार्षिक कर चुक्ता तथा वार्षिक लेखा परीक्षण समेत नगराएको पाइएको अनुगमन समितिले जनाएको छ ।

समितिले त्यस्ता उद्योगहरुलाइ तोकिएका कागजात तत्काल पुरा गरी कर र राजश्वका दायरामा आउन पनि निर्देशन गर्ने गरी संबन्धित सवै उद्योगहरुलाइ पत्राचार गर्ने निर्णय गरेको छ । धेरै उद्योगहरु वालुवा वासिङका नाममा दर्ता भएपनि क्रसिङको काम गरीरहेको पनि अनुगमनका क्रममा देखिएको समितिका सदस्य सचिवले बताएका छन।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

Admission open

http://www.lws.edu.np