ट्रेंडिंग:

>> कतारका अमिर स्वदेश फर्किदै, के के छ आजको कार्यक्रम ? >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित वर्षाको सम्भावना, तराईमा हावाहुरी >> सल्यानमा ११ प्रतिशत कम सुन्तला उत्पादन >> २६ औं भूकम्प सुरक्षा दिवस >> राजनैतिक स्वार्थको चक्रव्यूहमा सामुदायिक विद्यालय >> शिवराजमा निःशुल्क शिक्षाको अभ्यास >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> रुपन्देही मोर्डन स्कुलको वार्षिक उत्सव >> खोलामा डुबेर एकको मृत्यु >> नेपाल मगर महिला संघ रुपन्देहीको अधिवेशन रद्द गर्न माग >> कर्णालीका मुुख्यमन्त्री कँडेलले बिहीबार विश्वासको मत लिने >> बुटवलमा ३ दिने भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कतारी राजाको काठमाडौंमा भव्य स्वागत >> बुटवलले ल्यायो जनसंख्याको अनुपातका नागरिक बडापत्र >> तिलोत्तमा वडा नं. ६ को कार्यालय आफ्नै भवनमा >> ‘विज्ञ भन्छन्ः लु को जोखिम बढ्यो, सरकारसँग रणनीति छैन >> इजरायलले अर्को गल्ती गरे कठोर कदम चाल्ने इरानको चेतावनी >> नेपालसंग खेल्ने वेस्टइन्डिज ‘ए’ टोलीको घोषणा >> साँसद आचार्यको पहलमा आगलागीपीडितलाई राहत >> ७० जनाको टोलीसहित आउँदै कतारी राजा, होटल सोल्टीमा द्विपक्षीय वार्ता >> तीन दशकका अभ्यासलाई सच्याउन समय लाग्छ : गृहमन्त्री लामिछाने >> नेपालगन्जमा कटुवा पेस्तोलसहित तीन जना पक्राउ >> आज सुनको मूल्यमा भारी गिरावट >> एकीकृत समाजवादीद्वारा स्थायी कमिटी बैठक आह्वान >> लायन्स क्लब तिलोत्तमा बुद्धज्योतिको अध्यक्षमा पन्थी >> आज १८ औं लोकतन्त्र दिवस, आम नागरिकमा छैन उत्साह >> कतारका राजा अमिर आज नेपाल आउँदै, देशभर सार्वजनिक बिदा >> लुम्बिनी प्रदेशसहित अधिकांश भूभागमा हावाहुरीको सम्भावना, सचेत रहन आग्रह >> आगलागीका घटनाप्रति एमाले रुपन्देहीको ध्यानाकर्षण >> गहुँ उत्पादन घट्दा किसान चिन्तित >> उपनिर्वाचनः आचारसंहितामा कडाई गर >> कर्साघाट ‘बुटवलको गया’ >> बुटवलः हिजो, आज र भोली >> आगलागी पीडित खुल्ला आकासमुनि >> पहिले स्कुलले खोज्थ्योे, अहिले अभिभावकले खोज्छन् >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कटुवा पेस्तोलसहित नेपालगञ्जमा तीनजना पक्राउ  >> अमेरिकाले संसदमा पार्टी खोल्यो : चित्रबहादुर केसी >> पारिश्रमिक नबढाएसम्म एसइईको उत्तरपुस्तिका नजाच्ने >> भोलि सार्वजनिक बिदा >> जेठको पहिलो साता बुटवलमा हाफ म्याराथन तथा रोड रेस >> प्लाष्टिक नियन्त्रण : धेरै गफ, कमजोर कार्यान्वयन >> ओम्स नेपाल लुम्बिनीमा अर्जुन नेपाल >> सशस्त्र प्रहरीद्वारा ५० लाख बराबरको अवैध सामान बरामद >> अहिलेको गठबन्धन कति दिन टिक्छ टुङ्गो छैन : नेपाल >> सबै वामपन्थी शक्ति ध्रुविकरण हौं : प्रधानमन्त्री >> देशभर गर्मी बढ्यो, तराईका विभिन्न ठाउँमा तातो हावा >> एमाले कार्यालयमा प्रचण्ड र माधव, ओली भने अस्वस्थताका कारण अनुपस्थित >> विश्व पृथ्वी दिवस >> झिल्कोले सिंगो गाउँ नै सखाप

आठ वर्षमा बन्यो प्रदेशको लैंगिक नीति, छिट्टै कार्यान्वयनको आशा

१८ फाल्गुन २०८०, शुक्रबार
१८ फाल्गुन २०८०, शुक्रबार

लमही, १८ फागुन । लुम्बिनी प्रदेश सरकार गठन भएको आठ वर्ष पछि लुम्बिनी प्रदेश सरकारले लैंगिक समानता नीति २०८० ल्याएको छ । ४ वटा उद्देश्य तथा १६ वटा रणनीतिक सहित सो नीति निर्माण भएको प्रदेश सरकार सामाजिक विकाश मन्त्रालयका मन्त्री चन्द्रकेश गुप्ताले बताए । गुप्ताले नीति आइसकेकोले कार्यान्वयन लैजाने वताए । सरकारमा नीति निर्माण, कार्यान्वयन भन्दा पनि सत्ताकै लागि खेल भइरहने हुँदा काम गर्न सहज नभएको बताए । मन्त्री गुप्ताले आफू मन्त्री रहदाको अनुभवमा सबैलाइ समान गर्न नसकेकोे राजनीतिक पहुँच भएकाहरूले मात्र अवसर पाउने गरेको अनुभूति गरेको बताए ।

मुख्यमन्त्री परिषद कार्यालयका प्रमुख सचिव राधिका अर्यालले सो नीतिले लुम्बिनी प्रदेशलाई लैंगिक मैत्री प्रदेश वनाउन मद्दत पुग्ने बताइन । उनले रणनीतिमा उल्लेखित नीतिलाई कार्यान्वयनमा लैजाने वताउदै नजिता आउने गरि काम गरिनु पर्ने बताइन । उनले नेपालको संविधानको मर्म र भावनालाई पुरा गर्नका लागि लुम्बिनी प्रदेश सरकारले प्रदेशमा समनता, विभेदरहित र राज्यको दायित्व ग्रहण गर्दै लैंगिक समानता नीति २०८० ल्याएको बताइन् ।

विश्वब्यापी मान्यता अनुसार लैंगिक समानता भन्नाले महिला, पुरुष, लैंगिक तथा यौनिक अल्पसंख्यक समुदाय, दलित, सिमान्तकृत, पिछडा वर्ग लगायतको समान अधिकार जिम्मेवारी र अवसरलाइ जनाईन । साथै लैंगिक समानताले विभिन्न समुहको विविधतालाइ मान्यता दिदै ती सबै समुदायक, वर्गका हक हित, आवश्यता र प्राथमिकरणलाइ ध्यानमा राखेर प्रदेश सरकारले लामो समय पछि सो नीति बनाएको हो ।
नीति आए पछि लक्षित वर्गहरू खुसी देखिएका छन यद्यपी कार्यान्वयन कहिले हुन्छ सरकार भन्दै प्रश्न उठाउन थालेका छन् । विषेश गरेर प्रदेश सरकारका प्रमुख सचिव महिला भएका कारण राधिका अर्यालको विषेश पहलमा सो निती बनेको लुम्बिनी प्रदेश सरकार सामाजिक विकास मन्त्रालय महाशाखा प्रमुख शारदा बस्यालले बताइन् ।

सो नीतिको मुख्य उद्देश्य प्रदेश र स्थानिय तहको नीति रणनीतिक कानुन, योजना, कार्यक्रम गरि उनिहरूलाइ मुल प्रभाहिकरण गरिनु, नीतिगत, कानुनी तथा संरचनागत क्षेमता सुदृढ गर्ने, महिला अधिकारमा आधारित लैंगिक उत्तरदायी शासन पद्धतीको सुनिश्चित गर्ने र लैंगिकतामा आधारित सवै प्रकार विभेद अन्त्य गरिनु हो । सोही नीतिलाइ लिएर बिहिबार लुम्बिनी प्रदेश सरकारकोे आयोजना तथा लुम्बिनी संम्वाद समुहको सहआयोजनामा नीति सम्वाद कार्यक्रम भालुवाङमा सम्पन्न भएको छ । सो संम्वादमा सहभागी लक्षित वर्ग समुदाय तथा सरोकारवालाहरूले ढिलै भए पनि प्रदेश सरकारले लैंगिक समानता नीतिक ल्याएकोमा धन्यावाद दिदै कार्यान्वयन कहिले हुन्छ भन्ने प्रश्न उठाए ।

दलित, महिला, थारु, मदेशी, युवा, कुमाल, अल्पसंख्यक लगायत लक्षित वर्गका प्रतिनिधीहरूको सहभागिता रहेको थियो । उनिहरूले नीतिमा धेरै कुरा समेटिएको बताउदै समय र आवश्यक परेमा परिमार्जन गर्न सकिने बताएका छन् । त्यसका साथ साथै सामाजीक समावेशीकरण नीतिक आवश्यक पर्ने, लैंगिक नीतिको स्थानमा लैंगिक समानता तथा सामाजीक समावेशीकरण नीतिको बनाउदा उपयुक्त हुने सुझाब दिएका थिए ।

सो नीति सम्वाद कार्यक्रममा लुम्बिनी प्रदेश सरकार समाजिक विकास मन्त्रालय महाशाखा प्रमुख बस्यालले प्रदेशमा हाल लैगिंक समानताको अवस्था र लैगिंक समानता नीति २०८० मा उल्लेख गरिए कार्यहरूको सहजिकरण गराएकी थिइन । त्यसैगरि अधिवक्त विष्णुमण धितालले लैंगिक समानता विषयक कार्यपत्र प्रस्तुत गरेका थिए । कार्यक्रमको सहजिकरण सम्वादका अध्यक्ष शुसिल बस्नेतले गरेका थिए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?