ट्रेंडिंग:

>> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले पाए विश्वासको मत, पक्षमा ४८,विपक्षमा २८ , राप्रपा र लोसपा तटस्थ >> संघीय संसदको हिउँदे अधिवेशन अन्त्य गर्न सिफारिस >> ‘बा–आमासँग नगरप्रमुख’ कार्यक्रमको प्रभावकारिता बढ्दै >> गाउँपालिकाको अनुदानमा खेतबारी जोत्ने आधुनिक उपकरण >> वर्षको अन्तिम दिन,सुनको भाउमा नयाँ रेकर्ड >> म्यानमारमा सैन्य कुपछि ह्वात्तै बढ्यो गरिबी दर >> बाजुरा केन्द्रबिन्दु बनाएर ३.७ रेक्टर स्केलको भूकम्प >> वाणिज्य बैंकहरूले घटाए ब्याजदर >> एसीसी प्रिमियर कप : नेपाल मलेसियासँग भिड्दै >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले आज विश्वासको मत लिने >> कोरियामा देखेको कफीले जव प्रेमको ध्यान मोड्यो…! >> देश बचाउन कांग्रेस–एमाले मिलौंः डा. शेखर कोईराला >> पशु बधशालाः १५ वर्षदेखिको सपना पूरा हुँदै >> विद्यार्थीहरूलाई जोडौं भर्ना अभियानमा >> उजाडिएका गाउँघरमा छरौं– आशाको सुनौलो किरण >> पर्यटन केन्द्र बन्दै ‘गौतमबुद्ध राष्ट्रिय उद्यान’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सत्ता समिकरणमा प्वाल पारेर नेपाली कांग्रेस सत्तामा आउन चाहान्छ: पौडेल >> गुल्मीको हिमालय आधारभूत विद्यालयमा दिवाकर पन्थीले गरे टीकाराम गुरु स्मृति अक्षयकोष स्थापना >> हरेक परिवर्तन एमालेको विचारबाट निर्देशित : पद्मा अर्याल >> ठुलाखर्क सेवा समाज रूपन्देहीद्वारा भित्तेपात्रो विमोचन >> ‘सफा हिमाल अभियान २०२४’ को ध्वजारोहण समारोह सम्पन्न >> जेसीआई तिलोत्तमाको नया वर्ष शुभकामना तथा क्यालेण्डर विमोचन >> बिग्रिए सिसिटिभी, अपराधका घटनामा वृद्धि >> सुप्रिम सहकारी पीडितको गृहमन्त्रीलाई प्रश्न : जिबि र सागर कहिले पक्रिन्छन् ? >> अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता संरक्षणका लागि कर्णालीमा अभियान >> स्कलर्समा कक्षा १२ का विद्यार्थीलाई बिदाई >> नेशनल प्याथल्याब भयो आइएसओ प्रमाणीकरण (भिडियोसहित) >> आगलागी सम्बन्धी कृत्रिम घट्ना अभ्यास >> गृहमन्त्री लामिछानेमाथि संसदीय छानबिन समिति बन्दैन : प्रधानमन्त्री >> `ई-ड्राईभ नेपाल´ को सेवा लुम्बिनीमा >> झाडापखाला नियन्त्रणमा ढिलाई किन ? >> अग्नी जोखिम व्यवस्थापनमा ध्यान दिने बेला >> कार्यालयमा नारा, वनमा डढेलो >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित हल्का वर्षाको सम्भावना >> आईपीएल क्रिकेटमा शीर्ष स्थानको राजस्थानलाई गुजरातले हरायो >> ईद उल फित्रमा एमाले रुपन्देहीको शुभकामना >> इस्लाम धर्मावलम्बीले इद–उल–फित्र मनाउदै, आज सार्वजनिक बिदा, प्रधानमन्त्रीले दिए शुभकामना >> एसीसी प्रिमियर कपमा नेपालले पहिलो खेल मलेसियासँग खेल्ने >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सीमा क्षेत्रका वासिन्दासँग परिवारमैत्री वातवरण बनाउँदै सशस्त्र प्रहरी >> रुपन्देही ईभेन्टसको ईफतारीमा सहयोग >> बुटवलमा पहिलो पटक कलेजोको बायोप्सी जाँचको सुरुवात ग्यास्ट्रो सेन्टरमा >> गण्डकी सरकारलाई दीर्घकालीन निर्णय गर्न सर्वोच्चको रोक, वैशाख १० मा पूर्ण सुनुवाइ >> नवनियुक्त मुख्यमन्त्री कँडेलले लिए शपथ >> कोशीमा बैसाख ६ गते विशेष अधिवेशन >> होराइजन जिबिएसमा शुभकामना तथा विदाई कार्यक्रम सम्पन्न >> राष्ट्रिय सभाको उपाध्यक्षमा विमला घिमिरे विजयी >> बुटवलको प्लान बी मा ‘न्यू ईयर ईभ’ >> भारतका ब्रेन मास्टर सुधिरलाई उपाधि

आकाश देखिने कक्षाकोठा !

१५ फाल्गुन २०८०, मंगलवार
१५ फाल्गुन २०८०, मंगलवार

प्यूठान, १५ फागुन 

ढलान गरिएको छत । त्यसमुनी वारपार देखीने खुल्ला हल । बिचबिचमा पिल्लर ठडिएका । त्यसबाहेक यहाँ अन्य बिचमा छेकबार केही छैन । यसैको तिन कुनामा अध्ययन गर्छन तिनवटा कक्षाका बिद्यार्थीहरू । यो हो प्यूठानको झिमरुक गाउँपालिका ४ बांगेमरोटको दिपेन्द्र प्राथमिक बिद्यालय । विद्यालयको भवन निर्माण अलपत्र भएपछि यहाँ यसैगरी तिनवटा कक्षाका बिद्यार्थीहरूलाई राखेर पढाउन थालिएको दुई शैक्षिक शत्र भैसक्यो । ३, ४ र ५ कक्षाका विद्यार्थीहरूलाई एउटै भवनमुनी राखेर पढाउने गरिएको बिद्यालयकी प्रध्यानाध्यापक सुधा सिंहले बताइन् ।
कक्षाकोठा अभावमा बिद्यार्थीहरू एकै ठाउँमा बसेर अध्ययन गर्ने गरेका छन् । बिद्यार्थी राख्ने ठाउँ नहँुदा कहिले खुल्ला आकास त कहिले खुल्ला छतमुनीको भवनमा बिद्यार्थी राखेर पढाउने गरिएको छ । ‘ब्यक्तिका घरमा पनि बिद्यार्थीहरूले केही महिना बिताए,’ उनले भनिन, ‘खुल्ला जाडो महिनामा त बाहिर खेलमैदानमा पनि राखेर पढायौं ।’ पुरानो भवन भत्काएर नयाँ बनाउने काम थालिएको दुईबर्ष भैसक्यो । तर अहिलेसम्म भवन निर्माणले पूर्णता पाउन सकेको छैन ।

‘भवन निर्माण गर्नभन्दै पुरानो भवन भत्काइयो, नयाँ भवन कहिले बन्छ थाहा छैन्,’उनले भनिन, ‘बिद्यालयका कुनैपनि भवन सुरक्षित छैनन ।’ कक्षा पाँचसम्म अध्ययन हुने यस बिद्यालयमा बालविकासका बिद्यार्थी खुल्ला चौरमा बसेर पढ्दै आएका छन् । कक्षा एकका बिद्यार्थीलाई पुस्तकालयमा राखेर पढाउने गरिएको प्र.अ. शिंहले बताईन् । कार्यालय भएको भवनपनि २०७२ सालको भुकम्पले चर्किएको थियो ।
पछिपछि भकम्पका पराकम्पले ठाउँ ठाउँमा चिरा परेर जिर्ण अवस्थामा रहेको छ । कक्षाकोठा अभावमा बालवालिकाको पठनपाठन प्रभावित हुने गरेको छ । विद्यार्थीले साह्रै असजिलो मान्छन् । तिनवटा कक्षाका बिद्यार्थी एउटै भवनमा तिनवटा कुनामा राखेर पढाउने गरिएको विद्यालयका प्रध्यानाध्यापक उदय बिश्वकर्माले बताए । घाम लागेको समयमा त बाहिर बसाउँछौं, नत्र सबै तिनवटा कक्षाका बिद्यार्थी कोहि पुर्व कोहि पश्चिम भएर पढ्नुपर्छ । ‘एउटा कक्षालाई पढाउदै गर्दा त्यसको आवाज अर्काेले सहजै सुन्छ, एकै पटक तिनवटा कक्षा चल्दा कतैको आवाजपनि बिद्यार्थीले बुझ्दैनन, उनले भने,‘बिचमा छेकबार केहि छैन्, बाहिरीभागपनि छेकिएको छैन् । पार्टि पौवाजस्तो भवनमा बिद्यार्थी बस्ने गरेका छन् ।’

कक्षा ३,४ र पाँचका बिद्यार्थीहरू एकै ठाउँमा बसेर पढ्ने गरेका छन् । जहाँ पढाइकै समयमा एउटा कक्षामा हुने पढाई अर्काे कक्षाका बिद्यार्थीले सहजै सुन्नेहुदा पढाईमा समस्या भैरहेको छ । दायाँबायाँ गर्दा अर्काे कक्षाको बिद्यार्थी देखेपछि पढाईमा पनि मन लगाउन नसक्ने बिद्यार्थीहरूको गुनासो रहेको शिक्षक बिश्वकर्माले बताए । बालबिकास देखी कक्षा पाच सम्म पढाई हुने यस बिद्यालयमा हाल दुईवटा पुराना भवन छन् । चार कोठाका ति दुईवटा भवनमा हाल कक्षा एक लाई पुस्तकालय कोठामा राखेर पढाउने गरिएको छ । कक्षा दुई अर्काे कोठामा बस्छन् । त्यो पनि भुकम्पले चर्किएको छ । प्रध्यानाध्यापक शिंहका अनुसार बिद्यालयका कुनैपनि भवन अहिले बिद्यार्थी राखेर पढाउन सकिने खालका छैनन् । समय समयमा आउने भुकम्पका कारण पढाउन पनि समस्या भैरहेको छ । अलि ठुलो भुकम्प आए ति पुराना भवन भत्किने डर हरेकजसो समय हुने गरेको छ । चारैतिरबाट चर्किएका भवनको पनि मर्मत भएको छैन् ।

बिद्यालय ब्यवस्थापन समितीका अध्यक्ष भरत बिक्रिम जि.सीले बिद्यालयको भवनका बिषयमा स्थानिय तहलाई जानकारी गराईएको तर सुनवाई नभएको बताए । वडाका जनप्रतिनिधी, गाउँपालिकाका कर्मचारी, जनप्रतिनिधी पटक पटक यहाँ आएका छन् । तर अलपत्र भवन बनाउन पहल भएको छैन् । आबश्यक बजेट बिनियोजन गर्ने आस्वासन दिएपनि दुईबर्षदेखी बालवालीका टहरोमै बसेर बढ्न बाध्य छन् । केहि समय अघि गाउँपालिकाबाट आएको अनुमगन टोलिले पुराना भवन पुननिर्माणका लागी बजेट बिनियोजन गर्ने आस्वासन दिएका थिए । तर अहिलेसम्म भवनको पुननिर्माण समेत हुन सकेको छैन् । ‘नयाँ शैक्षिक शत्र सुरुहुन केहि समय मात्रै बाकी छ,’उनले भने,‘भवनको अवस्था देखेर बिद्यार्थीहरू अन्यत्रै जाने समस्या बढ्दो छ ।’ एकै ठाउँमा बसेर पढाईहुदा बिद्यार्थीको नतिजामा समेत असर पर्ने गरेको छ ।

२०४६ सालमा स्थापना भएको यो बिद्यालयमा हाल एक सय जना बालबालिका अध्ययन गरिरहेका छन् । दुईबर्ष पहिले निर्माण सुरु भएपनि प्रयाप्त बजेट नभएकाले भवन निर्माणको काम सम्पन्न नभएको झिमरुक गाउँपालिकाका शिक्षा शाखा प्रमुख मोहन बिसीले बताए । आर्थिक बर्ष २०७८÷०७९ बाट प्रदेश सरकारको सहयोगमा १८ लाख रूपैयामा भवन निर्माणको काम सुरु भएको थियो । तर ठेकेदारले काम सम्पन्न नगर्दा आधामात्रै बजेट सकिएको बिसीले बताए । आर्थिक बर्ष २०७९/०८० मा गाउँपालिका र मुख्यमन्त्री शैक्षिक सुधार कार्यक्रम अन्र्तगत १० लाख रूपैयामा काम भएपनि अहिलेसम्म भवनको ढलान बाहेकको काम भएको छैन् ।

दुईकोठे भवन निर्माण अहिले बिचमै अलपत्र परेको र थप बजेटका लागी प्रदेश सरकारसंग माग गरिएको बताए । स्थानिय तहसंग अहिले बजेट छैन्, माथीबाट आएपछि त्यसले पुर्णता पाउछ उनले भने । सुमन्तेकाना, उपल्लो बांगे, उर्लेनी, डौडाली, तल्लोबांगे लगायतका टोलबाट बालबालिका अध्ययन गर्न उक्त विद्यालयमा आउने गरेका छन् । सबै कक्षाका बिद्यार्थी एकै ठाउँमा बस्दा पढन समस्या हुने गरेको छ । ‘यता पढाएको उताको कक्षाका साथीले प्रष्टै सुन्छ, खुल्ला चौरमा बसेर पढाएको जस्तै छ,’ कक्षा ५ मा अध्ययनरत अमिर जि.सीले भने । कहिले त बढि हल्ला भएपछि कक्षाकोठा नै सारेर बाहिर खुल्ला चौरमा गएर पढ्ने गरेका छौ । गाउँपालिकाका जनप्रतिनिधिले पनि यसै बर्ष उक्त बिद्यालयको भवनको समस्या समाधान हुने बताएका छन् । ‘पुरानो भवन पुननिर्माणका लागी पालिकाबाट एक लाख बजेट बिनियोजन भएको छ,’गाउँपालिका अध्यक्ष पित बहादुर महतरा क्षेत्रीले भने,‘नयाँ भवनको पनि प्रकृया अघि बढेको छ, चाडै काम हुन्छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

Admission open

http://www.lws.edu.np