ट्रेंडिंग:

>> ‘लोकतन्त्रमा कालो धब्बा लाग्दै गएको छ’ >> विनाशकारी भूकम्प गएको ९ वर्ष पूरा,९२ हजार परिवारका घर बन्न बाकी >> कतारका अमिर स्वदेश फर्किदै, के के छ आजको कार्यक्रम ? >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित वर्षाको सम्भावना, तराईमा हावाहुरी >> सल्यानमा ११ प्रतिशत कम सुन्तला उत्पादन >> २६ औं भूकम्प सुरक्षा दिवस >> राजनैतिक स्वार्थको चक्रव्यूहमा सामुदायिक विद्यालय >> शिवराजमा निःशुल्क शिक्षाको अभ्यास >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> रुपन्देही मोर्डन स्कुलको वार्षिक उत्सव >> खोलामा डुबेर एकको मृत्यु >> नेपाल मगर महिला संघ रुपन्देहीको अधिवेशन रद्द गर्न माग >> कर्णालीका मुुख्यमन्त्री कँडेलले बिहीबार विश्वासको मत लिने >> बुटवलमा ३ दिने भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कतारी राजाको काठमाडौंमा भव्य स्वागत >> बुटवलले ल्यायो जनसंख्याको अनुपातका नागरिक बडापत्र >> तिलोत्तमा वडा नं. ६ को कार्यालय आफ्नै भवनमा >> ‘विज्ञ भन्छन्ः लु को जोखिम बढ्यो, सरकारसँग रणनीति छैन >> इजरायलले अर्को गल्ती गरे कठोर कदम चाल्ने इरानको चेतावनी >> नेपालसंग खेल्ने वेस्टइन्डिज ‘ए’ टोलीको घोषणा >> साँसद आचार्यको पहलमा आगलागीपीडितलाई राहत >> ७० जनाको टोलीसहित आउँदै कतारी राजा, होटल सोल्टीमा द्विपक्षीय वार्ता >> तीन दशकका अभ्यासलाई सच्याउन समय लाग्छ : गृहमन्त्री लामिछाने >> नेपालगन्जमा कटुवा पेस्तोलसहित तीन जना पक्राउ >> आज सुनको मूल्यमा भारी गिरावट >> एकीकृत समाजवादीद्वारा स्थायी कमिटी बैठक आह्वान >> लायन्स क्लब तिलोत्तमा बुद्धज्योतिको अध्यक्षमा पन्थी >> आज १८ औं लोकतन्त्र दिवस, आम नागरिकमा छैन उत्साह >> कतारका राजा अमिर आज नेपाल आउँदै, देशभर सार्वजनिक बिदा >> लुम्बिनी प्रदेशसहित अधिकांश भूभागमा हावाहुरीको सम्भावना, सचेत रहन आग्रह >> आगलागीका घटनाप्रति एमाले रुपन्देहीको ध्यानाकर्षण >> गहुँ उत्पादन घट्दा किसान चिन्तित >> उपनिर्वाचनः आचारसंहितामा कडाई गर >> कर्साघाट ‘बुटवलको गया’ >> बुटवलः हिजो, आज र भोली >> आगलागी पीडित खुल्ला आकासमुनि >> पहिले स्कुलले खोज्थ्योे, अहिले अभिभावकले खोज्छन् >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कटुवा पेस्तोलसहित नेपालगञ्जमा तीनजना पक्राउ  >> अमेरिकाले संसदमा पार्टी खोल्यो : चित्रबहादुर केसी >> पारिश्रमिक नबढाएसम्म एसइईको उत्तरपुस्तिका नजाच्ने >> भोलि सार्वजनिक बिदा >> जेठको पहिलो साता बुटवलमा हाफ म्याराथन तथा रोड रेस >> प्लाष्टिक नियन्त्रण : धेरै गफ, कमजोर कार्यान्वयन >> ओम्स नेपाल लुम्बिनीमा अर्जुन नेपाल >> सशस्त्र प्रहरीद्वारा ५० लाख बराबरको अवैध सामान बरामद >> अहिलेको गठबन्धन कति दिन टिक्छ टुङ्गो छैन : नेपाल >> सबै वामपन्थी शक्ति ध्रुविकरण हौं : प्रधानमन्त्री >> देशभर गर्मी बढ्यो, तराईका विभिन्न ठाउँमा तातो हावा >> एमाले कार्यालयमा प्रचण्ड र माधव, ओली भने अस्वस्थताका कारण अनुपस्थित

फुलबारीमा कुडुले घर

१७ फाल्गुन २०८०, बिहीबार
१७ फाल्गुन २०८०, बिहीबार

बुटवल, १७ फागुन । बुटवलको रमणिय पर्यटकिय स्थल मणिमुकुन्द सेन उद्यान संरक्षण समिति (फुलबारी) मा कुडुले घर निमार्ण गरिने भएको छ । पहाडी क्षेत्रको परम्परागत संस्कृति झल्काउने गरि उद्यानको पश्चिम क्षेत्रमा कुडुले घर निमार्ण गरिने भएको हो ।

बिहिबार एक समारोहका बिच बुटवल उपमहानगरपालिकाका नगरप्रमुख खेलराज पाण्डेयले विधिवत पुजा गरि कुडुले घरको शिलान्यास गर्दै जितगढी, फुलबारी र नुवाकोटलाई एकीकृत विकासको योजना बनाएर अघि बढाएको बताए । अहिलेको प्राथमिकतामा युद्ध संग्राहलय, सेन बंशिय ग्रिष्मकालिन दरबार, जितगढीको संरक्षणलाई अगाडी बढाएको उनले बताए । बुटवलको समग्र पहिचान वडा नं १ र २ मा रहेको भन्दै यहाका पुरातत्विक महत्वका क्षेत्रलाई पुरातत्व विभागसंग समन्वय गरि निमार्णलाई अगाडी बढाउने बताए । जितगढी किनारमा तिनाउ नदीमा सन्ध्याकालिन आरती, जितगढीदेखी नुवाकोटसम्म पैतल मार्गका साथै बाटामा कुडुले घरहरु निमार्ण बन्न सके यहाको पर्यटन क्षेत्रलाई फाईदा मिल्ने उनले बताए । यसगरि फुलबारीमा अक्षरधाम निर्माण गर्ने अवधारणा अर्को महत्वपूर्ण पाटो भएको भन्दै उनले विश्वका धेरै धार्मिक पर्यटक जो मुक्तिनाथ धाम यात्रा गर्छन उनिहरुलाई यहा घुमाउन सकिने सम्भावना रहेको उनले बताए ।

कार्यक्रममा उद्यानका अध्यक्ष माधव नेपालले फुलबारीलाई सौन्दर्यिकरणको कामलाई दीर्घकालिन योजनासहित अघि बढाएको बताए । फुलबारी सेन वंशिय राजाहरुको राज्य गरेको दरबारलाई स्वरुप दिने गरि पुरातत्व विभागसंग समन्वय अघि बढाएको उनले बताए । यसैगरि उत्तर पश्चिममा रिचार्ज पोखरीसंगै स्विमिङ पुल निर्माण गरि गर्मिको मौसममा पर्यटकलाई रमणिय स्थल बनाउन थालिएको उनले बताए । यसैगरि पाकापुस्तालाई लक्षित गरि फुलबारीमा सन्चोबिसन्चो केन्द्र निर्माण हुन थालेको उनले बताए । घरमा समयबिताउन कठिनाई भएका वृद्ध वृद्धाहरुलाई लक्षित गरि भुलाउने स्थलका रुपमा भजनकिर्तन र एकआपसमा सम्बाद गराउने थलो बनाउन लागेको उनले बताए । ‘सबै उमेर र समुहलाई रमणिय थलो बनाउने योजना छ ।’—उनले भने ।

नगरपालिकाबाट १४ लाख रुपैया बजेट बिनियोजन र उद्यानबाट थप गरि १९ लाख रुपैया लागतमा पहिले एउटा घर निर्माण गरिने उद्यानका महासचिव युवराज घिमिरेले बताए ।

यसैगरि फुलबारी परिसरमा रहेको ऐतिहासिक, धार्मिक शिव मन्दिर पुननिमार्ण अन्तिम चरणमा पुगेको मणिमुकुन्द सेन उद्यानका सिईओ अनन्त सिलवाल, सिइओले बताए । विहिबार मन्दिरको औपचारिक पुजाआजा गरि गजुर प्रतिस्थापन समेत गरिएको उनले बताए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?