ट्रेंडिंग:

>> कतारका अमिर स्वदेश फर्किदै, के के छ आजको कार्यक्रम ? >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित वर्षाको सम्भावना, तराईमा हावाहुरी >> सल्यानमा ११ प्रतिशत कम सुन्तला उत्पादन >> २६ औं भूकम्प सुरक्षा दिवस >> राजनैतिक स्वार्थको चक्रव्यूहमा सामुदायिक विद्यालय >> शिवराजमा निःशुल्क शिक्षाको अभ्यास >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> रुपन्देही मोर्डन स्कुलको वार्षिक उत्सव >> खोलामा डुबेर एकको मृत्यु >> नेपाल मगर महिला संघ रुपन्देहीको अधिवेशन रद्द गर्न माग >> कर्णालीका मुुख्यमन्त्री कँडेलले बिहीबार विश्वासको मत लिने >> बुटवलमा ३ दिने भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कतारी राजाको काठमाडौंमा भव्य स्वागत >> बुटवलले ल्यायो जनसंख्याको अनुपातका नागरिक बडापत्र >> तिलोत्तमा वडा नं. ६ को कार्यालय आफ्नै भवनमा >> ‘विज्ञ भन्छन्ः लु को जोखिम बढ्यो, सरकारसँग रणनीति छैन >> इजरायलले अर्को गल्ती गरे कठोर कदम चाल्ने इरानको चेतावनी >> नेपालसंग खेल्ने वेस्टइन्डिज ‘ए’ टोलीको घोषणा >> साँसद आचार्यको पहलमा आगलागीपीडितलाई राहत >> ७० जनाको टोलीसहित आउँदै कतारी राजा, होटल सोल्टीमा द्विपक्षीय वार्ता >> तीन दशकका अभ्यासलाई सच्याउन समय लाग्छ : गृहमन्त्री लामिछाने >> नेपालगन्जमा कटुवा पेस्तोलसहित तीन जना पक्राउ >> आज सुनको मूल्यमा भारी गिरावट >> एकीकृत समाजवादीद्वारा स्थायी कमिटी बैठक आह्वान >> लायन्स क्लब तिलोत्तमा बुद्धज्योतिको अध्यक्षमा पन्थी >> आज १८ औं लोकतन्त्र दिवस, आम नागरिकमा छैन उत्साह >> कतारका राजा अमिर आज नेपाल आउँदै, देशभर सार्वजनिक बिदा >> लुम्बिनी प्रदेशसहित अधिकांश भूभागमा हावाहुरीको सम्भावना, सचेत रहन आग्रह >> आगलागीका घटनाप्रति एमाले रुपन्देहीको ध्यानाकर्षण >> गहुँ उत्पादन घट्दा किसान चिन्तित >> उपनिर्वाचनः आचारसंहितामा कडाई गर >> कर्साघाट ‘बुटवलको गया’ >> बुटवलः हिजो, आज र भोली >> आगलागी पीडित खुल्ला आकासमुनि >> पहिले स्कुलले खोज्थ्योे, अहिले अभिभावकले खोज्छन् >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कटुवा पेस्तोलसहित नेपालगञ्जमा तीनजना पक्राउ  >> अमेरिकाले संसदमा पार्टी खोल्यो : चित्रबहादुर केसी >> पारिश्रमिक नबढाएसम्म एसइईको उत्तरपुस्तिका नजाच्ने >> भोलि सार्वजनिक बिदा >> जेठको पहिलो साता बुटवलमा हाफ म्याराथन तथा रोड रेस >> प्लाष्टिक नियन्त्रण : धेरै गफ, कमजोर कार्यान्वयन >> ओम्स नेपाल लुम्बिनीमा अर्जुन नेपाल >> सशस्त्र प्रहरीद्वारा ५० लाख बराबरको अवैध सामान बरामद >> अहिलेको गठबन्धन कति दिन टिक्छ टुङ्गो छैन : नेपाल >> सबै वामपन्थी शक्ति ध्रुविकरण हौं : प्रधानमन्त्री >> देशभर गर्मी बढ्यो, तराईका विभिन्न ठाउँमा तातो हावा >> एमाले कार्यालयमा प्रचण्ड र माधव, ओली भने अस्वस्थताका कारण अनुपस्थित >> विश्व पृथ्वी दिवस >> झिल्कोले सिंगो गाउँ नै सखाप

रुपन्देहीको व्यवसाय चलायमान बनाउन सुझाव संकलन

१७ फाल्गुन २०८०, बिहीबार
१७ फाल्गुन २०८०, बिहीबार

बुटवल, १७ फागुन ।   रुपन्देहीको ब्यापार व्यवसाय चलायमान बनाउन उद्योग ब्यापार संघ बुटवलले विभिन्न पेशागत र वस्तुगत व्यवसायिक संघसंस्थासंग सुझाव संकलन र अन्तरक्रिया गरेको छ ।
अन्तरक्रियामा व्यवसायिक संघसंस्थाका प्रमुखहरुले प्रदेश राजधानी बुटवलबाट दाङ सर्नु, कोराना महामारीको असर, आर्थिक मन्दी, चर्को बैंक ब्याज दर, महंगो घर भाडा,खुला सीमाबाट हुने तस्करी र भन्सार छली र युवा जनशक्तिको विदेश पलायन जस्ता कारणले रुपन्देहीको उद्योग,ब्यवसायमा संकट आएको बताए ।
रुपन्देहीको उद्योग व्यवसायलाई पुन: गुल्जार बनाउन व्यवसायिक संघसंस्थाहरु एकजुट भएर नीतिगत सुधारका लागि सरकारलाई दबाव दिनुपर्नेमा उनीहरुले जोड दिए ।
कार्यक्रममा बोल्दै नेपाल उद्योग ब्यापार महासंघका केन्द्रीय महासचिव खिमनारायण पराजुलीले विगतका सरकारले स्वाधीन र आत्मनिर्भर अर्थतन्त्र तथा ब्यापार विविधिकरणमा ध्यान नदिंदा मुलुक परनिर्भरता र ब्यापार घाटाले थिलोथिलो भएको बताए । देशको अर्थतन्त्र उत्पादनमुखी नभई राजस्व र रेमिट्यान्समुखी हुंदा अहिलेको अवस्था आएको महासचिव पराजुलीले स्पष्ट पारे ।

बैंकहरुको लगानी र व्यवसायको ठूलो हिस्सा सीमित व्यवसायिक घरानाको कब्जामा हुंदा साना तथा मझौला उद्योगी व्यवसायी सधैं मारमा परेका उल्लेख गर्दै पराजुलीले ठूला व्यवसायीको एकाधिकार तोड्न एकजुट हुनुपर्ने आग्रह गरे । बैंक सञ्चालकहरु नै उद्योगी व्यवसायीका संस्थाको नेतृत्वमा हुंदा उद्योगी व्यवसायीका समस्या समाधान हुन नसकेको पनि महासचिव परराजुलीले औंल्याए ।
उनले व्यवसायीको कारोबारको फूल अडिटको नाममा राजस्वका कर्मचारीलाई कमाई खाने भांडो भएकाले यसलाई नियन्त्रण गरिनुपर्ने बताए ।
उद्योगी व्यवसायीले भोगेका नीतिगत समस्याबारे महासंघले सम्बन्धित मन्त्रालय र विभागमा लिखित सुझाव दिएर समस्या समाधान गर्न सरकारलाई निरन्तर दवाव दिइरहेको भन्दै उनले अर्थतन्त्रमा अब सुधार आउने समेत बताए ।
संघका सल्लाहकार ज्योति भण्डारीले प्रदेश राजधानी सरेको लगायत कारणले रुपन्देहीको ब्यापार व्यवसाय धरापमा परेको र अब व्यवसाय चलायमान बनाउन सरकारको मात्र मुख नताकी व्यवसायी एकजुट भएर लाग्नुपर्ने बताए । उनले बुटवलको व्यवसाय र होटेललाई सस्तो र गुणस्तरीय ब्यापारिक हब बनाउनुपर्ने सुझाव दिए । व्यवसाय चौपट भएको अवस्थामा समेत राजस्वका कर्मचारी र प्रहरी प्रशासनले व्यवसायीलाई अनावश्यक दुख दिने गरेको भन्दै यो तत्काल रोकिनुपर्ने बताए ।

महासंघका केन्द्रीय सदस्य पुष्पराज ढकालले केन्द्रमा बस्ने ठूला व्यवसायीले साना मझौला व्यवसायीको पक्षमा नीति र ऐन कानून बन्न नदिने परिपाटी रोक्न लाग्नुपर्ने सुझाव दिए ।
उद्योग ब्यापार संघ बुटवलका अध्यक्ष विष्णुप्रसाद पाण्डेले रुपन्देहीका विभिन्नथरिका पेशागत र वस्तुगत ब्यापार व्यवसायमा देखिएका नीतिगत समस्याको पहिचान र व्यवसाय चलायमान बनाउने उपायको खोजी गरी महासंघलाई सुझाव दिन अन्तरक्रिया गरिएको बताए ।

अन्तरक्रियामा होटेल तथा रेष्टुरेन्ट व्यवसायी संघका अध्यक्ष लेखनाथ भण्डारीले रात्रीकालीन व्यवसाय सञ्चालन गर्न सके व्यवसायमा स्धार आउने बताए । घर बहाल सरोकार संघका अध्यक्ष राजु लिगलले स्पष्ट घर बहाल ऐन नहुंदा मनपरी र चर्को घर भाडा र घरधनीको मनोमानीले व्यवसायी मारमा परेको बताए ।

यस्तै उद्योग ब्यापार संघ कपिलवस्तुका अध्यक्ष खिमानन्नद पौडेल, मासु व्यवसायी संघका सचिव विशाल थापा,बुटवल अटो इन्जिनियरिङ एशोसिएसनका अध्यक्ष तुल्सीराम न्यौपाने,ग्रील तथा स्टिल व्यवसायी संघ रुपन्देहीका अध्यक्ष बुद्धिप्रसाद गुरुङ, मुद्रण उद्योग संघका अध्यक्ष पशुपति पौडेल,हाटबजार व्यवसायी संघका अध्यक्ष मनिराम पोखरेल,विद्युत व्यवसायी संघका अध्यक्ष लोकनाथ पोखरेल,व्यवसायी तुल्सी भण्डारी, ढुवानी व्यवसायी कमलराज ढुंगाना लगायतले खुला सीमाबाट हुने भन्सार छली र तस्करी, चर्को भन्सार दर, तस्करीमा स्वयं व्यवसायी र सुरक्षाकर्मीको संलग्नता, विना दर्ताका झोले व्यवसाय, राज्यको स्वदेशी व्यवसायीलाई संरक्षण गर्ने नीतिको अभाव जस्ता कारणले व्यवसाय धरापमा परेको धारणा राखेका थिए ।
संघका वरिष्ठ उपाध्यक्ष लोकनाथ पन्थी,उद्योग उपाध्यक्ष पदम जीसीले रुपन्देहीको व्यवसाय चलायमान बनाउने उपायको खोजीमा उद्योग ब्यापार संघ बुटवलले निरन्तर वहस र अन्तरक्रिया गर्ने बताए । अन्तरक्रियामा रुपन्देही र कपिलवस्तुका विभिन्न पेशागत र वस्तुगत गरी करिब ३० वटा व्यवसायिक संघसंस्थासंग सुझाव संकलन गरिएको संघका महासचिव यमलाल मरासिनीले बताए ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?