ट्रेंडिंग:

>> कतारका अमिर स्वदेश फर्किदै, के के छ आजको कार्यक्रम ? >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित वर्षाको सम्भावना, तराईमा हावाहुरी >> सल्यानमा ११ प्रतिशत कम सुन्तला उत्पादन >> २६ औं भूकम्प सुरक्षा दिवस >> राजनैतिक स्वार्थको चक्रव्यूहमा सामुदायिक विद्यालय >> शिवराजमा निःशुल्क शिक्षाको अभ्यास >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> रुपन्देही मोर्डन स्कुलको वार्षिक उत्सव >> खोलामा डुबेर एकको मृत्यु >> नेपाल मगर महिला संघ रुपन्देहीको अधिवेशन रद्द गर्न माग >> कर्णालीका मुुख्यमन्त्री कँडेलले बिहीबार विश्वासको मत लिने >> बुटवलमा ३ दिने भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कतारी राजाको काठमाडौंमा भव्य स्वागत >> बुटवलले ल्यायो जनसंख्याको अनुपातका नागरिक बडापत्र >> तिलोत्तमा वडा नं. ६ को कार्यालय आफ्नै भवनमा >> ‘विज्ञ भन्छन्ः लु को जोखिम बढ्यो, सरकारसँग रणनीति छैन >> इजरायलले अर्को गल्ती गरे कठोर कदम चाल्ने इरानको चेतावनी >> नेपालसंग खेल्ने वेस्टइन्डिज ‘ए’ टोलीको घोषणा >> साँसद आचार्यको पहलमा आगलागीपीडितलाई राहत >> ७० जनाको टोलीसहित आउँदै कतारी राजा, होटल सोल्टीमा द्विपक्षीय वार्ता >> तीन दशकका अभ्यासलाई सच्याउन समय लाग्छ : गृहमन्त्री लामिछाने >> नेपालगन्जमा कटुवा पेस्तोलसहित तीन जना पक्राउ >> आज सुनको मूल्यमा भारी गिरावट >> एकीकृत समाजवादीद्वारा स्थायी कमिटी बैठक आह्वान >> लायन्स क्लब तिलोत्तमा बुद्धज्योतिको अध्यक्षमा पन्थी >> आज १८ औं लोकतन्त्र दिवस, आम नागरिकमा छैन उत्साह >> कतारका राजा अमिर आज नेपाल आउँदै, देशभर सार्वजनिक बिदा >> लुम्बिनी प्रदेशसहित अधिकांश भूभागमा हावाहुरीको सम्भावना, सचेत रहन आग्रह >> आगलागीका घटनाप्रति एमाले रुपन्देहीको ध्यानाकर्षण >> गहुँ उत्पादन घट्दा किसान चिन्तित >> उपनिर्वाचनः आचारसंहितामा कडाई गर >> कर्साघाट ‘बुटवलको गया’ >> बुटवलः हिजो, आज र भोली >> आगलागी पीडित खुल्ला आकासमुनि >> पहिले स्कुलले खोज्थ्योे, अहिले अभिभावकले खोज्छन् >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कटुवा पेस्तोलसहित नेपालगञ्जमा तीनजना पक्राउ  >> अमेरिकाले संसदमा पार्टी खोल्यो : चित्रबहादुर केसी >> पारिश्रमिक नबढाएसम्म एसइईको उत्तरपुस्तिका नजाच्ने >> भोलि सार्वजनिक बिदा >> जेठको पहिलो साता बुटवलमा हाफ म्याराथन तथा रोड रेस >> प्लाष्टिक नियन्त्रण : धेरै गफ, कमजोर कार्यान्वयन >> ओम्स नेपाल लुम्बिनीमा अर्जुन नेपाल >> सशस्त्र प्रहरीद्वारा ५० लाख बराबरको अवैध सामान बरामद >> अहिलेको गठबन्धन कति दिन टिक्छ टुङ्गो छैन : नेपाल >> सबै वामपन्थी शक्ति ध्रुविकरण हौं : प्रधानमन्त्री >> देशभर गर्मी बढ्यो, तराईका विभिन्न ठाउँमा तातो हावा >> एमाले कार्यालयमा प्रचण्ड र माधव, ओली भने अस्वस्थताका कारण अनुपस्थित >> विश्व पृथ्वी दिवस >> झिल्कोले सिंगो गाउँ नै सखाप

अर्थतन्त्र ओरालो लाग्दै : अर्थमन्त्री भन्छन्– सुधारोन्मुख छ, ढुक्क भएर लगानी गर्नुस्

मूल्यवृद्धि नियन्त्रण गर्न सरकार सफल भएको दाबी
१६ फाल्गुन २०८०, बुधबार
१६ फाल्गुन २०८०, बुधबार

सुनवल, १६ फागुन ।

मुलुकको अर्थतन्त्र दिन प्रतिदिन ओरालो लाग्दै गैरहेका बेला अर्थमन्त्री डा. प्रकाशशरण महतले भने अर्थतन्त्र सुधारोन्मुख रहेको दावीप् गर्दै ढुक्क भएर लगानी गर्न आह्वान गरेका छन् । बुधवार पश्चिम नवलपरासीको सदरमुकाम परासीमा आयोजित छैठौँ नवलपरासी औद्योगिक व्यापार मेलाको उद्घाटन गर्दे मन्त्री महतले अहिले मुलुकमा लगानीको वातावरण बनेको बताए ।

बैशाखमा लगानी सम्मेलन गरेर विश्वभरबाटै लगानी भित्र्याउने वातावरण बनाउन सरकारले आवश्यक कानुन संशोधनको तयारी पनि गरिरहेको उनले जानकारी दिए । ‘सहज रुपमा लगानी भित्र्याउन हामीले संशोधन गर्नुपर्ने कानुनी प्रावधानका विषयमा ड्राफ्ट तयार भईसकेको छ’ मन्त्री महतले भने, ‘अब केही दिनमै मन्त्रीपरिषदमा पेश भई कार्यान्वयनमा जान्छ ।’

सरकारले महंगी नियन्त्रण गर्न सफल भएको जिकिर गर्दै उनले अहिले सरकारले बजेटमा उल्लेख गरेअनुरुप साढे ६ प्रतिशत भित्रै मूल्य वृद्धि कायम राख्न सफल भएको दाबी गरे । राजश्व संकलनमा १० प्रतिशतले वृद्धि भएको, कोरोना महामारीपछि अहिले सबैभन्दा बढी पर्यटक नेपाल आउनु लगायतका कारणले पनि अर्थतन्त्र सकारात्मक दिशमा अगाडि बढेको पुष्टि हुने उनले बताए ।

अर्को प्रसंगमा अर्थमन्त्री महतले ऋण लिएर तिर्नुपर्दैन भन्ने हल्लाको पछि नलाग्न आग्रह गरे । सरकारले व्याजदर घटाएको उल्लेख गर्दे भुक्तानीका लागि पनि समय दिएकाले तिर्नै पर्दैन भन्ने अफहवाको पछि नलाग्न आह्वान पनि गरे ।

मन्त्री महतले भूमही–भैरहवा–हुलाकी सडक खण्डको निर्माणसंगै नवलपरासीमा औद्योगिक विकास बढेर गएको बताए । अब नवलपरासीले रुपन्देहीलाई पनि पछि पार्ने बताउँदै उनले यस क्षेत्रको समग्र विकासमा साझा मत बनाउनुपर्नेमा जोड दिए । साथै उनले रामग्राम स्तुप क्षेत्रको प्रचार प्रसार गरेर पुर्वाधार विकास गरि पर्यटक भित्र्याउनुपर्नेमा पनि जोड दिए ।

१५ दिन सम्म चल्ने नवलपरासी औद्योगिक व्यापार मेलामा दुई लाख दर्शकले अवलोकन गर्ने र पाँच करोड बढीको आर्थिक करोबार गर्ने लक्ष्य लिइएको आयोजक उद्योग वाणिज्य संघ नवलपरासीका अध्यक्ष ओमप्रकाश अग्रहरीले बताए ।

सो क्रममा पुर्वगृहराज्य मन्त्री देवेन्द्रराज कंडेलले नवलपरासी सम्भवनायुक्त जिल्ला भएको उल्लेख गर्दे भन्सार नाकाको विकास, सडक निर्माण सहित पूर्वाधारको काम हुन सके आर्थिक सम्वृद्धि हासिल गर्न सकिने बताए । मेलामा बिहिवारदेखि विविध सांस्कृतिक कार्यक्रमको प्रस्तुतिका साथमा विभिन्न अन्तत्र्रिmया लगायतका कार्यक्रम हुने संघका उपाध्यक्ष गिरिराज पाण्डेले बताए ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?