ट्रेंडिंग:

>> इलाम र बझाङमा हुने उपनिर्वाचनको मौन अवधि आज रातिदेखि >> ‘लोकतन्त्रमा कालो धब्बा लाग्दै गएको छ’ >> विनाशकारी भूकम्प गएको ९ वर्ष पूरा,९२ हजार परिवारका घर बन्न बाकी >> कतारका अमिर स्वदेश फर्किदै, के के छ आजको कार्यक्रम ? >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित वर्षाको सम्भावना, तराईमा हावाहुरी >> सल्यानमा ११ प्रतिशत कम सुन्तला उत्पादन >> २६ औं भूकम्प सुरक्षा दिवस >> राजनैतिक स्वार्थको चक्रव्यूहमा सामुदायिक विद्यालय >> शिवराजमा निःशुल्क शिक्षाको अभ्यास >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> रुपन्देही मोर्डन स्कुलको वार्षिक उत्सव >> खोलामा डुबेर एकको मृत्यु >> नेपाल मगर महिला संघ रुपन्देहीको अधिवेशन रद्द गर्न माग >> कर्णालीका मुुख्यमन्त्री कँडेलले बिहीबार विश्वासको मत लिने >> बुटवलमा ३ दिने भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कतारी राजाको काठमाडौंमा भव्य स्वागत >> बुटवलले ल्यायो जनसंख्याको अनुपातका नागरिक बडापत्र >> तिलोत्तमा वडा नं. ६ को कार्यालय आफ्नै भवनमा >> ‘विज्ञ भन्छन्ः लु को जोखिम बढ्यो, सरकारसँग रणनीति छैन >> इजरायलले अर्को गल्ती गरे कठोर कदम चाल्ने इरानको चेतावनी >> नेपालसंग खेल्ने वेस्टइन्डिज ‘ए’ टोलीको घोषणा >> साँसद आचार्यको पहलमा आगलागीपीडितलाई राहत >> ७० जनाको टोलीसहित आउँदै कतारी राजा, होटल सोल्टीमा द्विपक्षीय वार्ता >> तीन दशकका अभ्यासलाई सच्याउन समय लाग्छ : गृहमन्त्री लामिछाने >> नेपालगन्जमा कटुवा पेस्तोलसहित तीन जना पक्राउ >> आज सुनको मूल्यमा भारी गिरावट >> एकीकृत समाजवादीद्वारा स्थायी कमिटी बैठक आह्वान >> लायन्स क्लब तिलोत्तमा बुद्धज्योतिको अध्यक्षमा पन्थी >> आज १८ औं लोकतन्त्र दिवस, आम नागरिकमा छैन उत्साह >> कतारका राजा अमिर आज नेपाल आउँदै, देशभर सार्वजनिक बिदा >> लुम्बिनी प्रदेशसहित अधिकांश भूभागमा हावाहुरीको सम्भावना, सचेत रहन आग्रह >> आगलागीका घटनाप्रति एमाले रुपन्देहीको ध्यानाकर्षण >> गहुँ उत्पादन घट्दा किसान चिन्तित >> उपनिर्वाचनः आचारसंहितामा कडाई गर >> कर्साघाट ‘बुटवलको गया’ >> बुटवलः हिजो, आज र भोली >> आगलागी पीडित खुल्ला आकासमुनि >> पहिले स्कुलले खोज्थ्योे, अहिले अभिभावकले खोज्छन् >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कटुवा पेस्तोलसहित नेपालगञ्जमा तीनजना पक्राउ  >> अमेरिकाले संसदमा पार्टी खोल्यो : चित्रबहादुर केसी >> पारिश्रमिक नबढाएसम्म एसइईको उत्तरपुस्तिका नजाच्ने >> भोलि सार्वजनिक बिदा >> जेठको पहिलो साता बुटवलमा हाफ म्याराथन तथा रोड रेस >> प्लाष्टिक नियन्त्रण : धेरै गफ, कमजोर कार्यान्वयन >> ओम्स नेपाल लुम्बिनीमा अर्जुन नेपाल >> सशस्त्र प्रहरीद्वारा ५० लाख बराबरको अवैध सामान बरामद >> अहिलेको गठबन्धन कति दिन टिक्छ टुङ्गो छैन : नेपाल >> सबै वामपन्थी शक्ति ध्रुविकरण हौं : प्रधानमन्त्री >> देशभर गर्मी बढ्यो, तराईका विभिन्न ठाउँमा तातो हावा

चिकित्सक दिवसमा सम्मान, मुखपत्र विमोचन तथा अन्तक्र्रिया

समुदायका लागि चिकित्सक, चिकित्सकका लागि समुदाय नारासहित ७४ औ चिकित्सक दिवसमा विविध कार्यक्रम
२१ फाल्गुन २०८०, सोमबार
२१ फाल्गुन २०८०, सोमबार

बुटवल, २१ फागुन ।

समुदायका लागि चिकित्सक, चिकित्सकका लागि समुदाय नारासहित बुटवलमा नेपाली चिकित्सकको ७४ औ स्थापना दिवस मनाईएको छ । चिकित्सकहरु पेशाप्रति रहेको गलत धारणा चिर्दै अब समाजप्रति उत्तरदायी र अपनत्व हुने गरी अघि बढ्न जरुरी रहेको कार्यक्रममा बोल्ने वक्ताहरुले बताए ।

नेपाल चिकित्सक संघ लुम्बिनीको आयोजनामा आइतबार बुटवलमा भएको चिकित्सकलाई अवसर र चुनौती विषयक अन्तत्र्रिmया कार्यक्रममा प्रमुख वक्ता नेशनल डेभलपमेन्ट काउन्सिलका एक्सपर्ट मेम्बर डा. ताराप्रसाद सापकोटाले चिकित्सा वा मेडिकल ब्यवसायीप्रति आम नागरिकको दृष्टिकोण, चिकित्सा क्षेत्रको अवसर र चुनौतीका बारेमा प्रकाश पारे । ‘मेडिकल केयर र हेल्थ केयर फरक पेशा भएपनि दुवैलाई आम नागरिकहरु एउटै रुपमा हेर्ने गर्छन्’— उनले भने । समाजमा चिकित्सकप्रति बनेका नकारात्मक धारणाहरु चिर्न जरुरी रहेको उनले बताए ।

संवेदनशील स्वास्थ्य क्षेत्रमा योगदान दिंदै आएका चिकित्सकको बजार विश्वब्यापी छ, चिकित्सक सेवासुविधा पाउँछन् भन्ने अर्को सकारात्मक धारणा रहेको समेत उनले बताए । अर्कोतर्फ चुनौतीहरुका रुपमा बढी दबाबमा काम गर्नुपर्ने बाध्यता, बढी जोखिम, धेरै ब्यस्तता, कार्य क्षेत्रमा सुरक्षा, शारीरिक र मानसिक दबाब दिने, अनुसन्धानको अभाव देखिएको बताए । चिकित्सकको अधिकारका विषयमा धेरै कानुनहरु बनेको भन्दै उनले यसको कार्यान्वयन अभाव रहेको उनले बताए । उपचारमा आएको बिरामीको जाँच, रोगको पहिचान, परामर्श प्रति चिकित्सकले ध्यान दिनुपर्छ ।

कार्यक्रममा नेपाल चिकित्सक संघ लुम्बिनीका अध्यक्ष कृष्ण खरेलले वि.सं. २००७ साल फागुन २० गते स्थापना भएको संस्थाको स्थापना दिवसलाई रचनात्मक कार्यक्रम गरी मनाएको बताए ।

कार्यक्रमको लुम्बिनी प्रदेश स्वास्थ्य मन्त्रालयका सचिव डा. जनार्दन पन्थले उद्घघाटन गर्दै समाजप्रति उत्तरदायित्व भएर सामाजिक क्षेत्रमा चिकित्सकहरु बढी समय दिन जरुरी रहेको बताए ।

यसैबिच कार्यक्रममा ‘मेडिभ्बाईस लुम्बिनी’ चौथो संस्करण मुखपत्रको विमोचन गरिएको छ । चिकित्सक सेवामा ४५ वर्ष देखि निरन्तर सेवा दिदै आएका तौलिहवा निवासी डा. सुशील कुमार श्रीवास्तवलाई कार्यक्रममा सम्मान गरिएको छ ।

कार्यक्रममा शाखाका सहसचिव डा. मोहनलाल तिवारीले संस्थाको भावी कार्यक्रम र योजनाबारे प्रस्तुति दिदै चिकित्सकहरुको सुरक्षा, स्थिर, शैक्षिक शिक्षा, सरकारी दरबन्दी बढाउने, लोकसेवा आयोग खोल्न दबाब दिने, जेल विथआउट बेल कार्यान्वयनका विषयमा संस्थागत पहल थालेको बताए ।

कार्यक्रममा डा. सन्तोष पोखरेलले चिकित्सकको सुरक्षाको विषयमा सरकार गम्भीर नबनेको दुखेसो गरे । संस्थागत रुपमा हकहितभन्दा पनि कुनै पहल नभएको उनले बताए । राजनीति गर्ने सिंढीका रुपमा एनएमबिलाई प्रयोग भएको उनले दुःखेसो गरे । ‘रेपिड एक्सन टिम बनाउनुपर्ने अवस्था आएको छ’–उनले दुखेसो गरे । चिकित्सक देशमा गरेको योगदानको कदर नहँुदा विदेशिनुपर्ने अवस्था आएको उनले बताए ।

कार्यक्रममा पुर्वअध्यक्ष डा नन्दा गुरुङ, ईन्द्र ढकाल, उपाध्यक्ष डा वर्षा थापा, सचिव डा प्रकाश बस्नेतले सबै चिकित्सकहरुलाई संस्थागत रुपमा जोड्ने कामसंगै नया योजनालाई अघि बढाउदै लैजान जरुरी रहेको बताए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?