ट्रेंडिंग:

>> कतारका अमिर स्वदेश फर्किदै, के के छ आजको कार्यक्रम ? >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित वर्षाको सम्भावना, तराईमा हावाहुरी >> सल्यानमा ११ प्रतिशत कम सुन्तला उत्पादन >> २६ औं भूकम्प सुरक्षा दिवस >> राजनैतिक स्वार्थको चक्रव्यूहमा सामुदायिक विद्यालय >> शिवराजमा निःशुल्क शिक्षाको अभ्यास >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> रुपन्देही मोर्डन स्कुलको वार्षिक उत्सव >> खोलामा डुबेर एकको मृत्यु >> नेपाल मगर महिला संघ रुपन्देहीको अधिवेशन रद्द गर्न माग >> कर्णालीका मुुख्यमन्त्री कँडेलले बिहीबार विश्वासको मत लिने >> बुटवलमा ३ दिने भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कतारी राजाको काठमाडौंमा भव्य स्वागत >> बुटवलले ल्यायो जनसंख्याको अनुपातका नागरिक बडापत्र >> तिलोत्तमा वडा नं. ६ को कार्यालय आफ्नै भवनमा >> ‘विज्ञ भन्छन्ः लु को जोखिम बढ्यो, सरकारसँग रणनीति छैन >> इजरायलले अर्को गल्ती गरे कठोर कदम चाल्ने इरानको चेतावनी >> नेपालसंग खेल्ने वेस्टइन्डिज ‘ए’ टोलीको घोषणा >> साँसद आचार्यको पहलमा आगलागीपीडितलाई राहत >> ७० जनाको टोलीसहित आउँदै कतारी राजा, होटल सोल्टीमा द्विपक्षीय वार्ता >> तीन दशकका अभ्यासलाई सच्याउन समय लाग्छ : गृहमन्त्री लामिछाने >> नेपालगन्जमा कटुवा पेस्तोलसहित तीन जना पक्राउ >> आज सुनको मूल्यमा भारी गिरावट >> एकीकृत समाजवादीद्वारा स्थायी कमिटी बैठक आह्वान >> लायन्स क्लब तिलोत्तमा बुद्धज्योतिको अध्यक्षमा पन्थी >> आज १८ औं लोकतन्त्र दिवस, आम नागरिकमा छैन उत्साह >> कतारका राजा अमिर आज नेपाल आउँदै, देशभर सार्वजनिक बिदा >> लुम्बिनी प्रदेशसहित अधिकांश भूभागमा हावाहुरीको सम्भावना, सचेत रहन आग्रह >> आगलागीका घटनाप्रति एमाले रुपन्देहीको ध्यानाकर्षण >> गहुँ उत्पादन घट्दा किसान चिन्तित >> उपनिर्वाचनः आचारसंहितामा कडाई गर >> कर्साघाट ‘बुटवलको गया’ >> बुटवलः हिजो, आज र भोली >> आगलागी पीडित खुल्ला आकासमुनि >> पहिले स्कुलले खोज्थ्योे, अहिले अभिभावकले खोज्छन् >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कटुवा पेस्तोलसहित नेपालगञ्जमा तीनजना पक्राउ  >> अमेरिकाले संसदमा पार्टी खोल्यो : चित्रबहादुर केसी >> पारिश्रमिक नबढाएसम्म एसइईको उत्तरपुस्तिका नजाच्ने >> भोलि सार्वजनिक बिदा >> जेठको पहिलो साता बुटवलमा हाफ म्याराथन तथा रोड रेस >> प्लाष्टिक नियन्त्रण : धेरै गफ, कमजोर कार्यान्वयन >> ओम्स नेपाल लुम्बिनीमा अर्जुन नेपाल >> सशस्त्र प्रहरीद्वारा ५० लाख बराबरको अवैध सामान बरामद >> अहिलेको गठबन्धन कति दिन टिक्छ टुङ्गो छैन : नेपाल >> सबै वामपन्थी शक्ति ध्रुविकरण हौं : प्रधानमन्त्री >> देशभर गर्मी बढ्यो, तराईका विभिन्न ठाउँमा तातो हावा >> एमाले कार्यालयमा प्रचण्ड र माधव, ओली भने अस्वस्थताका कारण अनुपस्थित >> विश्व पृथ्वी दिवस >> झिल्कोले सिंगो गाउँ नै सखाप

थारु मानक भाषाका लागि भाषा वर्ण निर्धारण अभ्यास

१९ फाल्गुन २०८०, शनिबार
१९ फाल्गुन २०८०, शनिबार

नेपालगञ्ज, १९ फागुन ।

थारु मानक भाषा लेखनशैलीका लागि थारु भाषावर्ण निर्धारण गर्न थालिएको छ । थारु भाषा साहित्य केन्द्र नेपाल र थारु आयोगले थारु भाषा वर्ण निर्धारणको अभ्यास थालेका हुन् । थारु भाषालाई पनि सर्वमान्य भाषाको रुपमा विकास गर्ने उद्देश्यले शुक्रबार नेपालगञ्जमा थारु मानकभाषा लेखन शैली कार्यशाला गोष्ठी आयोजना गरियो । गोष्ठीमा बाँके, बर्दिया र सुर्खेतका थारु बुद्धिजीवीहरुबीच छलफल हुनुका साथै समूहगत रुपमा थारु भाषावर्णको अभ्यास गराईएको थियो ।

जिल्ला र क्षेत्र अनुसार बोलिने भाषा फरक रहेकाले थारु भाषा मानकीकरणमा समस्या भइरहेको थारु आयोगका सदस्य भोलाराम चौधरीले बताए । भूगोल र क्षेत्रका आधारमा थारु भाषावर्ण निर्धारण गरेर मानक भाषा बनाउने उनले बताए । उनले भने, ‘संविधानले थारु भाषालगायत १२४ भाषालाई मान्यता दिईसकेको छ तर हामी यसलाई प्रयोगमा ल्याउन नसक्नु हाम्रो कमजोरी हो ।’ सरकारी कामकाज, शिक्षा र आमसञ्चार जगतमा थारु मानक भाषाको प्रयोग बढाउने उद्देश्यले थारु आयोगले यो अभ्यास थालेको उनले जानकारी दिए ।

थारु मानक भाषा लेखन शैली समितिका विज्ञ अनिलदत्त चौधरीले मानक भाषा बनाउँदैमा थारु भाषा लोप नहुने बताए । थारु मानक भाषा लेखनशैलीको विकास भएपनि भूगोल र क्षेत्र अनुसार बोलिने भाषा फरक रहिरहने उनको दाबी छ । देशभरी करिब तीन÷तीन जिल्लालाई समेटेर थारु भाषावर्ण निर्धारणको काम गरिरहेको उनले जानकारी दिए ।

थारु कल्याणकारिणी सभा र थारु मानक भाषा मस्यौदा समितिको सहकार्यमा आयोजना गरिएको कार्यशालामा थारु भाषा साहित्य केन्द्रका अध्यक्ष भुलाई चौधरी, पूर्व मन्त्री तथा थारु भाषाविज्ञ गोपाल दहित, थारु भाषा साहित्य अनुसन्धानकर्ता तथा लेखक शेखर दहित, थारु कल्याणकारिणी सभा बाँकेका अध्यक्ष विनोद थारुलगायतको समूहले छुट्टा छुट्टै थारु भाषावर्ण निर्धारण अभ्यास गरेका थिए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?