ट्रेंडिंग:

>> इलाम र बझाङमा हुने उपनिर्वाचनको मौन अवधि आज रातिदेखि >> ‘लोकतन्त्रमा कालो धब्बा लाग्दै गएको छ’ >> विनाशकारी भूकम्प गएको ९ वर्ष पूरा,९२ हजार परिवारका घर बन्न बाकी >> कतारका अमिर स्वदेश फर्किदै, के के छ आजको कार्यक्रम ? >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित वर्षाको सम्भावना, तराईमा हावाहुरी >> सल्यानमा ११ प्रतिशत कम सुन्तला उत्पादन >> २६ औं भूकम्प सुरक्षा दिवस >> राजनैतिक स्वार्थको चक्रव्यूहमा सामुदायिक विद्यालय >> शिवराजमा निःशुल्क शिक्षाको अभ्यास >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> रुपन्देही मोर्डन स्कुलको वार्षिक उत्सव >> खोलामा डुबेर एकको मृत्यु >> नेपाल मगर महिला संघ रुपन्देहीको अधिवेशन रद्द गर्न माग >> कर्णालीका मुुख्यमन्त्री कँडेलले बिहीबार विश्वासको मत लिने >> बुटवलमा ३ दिने भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कतारी राजाको काठमाडौंमा भव्य स्वागत >> बुटवलले ल्यायो जनसंख्याको अनुपातका नागरिक बडापत्र >> तिलोत्तमा वडा नं. ६ को कार्यालय आफ्नै भवनमा >> ‘विज्ञ भन्छन्ः लु को जोखिम बढ्यो, सरकारसँग रणनीति छैन >> इजरायलले अर्को गल्ती गरे कठोर कदम चाल्ने इरानको चेतावनी >> नेपालसंग खेल्ने वेस्टइन्डिज ‘ए’ टोलीको घोषणा >> साँसद आचार्यको पहलमा आगलागीपीडितलाई राहत >> ७० जनाको टोलीसहित आउँदै कतारी राजा, होटल सोल्टीमा द्विपक्षीय वार्ता >> तीन दशकका अभ्यासलाई सच्याउन समय लाग्छ : गृहमन्त्री लामिछाने >> नेपालगन्जमा कटुवा पेस्तोलसहित तीन जना पक्राउ >> आज सुनको मूल्यमा भारी गिरावट >> एकीकृत समाजवादीद्वारा स्थायी कमिटी बैठक आह्वान >> लायन्स क्लब तिलोत्तमा बुद्धज्योतिको अध्यक्षमा पन्थी >> आज १८ औं लोकतन्त्र दिवस, आम नागरिकमा छैन उत्साह >> कतारका राजा अमिर आज नेपाल आउँदै, देशभर सार्वजनिक बिदा >> लुम्बिनी प्रदेशसहित अधिकांश भूभागमा हावाहुरीको सम्भावना, सचेत रहन आग्रह >> आगलागीका घटनाप्रति एमाले रुपन्देहीको ध्यानाकर्षण >> गहुँ उत्पादन घट्दा किसान चिन्तित >> उपनिर्वाचनः आचारसंहितामा कडाई गर >> कर्साघाट ‘बुटवलको गया’ >> बुटवलः हिजो, आज र भोली >> आगलागी पीडित खुल्ला आकासमुनि >> पहिले स्कुलले खोज्थ्योे, अहिले अभिभावकले खोज्छन् >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कटुवा पेस्तोलसहित नेपालगञ्जमा तीनजना पक्राउ  >> अमेरिकाले संसदमा पार्टी खोल्यो : चित्रबहादुर केसी >> पारिश्रमिक नबढाएसम्म एसइईको उत्तरपुस्तिका नजाच्ने >> भोलि सार्वजनिक बिदा >> जेठको पहिलो साता बुटवलमा हाफ म्याराथन तथा रोड रेस >> प्लाष्टिक नियन्त्रण : धेरै गफ, कमजोर कार्यान्वयन >> ओम्स नेपाल लुम्बिनीमा अर्जुन नेपाल >> सशस्त्र प्रहरीद्वारा ५० लाख बराबरको अवैध सामान बरामद >> अहिलेको गठबन्धन कति दिन टिक्छ टुङ्गो छैन : नेपाल >> सबै वामपन्थी शक्ति ध्रुविकरण हौं : प्रधानमन्त्री >> देशभर गर्मी बढ्यो, तराईका विभिन्न ठाउँमा तातो हावा

प्रदेशका दुई निर्देशनालयको क्षमता, कृषिको ५०, पशुपंक्षीको ४९ प्रतिशत

१० फाल्गुन २०८०, बिहीबार
१० फाल्गुन २०८०, बिहीबार

बुटवल, १० फागुन । लुम्बिनी प्रदेशका दुई वटा निर्देशनालय, मातहतका कार्यालयहरूले अर्धबर्षमा ५० प्रतिशत प्रगति हासिल गर्न सफल भएका छन् । प्रदेशको कृषि तथा भूमि व्यवस्था मन्त्रालय अन्तर्गतका कृषि विकास निर्देशनालय र पशुपंक्षी तथा मत्स्य विकास निर्देशनालयले आफ्नो मातहतका कार्यलयहरू सहितको एक मुष्ट भारित प्रगति ५० प्रतिशत भन्दा बढि प्राप्त गर्न सफल भएका हुन । कृषि विकास निर्देशनालयको १८ वटा कार्यलयहरूको एक मुष्ट भारित प्रगति कुल ५०.२ रहेको छ भने अर्को निर्देशनालय पशुपंक्षी तथा मत्स्य विकास निर्देशनालयको भने ४९ प्रतिशत रहेको पाइएको हो ।

अर्धबार्षिक तथा तेस्रो त्रैमासिक प्रगति समीक्षा अनुसार कृषि विकास निर्देशनालय आफ्नो भने ५८.२ प्रतिशत एकमुष्ट भारित प्रगति गरेको हो । निर्देशनालयको अनुसार सबैभन्दा बढि विउविजन प्रयोगशाला भैरहवाको ८५.९ प्रतिशत भारित प्रगति हासिल गर्न सफल भएको हो । उक्त कार्यालयले ६९.८ प्रतिशत खर्च अर्धबार्षिक तुलनामा र बार्षिक तुलनामा कुल ४२.३ गरि कुल ८५.९ प्रतिशत हासिल गर्न सफल भएको हो ।
१८ वटा मातहतका कार्यालयहरू रहेको कृषि विकास निर्देशनालयका मध्ये सबैभन्दा कमजोर एकिकृत कृषि तथा पशुंक्षि विकास कर्याालय बर्दीया रहेको छ । जसले बार्षिक तुलनामा १०.९ र अर्धबार्षिक तुलनामा १८ प्रतिशत गरी कुल ३०.४ प्रतिशत मात्रै प्रगति हासिल गरेको छ ।

कृषि विकास निर्देशनालय अन्र्तगत प्रदेशमा ९ वटा कृषि ज्ञान केन्द्र र ३ वटा एकिकृत कृषि कार्यालय, कृषि विकास प्रर्वद्धन तथा सहयोग तालिम केन्द्र, बाली संरक्षण प्रयोगशाला, माटो परिक्षण प्रयोगशाला र विउ विजन प्रयोगशाला २ वटा रहेका छन् । पशुपंक्षि तथा मत्स्य विकास निर्देशनालय अन्र्तगतका कुल १९ वटा कार्यालयहरूको भारित प्रगतिश कुल ४९ प्रतिशत रहेको छ । जसमा वित्तीय २९.८३ प्रतिशत, रहेको हो । निर्देशनालयको आफ्नो कार्यालयको प्रतिगती वित्तीय २९.७९ प्रतिशत र खर्च ९६.१२ प्रतिशत अर्धबार्षिककमा रहेको छ । सो अवधीको ४१.०५ प्रतिशत भारित प्रगति हासिल गर्न सफल भएको निर्देशनालयका निमित्त प्रमुख डा. प्रवेशसिंह कुँवरले जानकारी दिए ।

आर्थिक २०८०/०८१ को अर्धबार्षिक अवधीमा कुखुरा विकास फार्मको भारित प्रगति सबैभन्दा बिढ देखिएको छ । उक्त कार्यालयको प्रगति कुल ८७.८१ प्रतिशत रहेको हो । सबैभन्दा कममा भेटेरिनरी अस्पताल तथा पशु सेवा विज्ञ केन्द्र दाङ रहेको छ जसले कुल भारित प्रगति २९.५१ र वित्तीय प्रगति २७.९ प्रतिशत गरेको छ । यो निर्देशनालय अन्र्तगत ९ वटा भेटेरिनरी अस्पताल तथा पशु सेवा विज्ञकेन्द्र, ३ वटा एकिकृत कार्यालय र पशु सेवा तालिम केन्द्र, कुखुरा विकास फार्म, मत्स्य विकास केन्द्र, पशुपंक्षि रोग अन्वेषण प्रयोगशाला गरी कुल १७ वटा कार्यालय रहेका छन् ।

जनशक्ति अभाव

प्रदेशका कृषि विकास निर्देशनालय मातहतका १८ वटा कार्यालयहरूमा कुल २ सय ५८ जना दरबन्दी रहेकोमा ९० दरबन्दी खाली छ । जसमा हाल सम्म १ सय ६८ दरबन्दी मात्रै पदपूर्ति भएको छत । प्रदेशमा ति कार्यालयहरूमा करारका नायव प्राविधिक सहकाय १ सय ७१ जना, अन्य २३ गरी कुल १ सय ९४ दरबन्दी पदपुर्ती भएको छ । कृषि विकास निर्देशनालय बुटवलका निमित्त प्रमुख राम प्रसाद पाण्डेले प्राविधिक जनशक्तिको अभावको कारण काम कारवाहीमा समस्या भएबो बताउँछन् । उनले प्रायाप्त मात्रामा दक्ष जनशक्ति प्रदेश सरकारले व्यवस्थापन गर्नुपर्ने बताउँछन् । पशुपंक्षी तथा मत्स्य विकास निर्देशनालयमा कुल २४ दरबन्दीमा १० रिक्त छ । भने मातहतका कार्यालयहरूमा कुल १ सय ७३ जना दरबन्दी रहेकोमा कुल ६२ दरबन्दी खाली छ । जसमा ११४ दरबन्दी मात्रै पदपुर्ती भएको हो । सबैभन्दा बढि भेटेरिनरी अस्पताल दाङमा १० जनाको दरबन्दी खाली छ ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?