ट्रेंडिंग:

>> कतारका अमिर स्वदेश फर्किदै, के के छ आजको कार्यक्रम ? >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित वर्षाको सम्भावना, तराईमा हावाहुरी >> सल्यानमा ११ प्रतिशत कम सुन्तला उत्पादन >> २६ औं भूकम्प सुरक्षा दिवस >> राजनैतिक स्वार्थको चक्रव्यूहमा सामुदायिक विद्यालय >> शिवराजमा निःशुल्क शिक्षाको अभ्यास >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> रुपन्देही मोर्डन स्कुलको वार्षिक उत्सव >> खोलामा डुबेर एकको मृत्यु >> नेपाल मगर महिला संघ रुपन्देहीको अधिवेशन रद्द गर्न माग >> कर्णालीका मुुख्यमन्त्री कँडेलले बिहीबार विश्वासको मत लिने >> बुटवलमा ३ दिने भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कतारी राजाको काठमाडौंमा भव्य स्वागत >> बुटवलले ल्यायो जनसंख्याको अनुपातका नागरिक बडापत्र >> तिलोत्तमा वडा नं. ६ को कार्यालय आफ्नै भवनमा >> ‘विज्ञ भन्छन्ः लु को जोखिम बढ्यो, सरकारसँग रणनीति छैन >> इजरायलले अर्को गल्ती गरे कठोर कदम चाल्ने इरानको चेतावनी >> नेपालसंग खेल्ने वेस्टइन्डिज ‘ए’ टोलीको घोषणा >> साँसद आचार्यको पहलमा आगलागीपीडितलाई राहत >> ७० जनाको टोलीसहित आउँदै कतारी राजा, होटल सोल्टीमा द्विपक्षीय वार्ता >> तीन दशकका अभ्यासलाई सच्याउन समय लाग्छ : गृहमन्त्री लामिछाने >> नेपालगन्जमा कटुवा पेस्तोलसहित तीन जना पक्राउ >> आज सुनको मूल्यमा भारी गिरावट >> एकीकृत समाजवादीद्वारा स्थायी कमिटी बैठक आह्वान >> लायन्स क्लब तिलोत्तमा बुद्धज्योतिको अध्यक्षमा पन्थी >> आज १८ औं लोकतन्त्र दिवस, आम नागरिकमा छैन उत्साह >> कतारका राजा अमिर आज नेपाल आउँदै, देशभर सार्वजनिक बिदा >> लुम्बिनी प्रदेशसहित अधिकांश भूभागमा हावाहुरीको सम्भावना, सचेत रहन आग्रह >> आगलागीका घटनाप्रति एमाले रुपन्देहीको ध्यानाकर्षण >> गहुँ उत्पादन घट्दा किसान चिन्तित >> उपनिर्वाचनः आचारसंहितामा कडाई गर >> कर्साघाट ‘बुटवलको गया’ >> बुटवलः हिजो, आज र भोली >> आगलागी पीडित खुल्ला आकासमुनि >> पहिले स्कुलले खोज्थ्योे, अहिले अभिभावकले खोज्छन् >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कटुवा पेस्तोलसहित नेपालगञ्जमा तीनजना पक्राउ  >> अमेरिकाले संसदमा पार्टी खोल्यो : चित्रबहादुर केसी >> पारिश्रमिक नबढाएसम्म एसइईको उत्तरपुस्तिका नजाच्ने >> भोलि सार्वजनिक बिदा >> जेठको पहिलो साता बुटवलमा हाफ म्याराथन तथा रोड रेस >> प्लाष्टिक नियन्त्रण : धेरै गफ, कमजोर कार्यान्वयन >> ओम्स नेपाल लुम्बिनीमा अर्जुन नेपाल >> सशस्त्र प्रहरीद्वारा ५० लाख बराबरको अवैध सामान बरामद >> अहिलेको गठबन्धन कति दिन टिक्छ टुङ्गो छैन : नेपाल >> सबै वामपन्थी शक्ति ध्रुविकरण हौं : प्रधानमन्त्री >> देशभर गर्मी बढ्यो, तराईका विभिन्न ठाउँमा तातो हावा >> एमाले कार्यालयमा प्रचण्ड र माधव, ओली भने अस्वस्थताका कारण अनुपस्थित >> विश्व पृथ्वी दिवस >> झिल्कोले सिंगो गाउँ नै सखाप

रुपन्देही र इलामका होटेल व्यवसायीको माग : पर्यटनलाई सरकारले मुख्य एजेण्डा बनाओस्

१८ फाल्गुन २०८०, शुक्रबार
१८ फाल्गुन २०८०, शुक्रबार

बुटवल,१८ फागुन ।    पर्यटनलाई तीनै तहका सरकारले आर्थिक समृद्धिको मुख्य एजेण्डा बनाएर जानुपर्ने रुपन्देही र इलामका पर्यटन व्यवसायीहरुले माग गरेका छन् ।

नेपालको प्राकृतिक सुन्दरता, भौगोलिक र सांस्कृतिक विविधता आदि कारणले अन्य क्षेत्र भन्दा पर्यटनमा ठूलो संख्यामा छिमेकी भारत र चीन तथा विदेशीलाई भित्राएर अर्थतन्त्र चलायमान बनाउन सकिने व्यवसायीको तर्क छ ।

इलामको पर्यटन प्रवद्र्धनका लागि रुपन्देही आएको टोलीलाई नेप्लिज होटेलियर्स एशोसिएसन एनएचए लुम्बिनीले तिलोत्तमाको एसआर होटेलमा स्वागत गर्न आयोजित कार्यक्रममा दुबै जिल्लाका होटेल तथा पर्यटन व्यवसायीहरुले सरकारले पर्यटनलाई पहिलो प्राथमिकतामा राखेर काम गर्ने हो भने देशको अर्थतन्त्रमा छिटै सुधार आउने बताए ।

दुबै ठाउंका पर्यटन व्यवसायीले तत्कालका लागि अरु देशका भन्दा भारतका पर्यटक नै नेपालको पर्यटनका मुख्य पाहुना भएकाले भारतीय पर्यटकलाई सहज तरिकाले आउन, घुम्न र चाहे जति पैसा खर्च गर्न पाउनुपर्ने व्यवस्था सरकारले मिलाइदिनुपर्ने माग गरे ।

एनएचए लुम्बिनीका अध्यक्ष प्रणिबहादुर पाठकले सरकारले नीतिगत सुधार गरि पर्यटकमैत्री बनाइदिनुपर्ने र व्यवसायीले पनि नौला प्रडक्ट र गुणस्तरीय सेवा दिन सक्नुपर्ने बताए । इस्लाम धर्मावलम्बीको मक्का मदिना जस्तै बुद्ध जन्मस्थल लुम्बिनीलाई बौद्धमार्गी जीवनमा एकपटक जानैपर्ने थलोको रुपमा ब्राण्डिङ गर्न सरकारले अन्तर्राष्ट्रिय जगतमा पहल गर्नुपर्ने अध्यक्ष पाठकले बताए ।

सरकारको मात्रै मुख ताकेर नहुने भएकाले आफूहरुले प्रोमोटिङ इच अदर को नारा अनुसार देशका प्रमुख पर्यटकीय स्थानका व्यवसायीहरुबीच सहकार्य गरेर कनेक्टिभिटी गरेर पर्यटकको बसाई अवधि लम्ब्याउने अभियानमा रहेको बताए । अध्यक्ष पाठकले एनएचएको एउटा वैठक इलाममा आयोजना गर्ने प्रतिवद्धता समेत जनाए ।

एनएचएका उपाध्यक्ष दिलिप गौचनले नेपालमा पर्यटनबाट व्यवसायी र देशले विदेशी मुद्रा आर्जन गर्नसक्ने र ठूलो संख्यामा रोजगारी सिर्जना हुने प्रचूर संभावना भएको तर सरकारले अहिलेसम्म पर्यटनलाई मुख्य एजेण्डा नबनाउंदा पर्यटन क्षेत्र पछि परेको बताए ।

कार्यक्रममा होटल व्यवसायी संघ इलामका अध्यक्ष देवी पौडेलले इलाम पनि पर्यटकीय दृष्टिले धेरै राम्रो संभावना बोकेको जिल्ला भएपनि कन्याम वाहेक अरु थुप्रै महत्वपूर्ण पर्यटकीय क्षेत्रसम्म पर्यटक पुग्न नसकेको बताए ।

इलाममा भारत,भुटान र चीन गरी तीन देशको भूगोल एकसाथ हेर्न सकिने सन्तकपुर हिमाल,नेपालको पुरानो चिया प्रशोधन उद्योग,किरातहरुको आस्थाको धरोहर माङसेबुङ,पाण्डवहरु बसेको माइ पोखरी,अन्तु हिमाल लगायत पर्यटकीय स्थान रहेका जानकारी गराए ।

कार्यक्रममा एनएचएका महासचिव विकास पाण्डे,कोषाध्यक्ष पदम केसी, सहकोषाध्यक्ष प्रणदा दीक्षित,कार्यकारिणी सदस्य टेकनाथ बस्याल,इलामको टोलीमा आएका कांग्रेस नेता राजेन्द्र शर्मा , एमाले नेता ठाकुर नारायण श्रेष्ठ, उद्योग बाणिज्य सँग इलामकी सदस्य शारदा पराजुलीले एक अर्को ठाउंका व्यवसायीबीच भेटघाट, भ्रमण र सहकार्यले अनुभव आदान प्रदानसंगै आन्तरिक पर्यटन प्रवद्र्धनमा टेवा पुग्ने बताए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?