ट्रेंडिंग:

>> कतारका अमिर स्वदेश फर्किदै, के के छ आजको कार्यक्रम ? >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित वर्षाको सम्भावना, तराईमा हावाहुरी >> सल्यानमा ११ प्रतिशत कम सुन्तला उत्पादन >> २६ औं भूकम्प सुरक्षा दिवस >> राजनैतिक स्वार्थको चक्रव्यूहमा सामुदायिक विद्यालय >> शिवराजमा निःशुल्क शिक्षाको अभ्यास >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> रुपन्देही मोर्डन स्कुलको वार्षिक उत्सव >> खोलामा डुबेर एकको मृत्यु >> नेपाल मगर महिला संघ रुपन्देहीको अधिवेशन रद्द गर्न माग >> कर्णालीका मुुख्यमन्त्री कँडेलले बिहीबार विश्वासको मत लिने >> बुटवलमा ३ दिने भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कतारी राजाको काठमाडौंमा भव्य स्वागत >> बुटवलले ल्यायो जनसंख्याको अनुपातका नागरिक बडापत्र >> तिलोत्तमा वडा नं. ६ को कार्यालय आफ्नै भवनमा >> ‘विज्ञ भन्छन्ः लु को जोखिम बढ्यो, सरकारसँग रणनीति छैन >> इजरायलले अर्को गल्ती गरे कठोर कदम चाल्ने इरानको चेतावनी >> नेपालसंग खेल्ने वेस्टइन्डिज ‘ए’ टोलीको घोषणा >> साँसद आचार्यको पहलमा आगलागीपीडितलाई राहत >> ७० जनाको टोलीसहित आउँदै कतारी राजा, होटल सोल्टीमा द्विपक्षीय वार्ता >> तीन दशकका अभ्यासलाई सच्याउन समय लाग्छ : गृहमन्त्री लामिछाने >> नेपालगन्जमा कटुवा पेस्तोलसहित तीन जना पक्राउ >> आज सुनको मूल्यमा भारी गिरावट >> एकीकृत समाजवादीद्वारा स्थायी कमिटी बैठक आह्वान >> लायन्स क्लब तिलोत्तमा बुद्धज्योतिको अध्यक्षमा पन्थी >> आज १८ औं लोकतन्त्र दिवस, आम नागरिकमा छैन उत्साह >> कतारका राजा अमिर आज नेपाल आउँदै, देशभर सार्वजनिक बिदा >> लुम्बिनी प्रदेशसहित अधिकांश भूभागमा हावाहुरीको सम्भावना, सचेत रहन आग्रह >> आगलागीका घटनाप्रति एमाले रुपन्देहीको ध्यानाकर्षण >> गहुँ उत्पादन घट्दा किसान चिन्तित >> उपनिर्वाचनः आचारसंहितामा कडाई गर >> कर्साघाट ‘बुटवलको गया’ >> बुटवलः हिजो, आज र भोली >> आगलागी पीडित खुल्ला आकासमुनि >> पहिले स्कुलले खोज्थ्योे, अहिले अभिभावकले खोज्छन् >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कटुवा पेस्तोलसहित नेपालगञ्जमा तीनजना पक्राउ  >> अमेरिकाले संसदमा पार्टी खोल्यो : चित्रबहादुर केसी >> पारिश्रमिक नबढाएसम्म एसइईको उत्तरपुस्तिका नजाच्ने >> भोलि सार्वजनिक बिदा >> जेठको पहिलो साता बुटवलमा हाफ म्याराथन तथा रोड रेस >> प्लाष्टिक नियन्त्रण : धेरै गफ, कमजोर कार्यान्वयन >> ओम्स नेपाल लुम्बिनीमा अर्जुन नेपाल >> सशस्त्र प्रहरीद्वारा ५० लाख बराबरको अवैध सामान बरामद >> अहिलेको गठबन्धन कति दिन टिक्छ टुङ्गो छैन : नेपाल >> सबै वामपन्थी शक्ति ध्रुविकरण हौं : प्रधानमन्त्री >> देशभर गर्मी बढ्यो, तराईका विभिन्न ठाउँमा तातो हावा >> एमाले कार्यालयमा प्रचण्ड र माधव, ओली भने अस्वस्थताका कारण अनुपस्थित >> विश्व पृथ्वी दिवस >> झिल्कोले सिंगो गाउँ नै सखाप

मुद्दा मामिला भन्दा ‘मेलमिलापमा’ प्राथमिकता

२१ फाल्गुन २०८०, सोमबार
२१ फाल्गुन २०८०, सोमबार

बुटवल, २१ फागुन । अदालती प्रकृया लामो र झन्झटिलो हुने भएकोले स्थानीयस्तरमा हुने सामान्य बिवाद, झै—झगडा र लेनदेनका मुद्दा मामिलाहरू स्थानीय तहमा फछ्र्यौट हुने गरेका छन् । बुटवल उपमहानगरपालिकाले दिने सेवा र सुबिधालाई चुस्त दुरुस्त बनाउँदै यसप्रकारका मुद्दा मामिलाका समस्याहरू पनि छलफल र मेलमिलापमार्फत समाधान गर्ने गरेको छ । नगरबासीलाई प्रदान गर्ने सेवा प्रबाहलाई ब्यबस्थित गर्दै गर्दा बुटवल उपमहानगरपालिकामा दर्ता हुन आएका धेरै मुद्दाहरूको फछ्र्यौट भएका छन् । पछिल्लो समय धेरै मुद्दाहरू अदालती प्रक्रिया लामो र झन्झटिलो हुने भन्दै स्थानीय पालिकाहरूमा गठन गरिएका न्यायिक समितिमा आउने गरेका छन् ।

न्यायिक समितिका अध्यक्ष तथा बुटवल उपमहानगरपालिकाका उपमेयर सावित्रादेवि अर्यालले न्यायिक समितिमा आएका सबै मुद्दाहरूलाई आफूहरू सकेसम्म मेलमिलाप गराएर पठाएको बताइन । अर्यालले प्रायः न्यायिक समितिमा आउने मुद्दाहरूमा घरजग्गा सम्बन्धी मुद्दा, घरवहाल सम्बन्धी, बाटोघाटो, पुलपुलेसा, ज्याला मजदुरी दिलाई पाउँ, घरेलु हिंसा, लेनदेन सम्बन्धी, पारिश्रमिक पाउँ, घरायसी झगडा, प्रदूषण सम्बन्धी, गाली वेइज्जती, सटर खाली गराई पाउँ आदी रआउने गरेको भनाइ छ । उपमहानगरमा न्यायिक समितिमा चालु आर्थिक बर्षको पहिलो ६ महिनामा ६२ वटा विवाद वा मुद्दाहरू दर्ता भएका छन् । यसबर्ष ३४ वटा मुद्दा फछ्र्याैट समेत भैसकेका छन् अन्य मुद्दाहरू टुंगो लगाउने प्रक्रियामा रहेको बुटवल उपमहानगरपालिकाका कानुन शाखाका प्रमुख धु्रव भट्टराईको भनाइ छ । गत वर्षको तुलनामा यसबर्ष मुद्दाहरू बढी आएको पाइन्छ ।

त्यस्तै न्यायिक समितिका सदस्य इन्दिरा ज्ञवालीले न्यायिक समितिमा रहेर काम गर्दा आफूहरूले आउने मुद्दाहरूलाई कसरी मिलाएर पठाउन सकिन्छ भन्ने एक मात्रै उद्देश्य राखेर काम गरिरहेको बताइन । चाहे इजलास होस वा फिल्ड दुबै क्षेत्रमा गएर आफूहरूले मुद्दाहरू मिलाउने गरेको अनुभव रहेको ज्ञवालीको भनाइ छ । त्यस्तै न्यायिक समितिकै अर्का सदस्य गौतमलाल शाक्यले स्थानीय सरकार, न्यायिक समितिले आफूहरूले पाएको जिम्मेवारीलाई सफलतापूर्व वहन गरेको बताउँदै कोही पनि अदालती प्रक्रियासम्म पुग्न नपरोस् आएका मुद्दाहरू आफूहरूले स्थानीय इजलास मार्फत मिलाउँदै आएको बताए ।

भनिन्छ हिजोका दिनमा घट्नाहरू लुकाउने र सभ्य पार्ने गरिन्थ्यो तर आजभोलि मानिसमा चेतनाको विकास सँगै विवादित मुद्दाहरू पनि धेरै पर्न थालेको पाइन्छ । जस्ले गर्दा गत वर्षको तुलनामा यो वर्ष अझ बढी मुद्दा दर्ता भएका छन् । अदालती प्रक्रिया लामो र झन्झटिलो हुने, आर्थिक हिसाबले खर्चिलो तथा समाजमा हुने अपमान जस्ता समस्याहरूबाट मुक्त हुने हुनाले न्यायका लागि मानिसहरू स्थानीय तहमै पुग्ने गरेको पाइएको छ । हाल न्यायिक समितिमा सम्बन्ध विच्छेद बाहेका अन्य सबै मुद्दाहरू आउने गरेको पाइएको छ । गत आर्थिक वर्षमा फछ्र्याैट हुन बाँकी रहेका २६ मुद्दाहरू र यस वर्ष दर्ता भएका पुस मसान्त सम्ममा २७ मुद्दा दर्ता भएका छन् । मानिसहरूले बढी विश्वास र आशा भरोसामा न्यायका लागि न्यायिक समितिको ढोका ढकढकाउने गरेको पाइन्छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?