ट्रेंडिंग:

>> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले पाए विश्वासको मत, पक्षमा ४८,विपक्षमा २८ , राप्रपा र लोसपा तटस्थ >> संघीय संसदको हिउँदे अधिवेशन अन्त्य गर्न सिफारिस >> ‘बा–आमासँग नगरप्रमुख’ कार्यक्रमको प्रभावकारिता बढ्दै >> गाउँपालिकाको अनुदानमा खेतबारी जोत्ने आधुनिक उपकरण >> वर्षको अन्तिम दिन,सुनको भाउमा नयाँ रेकर्ड >> म्यानमारमा सैन्य कुपछि ह्वात्तै बढ्यो गरिबी दर >> बाजुरा केन्द्रबिन्दु बनाएर ३.७ रेक्टर स्केलको भूकम्प >> वाणिज्य बैंकहरूले घटाए ब्याजदर >> एसीसी प्रिमियर कप : नेपाल मलेसियासँग भिड्दै >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले आज विश्वासको मत लिने >> कोरियामा देखेको कफीले जव प्रेमको ध्यान मोड्यो…! >> देश बचाउन कांग्रेस–एमाले मिलौंः डा. शेखर कोईराला >> पशु बधशालाः १५ वर्षदेखिको सपना पूरा हुँदै >> विद्यार्थीहरूलाई जोडौं भर्ना अभियानमा >> उजाडिएका गाउँघरमा छरौं– आशाको सुनौलो किरण >> पर्यटन केन्द्र बन्दै ‘गौतमबुद्ध राष्ट्रिय उद्यान’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सत्ता समिकरणमा प्वाल पारेर नेपाली कांग्रेस सत्तामा आउन चाहान्छ: पौडेल >> गुल्मीको हिमालय आधारभूत विद्यालयमा दिवाकर पन्थीले गरे टीकाराम गुरु स्मृति अक्षयकोष स्थापना >> हरेक परिवर्तन एमालेको विचारबाट निर्देशित : पद्मा अर्याल >> ठुलाखर्क सेवा समाज रूपन्देहीद्वारा भित्तेपात्रो विमोचन >> ‘सफा हिमाल अभियान २०२४’ को ध्वजारोहण समारोह सम्पन्न >> जेसीआई तिलोत्तमाको नया वर्ष शुभकामना तथा क्यालेण्डर विमोचन >> बिग्रिए सिसिटिभी, अपराधका घटनामा वृद्धि >> सुप्रिम सहकारी पीडितको गृहमन्त्रीलाई प्रश्न : जिबि र सागर कहिले पक्रिन्छन् ? >> अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता संरक्षणका लागि कर्णालीमा अभियान >> स्कलर्समा कक्षा १२ का विद्यार्थीलाई बिदाई >> नेशनल प्याथल्याब भयो आइएसओ प्रमाणीकरण (भिडियोसहित) >> आगलागी सम्बन्धी कृत्रिम घट्ना अभ्यास >> गृहमन्त्री लामिछानेमाथि संसदीय छानबिन समिति बन्दैन : प्रधानमन्त्री >> `ई-ड्राईभ नेपाल´ को सेवा लुम्बिनीमा >> झाडापखाला नियन्त्रणमा ढिलाई किन ? >> अग्नी जोखिम व्यवस्थापनमा ध्यान दिने बेला >> कार्यालयमा नारा, वनमा डढेलो >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित हल्का वर्षाको सम्भावना >> आईपीएल क्रिकेटमा शीर्ष स्थानको राजस्थानलाई गुजरातले हरायो >> ईद उल फित्रमा एमाले रुपन्देहीको शुभकामना >> इस्लाम धर्मावलम्बीले इद–उल–फित्र मनाउदै, आज सार्वजनिक बिदा, प्रधानमन्त्रीले दिए शुभकामना >> एसीसी प्रिमियर कपमा नेपालले पहिलो खेल मलेसियासँग खेल्ने >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सीमा क्षेत्रका वासिन्दासँग परिवारमैत्री वातवरण बनाउँदै सशस्त्र प्रहरी >> रुपन्देही ईभेन्टसको ईफतारीमा सहयोग >> बुटवलमा पहिलो पटक कलेजोको बायोप्सी जाँचको सुरुवात ग्यास्ट्रो सेन्टरमा >> गण्डकी सरकारलाई दीर्घकालीन निर्णय गर्न सर्वोच्चको रोक, वैशाख १० मा पूर्ण सुनुवाइ >> नवनियुक्त मुख्यमन्त्री कँडेलले लिए शपथ >> कोशीमा बैसाख ६ गते विशेष अधिवेशन >> होराइजन जिबिएसमा शुभकामना तथा विदाई कार्यक्रम सम्पन्न >> राष्ट्रिय सभाको उपाध्यक्षमा विमला घिमिरे विजयी >> बुटवलको प्लान बी मा ‘न्यू ईयर ईभ’ >> भारतका ब्रेन मास्टर सुधिरलाई उपाधि

सत्ता टिकाउने अन्तिम कसरतमा सुदुरपश्चिमका मुख्यमन्त्री शाह

पाँच मन्त्री दिँदा पनि नाउपालाई मनाउन सकेनन, स्वतन्त्र सांसद तयार रहँदा दुबिधामा राप्रपा
९ चैत्र २०८०, शुक्रबार
९ चैत्र २०८०, शुक्रबार

धनगढी,०९ चैत्र। अल्पमतको सरकार सञ्चालन गरिरहेका सुदूरपश्चिम प्रदेशका मुख्यमन्त्री कमल शाह सत्ता टिकाउने अन्तिम कसरतमा छन् । नेकपा माओवादी केन्द्र र एकीकृत समाजवादीले समर्थन फिर्ता लिए सँगै अल्पमतमा परेका उनले सरकार जोगाउन हर सम्भव प्रयास गरिरहेका छन् । नेपाली काँग्रेस,नागरिक उन्मुक्ति पार्टी,राप्रपा र स्वतन्त्र एक सांसदको साथमा सरकार सञ्चालन गर्ने दाउमा शाह छन् । त्यसका लागी कुनै कसर समेत बाँकी राखेका छैनन् । तर त्यो त्यति सजिलो भने छैन । सुदूरपश्चिम प्रदेश सभामा ५३ प्रदेश सभा सदस्य हुन् । ती मध्ये नेपाली काँग्रेसका तर्फबाट बझाङबाट निर्वाचित सांसद पृथ्वी बहादुर सिंहको निधन भए सँगै प्रदेश सभामा अहिले ५२ जना मात्रै सदस्यहरू छन् । नेपाली काँग्रेस १८ सांसद सहित पहिलो दल,११ सांसद सहित नेकपा माओवादी केन्द्र ११ सहित दोस्रो र नेकपा एमाले १० सांसद सहित तेस्रो दलका रूपमा छ । प्रदेश सभामा ७ सांसद सहित नागरिक उन्मुक्ति पार्टी भने चौथो दल हो । एकीकृत समाजवादीका ४ सांसद छन भने राप्रपा र स्वतन्त्रका १⁄१ सांसदको प्रदेश सभामा उपस्थिति छ ।

पाच मन्त्री पाउँदा पनि तयार छैन नाउपा

प्रदेश सरकार सञ्चालनका लागी आवश्यक सङ्ख्या २७ हो । मुख्यमन्त्री शाह नेतृत्वको नेपाली काँग्रेस सँग १८ सांसद छन् । ७ सांसद रहेको नागरिक उन्मुक्तिले अहिले सरकारलाई समर्थन दिएको छ । ७ सांसद मध्ये ५ जनालाई उनले मन्त्री बनाइसकेका छन् । अव नाउपाबाट २ जना सांसदले मात्रै सरकारको अहिले सरकारको जिम्मेवारी पाएका छन् । यद्यपि कैलाश चौधरी यसअघि शाह नेतृत्वको सरकारमै कृषीराज्यमन्त्री थिए । प्रदेश सभा सदस्य टिका थापाले मात्र जिम्मेवारी पाएकी छैनन् ।

शाह नेतृत्वको सरकारमा नाउपा संसदीय दलका नेता घनश्याम चौधरी आर्थिक मामिला तथा योजना मन्त्री,रामेश्वर चौधरी भूमि व्यवस्था कृषि तथा सहकारी मन्त्री, इन्दिरा गिरी कृषि राज्यमन्त्री,लक्ष्मण किशोर चौधरी र खुसीराम चौधरी विना विभागीय मन्त्रीको जिम्मेवारीमा छन् । ७ प्रदेश सभा सदस्य रहेको पार्टीका ५ जनालाई मन्त्री बनाउँदा पनि मुख्यमन्त्री शाहले नागरिक उन्मुक्तिलाई मनाउन सकेका छैनन् । जिम्मेवारीमा रहेका ५ जना तयार रहे पनि दुई जनाले असहमति जनाइरहेका छन् । नाउपाका ७ जनामध्ये १ जनाले पनि भोट नदिएको अवस्थामा सरकार ढल्ने निश्चित छ । नाउपा पार्टी भित्र अध्यक्ष रञ्जीता श्रेष्ठ र संरक्षक रेसम चौधरी बिचको विवादले नाउपा दुई धारमा छ । प्रदेशसभाका ५ जना रेसमको पक्षमा छन भने दुई जनाले केन्द्रीय अध्यक्षको निर्देशन बमोजिम मुख्यमन्त्री शाह नेतृत्वको सरकारबाट समर्थन फिर्ता लिनुपर्ने पक्षमा छन् । नाउपाका तर्फबाट विनाविभागिय मन्त्री वनेका खुसीराम चौधरी भने पार्टी भित्र कुनै समस्या नरहेको बताउँछन् । ‘हामी छलफलमैछौँ ।प्रदेशको संसदीय दलले सरकारमा सहभागी हुने निर्णय गरेको हो। हाम्रो भागमा ५ मन्त्री परेका थिए। सोही अनुसार हामीले शपथ पनि लिइसकेका छौँ,’उनले भने ।

स्वतन्त्र सांसद तयार हुँदा दुबिधामा राप्रपा

प्रदेश सभामा रहेका स्वतन्त्र सांसद डा.तारा जोशी सरकारमा सामेल हुने लगभग पक्का भएको छ । तर यसका लागी उनले सुनिश्चितता खोजेका छन् । नाउपा र राप्रपा सरकारमा सामेल हुन तयार रहेमा आफ्नो तर्फबाट कुनै समस्या नहुने उनी बताउँछन् । ‘नाउपा भित्रै दुई धार छन् । सरकार सञ्चालनका लागी म मात्र निर्णायक छैन।राप्रपाको साथ पनि आवश्यक छ । मेरो एक भोटका कारण सरकार ढल्न दिन्न,’प्रदेश सभा सदस्य जोशीले भने । स्वतन्त्र सांसद जोशीले आर्थिक मामिला तथा योजना मन्त्रालयमा इच्छा देखाएका छन् । तर मुख्यमन्त्री शाहले सो मन्त्रालय नाउपाका संसदीय दलका नेता चौधरीलाई हस्तान्तरण गरी सकेकाले त्यो सम्भावना निकै कम छ ।सामाजिक र पर्यटन मध्ये एक मन्त्रालय लिन मुख्यमन्त्री शाहले अफर गरेको श्रोतको दाबी छ ।

सत्ता टिकाउन निर्णायक जस्तै देखिएको राप्रपा सांसद खेमादेवी विष्टलाई मनाउन पनि मुख्यमन्त्री शाहले हदै सम्म प्रयास गरेका छन् । तर राप्रपा भने दुबिधामा छ । केन्द्रीय समीकरणमा सामेल नहुने निर्णय गरेको राप्रपाले प्रदेश सरकारबारे भने टुङ्गो लगाउन सकेको छैन । पटक–पटक बसेका बैठक विना निष्कर्ष टुङ्गिएका छन् । सरकारमा सामेल हुने वा नहुने बारे पार्टीको निर्णय नै निर्णायक हुने राप्रपा सांसद विष्ट बताउँछिन् । ‘पार्टीले सङ्घीय सरकारमा तत्काल सहभागी नहुने र प्रदेश सरकारको हकमा छलफल गर्ने बताएको छ । हामी छलफलमै छौँ। पार्टीले सरकारमा सहभागी हुन आदेश दिएमा म सहभागी हुन्छु। नहुने निर्णय गरेमा विपक्षमा रहन्छु,’विष्टले भनिन् । विष्ट राप्रपाको तर्फबाट प्रदेश सभामा निर्वाचित एक मात्र सांसद हुन् । मुख्यमन्त्री शाह सँग दुई विकल्प छन् । पहिलो राजीनामा दिने दोस्रो विश्वासको मत लिने । चैत्र तेस्रो साता भित्र मुख्यमन्त्री शाहले विश्वासको मत लिनै पर्छ । प्रदेशसभामा २७ सांसदको साथ जुटाउन नसके उनी नेतृत्वको सरकार ढल्ने छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

Admission open

http://www.lws.edu.np