ट्रेंडिंग:

>> प्रधान सेनापतिद्धारा सैनिक फिल्ड अस्पताल र महाविद्यालयको उद्घाटन >> पोखरा महानगरमा घुस प्रकरण : तारेखमा छुटिन् उषाकिरण >> सल्यान उद्योग बाणिज्य संघको निर्वाचन तयारी पूरा >> सुझाव संकलन गर्न जनतासँग जनप्रतिनिधि कार्यक्रम >> आफन्तले अझै बुझेनन् भीमाको शव >> लुम्बिनीमा ७ मन्त्रीले लिए सपथ, ११ सदस्यीय भयो मन्त्रिपरिषद् >> अन्ततः एमालेले समर्थन गरेपछि सुदूरपश्चिमको मुख्यमन्त्रीमा सोडारीको दाबी पेश >> लुम्बिनीमा एकीकृत समाजवादीलाई मुख्यमन्त्रीले बनाए ‘खेलौना’, छिनमै सरकारबाट ‘आउट’, छिनमै ‘इन’ >> युक्रेनका प्रधानमन्त्रीको चेतावनीः रुससँगको युद्ध हारेमा तेस्रो विश्वयुद्ध >> सर्वोच्चको आदेशपछि एन्फा उपाध्यक्ष लामा छुटे >> अब ईसेवाबाटै ब्लुबुक नवीकरण र तेस्रो पक्ष बीमा, यसरी लिन सकिन्छ सेवा >> प्रतितोला ६ सय रूपैयाँ घट्यो सुन >> स्वीकृत पाठ्यपुस्तक प्रयोग नगरे कारवाही >> लुम्बिनीमा आज मन्त्रिमण्डल विस्तार हुने , विना विभागीयले पाए जिम्मेवारी >> आज र भोलि बालबालिकालाई भिटामिन ‘ए’ र जुकाको औषधि खुवाइँदै >> आजको मौसमः तराईमा हावाहुरी, पहाडमा वर्षा र हिमपातको सम्भावना >> राजनैतिक स्वार्थको चक्रव्युहमा सामुदायिक विद्यालय >> राष्ट्रिय भूमि आयोग गठन गर >> भिटामिन ए र जुकाको औषधी खुवाउने अभियान सफल बनाऔं >> उद्यम—व्यवसायमा महिला सहकारीको पाइला >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> ईस्टन क्राफट एण्ड फलेयर्स सिरिजमा बुटवलका आठ युवा >> बैशाख ७ गते शालिग्राम महोत्सव हुने >> राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा कलेजोमा पिप जमेको शल्यक्रिया सफल >> विप्लवको पार्टीले २०८४ को आम चुनावमा भाग लिने ! >> एसिसी प्रिमियर कप : साउदी अरबद्वारा नेपाललाई ७४ रनको लक्ष्य >> तिलोत्तमामा ऋष्यश्रृङ्गको शालिक अनावरण >> लुम्बिनीमा विषयगत समितिका सभापतिहरूद्वारा सपथग्रहण >> रोहिणी खोला किनारमा तीन अर्ब लागतको पेट्रोलियम डिपो निर्माण सुरु >> नववर्षको आरम्भ चैत्रशुक्ल प्रतिपदा कि वैशाख सङ्क्रान्ति ? >> सल्यानमा बस दुर्घटना हुंदा १३ जना घाइते >> एन्फा उपाध्यक्ष दावा लामा पक्राउ >> जँगली बँदेलले गाउँ पसेर मकैबाली खान थालेपछि स्थानीय चिन्तित >> बेष्ट ईन्स्टिच्युटले सुरु गर्यो लोकसेवा तयारी कक्षा >> घुस प्रकरणमा पोखरा महानगरका इन्जिनियर पक्राउ >> स्थानीय तहमा सडक बत्ती बापतको ३७ करोड बक्यौता, किस्ताबन्दीमा बुझाउने तयारी >> इलाम र बझाङमा उपचुनावको मतपत्र पठाइदै,इलाम २ मा १९ र बझाङमा ११ जना उम्मेदवार >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित वर्षाको सम्भावना >> एसीसी प्रिमियर कप : नेपाल र साउदी अरब भिड्दै >> आज रामनवमी पर्व मनाइँदै, देशैभरि सार्वजनिक बिदा >> जीवजन्तु मानव स्वास्थ्यमा खतरा ! >> स्थानीय तहका विज्ञापनहरू कति समावेशी ? >> तंग्रिन सकेनन् घरेलु उद्योग >> उखुले उठाउँदै किसानको आम्दानी >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सियारीमा रोजगारीको अवसर खोज्न रोजगार संवाद मञ्च >> स्वास्थ्य सेवा बिस्तार गर्दै आम्दा >> गण्डकीका मुख्यमन्त्रीले गरेका निर्णयविरुद्ध कांग्रेस सर्वोच्चमा >> सुदूरपश्चिमका प्रदेश प्रमुखको कदमविरुद्ध कांग्रेस र नाउपा अदालत जाने >> डढेलोले लिदै कर्णालीबासीको ज्यानः दुई महिनामा सातजनाको मृत्यु

पालिकाको सहयोगी बन्दै ईन्द्रेणीका स्वास्थ्य परियोजना

१३ फाल्गुन २०८०, आईतवार
१३ फाल्गुन २०८०, आईतवार

सुनवल, १३ फागुन

पश्चिम नवलपरासीको बर्दघाट ९ भुताहामा रहेको ईन्द्रणी समाजिक विकास मंच स्थानीय तहका लागी सहयोगी बन्दै गएको छ । मंच मार्फत संञ्चालित स्वास्थ्यसंग सम्बन्धित परियोजनामार्फत स्थानीय तहका स्वास्थ्य संस्थाका पूर्वाधार निर्माण तथा सञ्चालनका लागि विभिन्न सहयोग प्रदान गर्दै आएको छ । हरेक वर्ष एक करोड हाराहारीमा बजेट विनियोजन गरेर जिल्लाका सात स्थानीय तहमा ईन्द्रणी मार्फत ती परियोजनाले काम गर्दै आएका छन् ।

मञ्च मार्फत सञ्चालित आधारभूत स्वास्थ्य परियोजनाले हालै मात्र जिल्लाको सुस्ता गाँउपालिकास्थित नारायणी पारीको विकट गाउँ सुस्तामा स्वास्थ्य संस्थाका लागि दुई कोठे पक्की भवन पालिकासँगको साझेदारीमा निर्माण गरेको छ । झण्डै ९ लाख रुपैयाँ लागत रहेको उक्त भवनका लागि ५ लाख रुपैयाँ ईन्द्रेणीले खर्चेको छ भने बाँकी रकम गाँउपालिकाले व्यहोरेको हो । सुस्तामा हाल सम्म एउटा सामुदायिक स्वास्थ्य एकाई छ, त्यो पनि टिनको कच्ची घरमा सञ्चालन हँुदै आएकोमा अहिले आपङ्ग मैत्री भवन निर्माण गरेर पालिकालाई हस्तान्तरण गरेर सञ्चालनका लागि सहयोग गर्ने ईन्द्रेणी सामाजिक विकास मञ्चका कार्यकारी निर्देशक बद्रि प्रसाद सुवेदीले बताए ।

थप साढे चार लाख बराबरका फर्निचर र आवश्यक स्वास्थ्य उपकरण सहितका सामग्री परियोजना मार्फत निःशुल्क उपलब्ध गराईने सुवेदीले बताए । सुस्तामा गुणस्तरीय स्वास्थ्य सेवाको पहुँच नहँुदा सामान्य स्वास्थ्य उपचारका लागि पनि भारततर्फ जानुपर्ने बाध्यता छ । सुस्ता सामुदायिक स्वास्थ्य एकाईका ईन्चार्ज अशोक चौधरीले भवन अभावमा सेवा प्रवाहमा समस्या भईरहेको समयमा नयाँ भवन निर्माणले सहज भएको बताए । “सुस्तामा धेरै समस्या छन् त्यस मध्ये स्वास्थ्य समस्या पनि एक हो”– चौधरीले भने, “अब विस्तारै विभिन्न संघ संस्था र स्थानीय तहको साथले समाधान होला भन्ने आशा छ । मञ्चका अध्यक्ष होमराज कुँवरले सुस्तामा परियोजना मार्फत निकट भविष्यमै बर्थिङ्ग सेन्टर सम्म सञ्चालन गर्न परियोजना मार्फत सहयोग गर्ने बताए । ‘हामी स्थानीय तह संगसंगै भएर स्वास्थ्य क्षेत्र सुधारको लागि काम गर्ने हो, बिरामी कुरुवा कक्ष निर्माणदेखि स्वास्थ्य सामग्री सहित फर्निचर सम्मको सहयोग गर्दे आएका छौ,’ कुँवरले भने ।

आधारभूत स्वास्थ्य परियोजना मार्फत चालु आर्थिक वर्षमा ८० लाख बजेट सात स्थानीय तहका लागि विभिन्न काममा विनियोजन गरिएको छ । कुष्ठरोग हात्तीपाईले रोग लगायतका उपेक्षित उष्णप्रदेशीय रोगको पहिचान र रोगीको जिविकोपार्जनमा समेत परियोजनाले सहयोग गर्दै आएको छ । कार्यकारी निर्देशक सुवेदीका अनुसार ग्रामीण समुदाय स्वास्थ्य परियोजना मार्फत प्रतापपुरको जगन्नाथपुरको आधारभुत अस्पतालमा सुत्केरी कुरुवा कक्ष निर्माण भएको छ । त्यसले सुत्केरी हुन आउनेहरुका लागि सो स्थानमा बस्न तथा खानपानका लागि सहयोग पुग्ने सुवेदीले बताए ।

सुस्ता गाउँपालिकाका अध्यक्ष टेकनारायण उपाध्यायले ईन्द्रेणीका परियोजनाले पालिकालाई स्वास्थ्य क्षेत्रमा काम गर्न सहज भएको उल्लेख गरे । सुस्तामा बनेको भवनमा स्वास्थय सेवा विस्तार गर्न ईन्द्रेणीसंग सहकार्य गर्ने उपाध्यायले बताए ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?