ट्रेंडिंग:

>> इलाम र बझाङमा हुने उपनिर्वाचनको मौन अवधि आज रातिदेखि >> ‘लोकतन्त्रमा कालो धब्बा लाग्दै गएको छ’ >> विनाशकारी भूकम्प गएको ९ वर्ष पूरा,९२ हजार परिवारका घर बन्न बाकी >> कतारका अमिर स्वदेश फर्किदै, के के छ आजको कार्यक्रम ? >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित वर्षाको सम्भावना, तराईमा हावाहुरी >> सल्यानमा ११ प्रतिशत कम सुन्तला उत्पादन >> २६ औं भूकम्प सुरक्षा दिवस >> राजनैतिक स्वार्थको चक्रव्यूहमा सामुदायिक विद्यालय >> शिवराजमा निःशुल्क शिक्षाको अभ्यास >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> रुपन्देही मोर्डन स्कुलको वार्षिक उत्सव >> खोलामा डुबेर एकको मृत्यु >> नेपाल मगर महिला संघ रुपन्देहीको अधिवेशन रद्द गर्न माग >> कर्णालीका मुुख्यमन्त्री कँडेलले बिहीबार विश्वासको मत लिने >> बुटवलमा ३ दिने भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कतारी राजाको काठमाडौंमा भव्य स्वागत >> बुटवलले ल्यायो जनसंख्याको अनुपातका नागरिक बडापत्र >> तिलोत्तमा वडा नं. ६ को कार्यालय आफ्नै भवनमा >> ‘विज्ञ भन्छन्ः लु को जोखिम बढ्यो, सरकारसँग रणनीति छैन >> इजरायलले अर्को गल्ती गरे कठोर कदम चाल्ने इरानको चेतावनी >> नेपालसंग खेल्ने वेस्टइन्डिज ‘ए’ टोलीको घोषणा >> साँसद आचार्यको पहलमा आगलागीपीडितलाई राहत >> ७० जनाको टोलीसहित आउँदै कतारी राजा, होटल सोल्टीमा द्विपक्षीय वार्ता >> तीन दशकका अभ्यासलाई सच्याउन समय लाग्छ : गृहमन्त्री लामिछाने >> नेपालगन्जमा कटुवा पेस्तोलसहित तीन जना पक्राउ >> आज सुनको मूल्यमा भारी गिरावट >> एकीकृत समाजवादीद्वारा स्थायी कमिटी बैठक आह्वान >> लायन्स क्लब तिलोत्तमा बुद्धज्योतिको अध्यक्षमा पन्थी >> आज १८ औं लोकतन्त्र दिवस, आम नागरिकमा छैन उत्साह >> कतारका राजा अमिर आज नेपाल आउँदै, देशभर सार्वजनिक बिदा >> लुम्बिनी प्रदेशसहित अधिकांश भूभागमा हावाहुरीको सम्भावना, सचेत रहन आग्रह >> आगलागीका घटनाप्रति एमाले रुपन्देहीको ध्यानाकर्षण >> गहुँ उत्पादन घट्दा किसान चिन्तित >> उपनिर्वाचनः आचारसंहितामा कडाई गर >> कर्साघाट ‘बुटवलको गया’ >> बुटवलः हिजो, आज र भोली >> आगलागी पीडित खुल्ला आकासमुनि >> पहिले स्कुलले खोज्थ्योे, अहिले अभिभावकले खोज्छन् >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कटुवा पेस्तोलसहित नेपालगञ्जमा तीनजना पक्राउ  >> अमेरिकाले संसदमा पार्टी खोल्यो : चित्रबहादुर केसी >> पारिश्रमिक नबढाएसम्म एसइईको उत्तरपुस्तिका नजाच्ने >> भोलि सार्वजनिक बिदा >> जेठको पहिलो साता बुटवलमा हाफ म्याराथन तथा रोड रेस >> प्लाष्टिक नियन्त्रण : धेरै गफ, कमजोर कार्यान्वयन >> ओम्स नेपाल लुम्बिनीमा अर्जुन नेपाल >> सशस्त्र प्रहरीद्वारा ५० लाख बराबरको अवैध सामान बरामद >> अहिलेको गठबन्धन कति दिन टिक्छ टुङ्गो छैन : नेपाल >> सबै वामपन्थी शक्ति ध्रुविकरण हौं : प्रधानमन्त्री >> देशभर गर्मी बढ्यो, तराईका विभिन्न ठाउँमा तातो हावा

गोमाको ‘घरको अचार’

कागती खेती शुरु गर्दा छरछिमेकबाट आलोचना खेप्दै अमिलो मन बनाएका गोमा दप्पतीले अहिले कागतीको अचार व्यवशाय थपेका छन् । यो वर्ष नै करिब १० क्वीन्टर कागतीको अचार बनाएका उनीहरूले कागतीसँगको व्यवशायको कथा सुनाउँदा कतिखेर मन अमिलो पार्छन भने कतिवेला स्वादिलो सुन्तलाको स्वाद लिदाको जस्तै सतुष्टी ।
१९ फाल्गुन २०८०, शनिबार
१९ फाल्गुन २०८०, शनिबार

पाल्पा १९ फागुन । वर्षदिन अघिसम्म व्यवसायी कागती खेतिबाट राम्रो पहिचान बनाउन सफल भएकी गोमा भण्डारीको दैनिकीमा अर्को काम थपिएको छ । त्यो काम हो कागती खेतीसँगै कागतीको आचार बनाउने व्यवशाय । तिनाउ गाउँपालिका मस्याम गाउँकी गोमा भण्डारीले एक दशक अगाडिदेखि मकै उब्जनी बारीको काल्ना काल्नामा स्थानीय जातको कागतीको व्यवसायी खेतिबाट लुम्बिनी प्रदेश मै उष्कृृट कृषकको रूपमा स्थापित हुन सफल भएकी थिइन । विगत एक वर्ष यता कागतीबाट व्यवसायी कागतीको अचार उत्पादन गरेर थप पहिचान बदलेकी छन ।

सामान्य रूपमा घर खर्चका लागि मात्र अचार बनाएकी गोमाको बगैचा अध्ययन तथा अवलोकन गर्न आउनेहरूको उत्प्रेरणा कै कारण गत वर्षबाट कागतीको व्यवसायी अचार उत्पादनको थालनी गरेकी हुन । सात रोपनी क्षेत्रफलमा कागती लगाउदा घर परिवार तथा आफन्तहरूको आलोचनाको पात्र समेत बनेकी गोमा भण्डारी कुराकाट्नेहरूलाई अर्को काम गरेर गतिलो जवाफ फर्काएकी छिन् । आलोचनाको पात्र बन्नु पर्दा कागती जस्तै अमिलो मन बनाउने गरेका उनका श्रीमान हुमनाथ भण्डारी अहिले शिक्षण पेशा नै छाडेर कागतीको व्यवशायिक उत्पादनमा लागिपरेका छन् ।

स्थानिय बजारदेखि बुटबल, पोखरा जस्ता ठुला ठुला बजारसम्म आफ्नो उत्पादन बिक्री गरेका हुमनाथ भण्डारी बताउछन । श्रीमतीले व्यवासयीक रूपमा कागती खेति गर्न लागेको तिन वर्ष पछि उत्पादन सुरु भयो । दाना बिक्री गदा गर्दै गत वर्षबाट श्रीमती कै प्रयासबाट नयाँ कामको थालनी भयो । अचार पनि स्थानिय बजारदेखि पोखरा, बुटबल जस्ता बजारमा राम्रोसंग बिक्री भएको छ । विगतमा आलोचना गर्नेहरूले अहिले प्रोत्साहन गरेको गोमा बताउँछीन । अचार भन्ना साथ सबैको जिब्रो बाट पानी नै रसाउछ सबैलाई मनै पर्ने बस्तु पनि भयो । बजारमा अचार भारतिय उत्पादन नै पाइन्छ । भारतीय उत्पादनको तुलनामा कम मुल्य गुणस्तरिय र फरक स्वाद, गर्नु नै पर्छ भनेर नयाँ कामको थालनी गर्दा गत वर्ष १० क्विन्टल बाट सुरुवात गरेको उनी बताउछिन ।

दाना बिक्रीको समयमा मुल्य उतार चढाव हुन्छ । दानाको बिक्रीको तुलनामा भन्दा अचार सजिलो भएका कारण यस लाई पनि एकै साथ लैजान लागेको यस विषयमा आफु भन्दा श्रीमानले तालिम लिएको भरमा व्यवसाय सुरु गरियो आफुलाई त तालिमको आवश्याकता परेको गोमा भन्दछिन । तालिमको लागि कहि कतैबाट अनुकुल भएको छैन । दाना बिक्री भन्दा अचार बिक्रीबाट राम्रो आम्दानी देखिन्छ गत वर्ष ४० लाख रूपैया बराबरको अपेक्षा गरेरै यो व्यवसाय सुरु गरेको हो । यस पटक तिस लाख रूपैया बराबरको आम्दानी गर्ने लक्ष्य राखेको भण्डारी दम्पती बताउँछन । अचारका लागि आवस्यक पर्ने कच्चा पद्धार्थ,मसला, पलाष्टिकका डिब्बाहरू लाई समेत खर्चिनु पर्दछ । यस पटक निरन्तर रूपमा आम्दानी हुने भएकाले घरको अचार नामबाट दर्ता गरी उद्योगमा संचालन गरेको, स्थानिय तहमा आयोजना हुने मेला तथा महोत्सवमा आयोजकहरूले निःशुल्क रूपमा स्टल उपलब्ध गराउदा समेत राम्रो नै व्यापार हुने गरेको उनले अनुभव बटुलेकी छन ।

भारतीय उत्पादनको भन्दा पृथक स्वादका कारण बजारमा राम्रोसंग माग भएका कारण आफुलाई थप हौसला बढेको उनको भनाइ छ । उत्पादन थप बिस्तारका लागि आफुलाई तालिमको आवश्यकता परेको बताउने गोमा भन्दछिन जिल्ला कै पहिलो पटक कागती खेतिको थालनी गर्दा समेत कृषि ज्ञान केन्द्रबाट सामान्य रूपमा सहयोग प्राप्त गरेकी थिए । व्यवसायीक रूपमा यसरी खेति गर्दा कही कतैबाट अनुदान र प्रोत्साहनको काम नहुँदा नराम्रोसंग मन दुखेको उनी बताउँछिन् । मुलुकमा तिन बटा तहमा सरकार छन व्यवसायीक रूपमा कृषि व्यवसाय गर्ने उद्यमीहरूका लागि पहुचको आधारमा नभई कामको आधारमा अनुदानको व्यवस्था भए युवाहरूले वैदेशीक रोजगारको विकल्पमा कृषि उद्यमी नै रोज्ने र खोज्ने थिए उनले भनिन् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?