ट्रेंडिंग:

>> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले पाए विश्वासको मत, पक्षमा ४८,विपक्षमा २८ , राप्रपा र लोसपा तटस्थ >> संघीय संसदको हिउँदे अधिवेशन अन्त्य गर्न सिफारिस >> ‘बा–आमासँग नगरप्रमुख’ कार्यक्रमको प्रभावकारिता बढ्दै >> गाउँपालिकाको अनुदानमा खेतबारी जोत्ने आधुनिक उपकरण >> वर्षको अन्तिम दिन,सुनको भाउमा नयाँ रेकर्ड >> म्यानमारमा सैन्य कुपछि ह्वात्तै बढ्यो गरिबी दर >> बाजुरा केन्द्रबिन्दु बनाएर ३.७ रेक्टर स्केलको भूकम्प >> वाणिज्य बैंकहरूले घटाए ब्याजदर >> एसीसी प्रिमियर कप : नेपाल मलेसियासँग भिड्दै >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले आज विश्वासको मत लिने >> कोरियामा देखेको कफीले जव प्रेमको ध्यान मोड्यो…! >> देश बचाउन कांग्रेस–एमाले मिलौंः डा. शेखर कोईराला >> पशु बधशालाः १५ वर्षदेखिको सपना पूरा हुँदै >> विद्यार्थीहरूलाई जोडौं भर्ना अभियानमा >> उजाडिएका गाउँघरमा छरौं– आशाको सुनौलो किरण >> पर्यटन केन्द्र बन्दै ‘गौतमबुद्ध राष्ट्रिय उद्यान’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सत्ता समिकरणमा प्वाल पारेर नेपाली कांग्रेस सत्तामा आउन चाहान्छ: पौडेल >> गुल्मीको हिमालय आधारभूत विद्यालयमा दिवाकर पन्थीले गरे टीकाराम गुरु स्मृति अक्षयकोष स्थापना >> हरेक परिवर्तन एमालेको विचारबाट निर्देशित : पद्मा अर्याल >> ठुलाखर्क सेवा समाज रूपन्देहीद्वारा भित्तेपात्रो विमोचन >> ‘सफा हिमाल अभियान २०२४’ को ध्वजारोहण समारोह सम्पन्न >> जेसीआई तिलोत्तमाको नया वर्ष शुभकामना तथा क्यालेण्डर विमोचन >> बिग्रिए सिसिटिभी, अपराधका घटनामा वृद्धि >> सुप्रिम सहकारी पीडितको गृहमन्त्रीलाई प्रश्न : जिबि र सागर कहिले पक्रिन्छन् ? >> अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता संरक्षणका लागि कर्णालीमा अभियान >> स्कलर्समा कक्षा १२ का विद्यार्थीलाई बिदाई >> नेशनल प्याथल्याब भयो आइएसओ प्रमाणीकरण (भिडियोसहित) >> आगलागी सम्बन्धी कृत्रिम घट्ना अभ्यास >> गृहमन्त्री लामिछानेमाथि संसदीय छानबिन समिति बन्दैन : प्रधानमन्त्री >> `ई-ड्राईभ नेपाल´ को सेवा लुम्बिनीमा >> झाडापखाला नियन्त्रणमा ढिलाई किन ? >> अग्नी जोखिम व्यवस्थापनमा ध्यान दिने बेला >> कार्यालयमा नारा, वनमा डढेलो >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित हल्का वर्षाको सम्भावना >> आईपीएल क्रिकेटमा शीर्ष स्थानको राजस्थानलाई गुजरातले हरायो >> ईद उल फित्रमा एमाले रुपन्देहीको शुभकामना >> इस्लाम धर्मावलम्बीले इद–उल–फित्र मनाउदै, आज सार्वजनिक बिदा, प्रधानमन्त्रीले दिए शुभकामना >> एसीसी प्रिमियर कपमा नेपालले पहिलो खेल मलेसियासँग खेल्ने >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सीमा क्षेत्रका वासिन्दासँग परिवारमैत्री वातवरण बनाउँदै सशस्त्र प्रहरी >> रुपन्देही ईभेन्टसको ईफतारीमा सहयोग >> बुटवलमा पहिलो पटक कलेजोको बायोप्सी जाँचको सुरुवात ग्यास्ट्रो सेन्टरमा >> गण्डकी सरकारलाई दीर्घकालीन निर्णय गर्न सर्वोच्चको रोक, वैशाख १० मा पूर्ण सुनुवाइ >> नवनियुक्त मुख्यमन्त्री कँडेलले लिए शपथ >> कोशीमा बैसाख ६ गते विशेष अधिवेशन >> होराइजन जिबिएसमा शुभकामना तथा विदाई कार्यक्रम सम्पन्न >> राष्ट्रिय सभाको उपाध्यक्षमा विमला घिमिरे विजयी >> बुटवलको प्लान बी मा ‘न्यू ईयर ईभ’ >> भारतका ब्रेन मास्टर सुधिरलाई उपाधि

‘गाउँमै बस्छु—केही गर्छु’

२३ बर्षको दौरानमा कृष्ण प्रसाद पाण्डेले श्रीकृष्ण ब्रान्डको कफी बजारीकरण गर्दै आएका छन् । उनको उद्योगबाट जैविक कफी तथा मसला जन्य उत्पादन हुन्छ । उत्पादित कफीका विभिन्न प्रकारमा ए, वि, सी ग्रेडका कफी, धूलो कफी रहेका छन् ।
१५ फाल्गुन २०८०, मंगलवार
१५ फाल्गुन २०८०, मंगलवार

बुटवल, १५ फागुन । अर्घाखाँचीको छत्रदेव गाउँपालिका वडा नम्बर ६ ठुलापोखराका कृष्ण प्रसाद पाण्डे भारतमा एक बैंस समय बिताए । भारतका विभिन्न स्थानमा १६ बर्ष समय विताएका पाण्डेले होटल भारतका आफ्नै होटल चलाएका थिए । त्यहाँ राम्रो आम्दानी भएन । उनी २०५७ सालमा नेपाल फर्किए । गाउँमा उनले सबैको घरमा कफीका बोट देखे तर कफीको प्रसोधन उत्पादन केही भएको थिएन । कतिपय किसानले भने धमाधम कफीका बोट समेत काट्दै थिए । त्यो देखेपछि उनी भारत जान मन लागेन । उनी आफ्नै जन्मघर मै बस्ने र कफीलाई ब्रान्डीङ्ग गर्ने सोँच बनाए । र अठोट गरे अव ‘गाउँमै बस्छु र केही गर्छु’ । उनले आफ्नो घरको बाँजो बारीमा कफी मात्रै रोपण गरेन्न । अन्य किसानहरूलाई पनि कफीका बोट लगाउन प्रेरित गरे । उनी यसरी कृषि क्षेत्रमा पूर्णकालिन कृषकको रूपमा लागेको २३ बर्ष भएको छ । यो २३ बर्षको दौरानममा कृष्ण प्रसाद पाण्डेले श्रीकृष्ण ब्रान्डको बजारीकरण गर्दै आएका छन् ।

गाउँमा उनले जैविक कफी तथा मसला उद्योग सञ्चालन गरेका छन् । जसमा हालसम्म करिब २५ लाख लगानी भएको छ । उनले उत्पादन गरेको कफीका विभिन्न प्रकार, ए, वि, सी ग्रेडका कफी, धुलो कफी लगायतका बेसार समेत उनको उद्योगले उत्पादन गर्दै आएको छ ।
पाण्डेको फार्ममा अहिले १०० बढि बोट कफी छन् भने गाउँका अन्य किसानहरू गरी करिव २ हजार भन्दा बढि बोट छन् । बार्षिक रूपमा ६ देखि ७ टन कफी उत्पादन हुदै आएको छ ।

कफीसंगै उनले बेसार उत्पादन गर्दै आएका छन् । केही बर्ष पहिला जैविक बायोमास उत्पादन गर्दै आएका पाण्डेले उत्पादन गरेको कफी लाई अन्य कम्पनी मार्फत विदेश समेत निर्यात गर्दै आएका छन् । गुल्मी कफी संगको सहकार्यमा उनको कफी अहिले कोरिया, जापान लगायतका देशहरूमा जाने गरेको छ । अहिले उनको उद्योगमा उत्पादन गरेको कफी लाई केही मात्रा प्रसोधन गरी अन्य भने कन्ट्याक्टमा विक्री गर्दै आएका छन् । उनी भन्छन्–‘अर्घाखाँचीमा कफीलाई ब्रान्ड बनाउने गरी हामीले लागीपरपेका छौ । ’

कफी को उत्पादन देखि प्रसोधन, बजारीकरण समेत गर्दै आएको उद्योग सानो स्केलमा भएको र उत्पादन र बजारीकरण समेत नभएको कारणले गर्दा समस्या भएको उनको भनाई रहेको छ । साना किसान भएको कारण सहुलियत कर्जा समेत नपाएको किसान पाण्डेको भनाई रहेको छ । उनी भन्छन्–‘कृषिमा सहज कर्जा, सहुलियत कर्जा समेत नपाउने अवस्थाछ, बैंकहरूले पनि यसमा लगानी गर्न चाँसो दिएका छैनन, जसको कारण समस्या छ । ’ उनले स सानो लगानगीमा स्थापना भएका कृषि जन्य उद्योगमासरकारले सहुलियत कर्जा दिएर प्रोत्साहन गर्नुपर्ने बताउँछन् ।

कफीको माग उच्च भएको भन्दै उनले बार्षिक २५ टन सम्म कफी उत्पादन भएमा यसको बजारीकरण सुनिश्चित भएको बताउँछन् । त्यहाँ उत्पादन भएको कफी गुल्मी कफी ले समेत सम्झौता गरी लैजाने गरेको छ । बार्षिक ४ लाख रूपैयाँ आम्दानी गर्दै आएको बताउने कृषक पाण्डेले कफीको अलवा, बेसार, अदुवा लगायतको समेत संकलन, प्रसोधन र बजारीकरण गर्दै आएका छन् । किसान बाट पाकेको कफीलाई प्रतिकिलो ८० रूपैयाँमा खरिद गर्दै आएको उनको भनाई रहेको छ । कफी जोन सञ्चालक समितिका अध्यक्ष समेत रहेका पाण्डेले अहिले समुहमा ३ सय बढि किसान आवद्ध भएको बताउँछन् । ३ वटा वडामा कफी जोन विस्तार गरिएको छ ।

कफी जोन लाई जिल्ला स्थित प्रधानमन्त्री कृषि आधुनिकीकरण परियोजनाले प्रर्वद्धन गर्दै आएको छ । यो कार्यालयको सहयोगमा कफी रोस्टर गर्ने मेसिन समेत जोन ले अनुदानमा प्राप्त गरेको छ । जोनमा अहिले व्यवसायीक किसान २ हजार बढिको काफि संकलन हुदै आएको छ ।
कफीको ब्रान्डीङ्ग गर्दै आएका उनी कफी सम्बन्धी काम गर्ने संस्थाको सहयोगमा दुई पटक दक्षिण कोरिया समेत भ्रमण गरेर आएका छन् । गाउँमा अगुवा किसानकोरूपमा पहिचान बनाएका पाण्डेको ‘श्रीकृष्ण ब्रान्ड’ विभिन्न मेला महोत्सवमा समेत सहभागिता हँुदै आएका छन् । मेला महोत्सवमा पूर्णरूपले अर्गानिक, जैजिक खेतीबाट उत्पादन भएको कृषि जन्य पद्धार्थ भएको कारण राम्रो प्रतिक्रिया पाउने गरेको उनको भनाई रहेको छ । अर्घाखाँची जिल्ला कफी खेतीको लागि उपयुयक्त मौसम भएको जिल्ला भएको कारण गुल्मी संगको सहकार्यमा अर्घाखाँची र गुल्मीलाई कफीको सुपर जोन समेत बनाउने कुरा भएको भएको पनि कार्यान्वयन भएको छैन ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

Admission open

http://www.lws.edu.np