ट्रेंडिंग:

>> कतारका अमिर स्वदेश फर्किदै, के के छ आजको कार्यक्रम ? >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित वर्षाको सम्भावना, तराईमा हावाहुरी >> सल्यानमा ११ प्रतिशत कम सुन्तला उत्पादन >> २६ औं भूकम्प सुरक्षा दिवस >> राजनैतिक स्वार्थको चक्रव्यूहमा सामुदायिक विद्यालय >> शिवराजमा निःशुल्क शिक्षाको अभ्यास >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> रुपन्देही मोर्डन स्कुलको वार्षिक उत्सव >> खोलामा डुबेर एकको मृत्यु >> नेपाल मगर महिला संघ रुपन्देहीको अधिवेशन रद्द गर्न माग >> कर्णालीका मुुख्यमन्त्री कँडेलले बिहीबार विश्वासको मत लिने >> बुटवलमा ३ दिने भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कतारी राजाको काठमाडौंमा भव्य स्वागत >> बुटवलले ल्यायो जनसंख्याको अनुपातका नागरिक बडापत्र >> तिलोत्तमा वडा नं. ६ को कार्यालय आफ्नै भवनमा >> ‘विज्ञ भन्छन्ः लु को जोखिम बढ्यो, सरकारसँग रणनीति छैन >> इजरायलले अर्को गल्ती गरे कठोर कदम चाल्ने इरानको चेतावनी >> नेपालसंग खेल्ने वेस्टइन्डिज ‘ए’ टोलीको घोषणा >> साँसद आचार्यको पहलमा आगलागीपीडितलाई राहत >> ७० जनाको टोलीसहित आउँदै कतारी राजा, होटल सोल्टीमा द्विपक्षीय वार्ता >> तीन दशकका अभ्यासलाई सच्याउन समय लाग्छ : गृहमन्त्री लामिछाने >> नेपालगन्जमा कटुवा पेस्तोलसहित तीन जना पक्राउ >> आज सुनको मूल्यमा भारी गिरावट >> एकीकृत समाजवादीद्वारा स्थायी कमिटी बैठक आह्वान >> लायन्स क्लब तिलोत्तमा बुद्धज्योतिको अध्यक्षमा पन्थी >> आज १८ औं लोकतन्त्र दिवस, आम नागरिकमा छैन उत्साह >> कतारका राजा अमिर आज नेपाल आउँदै, देशभर सार्वजनिक बिदा >> लुम्बिनी प्रदेशसहित अधिकांश भूभागमा हावाहुरीको सम्भावना, सचेत रहन आग्रह >> आगलागीका घटनाप्रति एमाले रुपन्देहीको ध्यानाकर्षण >> गहुँ उत्पादन घट्दा किसान चिन्तित >> उपनिर्वाचनः आचारसंहितामा कडाई गर >> कर्साघाट ‘बुटवलको गया’ >> बुटवलः हिजो, आज र भोली >> आगलागी पीडित खुल्ला आकासमुनि >> पहिले स्कुलले खोज्थ्योे, अहिले अभिभावकले खोज्छन् >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कटुवा पेस्तोलसहित नेपालगञ्जमा तीनजना पक्राउ  >> अमेरिकाले संसदमा पार्टी खोल्यो : चित्रबहादुर केसी >> पारिश्रमिक नबढाएसम्म एसइईको उत्तरपुस्तिका नजाच्ने >> भोलि सार्वजनिक बिदा >> जेठको पहिलो साता बुटवलमा हाफ म्याराथन तथा रोड रेस >> प्लाष्टिक नियन्त्रण : धेरै गफ, कमजोर कार्यान्वयन >> ओम्स नेपाल लुम्बिनीमा अर्जुन नेपाल >> सशस्त्र प्रहरीद्वारा ५० लाख बराबरको अवैध सामान बरामद >> अहिलेको गठबन्धन कति दिन टिक्छ टुङ्गो छैन : नेपाल >> सबै वामपन्थी शक्ति ध्रुविकरण हौं : प्रधानमन्त्री >> देशभर गर्मी बढ्यो, तराईका विभिन्न ठाउँमा तातो हावा >> एमाले कार्यालयमा प्रचण्ड र माधव, ओली भने अस्वस्थताका कारण अनुपस्थित >> विश्व पृथ्वी दिवस >> झिल्कोले सिंगो गाउँ नै सखाप

छत्रेश्वरीमा छाडा गाई व्यवस्थापन

१९ फाल्गुन २०८०, शनिबार
१९ फाल्गुन २०८०, शनिबार

सल्यान, १९ फागुन । सल्यानको भोटेचौरमा सञ्चालन भइरहेको गौशालामा नयाँ निर्माण कार्य सुरु भएको छ । छत्रेश्वरी गाउँपालिका वडा नम्बर ६ भोटेचौर स्थित भुवनेश्वरी सामुदायीक वन नजिकमा रहेको गौशालामा भवन निर्माण हुन लागेको हो । शुक्रबार छत्रेश्वरी गाउँपालिकाका अध्यक्ष ओज बहादुर बुढाथोकीले भवनको सिलान्यास गरेका हुन् । सो अवसरमा उनले गाई संरक्षण तथा व्यवस्थित रूपमा गौशाला सञ्चालनका लागि गाउँपालिकाले सक्दो सहयोग गरिरहेको बताए । विगतमा छाडा गाईका कारण विभिन्न समस्या हुनेगरेकोमा स्थानीयहरूकै सक्रियतामा गौशाला सञ्चालन भएपछि किसानको खेतबारीमा पसेर बालिनाली, फलफूूल र तरकारी खेतीमा हुने नोक्सानीको समस्या हल हुँदै गएको अध्यक्ष बुढाथोकीको भनाई छ ।

उत्पादन दिन छाडेपछि घरमा पालेको घाईलाई सार्वजनिक रूपमै छाड्ने गर्दा त्यसका कारण विभिन्न समस्या आउने गरेकोमा छत्रेश्वरी गाउँपालिकाले गाई संरक्षणमा ध्यान दिएको हो । गाउँपालिकाले भोटेचौर संगै वडा नम्बर ३ को बडाचौरमा पनि छाडा गाई व्यवस्थापनको काम गरिरहेको जनाएको छ ।छत्रेश्वरी ६ का वडा अध्यक्ष टिकाराम बुढाले हिन्दू वैदिक सनातन धर्ममा गाईको महत्व धेरै रहेको उल्लेख गर्दै गौ रक्षाका लागि पनि भोटेचौरको गौशालालाई उदाहरणीय रूपमा सञ्चालन गर्नुपर्नेमा जोड दिए । विगतमा लान्ती देखी शंखमुल क्षेत्रमा छाडा गाईका कारण किसानहरूलाई आफ्नो बाली जोगाउन चुनौती र दिनरात गोठालो बस्नुपर्ने बाध्यतालाई मध्यनजर गरेर गौशाला व्यवस्थापन गरिएको उनको भनाई छ ।

पशु सेवा कार्यालय सल्यानको ५ लाख, छत्रेश्वरी गाउँपालिकाको ३ लाख २५ हजार र स्थानीय उपभोक्ताहरूको १ लाख ७५ हजार गरेर १० लाख रूपैयाँ लागतमा भोटेचौरमा गौशाला निर्माण सुरु गरिएको भोटेचौर गाई व्यवस्थापन समितिका अध्यक्ष रेशम बहादुर खड्काले जानकारी दिए । गत वर्ष गाउँपालिकाले नै गाई बस्ने गोठ निर्माण गरिदिएको भन्दै उनले जनशक्ति व्यवस्थापनका लागि पनि सहयोग गरिरहेको बताए । गौशालामा खटिने हेरालुलाई बस्नको लागि समस्या भएपछि त्रिपक्षिय सम्झौता अनुसार गौशाला निर्माणको काम सुरु गरिएको खड्काको भनाई छ । गौशालामा अहिले गाईको संख्या ३० रहेको समितिले जनाएको छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?