ट्रेंडिंग:

>> कतारका अमिर स्वदेश फर्किदै, के के छ आजको कार्यक्रम ? >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित वर्षाको सम्भावना, तराईमा हावाहुरी >> सल्यानमा ११ प्रतिशत कम सुन्तला उत्पादन >> २६ औं भूकम्प सुरक्षा दिवस >> राजनैतिक स्वार्थको चक्रव्यूहमा सामुदायिक विद्यालय >> शिवराजमा निःशुल्क शिक्षाको अभ्यास >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> रुपन्देही मोर्डन स्कुलको वार्षिक उत्सव >> खोलामा डुबेर एकको मृत्यु >> नेपाल मगर महिला संघ रुपन्देहीको अधिवेशन रद्द गर्न माग >> कर्णालीका मुुख्यमन्त्री कँडेलले बिहीबार विश्वासको मत लिने >> बुटवलमा ३ दिने भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कतारी राजाको काठमाडौंमा भव्य स्वागत >> बुटवलले ल्यायो जनसंख्याको अनुपातका नागरिक बडापत्र >> तिलोत्तमा वडा नं. ६ को कार्यालय आफ्नै भवनमा >> ‘विज्ञ भन्छन्ः लु को जोखिम बढ्यो, सरकारसँग रणनीति छैन >> इजरायलले अर्को गल्ती गरे कठोर कदम चाल्ने इरानको चेतावनी >> नेपालसंग खेल्ने वेस्टइन्डिज ‘ए’ टोलीको घोषणा >> साँसद आचार्यको पहलमा आगलागीपीडितलाई राहत >> ७० जनाको टोलीसहित आउँदै कतारी राजा, होटल सोल्टीमा द्विपक्षीय वार्ता >> तीन दशकका अभ्यासलाई सच्याउन समय लाग्छ : गृहमन्त्री लामिछाने >> नेपालगन्जमा कटुवा पेस्तोलसहित तीन जना पक्राउ >> आज सुनको मूल्यमा भारी गिरावट >> एकीकृत समाजवादीद्वारा स्थायी कमिटी बैठक आह्वान >> लायन्स क्लब तिलोत्तमा बुद्धज्योतिको अध्यक्षमा पन्थी >> आज १८ औं लोकतन्त्र दिवस, आम नागरिकमा छैन उत्साह >> कतारका राजा अमिर आज नेपाल आउँदै, देशभर सार्वजनिक बिदा >> लुम्बिनी प्रदेशसहित अधिकांश भूभागमा हावाहुरीको सम्भावना, सचेत रहन आग्रह >> आगलागीका घटनाप्रति एमाले रुपन्देहीको ध्यानाकर्षण >> गहुँ उत्पादन घट्दा किसान चिन्तित >> उपनिर्वाचनः आचारसंहितामा कडाई गर >> कर्साघाट ‘बुटवलको गया’ >> बुटवलः हिजो, आज र भोली >> आगलागी पीडित खुल्ला आकासमुनि >> पहिले स्कुलले खोज्थ्योे, अहिले अभिभावकले खोज्छन् >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कटुवा पेस्तोलसहित नेपालगञ्जमा तीनजना पक्राउ  >> अमेरिकाले संसदमा पार्टी खोल्यो : चित्रबहादुर केसी >> पारिश्रमिक नबढाएसम्म एसइईको उत्तरपुस्तिका नजाच्ने >> भोलि सार्वजनिक बिदा >> जेठको पहिलो साता बुटवलमा हाफ म्याराथन तथा रोड रेस >> प्लाष्टिक नियन्त्रण : धेरै गफ, कमजोर कार्यान्वयन >> ओम्स नेपाल लुम्बिनीमा अर्जुन नेपाल >> सशस्त्र प्रहरीद्वारा ५० लाख बराबरको अवैध सामान बरामद >> अहिलेको गठबन्धन कति दिन टिक्छ टुङ्गो छैन : नेपाल >> सबै वामपन्थी शक्ति ध्रुविकरण हौं : प्रधानमन्त्री >> देशभर गर्मी बढ्यो, तराईका विभिन्न ठाउँमा तातो हावा >> एमाले कार्यालयमा प्रचण्ड र माधव, ओली भने अस्वस्थताका कारण अनुपस्थित >> विश्व पृथ्वी दिवस >> झिल्कोले सिंगो गाउँ नै सखाप

ठेकेदार लापरबाहीले नागरिकलाई सास्ती

१८ फाल्गुन २०८०, शुक्रबार
१८ फाल्गुन २०८०, शुक्रबार

कपिलवस्तु, १८ फागुन । कपिलवस्तुको पुर्व पश्चिम राजमार्गको बुद्धभुमी नगरपालिकाको डुमरा देखी महाराजगंज नगरपालिका स्थित हुलाकी राजमार्गको गैडहवा जोड्ने सडक मापदण्ड अनुसार निर्माण नहुदाँ नागरिकले सास्ती भोग्नु परेको छ । सडक पुर्वाधार बिकास कार्यालय कपिलवस्तुले ठेक्का लगाएको सो सडक निर्माण पुरा नहुदै खाल्डाखुल्डी परेको छ । डिभिएसटी (डबल बिटमिनस सर्फेस ड्रेसिङ्ग) प्रबिधीमा निर्माणाधिन सो सडकखण्डको औरहवा देखी महाराजगंज खण्ड र महाराजगंज देखी गैडहवा खण्डमा निर्माण गरिएको सडक बराबर छैन भने ठाँउ ठाँउमा खाल्डाखुल्डी समेत परेको छ । करिब ११ किलोमिटर ७ सय मिटरको कुल सडक मध्यको करिब ३ किलोमिटर सडक निर्माणाधिन अवस्थामै बिग्रीएको हो ।

अहिले औरहवा देखी महाराजगंज सम्म करिब ८ सय मिटर र महाराजगंज नगरपालिका अघि देखी गैडहवा हुलाकी सडक सम्म करिब २ किलोमिटर सडक खाल्डाखुल्डी पुर्ण छ । सो सडकमा साईकल, मोटरसाईकल र ट्याम्पु चालकले सडक समथर नहुदाँ झ्याक्किदै यात्रा गर्नु पर्ने अवस्था छ । सडक निर्माण भए पनि सडकमा खाल्डाखुल्डीले गर्दा आफुहरूले आवतजावतमा सास्ती भोग्नु परेको महाराजगंज नगरपालिका वडा नम्बर १ का राजु फकिरले बताए । “यो सडकको काम राम्रो भएको छैन । बनेको ६ महिनामामै खाल्डाखुल्डी छ । कति दिन टिक्छ खै ?” उनले भने । उनी जस्तै सोहि नगरपालिकाको वडा नम्बर ९ का ट्याम्पु चालक राम सवारेले खाल्डाखुल्डीले आफुलाई र यात्रुलाई सास्ती भएको गुनासो गरे । “नयाँ बनेको सडकमा भएका खाल्डाखुल्डीले ट्याप्पुको पार्टपुर्जा हल्लिन्छ । यात्रुहरूलाई समेत झ्याक्छ ।” उनले भने । “सडक बनाउन सरकारले फालाफाल पैसा दिन्छ । बनेको ६ महिनामै सडक खाल्डाखुल्डी परि सक्यो । हुन त यो सडक भत्केन, भने फेरी कसरी बन्छ ?” महाराजगंन ११ का स्थानिय पारसनाथ सिंहले व्यङ्ग गर्दै भने । सडक निर्माणको क्रममा अनुगमन गर्ने निकायले ध्यान नदिएकै कारण नागरिकले सास्ती भोग्नु परेको उनले आरोप लगाए ।

सडक निर्माणकै क्रममा खाल्डाखुल्डी परेको र नागरिकले सास्ती बेहोर्दै आएको स्थानीय जनप्रतिनिधीको भनाई छ । मापदण्ड अनुसारको काम नभए पनि सुधारका लागी पहल नभएको जनप्रतिनिधी बताउछन । काम हुदै गरेको वा काम सम्पन्न भए नभएको बारे कुनै सुचनामुलक सामाग्री राखेर जानकारी नदिईएको महाराजगंज नगरपालिका–१ का वडा अध्यक्ष प्रमोद कुमार चौधरीले बताए । “हामी यसै वडाका जनप्रतिनिधी । तर हामीलाई नै थाहा दिईएको छैन । सडक बनि सकेको हो वा बन्दै छ । बनिसकेको हो भने बाटो भरि खाल्डा खुल्डी छ, कस्तो बाटो बनेको हो रु” वडा अध्यक्ष चौधरीले प्रतिप्रश्न गरे ।

डुमरा देखी हुलाकी राजमार्गको गैडहवा जोड्ने सो सडक निर्माणको ठेक्का सडक पुर्वाधार बिकास कार्यालय कपिलवस्तु बाट लुम्बिनी एसेटिक रिजल जेभि रूपन्देहीले लिएको छ । २०७८ बैशाख १६ गते सम्झौता भएको सो योजनाको सम्पन्न गर्नु पर्ने अबधी २०८० कार्तिक ११ गते सम्म थियो । तर अहिले सम्म सो सडक निर्माणको काम पुरा हुन सकेको छैन भने म्याद थप समेत भएको देखिदैन । करिब ३ किलोमिटर सडक मापदण्ड अनुसार निर्माण नभएको भए पनि कार्यालयले कुल ठेक्का रकम १४ करोड ७० लाख ८२ हजार ९ सय ५ रूपैया रहेकोमा १२ करोड २१ लाख ६४ हजार ६ सय रूपैया ठेकेदार कम्पनीलाई भुक्तानी गरि सकेको छ ।
ठेक्का अबधी सकिनै लाग्दा ठेकेदार कम्पनीले चिसो मौसममा काम गर्दा पिचमा फिनिसिङ्ग नआएको र कार्यालयले भुक्तानी समेत रोकेको कार्यालयको दाबी छ । डिभिएसटी प्रबिधीमा निर्माण गरिएको सडक भएकाले तत्कालै फिनिसिङ्ग नआएको प्राबिधिक कार्यालयबाट खटिएका साईड ईन्जिनियर तिलक बहादुर गाहाले जानकारी दिए । अब ठेकेदार पक्षलाई मर्मत गर्न लगाईने उनको प्रष्टिकरण थियो । “सम्झौता अनुसार काम अन्तिम समयमा गर्दा सेकेण्ड कोडको फिनिसिङ्ग आएको छैन । त्यसको हामीले भुक्तानी पनि गरेका छैनौ । गर्मी लागे सगै मर्मतको काम गराउछौं ।” उनले भने ।

ठेक्का सम्पन्न नभई सकेको र सो सेक्सनमा फिनिसिङ्ग नआएकाले काम रोक्किएको सडक पुर्वाधार बिकास कार्यालय कपिलवस्तुका निमित्त प्रमुख ईन्जिनियर हरि प्रसाद पौडेलले जानकारी दिए । “फिनिसिङ्ग नआएकले हामीले काम रोकेका हौं । चलनचल्तीको बाटोमा त्यसै माथी जबरजस्ती गाडी चलाएर खाल्डाखुल्डी बढेको हो । त्यसलाई मेन्टिनेन्स गराएर फिनिसिङ्ग गराउछौं ।” निमित्त प्रमुख पौडेलले भने । एकातिर मापदण्ड अनुसार काम नहुदा नागरिकले सास्ती पाउने र अर्का तर्फ काम सम्पन्न नहुदै कार्यालयले ८३ प्रतिशत रकम ठेकेदार कम्पनीलाई भुक्तानी दिनुले कार्यालयले अनुगमनलाई प्राथमिकता नदिएको नागरिकको आशंका छ ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?