ट्रेंडिंग:

>> कतारका अमिर स्वदेश फर्किदै, के के छ आजको कार्यक्रम ? >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित वर्षाको सम्भावना, तराईमा हावाहुरी >> सल्यानमा ११ प्रतिशत कम सुन्तला उत्पादन >> २६ औं भूकम्प सुरक्षा दिवस >> राजनैतिक स्वार्थको चक्रव्यूहमा सामुदायिक विद्यालय >> शिवराजमा निःशुल्क शिक्षाको अभ्यास >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> रुपन्देही मोर्डन स्कुलको वार्षिक उत्सव >> खोलामा डुबेर एकको मृत्यु >> नेपाल मगर महिला संघ रुपन्देहीको अधिवेशन रद्द गर्न माग >> कर्णालीका मुुख्यमन्त्री कँडेलले बिहीबार विश्वासको मत लिने >> बुटवलमा ३ दिने भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कतारी राजाको काठमाडौंमा भव्य स्वागत >> बुटवलले ल्यायो जनसंख्याको अनुपातका नागरिक बडापत्र >> तिलोत्तमा वडा नं. ६ को कार्यालय आफ्नै भवनमा >> ‘विज्ञ भन्छन्ः लु को जोखिम बढ्यो, सरकारसँग रणनीति छैन >> इजरायलले अर्को गल्ती गरे कठोर कदम चाल्ने इरानको चेतावनी >> नेपालसंग खेल्ने वेस्टइन्डिज ‘ए’ टोलीको घोषणा >> साँसद आचार्यको पहलमा आगलागीपीडितलाई राहत >> ७० जनाको टोलीसहित आउँदै कतारी राजा, होटल सोल्टीमा द्विपक्षीय वार्ता >> तीन दशकका अभ्यासलाई सच्याउन समय लाग्छ : गृहमन्त्री लामिछाने >> नेपालगन्जमा कटुवा पेस्तोलसहित तीन जना पक्राउ >> आज सुनको मूल्यमा भारी गिरावट >> एकीकृत समाजवादीद्वारा स्थायी कमिटी बैठक आह्वान >> लायन्स क्लब तिलोत्तमा बुद्धज्योतिको अध्यक्षमा पन्थी >> आज १८ औं लोकतन्त्र दिवस, आम नागरिकमा छैन उत्साह >> कतारका राजा अमिर आज नेपाल आउँदै, देशभर सार्वजनिक बिदा >> लुम्बिनी प्रदेशसहित अधिकांश भूभागमा हावाहुरीको सम्भावना, सचेत रहन आग्रह >> आगलागीका घटनाप्रति एमाले रुपन्देहीको ध्यानाकर्षण >> गहुँ उत्पादन घट्दा किसान चिन्तित >> उपनिर्वाचनः आचारसंहितामा कडाई गर >> कर्साघाट ‘बुटवलको गया’ >> बुटवलः हिजो, आज र भोली >> आगलागी पीडित खुल्ला आकासमुनि >> पहिले स्कुलले खोज्थ्योे, अहिले अभिभावकले खोज्छन् >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कटुवा पेस्तोलसहित नेपालगञ्जमा तीनजना पक्राउ  >> अमेरिकाले संसदमा पार्टी खोल्यो : चित्रबहादुर केसी >> पारिश्रमिक नबढाएसम्म एसइईको उत्तरपुस्तिका नजाच्ने >> भोलि सार्वजनिक बिदा >> जेठको पहिलो साता बुटवलमा हाफ म्याराथन तथा रोड रेस >> प्लाष्टिक नियन्त्रण : धेरै गफ, कमजोर कार्यान्वयन >> ओम्स नेपाल लुम्बिनीमा अर्जुन नेपाल >> सशस्त्र प्रहरीद्वारा ५० लाख बराबरको अवैध सामान बरामद >> अहिलेको गठबन्धन कति दिन टिक्छ टुङ्गो छैन : नेपाल >> सबै वामपन्थी शक्ति ध्रुविकरण हौं : प्रधानमन्त्री >> देशभर गर्मी बढ्यो, तराईका विभिन्न ठाउँमा तातो हावा >> एमाले कार्यालयमा प्रचण्ड र माधव, ओली भने अस्वस्थताका कारण अनुपस्थित >> विश्व पृथ्वी दिवस >> झिल्कोले सिंगो गाउँ नै सखाप

लौरियट्स एण्ड लिडर्स सम्मेलनबारे प्रदेशसभामा एमालेको विरोधः मुख्यमन्त्री ‘लेण्डुप दोर्जे’ बन्न खोजेको आरोप

२० फाल्गुन २०८०, आईतवार
२० फाल्गुन २०८०, आईतवार

बुटवल, २० फागुन ।

प्रमुख प्रतिपक्षी नेकपा एमालेले लुम्बिनी प्रदेश सरकारका मुख्यमन्त्री सदनबाट डराएर भागेको बताएको छ ।

आइतबारको प्रदेशसभा बैठकमा बोल्दै एमाले नेता एवं लुम्बिनी प्रदेशसभा सदस्य रामजीप्रसाद घिमिरेले प्रदेशसभा छल्न मुख्यमन्त्री अनेक बहानामा भाग्ने गरेको बताए । “सरकार सदनसित डराएर र तर्सिएर कति दिन चल्छ, सरकारमा बस्नेहरुले सदनमा उठेका आवाज सुन्न सक्नुपर्छ, तर मुख्यमन्त्रीमा यो समस्या देखियो”–उनले भने ।

उनले लुम्बिनीमा आयोजना हुने शिखर सम्मेलनबारे गम्भीर प्रश्न उठाए । उनले अन्तर्राष्ट्रिय आइएनजीओको नाममा शिखर सम्मेलन गर्न खोजिएको भन्दै आपत्ति जनाए । “विवादास्पद आइएनजीओको नाममा बजेट छुट्टयाउने र कार्यक्रम राख्ने कुरा गम्भीर छ, यसमा बजेट बनाउने बेला गठबन्धनका अन्य दलले समेत कुरा राख्न पाएनन्”–उनले भने । उनले मुख्यमन्त्री कतै लेण्डुप दोर्जे त बन्न खोजेका छैनन् ? भनी प्रश्न गरे ।

उनले सबैतिरबाट टिप्पणी उठेको र गम्भीर प्रश्नहरु खडा भएको भन्दै मुख्यमन्त्रीले जवाफ दिनुपर्ने बताए । “सुरुमा यसलाई पर्यटन प्रवद्र्धन भनियो, अहिले बालबालिका र शान्तिको नाम जोडिएको छ, सुरुमा मार्च १० देखि १२ भनियो, तर अहिले मार्च ११ र १२ भनिएको छ”–उनले भने, “दलाई लामा समेत संलग्न भएको लौरियट्स एण्ड लिडर्सलाई यहाँ सहभागी गराउन खोजिएको छ”–घिमिरेले भने–“यसले चीनसँगको सम्बन्धलाई समेत खल्बल्याउन खोजिएको छ ।” उनले सदनलाई जानकारी नदिइकन गुमराहमा पारेर विदेश भ्रमण गरेको र बुद्धको जन्मभूमिमा यो सम्मेलन गर्न लागिएको भन्दै यसबारे गम्भीर बहस आवश्यक रहेको बताए । उनले यसले मुलुकको असंलग्न परराष्ट्र नीतिमै चुनौती आएको बताए ।

घिमिरेले प्रदेशसभालाई सरकारले बिजनेशबिहीन बनाएको पनि बताए । “संसदलाई सकरारले कुनै पनि बिजनेश नदिएर बिजनेशबिहीन बनाएको छ”–उनले भने । यो सदनले सरकारका ८ महिनाको काम कारवाहीको वस्तुनिष्ठ समीक्षा गर्नुपर्ने पनि घिमिरेले बताए ।

मिनि पार्लियामेन्ट मानिने संसदीय समितिको नेतृत्व चयन नभएकोमा पनि उनले आक्रोश व्यक्त गरे । मुख्यमन्त्रीले आफ्नै प्रतिवद्धता अनुरुप संसदीय समितिका सभापति चयन गर्न नसकेको र एमालेसँग भएका सम्झौता कार्यान्वयन र आफ्नै आश्वासन समेत पूरा गर्न नसकेको घिमिरेले बताए ।

अयोग्य र असक्षम मुख्यमन्त्रीलाई बोकिरहनुपर्ने के बाध्यता आइलाग्यो भन्दै उनले गठबन्धनका अन्य दलहरुलाई समेत प्रश्न गरे । मुख्यमन्त्रीले प्रत्येक दिन ढाँट, छल र बेइमानी गरिरहेको उनले बताए । “सदन र प्रतिपक्षीलाई ढाँट्नु भनेको जनतालाई ढाँट्नु हो, मुख्यमन्त्रीले प्रत्येक दिन ढाँट र छल गरिरहेका छन्”–उनले भने । घिमिरेले प्रतिपक्षीको शालिनतालाई कमजोरी नठान्न पनि सरकारलाई चेतावनी दिए । संसदले पारित गरेका योजना मुख्यमन्त्रीले रोकेको भन्दै घिमिरेले यसतर्फ गम्भीर ध्यानाकर्षण गराए ।

“सदनले पास गरेको बिनियोजन विधेयकको आयोजना मुख्यमन्त्रीले रोक्न मिल्दैन”–उनले भने । घिमिरेले सदनले पारित गरेको बजेट मुख्यमन्त्रीले मनपरि खर्च गरिरहेको आरोप लगाए । उनले मुख्यमन्त्री चौधरीलाई निकम्मा र असक्षम भन्दै मुख्यमन्त्री मान्न नसकिने बताए ।

 

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?