ट्रेंडिंग:

>> कतारका अमिर स्वदेश फर्किदै, के के छ आजको कार्यक्रम ? >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित वर्षाको सम्भावना, तराईमा हावाहुरी >> सल्यानमा ११ प्रतिशत कम सुन्तला उत्पादन >> २६ औं भूकम्प सुरक्षा दिवस >> राजनैतिक स्वार्थको चक्रव्यूहमा सामुदायिक विद्यालय >> शिवराजमा निःशुल्क शिक्षाको अभ्यास >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> रुपन्देही मोर्डन स्कुलको वार्षिक उत्सव >> खोलामा डुबेर एकको मृत्यु >> नेपाल मगर महिला संघ रुपन्देहीको अधिवेशन रद्द गर्न माग >> कर्णालीका मुुख्यमन्त्री कँडेलले बिहीबार विश्वासको मत लिने >> बुटवलमा ३ दिने भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कतारी राजाको काठमाडौंमा भव्य स्वागत >> बुटवलले ल्यायो जनसंख्याको अनुपातका नागरिक बडापत्र >> तिलोत्तमा वडा नं. ६ को कार्यालय आफ्नै भवनमा >> ‘विज्ञ भन्छन्ः लु को जोखिम बढ्यो, सरकारसँग रणनीति छैन >> इजरायलले अर्को गल्ती गरे कठोर कदम चाल्ने इरानको चेतावनी >> नेपालसंग खेल्ने वेस्टइन्डिज ‘ए’ टोलीको घोषणा >> साँसद आचार्यको पहलमा आगलागीपीडितलाई राहत >> ७० जनाको टोलीसहित आउँदै कतारी राजा, होटल सोल्टीमा द्विपक्षीय वार्ता >> तीन दशकका अभ्यासलाई सच्याउन समय लाग्छ : गृहमन्त्री लामिछाने >> नेपालगन्जमा कटुवा पेस्तोलसहित तीन जना पक्राउ >> आज सुनको मूल्यमा भारी गिरावट >> एकीकृत समाजवादीद्वारा स्थायी कमिटी बैठक आह्वान >> लायन्स क्लब तिलोत्तमा बुद्धज्योतिको अध्यक्षमा पन्थी >> आज १८ औं लोकतन्त्र दिवस, आम नागरिकमा छैन उत्साह >> कतारका राजा अमिर आज नेपाल आउँदै, देशभर सार्वजनिक बिदा >> लुम्बिनी प्रदेशसहित अधिकांश भूभागमा हावाहुरीको सम्भावना, सचेत रहन आग्रह >> आगलागीका घटनाप्रति एमाले रुपन्देहीको ध्यानाकर्षण >> गहुँ उत्पादन घट्दा किसान चिन्तित >> उपनिर्वाचनः आचारसंहितामा कडाई गर >> कर्साघाट ‘बुटवलको गया’ >> बुटवलः हिजो, आज र भोली >> आगलागी पीडित खुल्ला आकासमुनि >> पहिले स्कुलले खोज्थ्योे, अहिले अभिभावकले खोज्छन् >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कटुवा पेस्तोलसहित नेपालगञ्जमा तीनजना पक्राउ  >> अमेरिकाले संसदमा पार्टी खोल्यो : चित्रबहादुर केसी >> पारिश्रमिक नबढाएसम्म एसइईको उत्तरपुस्तिका नजाच्ने >> भोलि सार्वजनिक बिदा >> जेठको पहिलो साता बुटवलमा हाफ म्याराथन तथा रोड रेस >> प्लाष्टिक नियन्त्रण : धेरै गफ, कमजोर कार्यान्वयन >> ओम्स नेपाल लुम्बिनीमा अर्जुन नेपाल >> सशस्त्र प्रहरीद्वारा ५० लाख बराबरको अवैध सामान बरामद >> अहिलेको गठबन्धन कति दिन टिक्छ टुङ्गो छैन : नेपाल >> सबै वामपन्थी शक्ति ध्रुविकरण हौं : प्रधानमन्त्री >> देशभर गर्मी बढ्यो, तराईका विभिन्न ठाउँमा तातो हावा >> एमाले कार्यालयमा प्रचण्ड र माधव, ओली भने अस्वस्थताका कारण अनुपस्थित >> विश्व पृथ्वी दिवस >> झिल्कोले सिंगो गाउँ नै सखाप

लुम्बिनी प्रदेशसभामा शिखर सम्मेलनबारे किन बोलेनन् प्रधानमन्त्री ?

२० फाल्गुन २०८०, आईतवार
२० फाल्गुन २०८०, आईतवार

बुटवल, २० फागुन ।

प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डले शनिबार लुम्बिनी प्रदेशसभाको बैठकले करिव २० मिनेट संबोधन गरे । संबोधनका क्रममा उनले संघीयता कार्यान्वयनदेखि संघीय सरकारले लिएका नीति तथा कार्यक्रमबारे लामो व्याख्या गरे । तर लुम्बिनीमा यही फागुन २८ र २९ गते हुने भनिएको अन्तर्राष्ट्रिय बालबालिका, विकास र शान्तिका लागि लौरियट्स एण्ड लिडर्स चौथो शिखर सम्मेलनबारे भने प्रधानमन्त्री प्रचण्डले एक शब्द उच्चारण गरेनन् ।

प्रधानमन्त्रीले यस बारेमा एक शब्द पनि उच्चारण नगरेपछि उनले शिखर सम्मेलनप्रति चासो नदिएको पुष्टि हुन्छ । यद्यपि लुम्बिनीमा आयोजना हुने शिखर सम्मेलन संघीय सरकारको निर्णय र प्रदेश सरकारको आयोजनामा हुन लागेको हो । मुख्यमन्त्री डिल्लीबहादुर चौधरीले यसबारेमा प्रधानमन्त्रीसँग स्वीकृति गराएर शिखर सम्मेलन गर्ने निर्णय गरेका हुन् ।

तर शिखर सम्मेलनको मिति यसअघि मार्च १० देखि १२ तारिख अर्थात फागुन २७, २८ र २९ गते गर्ने गरी तय गरिएको थियो । मार्च १० तारिखका दिन तिब्बती धर्मगुरुले स्वतन्त्रता दिवसको रुपमा मनाउने गरेको र सोही दिन पारेर शिखर सम्मेलन आयोजना गरिएपछि चीनले प्रधानमन्त्रीसँग चासो व्यक्त गरे । चिनियाँ अधिकारीसँग प्रधानमन्त्रीले यसबारेमा पश्चाताप गर्दै मार्च १० लाई स्थगीत गरी ११ र १२ तारिखमा गर्ने गरी आश्वासन दिलाए र सोही अनुसार प्रदेश सरकारले मार्च १० लाई स्थगीत गर्यो ।

प्रधानमन्त्रीले शिखर सम्मेलनबारे केही बोल्छन् कि भनेर प्रदेसभा सदस्यहरु चासोपुर्वक सुनिरहेका थिए । तर आफ्नो २० मिनेट लामो संबोधनमा प्रधानमन्त्री प्रचण्डले यसबारेमा कुनै शब्द उच्चारण गरेनन् । शिखर सम्मेलनबारे सञ्चारमाध्यममा आइरहेका समाचार र दलाई लामासँग जोडेर शिखर सम्मेलन गर्न लागिएको होकि भन्ने आशंकाका बीच उनले प्रदेशसभामा यसबारेमा नबोलेका हुन् ।

गौतमबुद्धको जन्मभूमि लुम्बिनी शान्तिको उद्गमभूमि र पुण्यभूमिका रूपमा मात्रै परिचित नभएर क्रान्तिकारी आन्दोलनको नेतृत्व, अग्रगमन र परिवर्तनका नामले समेत उत्तिकै परिचित रहेको तर्क गर्दै प्रधानमन्त्रीले क्रान्ति र शान्तिको सम्मिश्रणसबैभन्दा राम्रो उदाहरण लुम्बिनी नै भएको बताए । लुम्बिनीको बारेमा बोल्दा प्रधानमन्त्रीले लुम्बिनीमै आयोजना हुने शिखर सम्मेलनबारे मौन रहनुलाई अर्थपूर्ण मानिएको छ ।

लौरियट्स एण्ड लिडर्स एक गैरसरकारी संस्था हा,े यसको मुख्य कार्यालय भारतमा रहेको छ भने सम्पर्क कार्यालय अमेरिकामा रहेको छ । यस संस्थाले बालबालिकाको विकास र शान्तिको लागि काम गर्ने बताईन्छ । यसै संस्थालाई लुम्बिनी प्रदेश सरकारले कार्यक्रमको संयोजन स्वरुप ७ करोड १० लाख बजेट विनियोजन गर्याे र लौरियट्स एण्ड लिडर्सकै योजनामा उसकै नामबाट फागुन २८ र २९ गते नोवेल विजेता सम्मान भनी लुम्बिनीमा शिखर सम्मेलनको नाम दियो । जुन सम्मेलनबारे लुम्बिनी प्रदेशसभामा प्रतिनिधित्व गर्ने राजनीतिक दलहरुबीचमा समेत विवाद छ भने प्रदेशसभाका सभामुखले समेत गम्भीर प्रश्न उठाएका छन् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?